Hoedt haalt gram bij Anderlecht

door
Hoedt haalt gram bij Anderlecht

Anderlecht 0, West Ham United 1. Tegen de autoritaire leider in de groep zat er nochtans misschien wel iets meer in voor Paars-Wit, dat nu ook in de Conference League tegen een eerste nederlaag aanliep. Fabio Silva liet de kansen evenwel liggen, aan de overkant viel de tegengoal dan weer te vermijden. Na afloop werd hier en daar vooral Wesley Hoedt aangeduid als grote schuldige voor het lek in de defensie. Maar is die kritiek wel terecht?


Als het van Felice Mazzu afhangt alvast niet. Hij weet het doelpunt van Gianluca Scamacca, een van de klasbakken die concullega David Moyes na de pauze tussen de lijnen bracht, eerder aan een collectief falen. Te weinig druk op de man in balbezit, geen intensiteit in het duel. "Door de vermoeidheid allicht. Jammer, want ik vond dat onze organisatie op punt stond", analyseerde de coach, even teleurgesteld omwille van het resultaat als fier op de prestatie van zijn manschappen. Tot minuut 80 was er aan inzet alleszins geen gebrek, net zoals tegen Charleroi dwong Anderlecht zelf ook een aantal kansen af. In het slot zat zelfs de gelijkmaker er nog in. Het vizier van Silva, die daarvoor al eens een bal pardoes op de later geblesseerd uitgevallen Francis Amuzu had gemikt, stond helaas niet scherp genoeg afgesteld.

DIAWARA & ASHIMERU
Hoewel de Brusselaars zelf tevens een paar keer ontsnapten wierp Mazzu zijn strategische aanpassing, met op het verstevigde middenveld Yari Verschaeren als diepste man in steun van de eenzame spits, dus ei zo na zijn vruchten af. In de rug van de spelverdeler slaagde het trio Kristian Arnstad, Majeed Ashimeru en Amadou Diawara er alvast lang in om het evenwicht te bewaren. Alleen bleek de tank van die laatste twee, de afgelopen weken geregeld op de sukkel, te vroeg leeg. Ashimeru werd na ruim een uur afgelost door Benito Raman, waarmee Mazzu meteen zijn aanvallende intenties kenbaar maakte. Diawara bleef dan weer staan. Twee keuzes die hij zich achteraf bekeken mogelijk beklaagt. Zo lijkt de trainer toch vooral op Diawara te doelen wanneer hij de verklaring bij het conditionele aspect zoekt.



Ook voor Gert Verheyen was de controleur de gebeten hond. "Zo kan hij niet in de ploeg staan. Diawara gaat het meest in de fout. In heel die fase sjokt hij rustig terug, zonder de vereiste agressiviteit voor een defensieve middenvelder", klonk het in de nabespreking. Klopt, al ging er wel nog wat meer mis. Het begint bij het collectief hoog druk zetten van Paars-Wit, waaraan Diawara nog actief deelneemt. Terwijl de Engelsen die pressing zonder veel problemen doorstaan, ligt de as van het veld ineens echter volledig open. Een opportuniteit die West Ham met behulp van de afhakende Scamacca, op wie Hoedt dan nog net iets te laat reageert, ten volste benut. Een rechtstreeks gevolg van de offensief ingestelde wissel een kwartier eerder? Anderlecht had alleszins plots een mannetje minder op het middenveld.

HOEDT IN NIEMANDSLAND
Niet dat hij bij afwezigheid van Marco Kana en Adrien Trebel zoveel alternatieven had om Ashimeru te vervangen, maar Mazzu liet op die manier eigenhandig zijn tactisch plan in elkaar stuiken. Uiteindelijk zou het wel nog even duren alvorens Hendrik Van Crombrugge de bal uit zijn netten moest vissen, pas na veel vijven en zessen belandde het leer opnieuw voor de voeten van Scamacca. Ondertussen slofte Diawara, fysiek blijkbaar toch nog niet helemaal op punt, inderdaad op zijn dooie gemakje terug om zijn positie weer in te nemen. Dat hij vervolgens te laat in de smiezen kreeg dat de spits ongehinderd kon aanleggen maakt dat de Guineeër wel degelijk boter op het hoofd heeft. Hoedt, die net voor hij uitstapt nog vlak naast de doelpuntenmaker staat, blijkt zich daarentegen van weinig kwaad bewust.



