Vlap neemt zware revanche op Kompany

door
Vlap neemt zware revanche op Kompany

Qua voetbaltechnisch vermogen en neus voor doelpunten had Michel Vlap altijd zijn plaats bij Anderlecht. Maar Vincent Kompany eist echter nog andere kwaliteiten van zijn spelers, en die situeren zich voornamelijk op het fysieke vlak. En net daar knelde het schoentje bij Vlap. Maar verrassend genoeg maakt Vlap dit seizoen op huurbasis bij FC Twente een heuse metamorfose door in het fysieke gedeelte. Hij is namelijk een cruciale pion geworden in het ‘Atlético Madrid van Nederland’ en zijn fysieke parameters zijn bijna dubbel zo sterk geworden.


GEEN MANNETJESPUTTER

Vorige zomer rekende Vincent Kompany niet meer op Michel Vlap. Zijn specifieke speelstijl zou niet passen in het concept van de Anderlecht-coach en daarnaast had hij ook moeite om plaats te nemen op de bank. Vlap ging niet goed om met die situatie, want bij Heerenveen was ie altijd een basisspeler. “Als ik het soms niet eens was met een bepaalde keuze, of niet speelde, kon ik mijn emoties niet verbergen. Bij Heerenveen had ik daar nooit mee om hoeven leren gaan”, zei hij aan NOS. “Kompany vond dat ik daar anders op had moeten reageren en dat vind ikzelf ook.”

Maar de voornaamste reden van Michel Vlaps eliminatie bij Anderlecht was naar verluidt zijn werkkracht en volhardendheid. Of het gebrek eraan. Vlap deed zichzelf te weinig pijn in de trainingsarbeid en in de wedstrijden. En ook bij FC Twente, de club die Vlap huurt dit seizoen, kwam er oorspronkelijk veel kritiek. “ Het is een hele goede speler en ik weet niet precies wat het is, maar hij mist iets”, zei Youri Mulder toen. “Als ik hem het veld af zie lopen dan denk ik soms wel eens: hij mag wel wat meer een mannetjesputter worden, hij mag wel iets sterker worden.”



Het dieptepunt van Michel Vlap dit seizoen bij FC Twente vond plaats in de oefenwedstrijd tegen Cercle Brugge, waarin hij en zijn ploegmaat Jesse Bosch grossierden in het balverlies en verkeerde keuzes. “Ze zeggen wel eens: de voorhoede wint wedstrijden voor je. De achterhoede kan wedstrijden verliezen en het middenveld bepaalt of je goed of slecht voetbalt. Nou, ons middenveld (Bosch/Ilic/Vlap en na rust Brama/Ilic/Bosch, red.) was technisch heel zwak. Aan de bal was het zo slecht”, sneerde Twente-coach toen hard richting Vlap.

HET ATLÉTICO VAN NEDERLAND

Tijdens zijn eerste maanden bij FC Twente liet Michel Vlap het vaak afweten tijdens de wedstrijden, maar desondanks waren de trainers en zijn ploegmaats heel lovend over zijn werk op training. Op die manier nam de kritiek in de media gevoelig toe. Vooral omdat Vlap binnengehaald werd als de speler die bij Heerenveen in één seizoen zestien goals had gemaakt. Maar de aanvallende middenvelder kon ook heel wat geldige excuses inroepen. Zo speelde hij in de voorbije jaren erg weinig bij Anderlecht en bij Bielefeld. En bovendien arriveerde hij dit seizoen pas halfweg de voorbereiding bij FC Twente.



“Dat merk je in het begin. Je wilt meteen je stempel drukken, maar je fysieke staat laat dat nog niet toe. Bovendien heb ik ook nog corona gehad”, zei hij daarover in de Nederlandse pers. Maar stelselmatig pikte Michel Vlap terug aan met sterke fysieke parameters en sindsdien neemt hij een prominente rol op bij FC Twente. Hij startte namelijk al in 24 van de 27 Eredivisie-wedstrijden bij de Tukkers. Bovendien maakte hij zich het fysieke spel van de ploeg eigen, dat bij onze Noorderburen omschreven wordt als het Atlético Madrid van Nederland. “We knokken en vechten”, zei hij eerder dit seizoen.

