Anderlecht duizelt: Franse topcoach op weg naar RSCA?

840 stemmen
Anderlecht duizelt: Franse topcoach op weg naar RSCA?

Anderlecht speurt naar een nieuwe coach en plots duikt er een Franse topnaam op in de geruchtenmolen. Alleen: in Frankrijk wordt diezelfde trainer ook gelinkt aan Rennes. Als RSCA écht wil doorduwen, wordt het meteen alle hens aan dek.

LEES OOK: Anderlecht troeft topploegen af: contract tot 2029

Franse piste duikt op, maar timing maakt het meteen lastig

Franck Haise (54) duikt de voorbije dagen op in de geruchtenmolen rond Anderlecht. Volgens de laatste berichten zou zijn naam zelfs naast die van Maarten Martens, Paul Simonis en Frédéric Taquin opduiken in de brede longlist. Alleen: de timing maakt het meteen complex. In Frankrijk werd Haise recent óók nadrukkelijk gelinkt aan Stade Rennais FC.

Als Anderlecht dus écht naar hem kijkt, dan gaat het ofwel om een verkennende piste, ofwel om een naam die vooral op papier circuleert terwijl hij elders al in een concretere fase zit. In theorie past Haise in een aantal vakjes dat Anderlecht vandaag zoekt: een vrije coach met ervaring op topniveau, iemand die een duidelijke speelwijze kan installeren en die – bewezen bij RC Lens – een groep kan laten groeien boven het collectief.

Maar in de praktijk zijn er evenveel vraagtekens. De concurrentie bijvoorbeeld: als Rennes effectief doorzet, wordt dat sportief en financieel een heel andere strijd. En er is de context. De Jupiler Pro League is een andere competitie, met andere accenten , andere media-omgeving en andere interne druk. De timing speelt een rol. Anderlecht wil snel knopen doorhakken; Haise lijkt net een dossier dat tijd en overtuiging vraagt.

Van ‘werkman’ tot toptrainer: zo bouwde hij z’n naam op

Haise is geen ex-topspeler die met naam en status een kleedkamer binnenwandelt. Zijn carrière liep vooral in de Franse tweede klasse, waarna hij vrij vroeg coach werd. Het is dat profiel – louter opgebouwd via werk en inhoud – dat hem later ook geloofwaardigheid gaf bij spelers: hij komt niet binnen met veel show, maar met een plan en routine.

In de getuigenissen over hem keert één lijn constant terug: menselijkheid gekoppeld aan hoge eisen. In een uitgebreid portret bij Eurosport noemt een ex-trainer hem buiten het veld “adorable”, maar op het veld “une teigne”. Dat contrasteert mooi met wat hij als coach geworden is: rustig in de vorm en omgang, scherp in de inhoud.

De basis van zijn reputatie van vandaag ligt bij RC Lens, waar hij van 2020 tot 2024 het gezicht werd van een sportieve wederopstanding. Lens benoemde het zelf als “renouveau”, met Haise als pilaar: hij stond er 248 wedstrijden aan het roer – een cijfer dat meteen iets zegt over vertrouwen én continuïteit.

Het absolute hoogtepunt kwam in 2022-2023. Lens eindigde toen als vicekampioen met 84 punten, amper één punt achter Paris Saint-Germain, én met defensieve cijfers die bij de Europese subtop paste. Haise kreeg dat seizoen ook individuele erkenning: hij werd trainer van het jaar bij de Trophées UNFP.

Ook in Europa liet Lens zich onder hem zien. De gewonnen Champions League-wedstrijd tegen Arsenal FC werd één van die wedstrijden die een trainersreputatie in het buitenland mee groot maakten.

Het plan op het veld: intens, strak en met duidelijke automatismen

Tactisch werd Haise vaak gelinkt aan een driemansdefensie met hoge wingbacks en veel automatismen in de pressing. Lens speelde onder hem geregeld varianten op 3-4-2-1 / 3-4-3, met duidelijke afspraken in pressing en restverdediging. Analisten benadrukken vooral twee kenmerken: het team stond compact en wist wanneer het moest versnellen, de structuur bleef herkenbaar, ook als personeelswissels zich opdringen.

Eurosport noemt zijn spel “alléchant et intensif” (aantrekkelijk en intens), en koppelt dat aan een coach die sterk is in analyse en in het juist gebruiken van profielen. Dat is relevant voor Anderlecht: wie vandaag naar het Lotto Park komt, moet niet alleen ideeën hebben, maar ook snel orde scheppen in rollen, afstanden en discipline.

In datzelfde Eurosport-portret noemt een oud-speler hem “top coach” en wijst hij op zijn directe stijl: “calme, posé, naturel et sans filtre.” Ook Brice Samba – die onder Haise bij Lens een topseizoen draaide – ging ver in zijn lof: “Pour moi, c’est le meilleur.” En: autoriteit, maar met verantwoordelijkheid voor de spelers.

Maar er is ook de keerzijde: klap bij Nice én stevig loon

Als Anderlecht Haise als kandidaat ziet, dan moet de club ook zijn minpunten erbij nemen. In juni 2024 tekende hij bij OGC Nice, met een contract voor meerdere seizoenen en met zijn vertrouwde staf uit Lens. In september 2025 kondigde de club een contractverlenging aan tot 2029, na een seizoen waarin Nice vierde werd in Ligue 1.

Maar daarna kwam de klap. Eind december 2025 stapte Haise op na een reeks van zes opeenvolgende nederlagen; Nice stond op dat moment 13de. In Europa ging het intussen ronduit slecht: beIN sprak over “chute libre” (vrije val) met 0 op 6 in de Europa League-fase.

