Gokken met Anderlecht: 2 spitsen in het vizier

521 stemmen
Gokken met Anderlecht: 2 spitsen in het vizier

Zowat elke Belgische topclub ondervindt problemen op de positie van centrale spits. Bij RSC Anderlecht kan Vincent Kompany voluit rekenen op Lukas Nmecha, maar in het Lotto Park is een extra scorende spits geen overbodige luxe. Zeker met het oog op volgend seizoen, want Sporting kon geen aankoopoptie afdwingen in de huurdeal van Nmecha.


VERADEMING

“Ik verwacht niet dat we elke kans afwerken, maar ik verwacht wel dat we blijven knokken en blijven kansen creëren, ook al missen we die.” Na de match tegen KRC Genk was Vincent Kompany tevreden met de uitstekende prestatie en de drie punten. Het was zijn referentiematch, de basis waar keihard op moet worden verder gewerkt. Tegen KV Oostende trok Sporting die positieve lijn alvast door. Toch zou wat aanvallende efficiëntie nochtans welkom zijn, want de huidige spitsen van Anderlecht zijn niet meteen natural born killers in de box.

Dat blijkt bijvoorbeeld uit het aantal paars-witte doelpogingen die dit seizoen effectief tussen de palen eindigden. Enkel Zulte Waregem en Sint-Truiden presteren op dat vlak nog slechter dan Sporting. Nochtans onderneemt Anderlecht meer dan genoeg doelpogingen richting het vijandige doel, in die rangschikking overtreft de ploeg van Kompany zelfs het gemiddelde van de clubs uit de Jupiler Pro League. Maar doelkansen creëren betekent dus niet meteen doelpunten.



Het profiel van een scorende spits, die pakweg één op vier doelkansen weet om te zetten, zou daarom een verademing kunnen betekenen in het Lotto Park. Zo'n aanvaller die vanuit het niets kan scoren, een echte goaltjesdief. Anderzijds vraagt de visie en aanpak van coach Kompany ook andere skills zoals voetballend vermogen, spelinzicht en fysieke kracht. Zo’n veelzijdige types zijn schaars op de transfermarkt en komen aldus met een stevig prijskaartje. En gezien de beperkte financiële middelen op Neerpede moet er bijgevolg out of the box gedacht worden.

CREATIEVE VERBEKE

Heel summier gesteld zou Anderlecht op zoek moeten gaan naar een spits die de specifieke kwaliteiten bezit van Lukas Nmecha, maar die daar ook een hoger scorend vermogen aan toevoegt. Begin er maar eens aan met een erg beperkt financieel budget. Als Head of Sports staat Peter Verbeke opnieuw voor een boeiende uitdaging maar ook hij weet dat de prijs-kwaliteit verhouding eerder moet overhellen naar het kwalitatieve. Het is de natte droom van zowat elke sportmanager. Verbeke zal dus wederom creatief uit de hoek moeten komen om te slagen in zijn opdracht.

In de voorbije week werd RSC Anderlecht alvast gelinkt aan twee onbekende spitsen uit Oost-Europa. De eerste is Jovo Lukic, een 22-jarige targetspits van het Bosnische FC Borac Banja Luka. De andere is Mykola Kuharevych, 19 jaar en uitkomend voor de Oekraïense laagvlieger Rukh Lviv. Beide vermeende targets bezitten een beperkte marktwaarde maar achter hun pure kwaliteiten staat voorlopig nog een groot vraagteken. Vooral het verschil tussen de Bosnische en Oekraïense competitie met de Jupiler Pro League is moeilijk te bepalen.



M. KUHAREVYCH

Eén doelpunt in twaalf competitiewedstrijden. De statistieken van Mykola Kuharevych (1 meter 93) zijn op het eerste oog niet meteen indrukwekkend. De 19-jarige aanvaller vierde dit seizoen zijn grote debuut bij de hoofdmacht van Rukh Lviv, de voorlaatste in de Oekraïense Premjer Liha. Dat laag doelpuntenaantal van Kuharevych kan hem moeilijk alleen verweten worden want Rukh Lviv creëerde dit seizoen bijvoorbeeld het laagst aantal doelpogingen van alle ploegen uit de Premjer Liha.

Anderzijds bewees Kuharevych op andere niveaus wél zijn neus voor doelpunten. Vorig seizoen scoorde hij bij de U19 van Lviv namelijk 10 doelpunten in 16 wedstrijden en het jaar voordien ook 4 goals op 8 wedstrijden in diezelfde competitie. Dat scorend vermogen was ook Ruslan Rotan niet ontgaan, de bondscoach van de Oekraïense beloftenploeg. Rotan liet Kuharevych in november debuteren tegen Noord-Ierland en Kuharevych bedankte meteen met een doelpunt. Tegen Malta deed Kuharevych zelfs twee keer de netten trillen.