BETER DAN BIJ ANDERLECHT

Daardoor schuwt Michel Vlap het harde werk niet langer, iets wat hem tijdens zijn passage bij Anderlecht nochtans wel verweten werd. De aanvallende middenvelder gaat in vergelijking met zijn positionele collega’s in de Eredivisie bijzonder veel duels aan én bovendien wint hij er ook veel. Daarnaast krijgt en verdeelt hij veel passes. Het is duidelijk dat Vlap op het fysieke vlak veel stappen heeft gezet en bij FC Twente verbrak hij zelfs zijn individueel record van het aantal gelopen kilometers in een wedstrijd. Om het in de woorden van Youri Mulder te zeggen: Vlap is dit seizoen meer een mannetjesputter geworden.



En deze stelling wordt alvast bevestigd door de cijfers. Dit seizoen gaat Michel Vlap bij FC Twente 22 duels aan per 90 minuten. Bij Anderlecht vorig seizoen was dat nog een pak minder met 14 duels per 90 minuten. Het straffe is evenwel dat hij dus meer duels aangaat bij Twente én die ook meer wint dan bij Sporting. Bij de Tukkers telt hij per wedstrijd namelijk 10 geslaagde duels, terwijl dat gemiddelde bij Anderlecht ‘maar’ 6 geslaagde duels per wedstrijd was. Het is duidelijk dat Vlap in De Grolsch Veste een extra dimensie aan zijn spel toevoegt. En net toevallig de specifieke eigenschap die hij in het Lotto Park nog ontbeerde.

BERICHT VAN KOMPANY

Door die extra fysieke mogelijkheden knoopte Michel Vlap terug aan met sterke prestaties. Tegen RKC Waalwijk was hij bijvoorbeeld de beste speler bij FC Twente. Vlap scoorde ook in die match waarna de Nederlandse pers stilaan hun mening over hem moesten herzien. “Dit was weer ‘een grammetje’ van de Michel Vlap van Heerenveen”, zei hij toen aan De Gelderlander. Vincent Kompany stuurde hem na de wedstrijd zelfs een bericht. “Hij doet dat zeker niet elke week, maar het bewijst dat hij me niet vergeten is. Dat siert hem. Hij hoeft dat niet te doen”, gaf Vlap toe aan Het Nieuwsblad.



Michel Vlap is bij FC Twente dus een belangrijke ervaring rijker geworden maar anderzijds vertaalt zich dat niet in zijn statistieken. De Nederlander telt dit seizoen ‘amper’ 3 goals en 2 assists in 27 competitiewedstrijden. Maar dat gebrek aan statistieken valt voornamelijk te wijten aan de specifieke speelstijl van de club onder Ron Jans. “Je moet kansen krijgen om te scoren”, zei Vlap daar eerder over in Het Nieuwsblad. Twente speelt namelijk vanuit de omschakeling en bijgevolg vergaart de ploeg weinig balbezit. En dan wordt het moeilijk om te scoren, want Vlap is afhankelijk van de passes die hij krijgt.

LEES OOK: Titelkoorts Anderlecht: "Zo is Union kampioen geworden"

Verdient Vlap een nieuwe kans bij Anderlecht?

Meest recent

Titelkoorts Anderlecht: "Zo is Union kampioen geworden"

Het gaat Anderlecht de laatste weken voor de wind, want zondag lieten ze al hun vierde ...

11
11
Genk hoort het graag: Karetsas legt transferplan op tafel

Hij kende dit seizoen even een dipje, maar de laatste weken haalt Konstantinos Karetsas weer een ...

29
29
'Oosting helpt Antwerp meteen aan topaanwinst'

Er leeft weer hoop op de Bosuil. Zondag pakte Antwerp een knappe zege op Club Brugge en deze week ...

46
46
'Barça bezorgt Club Brugge nieuwe miljoenen'

Club Brugge cashte de voorbije jaren al stevig en er lijken nog de nodige lucratieve transfers in de ...