"Ik moet die beweging wel maken, anders kan hij vrij schieten", verdedigde de linkspoot zijn beslissing. Mazzu, die bevestigde dat Hoedt zo louter de instructies opvolgde, nam zijn defensieleider eveneens in bescherming. Hij is in deze trouwens Lucas Paqueta, na een flankwissel vrijgelaten op de rand van de zestien. Ook hier speelt de inbreng van Raman voor Ashimeru allicht een rol. Ondanks een mindere controle, en fikse inspanning van Silva om alsnog druk te zetten, zag Paqueta hoe Scamacca moederziel alleen stond. Met een listig tikje wipte hij de bal dan ook vlug voorbij Hoedt tot bij diens rechtstreekse tegenstander. Zelf bevond de ervaren Nederlander, die zich halfweg nog inhoudt omdat hij beseft dat de kloof niet tijdig gedicht zal geraken, zich inmiddels al in niemandsland. Een foutieve beoordeling.

MAGUIRE VAN ANDERLECHT
Op dat vlak had hij dus beter kunnen doen. Toch is het te kort door de bocht om Hoedt, wat dat betreft alsmaar meer de Harry Maguire van Anderlecht, daarom als zondebok voor de nederlaag te gebruiken. Onoordeelkundig instappen is één ding, maar waarom pikte niemand anders Scamacca – dé man om in de gaten te houden – op? "We staan met z’n drieën achterin, dan moet je elkaar rugdekking geven. Daar kan je op trainen", aldus de meest centrale pion , die daarmee niet enkel de slenterende Diawara enigszins op de korrel lijkt te nemen. Wel een van zijn jonge collega’s in de Paars-Witte defensie, meer bepaald Hannes Delcroix. Net als Diawara bleef hij veel te passief hangen rond de penaltystip, waar de Brusselaars op dat moment met een overtal van vier zwarthemden tegenover twee aanvallers zaten.



In plaats van lucht te dekken in het centrum had een van beiden dan ook altijd moeten anticiperen op Scamacca, voor wie een simpele loopactie reeds volstond om zonder een verdediger in de buurt af te kunnen drukken. Is het niet Diawara dan wel Delcroix, die samen met Michael Murillo en Zeno Debast ook nog eens het buitenspel ophief – én in wiens gebruikelijke zone dit alles zich eigenlijk afspeelde. Hoewel de focus op Hoedt en Diawara ligt, kon de vervanger van de zieke Jan Vertonghen dus eveneens scherper optreden. Al zijn we vanzelfsprekend niet op de hoogte van de interne keuken of gemaakte afspraken hieromtrent. De nogal lakse houding van Delcroix, die de situatie alvast aan het scannen was, en te late reactie van Diawara doen vermoeden dat toch die laatste had moeten doorschuiven.

MES OP DE KEEL
De opmerking van Hoedt komt niet zomaar uit de lucht gevallen: Anderlecht werkt nog steeds aan haar automatismen. Na tien speeldagen en zeven Europese matchen moeten die nochtans al lang op punt staan. Of kan de recordkampioen nu al niet meer zonder Vertonghen, wat niet veel geruststellender zou zijn? Heel wat fans zien hem straks alleszins liever de plek van Hoedt dan die van Delcroix innemen. De ene ervaren rot inruilen voor de andere zeg maar. Toch is het niet helemaal correct om Hoedt plots met alle zonden van Israël te overladen. Akkoord, de Nederlander voldoet niet op consistente basis aan de hoge verwachtingen en zou zich gezien zijn wisselvallige prestaties soms misschien een beetje nederiger mogen opstellen, maar hij is lang niet de enige verantwoordelijke voor de huidige malaise.



Net zomin als Mazzu, wiens schaarse wisselopties – het gevolg van een aantal verkeerde inschattingen in de zomer – zuur blijven opbreken. Winnen en verliezen doet men als een geheel: huizenhoge clichés bevatten doorgaans veel waarheid. Ondanks de hoopgevende vertoning voor een ploeg in crisis, van wie niemand verwachtte dat ze West Ham op de knieën zou dwingen, neemt in het Lotto Park de druk op de ketel desalniettemin weer toe. Zondag trekt Mazzu, die later op de avond zag hoe zijn voormalige werkgever stuntte in Braga, met het mes op de keel naar KV Mechelen. Negen op negen in de Europa League, met zes punten meer zes plaatsen hoger in het vaderlands klassement: ook met Karel Geraerts aan het roer gaat Union gewoon door op haar elan. Zou Mazzu stilaan spijt hebben van zijn overstap?

AD

LEES OOK: Anderlecht grijpt in: Renard per direct op straat gezet

Wie ging volgens u het meest in de fout?

Meest recent

'Anderlecht verrast: dit is de staf na vertrek Still'

RSC Anderlecht ziet Edward Still vertrekken naar Watford. Wie de stromingen kent binnen het ...

