Anderlecht bespaarde zich dure transferflater

1591 stemmen
Anderlecht bespaarde zich dure transferflater

Hoe de balans der inkomende transfers er zal uitzien aan het seizoenseinde, dat wordt nog enkele maanden afwachten. Maar door het niet aantrekken van Sébastien Dewaest bespaarde RSC Anderlecht zich alvast een potentiële mislukte transfer. En daar zijn meerdere verklaringen voor.

“Sébastien Dewaest maakt voorlopig geen deel meer uit van de A-selectie van KRC Genk”, zo luidde het officiële perscommuniqué op 10 september. Na overleg met de sportieve leiding heeft Sébastien Dewaest aangegeven dat hij Genk wil verlaten in de zomermercato, ondanks een nog lopende verbintenis tot midden 2023.

CLUB OF RSCA?

Ook al ontbrak het Genk aan de nodige leidersfiguren, toch moest de voormalige aanvoerder zich voortaan melden bij de B-kern. Naargelang de bron is de reden van de breuk uiteenlopend. Dewaest zou enerzijds een conflict gehad hebben met toenmalige coach Hannes Wolf en lag hij aan de basis van verschillende opstootjes met ploegmaats op training. Anderzijds zou de centrale verdediger zijn zinnen gezet hebben op een vertrek in de transferperiode.



Exact twee weken later, op 24 september, werd Jess Thorup aangesteld als de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk, hoewel dat eigenlijk niets veranderde aan de tanende status van Sébastien Dewaest. Club Brugge werd toen geopperd als één van de mogelijke kandidaat-overnemers. Coach Philippe Clement houdt namelijk goede herinneringen over aan de werkrelatie met Dewaest in het Genkse kampioenenjaar, maar uiteindelijk drukte Blauw-Zwart nooit concreet door.

RSC Anderlecht voerde echter wél gesprekken met Dewaest – onder andere met hoofdcoach Vincent Kompany in hoogsteigen persoon -, iets wat Head of Sports Peter Verbeke onlangs nog verklaarde in verschillende Belgische media. Sporting informeerde bij Genk omdat Dewaest enkele lacunes in de Paars-Witte selectie kon vullen, voornamelijk dan op het vlak van ervaring, leiderschap en communicatie. In de voorbije transfermercato speurde Anderlecht de transfermarkt af naar een dergelijk profiel, en ook Dewaest zelf had wel oren naar een verhuis naar het Lotto Park.

VAN HERO TO ZERO

Gezien de benarde situatie van Sébastien Dewaest in de Genkse B-kern dacht Anderlecht in de verlengde transferperiode een buitenkansje te kunnen realiseren, maar anderzijds  was en is de verdediger nog steeds één van de grootverdieners in Limburg. Bovendien had Dewaest op voetballend gebied bitter weinig te bieden voor Sporting, dat vooral speurt naar puik voetballende profielen – de defensieve stabiliteit, leiderschap en ervaring van Dewaest ten spijt.



Door de combinatie van voorgaande redenen besliste Anderlecht logischerwijze om een goedkoper profiel binnen te halen, die daarenboven ook nog eens beter aansloot bij het club-DNA: Matt Miazga werd voor één seizoen gehuurd van Chelsea FC. Geen Club Brugge en geen RSC Anderlecht dus voor Dewaest, en voor het verstrijken van de transferdeadline kwam ook geen enkele andere gegadigde zich aanbieden in Genk. Van kampioenenmaker, sterkhouder en aanvoerder naar de B-kern. Sébastien Dewaest beleefde het allemaal in Genk.

VEEL GESPREKKEN, GEEN RESULTAAT

Na de gemiste transfer van Dewaest was de algemene verwachting dat people-manager Jess Thorup de plooien ging platstrijken met de verdediger, ten slotte werd Dewaest nog steeds royaal betaald om uiteindelijk weinig arbeid te verrichten, maar desondanks zat een rehabilitatie er dan toch niet meteen in. Op 26 oktober, zo'n twee weken na de transferdeadline, communiceerde KRC Genk via een persbericht over de situatie rond Dewaest. “Sébastien Dewaest keert voorlopig niet terug naar de A-kern van KRC Genk. De verschillende gesprekken tussen de speler en de sportieve leiding van de club hebben niet tot een doorbraak geleid. Sébastien Dewaest onderhoudt zijn conditie bij het tweede elftal.”

Het is niet zo dat KRC Genk geen helpende hand uitstak richting Sébastien Dewaest. Kort na het ontslag van Hannes Wolf vroeg hoofdcoach ad-interim Domenico Olivieri hem zelfs om terug te keren na de A-kern, omdat de ploeg een tekort had aan centrale verdedigers na de schorsing van Carlos Cuesta. Toen weigerde Dewaest zélf een rentree naar de eerste ploeg, hij had toen immers zijn zinnen gezet op een transfer, maar ook na een tweede gesprek eind oktober toen de transferdeadline al lang achter de rug lag, raakten beide partijen er niet uit. Nochtans vonden er wel degelijk gesprekken plaats tussen de club en Dewaest. “Zowel het bestuur, technisch directeur de Condé als ik hebben met Dewaest gepraat”, verklaarde Jess Thorup daar destijds over. “Daarna hebben we beslist dat de speler voorlopig niet terugkeert in de A-kern.”



