Nieuwe reeks superdeals levert KRC Genk de jackpot op

door
Nieuwe reeks superdeals levert KRC Genk de jackpot op

KRC Genk overweegt externe investeerders aan te trekken om de club te laten groeien zonder dat het daarvoor haar gekoesterde vzw-status kan verliezen.

De Limburgers spiegelen zich aan Duitse clubs zoals Borussia Dortmund, waar de vzw hoofdaandeelhouder is, maar de commerciële activiteiten worden uitgebreid door een nv, waarin enkele hoofdsponsors aandeelhouders zijn. Dit alleen al kan meer kapitaal binnenbrengen in vergelijking met traditionele sponsorcontracten.

De fiscus betwist echter het vzw-statuut van de Limburgers, wat een mogelijke claim van 39 miljoen euro met zich meebrengt.

LEES OOK: Hendrik Van Crombrugge en Vanessa delen spetterend nieuws

Risicomanagement van de hoogste plank bij KRC Genk

KRC Genk is de enige eersteklasser met een vzw als vennootschapsvorm, wat het de club er op financieel gebied niet altijd gemakkelijker op maakt. Zonder geldschieter of suikeroom om op terug te vallen in tijden van nood, moet de club creatief zijn om te overleven, concurrerend te blijven en te groeien.

De huidige overlevingsstrategie rust op drie pijlers: uitgaande transfers, een sterke jeugdopleiding en Europees voetbal. Ondanks deze uitdagingen hebben de Limburgers in het seizoen 2022-23 een recordomzet van 88,4 miljoen euro gedraaid - een stijging van 46% tegenover het jaar daarvoor.

Een groot deel van deze groei, zo'n 50 miljoen euro, kwam voort uit het succesvolle transferbeleid van Dimitri de Condé. Desondanks blijft de nettowinst bescheiden, met 'slechts' 261.000 euro na aftrek van kosten.

Genk is als winstgevende club een van de uitzonderingen in het Belgisch voetballandschap, maar de druk op het transferbeleid is erg zwaar. De club staat voortdurend voor de uitdaging om een balans te vinden tussen financiële stabiliteit en het sportieve verhaal.

“Risicomanagement”, zoals voorzitter Peter Croonen onlangs aan Het Belang van Limburg zei.

KRC Genk gaat Borussia Dortmund achterna: op zoek naar superdeals

KRC Genk onderzoekt momenteel de mogelijkheid om externe investeerders aan te trekken, zonder afbreuk te doen aan haar status als vzw. Dit is een benadering die vaak in Duitsland wordt toegepast, waar clubs verplicht zijn om minstens 51% in Duitse handen te blijven.

In het geval van Genk zou de vzw de meerderheidsaandeelhouder kunnen blijven, met minstens 51% van de aandelen in handen, als onderdeel van een nv. De vzw Genk zou dan de voetbalactiviteiten behouden en als meerderheidsaandeelhouder fungeren, terwijl de partners in de nv de commerciële activiteiten kunnen uitbreiden.

Een vergelijkbaar model is te zien bij Borussia Dortmund, waar de belangrijkste sponsors van de club gezamenlijk 20% van de aandelen bezitten. Dit heeft de Duitse topclub in staat gesteld meer kapitaal aan te trekken in vergelijking met een traditionele sponsorcontracten.

Genk is momenteel bezig met deze strategische benadering om extern kapitaal aan te trekken, waarbij het duidelijk is gesteld dat deze eventuele investeringen altijd volledig zullen losstaan van het transferbeleid van de club.

“Dat zal nooit kunnen dienen om op korte termijn op te maken aan transfers”, zei voorzitter Peter Croonen aan Het Belang van Limburg.

Is KRC Genk wel een vzw? Fiscus betwist en vordert claim van 39 miljoen

Hoewel KRC Genk haar statuut als vzw koestert en dat ook wil blijven, wordt deze door de Bijzondere Belastinginspectie (BBI) in twijfel getrokken. Eind november heeft De Tijd onthuld dat de fiscus de controle op vzw's gaat opvoeren om te controleren of ze voldoende belastingen betalen.