Zijn status als goaltjesdief bij de U19 van Lviv en bij de Oekraïense beloftenploeg moet Kuharevych dus nog waarmaken op het hoogste voetbalniveau, maar in de Premjer Liha kan hij zich op bepaalde vlakken toch meten met zijn positionele collega's. Hij onderscheidt zich alvast in de luchtduels en de geslaagde intercepties. Een hardwerkende spits is hij dus wel, iets wat zijn verrichte acceleraties per wedstrijd tevens aantoont. Ook met zijn geslaagde passing schaart Kuharevych zich tot de beste centrumspitsen van de Oekraïense competitie, en dat is alvast een belangrijke graadmeter voor Vincent Kompany.

Mocht Kuharevych een afgewerkt product zijn, zou hij al lang niet meer voetballen bij het bescheiden Rukh Lviv. De tienerspits heeft in de Premjer Liha bijvoorbeeld moeite om de bal tussen de palen te mikken, want zijn percentage van geslaagde schoten op doel is best wel van een laag niveau. Daarnaast wint Kuharevych erg weinig duels en acteert hij in de offensieve acties eerder inefficiënt. Hoewel Kuharevych nog een ruime progressiemarge bezit, een droomprofiel voor Anderlecht bezit hij niet meteen …

J. LUKIC

Net zoals Mykola Kuharevych is Jovo Lukic (1 meter 90) een sterke targetspits. De Bosnische aanvaller is 22 jaar en maakt stilaan grote sier in zijn thuisland. Dit seizoen is Lukic namelijk goed voor acht doelpunten in zeventien competitiematchen in de Bosnische Premijer Liga, waarmee hij slechts vier spelers voor zich moet dulden in de topschutterstand. Bovendien kon Lukic naast zijn acht goals ook vier assists afleveren. Met zijn huidige twaalf beslissende acties zijn er in Bosnië amper twee spelers nog beslissender dan hem.

Op het vlak van offensieve productiviteit heeft Lukic dus een grote streep voor op Kuharevych, en hij is bovendien ook drie jaar rijper dan de Oekraïner. Lukic' invloed op de Bosnische competitie is bijgevolg ook een pak groter dan die van Kuharevych in Oekraïne. De aanvaller van FC Borac Banja Luka is onder de lokale centrale spitsen bijvoorbeeld de absolute primus qua geslaagde aanvallende acties per wedstrijd. Een onderdeel waar Kuharevych trouwens in de verste verte niet te vinden was in de top tien.



Lukic is een veelzijdige spits want hij blinkt nog uit in andere facetten van zijn spel. Voor het doel is de 22-jarige belofte-international bijvoorbeeld érg efficiënt want hij zet namelijk één op vier doelpogingen om in een doelpunt. Met die ratio is hij de op één na efficiëntste centrumspits van de Bosnische competitie. We vinden Lukic ook in de top vijf terug op het vlak van gewonnen duels, doelpogingen tussen de palen, geslaagde luchtduels en het aantal aangegane dribbels.

Anderzijds is Lukic' passing eerder van een matig niveau, een tekortkoming die misschien nadelig kan zijn in de visie van Anderlecht-coach Vincent Kompany, maar mits wat individuele training kan dat euvel misschien nog bijgeschaafd worden. Indien Sporting wil doorduwen voor Lukic, dan zal het hoogstwaarschijnlijk niet te diep in de geldbuidel moeten tasten. Zijn marktwaarde wordt namelijk geschat op 150 duizend euro.

KUHAREVYCH OF LUKIC

Ook al kon Lukas Nmecha dit seizoen reeds negen doelpunten scoren, vier daarvan kwamen er wel via een penalty. De Duitse aanvaller is door zijn arsenaal aan specifieke kwaliteiten van groot belang voor de huidige ploeg van Anderlecht, maar een échte goaltjesdief is hij niet meteen. In die optiek is Mykola Kuharevych dat ook niet echt, hoewel de omstandigheden bij Rukh Lviv niet bepaald in het voordeel spelen van de Oekraïner. Op een lager niveau bewijst Kuharevych wél vlot te kunnen scoren, maar alles in overweging genomen, lijkt de 19-jarige aanvaller een grote gok te zijn. De Bosniër Jovo Lukic is dan wél weer een vlotscorende spits, hoewel het niveau van de Premijer Liga eerder matig is. Desondanks bewijs Lukic zijn neus voor doelpunten en bezit hij op 22-jarige leeftijd ook nog een ruime progressiemarge. Kuharevych of Lukic, het lijken ons toch twee grote gokken te zijn. 

LEES OOK: Transferadvies Anderlecht: "Laat hem niet zomaar vertrekken"

Wie moet Anderlecht halen?

