Gokken met Anderlecht: 2 spitsen in het vizier

door
Gokken met Anderlecht: 2 spitsen in het vizier

Zowat elke Belgische topclub ondervindt problemen op de positie van centrale spits. Bij RSC Anderlecht kan Vincent Kompany voluit rekenen op Lukas Nmecha, maar in het Lotto Park is een extra scorende spits geen overbodige luxe. Zeker met het oog op volgend seizoen, want Sporting kon geen aankoopoptie afdwingen in de huurdeal van Nmecha.


VERADEMING

“Ik verwacht niet dat we elke kans afwerken, maar ik verwacht wel dat we blijven knokken en blijven kansen creëren, ook al missen we die.” Na de match tegen KRC Genk was Vincent Kompany tevreden met de uitstekende prestatie en de drie punten. Het was zijn referentiematch, de basis waar keihard op moet worden verder gewerkt. Tegen KV Oostende trok Sporting die positieve lijn alvast door. Toch zou wat aanvallende efficiëntie nochtans welkom zijn, want de huidige spitsen van Anderlecht zijn niet meteen natural born killers in de box.

Dat blijkt bijvoorbeeld uit het aantal paars-witte doelpogingen die dit seizoen effectief tussen de palen eindigden. Enkel Zulte Waregem en Sint-Truiden presteren op dat vlak nog slechter dan Sporting. Nochtans onderneemt Anderlecht meer dan genoeg doelpogingen richting het vijandige doel, in die rangschikking overtreft de ploeg van Kompany zelfs het gemiddelde van de clubs uit de Jupiler Pro League. Maar doelkansen creëren betekent dus niet meteen doelpunten.



Het profiel van een scorende spits, die pakweg één op vier doelkansen weet om te zetten, zou daarom een verademing kunnen betekenen in het Lotto Park. Zo'n aanvaller die vanuit het niets kan scoren, een echte goaltjesdief. Anderzijds vraagt de visie en aanpak van coach Kompany ook andere skills zoals voetballend vermogen, spelinzicht en fysieke kracht. Zo’n veelzijdige types zijn schaars op de transfermarkt en komen aldus met een stevig prijskaartje. En gezien de beperkte financiële middelen op Neerpede moet er bijgevolg out of the box gedacht worden.

CREATIEVE VERBEKE

Heel summier gesteld zou Anderlecht op zoek moeten gaan naar een spits die de specifieke kwaliteiten bezit van Lukas Nmecha, maar die daar ook een hoger scorend vermogen aan toevoegt. Begin er maar eens aan met een erg beperkt financieel budget. Als Head of Sports staat Peter Verbeke opnieuw voor een boeiende uitdaging maar ook hij weet dat de prijs-kwaliteit verhouding eerder moet overhellen naar het kwalitatieve. Het is de natte droom van zowat elke sportmanager. Verbeke zal dus wederom creatief uit de hoek moeten komen om te slagen in zijn opdracht.

In de voorbije week werd RSC Anderlecht alvast gelinkt aan twee onbekende spitsen uit Oost-Europa. De eerste is Jovo Lukic, een 22-jarige targetspits van het Bosnische FC Borac Banja Luka. De andere is Mykola Kuharevych, 19 jaar en uitkomend voor de Oekraïense laagvlieger Rukh Lviv. Beide vermeende targets bezitten een beperkte marktwaarde maar achter hun pure kwaliteiten staat voorlopig nog een groot vraagteken. Vooral het verschil tussen de Bosnische en Oekraïense competitie met de Jupiler Pro League is moeilijk te bepalen.



M. KUHAREVYCH

Eén doelpunt in twaalf competitiewedstrijden. De statistieken van Mykola Kuharevych (1 meter 93) zijn op het eerste oog niet meteen indrukwekkend. De 19-jarige aanvaller vierde dit seizoen zijn grote debuut bij de hoofdmacht van Rukh Lviv, de voorlaatste in de Oekraïense Premjer Liha. Dat laag doelpuntenaantal van Kuharevych kan hem moeilijk alleen verweten worden want Rukh Lviv creëerde dit seizoen bijvoorbeeld het laagst aantal doelpogingen van alle ploegen uit de Premjer Liha.

Anderzijds bewees Kuharevych op andere niveaus wél zijn neus voor doelpunten. Vorig seizoen scoorde hij bij de U19 van Lviv namelijk 10 doelpunten in 16 wedstrijden en het jaar voordien ook 4 goals op 8 wedstrijden in diezelfde competitie. Dat scorend vermogen was ook Ruslan Rotan niet ontgaan, de bondscoach van de Oekraïense beloftenploeg. Rotan liet Kuharevych in november debuteren tegen Noord-Ierland en Kuharevych bedankte meteen met een doelpunt. Tegen Malta deed Kuharevych zelfs twee keer de netten trillen.