De meeste vzw's zijn onderhevig aan rechtspersonenbelasting, maar de fiscus meent dat KRC Genk een commerciële organisatie is die vennootschapsbelasting zou moeten betalen.

Dit zou een aanzienlijke impact op de werking van de club kunnen hebben, aangezien de club momenteel als vzw een belasting van 25% op haar resultaat ontloopt. “Als ze onderworpen worden aan de vennootschapsbelasting, kan dat een flinke slok op de borrel schelen”, waarschuwt De Tijd.

De FOD Financiën heeft inmiddels een aanslag voor 'achterstallige' vennootschapsbelasting aan KRC Genk opgelegd, waarvan de claim nu al oploopt tot 39 miljoen euro.

Genk blijft echter standvastig en betwist deze aanslag, met het argument dat het onder de rechtspersonenbelasting van vzw’s valt. Dit jaar hoopt de club duidelijkheid te krijgen over de uitkomst van het geschil met de BBI.

Genk zal altijd vzw blijven: lokale verankering en uithangbord van de stad

De vzw-structuur van KRC Genk is niet alleen van financieel belang, maar ook door het feit dat de club altijd haar eigenheid wil bewaren.

Genk zet in op een breed regionaal draagvlak, fungeert als een belangrijk strategisch uithangbord voor de stad zowel nationaal als internationaal, en heeft praktisch een monopolie op de Limburgse markt.

De club zal altijd lokaal verankerd zijn en zal altijd trouw blijven aan haar eigen DNA.

Een treffend voorbeeld van deze verbondenheid is het feit dat de stad Genk zich voor maar liefst 20 miljoen euro garant heeft gesteld voor de bouw van het nieuwe hypermoderne trainingscomplex, het H.Essers Training Center, en de renovatie van de Cegeka Arena.

Als vzw en voetbalclub is het namelijk niet vanzelfsprekend om een hypotheek te verkrijgen, waardoor de gemeenteraad instemde met deze borgstelling en bijkomende lening voor KRC Genk.

Het gezamenlijke doel van het masterplan tussen de stad en de club is om de huidige Belgische vice-kampioen ook richting de toekomst verder te versterken en tegelijkertijd de diepgewortelde band met het Genkse mijnverleden te behouden.

Bovendien hebben beide partijen een 'Letter Of Intent' ondertekend waarin wordt verkend hoe KRC Genk en het nabijgelegen Thor Park kunnen samenwerken.

“We willen samen een verschil maken, niet alleen op het gebied van werkgelegenheid, taalvaardigheid, en armoedebestrijding”, zei burgemeester Wim Dries (CD&V) in december. “Maar ook als het gaat om het bieden van zinvolle vrijetijdsbesteding en het versterken van de onderlinge banden binnen de stad.”

Trending:

Transfervete escaleert: Jashari stuurt kat naar stage Club
Transfervete escaleert: Jashari stuurt kat naar stage Club

Genk heeft extra kapitaal nodig om bij de Belgische top te blijven

Meest recent

'Niet meer te houden: Anderlecht-vertrek krijgt vorm'

Anderlecht heeft zaterdag nog maar eens weten toe te slaan op de transfermarkt. Het rondde de ...

126
126
Geen Anderlecht of Antwerp: Nonge verbaast met transfer

Bij Juventus lieten ze de voorbije jaren een aantal Belgen proeven van de A-ploeg, maar geen van hen ...

57
57
'Charleroi heeft volgende goalgetter op het oog'

Voor Charleroi komt de start van het nieuwe seizoen er al snel aan. Enkele dagen voor de ...

20
20
'Eerste verdict over horrorblessure Musiala'

Voor Bayern München zijn de kwartfinales zaterdag het eindstation geworden op het WK voor clubs ...

399
399
‘Boodschap Saelemaekers maakt alles duidelijk’

Voor een aantal Rode Duivels belooft het nog een drukke transferzomer te worden. Verschillende ...