De kritiek in Frankrijk focuste op twee punten: als resultaten wegvallen, wordt structuur plots rigiditeit; een coach die veel vraagt, moet ook snel nieuwe energie vinden. Hij is geen entertainer-coach die op charisma alleen overleeft.

Haise is daarnaast geen goedkope vogel. Bij RC Lens verdiende hij – volgens L’Équipe – €150.000 bruto per maand (na een forse opslag in de zomer van 2023), dus ongeveer €1,8 miljoen bruto per jaar. Bij OGC Nice lag zijn bruto maandloon rond €200.000 bruto per maand, wat overeenkomt met €2,4 miljoen bruto/jaar.

Moet Anderlecht vol voor Haise gaan?

Meest recent

Garcia verrast compleet met basisploeg Rode Duivels

Om 5u nemen de Rode Duivels het op tegen Nieuw-Zeeland. Een cruciale partij voor beide ploegen, maar ...

42
42
Leekens lyrisch over twee Duivels: "Besten ooit van België"

Georges Leekens werkte met een aantal Rode Duivels samen die tegen Nieuw-Zeeland een blamage moeten ...

65
65
Beveren maakt nieuwe versterking bekend

SK Beveren maakt zich klaar voor zijn terugkeer in de Jupiler Pro League. De Waaslanders hebben de ...

62
62
Van Geneugden kondigt verrassend vertrek aan

Verrassend nieuws uit Maastricht. Plaatselijke tweedeklasser MVV kondigde aan dat Ronny van ...

30
30
Frankrijk en Senegal halen stevig uit op het WK

Op het WK stond in Groep I de laatste speeldag op het programma. Noorwegen en Frankrijk namen het op ...

36
36
Belgische topclubs, opgelet: ontdek deze ster bij Nieuw-Zeeland

België neemt het op tegen Nieuw-Zeeland. De Kiwi’s zijn zeker niet het zwakste land op ...

34
34
Boskamp begrijpt kritiek op Rode Duivel niet: "Zonnesteek?"

D-day voor de Rode Duivels. Dat is het voor België tegen Nieuw-Zeeland. Tijd voor de grote ...

109
109
Rode Duivels zoeken identiteit: ‘afscheid’ is nodig

De Rode Duivels spelen om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Het is van moeten. Goed voetbal telt niet. Winnen. ...

109
109
Sibierski geeft inzicht in mercato van Anderlecht

Antoine Sibierski sprak voor het eerst echt met de Belgische pers bij de voorstelling van Vitor ...

413
413
Hasi verrast en plukt ervaren pion weg bij Standard

Standard heeft een uitgaande transfer afgerond en toch wel een verrassende. De Luikenaars hebben ...

80
80
Marc Coucke heeft het gehad: "Geen zin om te lachen!"

Marc Coucke ligt al maanden onder vuur bij een deel van de de Anderlecht-aanhang. Supporters trokken ...

155
155
'Sibierski hakt knoop door en zorgt meteen voor ontslag'

Antoine Sibierski begint stilaan zijn stempel te drukken bij Anderlecht. Hij haalde Vitor Bruno als ...

317
317
'Westerlo heeft prijs en vindt versterking in Bundesliga'

KVC Westerlo is op zoek naar versterking en die gaat er weldra komen. De Kemphanen staan volgens ...

64
64
'Oorlog in JPL: Club achter de rug om akkoord met Genkie'

Een transferbom in de Jupiler Pro League. Club Brugge heeft volgens Het Laatste Nieuws achter de rug ...

932
932
'Basisteam uitgelekt: nieuws over Doku en Vanaken'

De Rode Duivels spelen komende ochtend om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Een partij die ze moeten winnen. ...

508
508
Patro Eisden strikt al zijn vijfde én zesde aanwinst

Patro Eisden laat er geen gras over groeien. De Limburgse tweedeklasser heeft vanavond zijn volgende ...

33
33
Charleroi en JPL-club ronden transfer af

Sporting Charleroi zet een tandje bij op de transfermarkt. De Carolo’s hebben een volgende ...

11
11
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

185
185
Relletje rond stadiondossier: Club Brugge reageert

Bart Verhaeghe kijkt vast met enige jaloezie naar het WK, waar de ene na de andere voetbaltempel de ...

938
938
Anderlecht troeft topploegen af: contract tot 2029

Onder leiding van Antoine Sibierski en Vitor Bruno hoopt RSC Anderlecht een nieuwe koers te varen. ...

160
160
Rode Duivel gooit eigen ruiten in: Garcia grijpt hard in

Indien ze nog langer op het WK willen blijven zit er voor de Rode Duivels wellicht niks anders op ...

449
449
'Sommer naar Club Brugge: laatste struikelblok bekend'

Door het afscheid van Simon Mignolet moet Club Brugge op zoek naar een nieuwe nummer ...

826
826
'Anderlecht baalt: De Cat geeft groen licht voor transfer'

Zijn kersverse coach Vitor Bruno wil hem overtuigen om op post te blijven, terwijl een verlengd ...

568
568
Filip Joos hardhandig aangepakt: VRT dropt pittig statement

Filip Joos is een echt voetbaldier, dat ook op het WK weer heel wat voor-en tegenstanders heeft. ...

356
356
'Grootmacht duwt door: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Hoewel het transfergeweld wellicht pas na het WK helemaal zal losbarsten, draait de geruchtenmolen ...

591
591

Meer sportnieuws