177
177
Haroun bezorgt Antwerp extra troeven: "Een no-brainer"

Een week geleden zat Antwerp nog in zak en as, maar nu lijkt de Great Old weer te leven. Na de ...

118
118
Transferadvies voor Anderlecht: "Niet meer doen"

Anderlecht heeft zondag een geweldige zaak gedaan met een zege in de kraker tegen Union. Daarmee ...

160
160
Sonck zorgt voor rel: “Hij verheerlijkt onsportiviteit”

Het was een opmerkelijk moment, afgelopen weekend bij Play Sports. Terwijl de tafel — met ...

72
72
TRANSFERUURTJE: 'Transferplan Anderlecht, bom bij City'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

150
150
‘Wilmots mikt op miljoenen: knaltransfer Standard in vizier’

Standard Luik won afgelopen speeldag met het kleinste verschil van KV Mechelen en de Rouches staan ...

112
112
Eerste wintertransfer: KV Mechelen berooft rivaal

De Belgische clubs zijn al volop de transfermarkt aan het afspeuren naar opportuniteiten. Het ...

108
108
Hayen de weg kwijt bij Club: “Wie begrijpt dit nog?”

Club Brugge kreeg na de pandoering tegen Sporting CP een nieuwe mokerslag in de Jupiler Pro League. ...

339
339
Transfervuurwerk bij RSCA: Vandenbempt verwacht iéts

RSC Anderlecht staat weer onder de mensen. De Brusselaars wonnen van Union SG na een zeer matig ...

381
381
Vandenbempt doet boekje open: nam Club Brugge énorm risico?

Club Brugge is voorlopig bezig aan een heel grijs seizoen. De Bruggelingen spelen in de Jupiler Pro ...

347
347
Anderlecht titelkandidaat? Hasi zet puntjes op de i

Voor de neutrale voetbalfan was RSC Anderlecht - Union SG niet bepaald een leuke match. Geen goed ...

83
83
Anderlecht krijgt verdict over blessure van Marco Kana

RSC Anderlecht gaf achteraan amper iets weg tegen Union SG. Defensief speelde RSCA een ijzersterke ...

388
388
Crisis loert om de hoek bij AA Gent: "Als je dat bekijkt..."

Ivan Leko krijgt AA Gent niet op de rails. De ploeg toont amper beterschap ten opzichte van vorig ...

233
233
Llansana over ploegmaat: "Zoiets heb ik nog nooit gezien"

RSC Anderlecht won met 1-0 van Union SG. De Brusselaars doen zo weer mee voor de titel, al zal het ...

320
320
Gent zakt wéér door ondergrens: "Onderling gesprek nodig"

De zogenaamde 'Super Sunday' in de Jupiler Pro League heeft enkele frappante resultaten opgeleverd. ...

107
107
Verbijsterend transferplan Club: Van der Elst gelooft oren niet

Club Brugge zit momenteel in een moeilijke periode. Ook in aanvallend opzicht sputtert de motor, met ...

674
674
"Op WK-niveau" - kranten zien grote uitblinker bij Anderlecht

Het Lotto Park kon zondagavond nog eens uitgebreid vieren. Enkele weken na de knappe zege tegen Club ...

362
362
Verbazend optreden De Cuyper: Engelse pers gaat los

In de Engelse Premier League is Brighton and Hove Albion opgerukt naar een fraaie vijfde plaats in ...

380
380
'Club Brugge verbluft: 'Portugese Hazard' als transferbom'

Stel je voor: de man die ooit heel Jan Breydel stil kreeg, staat plots weer op de radar van Club ...

583
583
Karetsas dropt straffe uitspraak na heropstanding Genk

Op een week tijd kan er veel veranderen in het voetbal, dat is ook bij KRC Genk het geval. Na de ...

323
323
'Premier League davert: eerste transferbom van 2026'

Manchester City won zaterdag op de valreep van Leeds United, maar moest tot in de extra tijd knokken ...

173
173
Anderlecht tóch titelkandidaat? Analisten trekken conclusie

RSC Anderlecht is één van de grote winnaars van het voorbije Jupiler Pro ...

541
541

Meer sportnieuws