Zijn status als goaltjesdief bij de U19 van Lviv en bij de Oekraïense beloftenploeg moet Kuharevych dus nog waarmaken op het hoogste voetbalniveau, maar in de Premjer Liha kan hij zich op bepaalde vlakken toch meten met zijn positionele collega's. Hij onderscheidt zich alvast in de luchtduels en de geslaagde intercepties. Een hardwerkende spits is hij dus wel, iets wat zijn verrichte acceleraties per wedstrijd tevens aantoont. Ook met zijn geslaagde passing schaart Kuharevych zich tot de beste centrumspitsen van de Oekraïense competitie, en dat is alvast een belangrijke graadmeter voor Vincent Kompany.

Mocht Kuharevych een afgewerkt product zijn, zou hij al lang niet meer voetballen bij het bescheiden Rukh Lviv. De tienerspits heeft in de Premjer Liha bijvoorbeeld moeite om de bal tussen de palen te mikken, want zijn percentage van geslaagde schoten op doel is best wel van een laag niveau. Daarnaast wint Kuharevych erg weinig duels en acteert hij in de offensieve acties eerder inefficiënt. Hoewel Kuharevych nog een ruime progressiemarge bezit, een droomprofiel voor Anderlecht bezit hij niet meteen …

J. LUKIC

Net zoals Mykola Kuharevych is Jovo Lukic (1 meter 90) een sterke targetspits. De Bosnische aanvaller is 22 jaar en maakt stilaan grote sier in zijn thuisland. Dit seizoen is Lukic namelijk goed voor acht doelpunten in zeventien competitiematchen in de Bosnische Premijer Liga, waarmee hij slechts vier spelers voor zich moet dulden in de topschutterstand. Bovendien kon Lukic naast zijn acht goals ook vier assists afleveren. Met zijn huidige twaalf beslissende acties zijn er in Bosnië amper twee spelers nog beslissender dan hem.

Op het vlak van offensieve productiviteit heeft Lukic dus een grote streep voor op Kuharevych, en hij is bovendien ook drie jaar rijper dan de Oekraïner. Lukic' invloed op de Bosnische competitie is bijgevolg ook een pak groter dan die van Kuharevych in Oekraïne. De aanvaller van FC Borac Banja Luka is onder de lokale centrale spitsen bijvoorbeeld de absolute primus qua geslaagde aanvallende acties per wedstrijd. Een onderdeel waar Kuharevych trouwens in de verste verte niet te vinden was in de top tien.



Lukic is een veelzijdige spits want hij blinkt nog uit in andere facetten van zijn spel. Voor het doel is de 22-jarige belofte-international bijvoorbeeld érg efficiënt want hij zet namelijk één op vier doelpogingen om in een doelpunt. Met die ratio is hij de op één na efficiëntste centrumspits van de Bosnische competitie. We vinden Lukic ook in de top vijf terug op het vlak van gewonnen duels, doelpogingen tussen de palen, geslaagde luchtduels en het aantal aangegane dribbels.

Anderzijds is Lukic' passing eerder van een matig niveau, een tekortkoming die misschien nadelig kan zijn in de visie van Anderlecht-coach Vincent Kompany, maar mits wat individuele training kan dat euvel misschien nog bijgeschaafd worden. Indien Sporting wil doorduwen voor Lukic, dan zal het hoogstwaarschijnlijk niet te diep in de geldbuidel moeten tasten. Zijn marktwaarde wordt namelijk geschat op 150 duizend euro.

KUHAREVYCH OF LUKIC

Ook al kon Lukas Nmecha dit seizoen reeds negen doelpunten scoren, vier daarvan kwamen er wel via een penalty. De Duitse aanvaller is door zijn arsenaal aan specifieke kwaliteiten van groot belang voor de huidige ploeg van Anderlecht, maar een échte goaltjesdief is hij niet meteen. In die optiek is Mykola Kuharevych dat ook niet echt, hoewel de omstandigheden bij Rukh Lviv niet bepaald in het voordeel spelen van de Oekraïner. Op een lager niveau bewijst Kuharevych wél vlot te kunnen scoren, maar alles in overweging genomen, lijkt de 19-jarige aanvaller een grote gok te zijn. De Bosniër Jovo Lukic is dan wél weer een vlotscorende spits, hoewel het niveau van de Premijer Liga eerder matig is. Desondanks bewijs Lukic zijn neus voor doelpunten en bezit hij op 22-jarige leeftijd ook nog een ruime progressiemarge. Kuharevych of Lukic, het lijken ons toch twee grote gokken te zijn. 

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge shockeert, vijf Anderlecht-dossiers’

Wie moet Anderlecht halen?