47
47
Hasi spreekt klare taal over nieuwe Anderlecht-deals

Het nieuwe Anderlecht voor komend seizoen krijgt alsmaar meer vorm. Zaterdag boekte het zijn tweede ...

642
642
AA Gent pakt uit en legt toptalent langer vast

Bij AA Gent slaan ze dit seizoen nog maar eens een nieuwe richting in. Na de desastreuze play-offs ...

125
125
Essevee pakt zeer fraaie oefenzege tegen AZ

Zulte Waregem maakt straks na twee jaar afwezigheid zijn rentree op het hoogste niveau. De stap ...

117
117
Anderlecht rondt spraakmakende terugkeer helemaal af

Anderlecht blijft deze zomer bijzonder actief op de transfermarkt. Er streken de voorbije weken al ...

258
258
WK Clubs: PSG nekt Bayern, Musiala-drama overschaduwt clash

Paris Saint-Germain blijft op koers om na de treble ook het WK voor clubs te winnen. De Franse ...

92
92
'Club rondt volgende transfer af: last-minute wijziging selectie'

Club Brugge reisde zaterdag af naar Groot-Brittanië voor een oefenwedstrijd en een stage. ...

701
701
Medespelers in schok: horror-blessure Musiala op WK Clubs

Zaterdag werd in Atlanta de mooiste affiche van de kwartfinales op het WK voor clubs afgewerkt. Zo ...

518
518
'Standard heeft negende (!) aanwinst helemaal beet'

Standard toont zich bijzonder actief op de zomerse transfermarkt. De Rouches haalden inmiddels al ...

330
330
KV Mechelen klopt promovendus, Dender vermorzelt Lierse

Op 25 juli wordt de nieuwe jaargang in de Jupiler Pro League op gang getrapt. Om zo goed mogelijk ...

208
208
Man in vorm bezorgt Anderlecht zege, aanwinst maakt indruk

RSC Anderlecht heeft zijn derde oefenwedstrijd van de voorbereiding al winnend kunnen afsluiten. De ...

718
718
Derde peperdure aankoop Chelsea, Inter shopt in eigen land

De zomerse transferperiode begint stilaan ook los te komen aan de Europese top. Chelsea FC pakte ...

49
49
Fink vol lof: verrassende uitblinker in oefenzege Genk

KRC Genk kan aanstaande maandag met een positief gevoel op stage naar Duitsland vertrekken. De ...

350
350
Miljoenendeal rond: Club Brugge kondigt vertrek De Cuyper aan

Club Brugge heeft zaterdag opnieuw afscheid genomen van één van zijn ...

345
345
Anderlecht heeft beet: aanwinst gespot op Neerpede

RSC Anderlecht werkte zaterdagnamiddag een oefenwedstrijd af tegen het Griekse Aris. De partij in ...

435
435
Transfervete escaleert: Jashari stuurt kat naar stage Club

De transfersoap rond Ardon Jashari blijft maar verder escaleren. Normaal gezien werd de middenvelder ...

1220
1220
Jonkie nekt Union in duel der Lage Landen-kampioenen

Union SG heeft zaterdagnamiddag zijn eerste nederlaag van de voorbereiding geleden. In de oefenmatch ...

72
72
'Club laat miljoenen rollen: twee topaanwinsten onderweg'

Club Brugge reist dit weekend naar Schotland af, waar zondag een oefenwedstrijd tegen Rangers ...

2079
2079
'Grote kuis United: vijf grote namen naar uitgang geduwd'

Na een ronduit dramatisch seizoen wil Manchester United zich in de komende jaargang herpakken. ...

140
140
Gent bedwingt Charleroi, STVV blijft foutloos tegen Westerlo

Binnen een drietal weken start het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. De eersteklassers zijn ...

213
213
'Lammens hakt knoop door over Antwerp-vertrek'

Met Jelle Bataille zag Antwerp FC andermaal een sterkhouder vertrekken. En er zitten nog meer ...

1072
1072

Meer sportnieuws