Meest recent

Anderlecht verrast met nieuwe verdediger

Ook RSC Anderlecht blijft buitenlandse spelers aantrekken om zijn beloftenploeg te 'versterken'. De ...

20
20
Investeerder bij Standard: Wilmots speelt open kaart

De vraag die binnen Standard steeds nadrukkelijker op tafel ligt, is duidelijk: moet de club opnieuw ...

37
37
De Meyer wil deze versterking: STVV handelt meteen

STVV opende zijn seizoen met een 1-1-gelijkspel tegen Lommel SK. Dat kwam toch binnen als een ...

29
29
Stijnen geeft update over dossier van Rousseau

Patro Eisden opent volgende week zijn seizoen in de Challenger Pro League. Trainer Stijn Stijnen ...

22
22
Lukaku en Anderlecht: Defour velt oordeel

Romelu Lukaku is op weg naar Fenerbahçe. Bij een deeltje van de fans van RSC Anderlecht is er ...

304
304
Dochter Mark van Bommel pronkt met deze ex-JPL doelman

Onlangs stelden we u al voor aan Reneé Van Bommel, de knappe dochter van onze nieuwe ...

100
100
Simons toch tevreden ondanks eerste nederlaag

Oh Leuven begon het seizoen met een 3-1-nederlaag tegen Sporting Charleroi. Ze kregen achteraf wel ...

20
20
Verliest Standard smaakmaker? "Als FC Barcelona belt..."

Standard had altijd moeten winnen tegen Cercle Brugge, maar het verspeelde dure punten. Het werd in ...

94
94
Killer voor Anderlecht? RSCA heeft andere prioriteiten

RSC Anderlecht is uitstekend begonnen aan het seizoen. Twee Europese zeges en een gelijkspel, plus ...

291
291
Transferadvies Anderlecht: "Laat hem niet zomaar vertrekken"

Er staat bij Anderlecht deze zomer nog één en ander op til wat betreft transfers. Zo ...

193
193
Bommetje bij Lommel: CEO stapt plots op

Lommel SK maakte afgelopen weekend zijn rentree in de Jupiler Pro League na meer dan 20 jaar ...

53
53
'De bevestiging: deze megasom vangt Union voor Khalaili'

Bij Union verwachtten ze zich deze zomer aan een stevige leegloop, maar die bleef tot dusver ...

105
105
Defour steekt loftrompet op voor seizoensbegin Anderlecht

Anderlecht wist zondag zijn openingswedstrijd in de Jupiler Pro League op de valreep nog te winnen ...

246
246
'PSG slaat weer toe: 50 miljoen voor WK-held'

Paris Saint-Germain wist vorig seizoen voor de tweede keer op rij de Champions League in de wacht te ...

89
89
Koopmeiners doet boekje open over gemiste transfer naar Club

Het duurde lange tijd voor de mercato van Club Brugge echt op gang kwam, maar vorige week schoot de ...

531
531
Goots ziet nieuwe sensatie Antwerp: "Zoals Vermeeren..."

Voor Antwerp is het seizoen begonnen met een flinke opsteker, zij het op de valreep. Het won zijn ...

390
390
Ruben Van Gucht haalt hakbijl boven bij snoeiharde aanval

Ruben Van Gucht laat opnieuw stevig van zich horen. De sportpresentator kreeg na een recente foto ...

203
203
'Dubbele domper voor Union voor CL-return'

Union begon vorig weekend uitstekend aan zijn seizoen in de Jupiler Pro League, want het ging ...

195
195
'Club hakt knopen door over komst Esse en Adedeji-Sternberg'

Club Brugge haalde afgelopen weekend nog stevig uit door met Jan Virgili een Spaanse ...

630
630
TRANSFERUURTJE: 'Club slaat weer toe, knaltransfer El Ouahdi'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

465
465
'Atlético Madrid doet bod van 35 miljoen op Rode Duivel'

Atlético Madrid heeft als eerste club concreet aangeklopt voor Matias Fernandez-Pardo. De ...

132
132
Wisselvallig Anderlecht: "Wachten op eerste glas champagne"

RSC Anderlecht won compleet verdiend met 2-1 van La Louvière. Het was 94 minuten baas, maar ...

357
357
Sam Kerkhofs en Rik Verheye doen Hasselt ontploffen

Sporting Hasselt heeft zijn supporters alvast op een opvallende manier wakker geschud. Met een ...

252
252
Thorup ziet één groot lichtpunt bij KRC Genk

KRC Genk gaat voorlopig verder op zijn elan van vorig seizoen. Matig. De Limburgers verloren met 2-1 ...

313
313
'Hasi shopt bij KRC Genk, géén succes bij STVV'

Het is duidelijk dat er een bepaald netwerk bij Amed SK aanwezig is dat ook in België zaken ...

188
188

Meer sportnieuws