Meest recent

Lies Vandenberghe doet harten smelten bij VTM-fans

Eén van de grootste powerkoppels in medialand? Dat zijn ongetwijfeld VTM-collega's Lies ...

185
185
Hoefkens zet Nederland op stelten: “Kotsmisselijk en triest”

Carl Hoefkens heeft een verleden in België als trainer bij onder meer Club Brugge en Standard ...

45
45
Real stampt tegen schenen met nieuwe klacht bij FIFA

Real Madrid won afgelopen speeldag nipt van Real Sociedad. Dankzij een magistrale Kylian ...

48
48
Twee Belgen sturen ferme boodschap naar Garcia

Bondscoach Rudi Garcia heeft veel keuze bij de Belgische nationale ploeg. Naast de ervaren namen ...

63
63
Met de kus van Modric: Saelemaekers grote hit in Milaan

De toekomst van Alexis Saelemaekers werd afgelopen zomer uitvoerig besproken. Verschillende clubs ...

74
74
‘Nasleep horrorbotsing De Cuyper: groot nieuws Lavia’

Maxim De Cuyper maakte afgelopen zomer de overstap van Club Brugge naar Brighton. In de Premier ...

138
138
‘Standard vreest Club Brugge: dubbele uppercut Euvrard’

Standard Luik is aan een nieuw hoofdstuk bezig onder Vincent Euvrard. De vervanger van Mircea Rednic ...

176
176
Kompany clasht weer met Bayern-icoon: “Slaat nergens op!”

Vincent Kompany is met Bayern München perfect aan de Bundesliga begonnen, maar de ambities van ...

138
138
Rode Duivels schrikken na drastische ingreep FIFA

De interlandperiodes komen vaak onder vuur te liggen. De spelers vinden dat de kalender al bomvol ...

173
173
Grote verrassing: databureau voorspelt kansen Club én Union

De League Phase van de Champions League staat voor de deur. Dinsdagavond neemt Union SG het in zijn ...

168
168
Genk troeft buitenland af: oude bekende keert terug

KRC Genk greep de afgelopen seizoenen naast de titel in de Jupiler Pro League, maar dit seizoen zijn ...

149
149
'Anderlecht vloekt: zware schorsing Degreef bekend'

Tristan Degreef pakte al vroeg rood tegen KRC Genk afgelopen speeldag in de Jupiler Pro League. De ...

474
474
TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge shockeert, vijf Anderlecht-dossiers’

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

530
530
Van Bommel snoeihard: pijnlijke woorden voor eigen zoon

Union SG neemt het dinsdagavond op tegen Union SG in de Champions League. De Brusselse club maakt ...

98
98
CL-zorgen Club Brugge: Hayen doet schietgebedje

Club Brugge neemt het in de Champions League op tegen AS Monaco. Blauw-Zwart hoopt de doelen van ...

296
296
Extra troef Rode Duivels: nieuw wapen Doku ontdekt

Jérémy Doku is al jaren een gevestigde naam in de Belgische nationale ploeg. Bij ...

95
95
HVH ziet grote JPL-revelatie: “Kopie van Emile Mpenza”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen onderweg en de analisten kunnen al een eerste beeld ...

179
179
Anderlecht reageert voor het eerst op vertrek Vandenhaute

RSC Anderlecht zit in een moeilijke periode. Paars-Wit werd vroegtijdig uitgeschakeld in Europa en ...

448
448
Bliksemvertrek Christian Burgess naar Saudi-Arabië?

Christian Burgess is een icoon van Union SG. De aanvoerder ligt momenteel in de lappenmand en de ...

266
266
Haaland legt bommetje: straffe boodschap over KDB

In de Champions League staan deze week weer een pak mooie wedstrijden op het programma. Maar de ...

203
203
Crisisplan Anderlecht: duo dreigt gratis te vertrekken

RSC Anderlecht cashte in het slot van de zomermercato nog stevig op Jan-Carlo Simic en Kasper ...

301
301
'Keeperscircus Club: nieuw element werpt ander licht'

Het keepers-rotatieplan bij Club Brugge blijft de gemoederen bedaren. Zeker nu Nordin Jackers voor ...

441
441
'Superster maakt Barça gek: Laporta is geobsedeerd'

FC Barcelona maakt zich momenteel op voor de start van zijn Champions League-campagne, aanstaande ...

188
188
'Ongepaste' houding Renard onder vuur: "Niet klassevol"

Olivier Renard heeft een woelige eerste zomermercato als sportief directeur van RSC Anderlecht ...

370
370
Union door in Champions League? Vandenbempt voorspelt

De League Phase van de Champions League barst dinsdagavond in alle hevigheid los. En het is zowaar ...

103
103

Meer sportnieuws