6
6
Bijltjesdag bij Anderlecht: club bevestigt vertrek Renard en Still

RSC Anderlecht heeft zopas officieel bevestigd dat Edward Still en Olivier Renard de club verlaten. ...

142
142
Vandenbempt luidt alarmbel: paniek bij Anderlecht

Het bestuur van RSC Anderlecht heeft er genoeg van. Het sportieve wanbeleid van Wouter Vandenhaute ...

131
131
Renard ontslagen: Bornauw & co trekken meteen door

RSC Anderlecht staat nog maar eens in brand. Het is duidelijk dat het wanbeleid van de afgelopen ...

240
240
KRC Genk op oorlogspad: Heymans waarschuwt concurrentie

KRC Genk won oververdiend met 2-0 van RSC Anderlecht. De Limburgers blijven zo meedoen voor de top ...

85
85
'Renard gaf twee spelers veeg uit de pan'

RSC Anderlecht verloor in een week tijd van Standard, Royal Antwerp FC en KRC Genk. Enkel op ...

190
190
Anderlecht grijpt in: Renard per direct op straat gezet

Een week na het ontslag van hoofdcoach Besnik Hasi, heeft RSC Anderlecht opnieuw stevig ingegrepen. ...

402
402
Still kiest exit: Anderlecht zonder hoofdcoach naar Bosuil?

Aanstaande donderdag staat RSC Anderlecht voor de levensbelangrijke terugmatch in de halve finales ...

321
321
12 op 12 voor United: Engelse pers ziet één foutje Lammens

Manchester United is onder het bewind van caretaker Michael Carrick bezig aan een sterke reeks. ...

148
148
Anderlecht genekt door VAR? Oud-ref dient Still van antwoord

RSC Anderlecht ging zondagmiddag redelijk kansloos onderuit op het veld van KRC Genk. Maar volgens ...

323
323
'Anderlecht speelt met vuur: topkandidaat is tijdbom'

Bij RSC Anderlecht tikt de klok: de zoektocht naar een opvolger voor Besnik Hasi sleept aan en de ...

289
289
KRC Genk helemaal terug? Hayen trekt conclusie

KRC Genk lijkt eindelijk de rug te rechten in de Jupiler Pro League. Na de overwinning van vorige ...

169
169
Open oorlog in Genk-Anderlecht: "Dat is geen respect"

KRC Genk heeft zondagmiddag indruk gemaakt met een sterke prestatie én overwinning tegen RSC ...

670
670
'Club speelt steunpilaar kwijt: ook Tottenham klopt aan'

Nog anderhalve week te gaan en Club Brugge neemt het in de Champions League op tegen ...

240
240
Kritieke week Anderlecht: nieuwe coach en twéé vertrekkers?

RSC Anderlecht staat andermaal voor een cruciale week. In de bekermatch op Antwerp en het ...

350
350
KV Mechelen smult van nieuw koningskoppel

De droom van KV Mechelen om Play-Off I te halen, leek de voorbije weken uiteen te spatten. ...

230
230
Grappig moment: Leko gunt Mechele geen cadeau

Club Brugge boekte zondagavond een vlotte zege tegen Standard en dus waren er bij Blauw-Zwart ...

168
168
Real zwoegt zonder vedetten maar wint wel in Valencia

Real Madrid is zondagavond in het spoor van FC Barcelona gebleven in LaLiga. Evident bleek dat niet, ...

32
32
PSG duwt Marseille in diepe crisis, Juve ontsnapt in slot

PSG heeft zondagavond serieus uitgehaald in de Franse klassieker tegen Olympique Marseille. Het ...

51
51
Straf KV Mechelen: "Ik kan alleen maar trots zijn"

KV Mechelen heeft zich zondagavond op knappe wijze herpakt. Het was na een drie op vijftien ...

155
155
Oosting blijft optimistisch: "Hebben PO1 nog in eigen handen"

Antwerp heeft zondagavond een gouden kans laten liggen in de strijd om de Champions' Play-Off. De ...

143
143
Hautekiet noemt dé oorzaak voor zwakke prestatie Standard

Standard is er zondagavond niet in geslaagd om het Club Brugge lastig te maken. De Rouches konden ...

209
209
Leko onthult groot probleem bij Club voor Standard

Club Brugge heeft zondagavond zich uitstekend weten te herstellen van de nederlaag op Union vorige ...

204
204
Mechelen wint tegen Antwerp eindelijk weer en wipt top 6 in

De 24ste speeldag in de Jupiler Pro League werd afgesloten met een zeer interessante affiche. KV ...

73
73
Nieuwe vertrekker bij Anderlecht? Still doet boekje open

Op één week tijd ziet de trainersstaff van RSC Anderlecht er helemaal anders uit. ...

324
324

Meer sportnieuws