De achterliggende reden hiervoor werd nooit openbaar gemaakt, maar het lijkt duidelijk dat een rehabilitatie van Sébastien Dewaest geen win-win-situatie zou geweest zijn. De oorspronkelijke ontevredenheid van Dewaest over zijn bankzitterstatuut leidden tot een conflict met voormalig coach Hannes Wolf, en door zijn irritatie maakte Dewaest zich ook niet populair bij zijn ploegmaats door te harde tackles en opstootjes op training. Dergelijk gedrag wordt op het hoogste Belgische voetbalniveau zelden getolereerd, en al zeker bij het instituut RSC Anderlecht…

SLIM ANDERLECHT

RSC Anderlecht deed dus een goede zaak door de handen niet te verbranden aan een eventuele transfer van Sébastien Dewaest. Want als hij bij KRC Genk dwars lag, waarom zou hij dat dan ook niet kunnen doen bij Sporting? Zo’n heisa kan Anderlecht wel missen als kiespijn, en dan hebben we het nog niet eens over zijn royale salaris en Mogi Bayat, de spelersmakelaar van Dewaest en nog steeds geen populaire figuur op Neerpede. Het is duidelijk dat Anderlecht zichzelf proactief bespaarde van enkele ongemakkelijke situaties en gesprekken.

Maar de meest voorname reden om niet in zee te gaan met Dewaest is vooral zijn beperkte sportieve meerwaarde. Tijdens het kampioenenjaar bij KRC Genk was hij inderdaad één van de absolute sterkhouders, vooral dan wegens zijn sobere speelstijl en leiderschapskwaliteiten, maar toen al was het duidelijk dat Dewaest zich aan de top – of er zelfs over – van zijn kunnen bevond.



Puur voetballend heeft hij dan ook weinig toegevoegde waarde te bieden aan het team van Vincent Kompany, wat nochtans cruciaal is voor de hoofdcoach. Dit seizoen leggen Hannes Delcroix (95%), Matt Miazga (93%), Derrick Luckassen (91%) en Elias Cobbaut (90%) bijvoorbeeld een hogere passing-zuiverheid aan de dag dan Dewaest vorig seizoen – want in de huidige jaargang kwam hij nog geen enkele minuut in actie. Het niet aantrekken van Dewaest bleek achteraf dus de best mogelijke beslissing te zijn voor Anderlecht.

LEES OOK: 'KRC Genk vangt jackpot: Kompany laat kassa rinkelen'

Goede beslissing van Anderlecht?

Meest recent

Mechele briest: "Dit liep er mis bij de Rode Duivels"

Brandon Mechele kreeg tegen Egypte het vertrouwen van Rudi Garcia. De centrale verdediger van Club ...

20
20
Één Rode Duivel volledig afgeserveerd op WK?

De Rode Duivels speelden 1-1 gelijk tegen Egypte. Als vervanger van Romelu Lukaku koos bondscoach ...

54
54
Ngoy slaat op tafel na Egypte: “Tuurlijk ontgoocheling”

België kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen Egypte. De eerste wedstrijd op het WK ...

53
53
Emoties bij Kaapverdië: 40-jarige WK-held gaat viraal

De eerste grote stunt van het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada is een feit. ...

24
24
Burgess verlaat Union voor KAA Gent: grote ambities

Christian Burgess was de afgelopen jaren de steunpilaar van Union SG, maar de ervaren verdediger was ...

119
119
'Opvolger Tzolis: Club Brugge meldt zich in Bundesliga'

Club Brugge nam inmiddels afscheid van Simon Mignolet, Dani van den Heuvel en Aleksandar Stankovic. ...

149
149
L'Equipe buist twee Duivels: kop van Jut krijgt pijnlijke 3

De Rode Duivels hebben geen al te beste beurt gemaakt tijdens hun WK-opener tegen Egypte (1-1). Ook ...

309
309
Mechele bejubelt 'echte leider' bij Duivels: "Op training ..."

Een grootse prestatie was het zeker niet, maar het gelijkspel tegen Egypte bezorgden de Rode Duivels ...

177
177
Grove 'Vanaken-blunder' Garcia: analisten trekken fel van leer

Een puntendeling tegen Egypte is op zich geen slecht resultaat, maar naar het vervolg van het WK ...

1018
1018
'Club Brugge resoluut: Verhaeghe weigert miljoenentransfer'

Club Brugge zag de voorbije weken al enkele belangrijke krachten vertrekken en zal er ongetwijfeld ...

433
433
Union niet te stuiten: aanwinst vier binnen, nummer vijf op komst

Union SG laat er tijdens de zomerse transferperiode geen gras over groeien. Nog voor de ...

218
218
Reden tot zorgen? Garcia geeft reden voor povere Doku

Voor aanvang van het toernooi werd Jérémy Doku bestempeld als één van de ...

137
137
Rode Duivels schrikken: schade veel groter dan gedacht

De 1-1 tegen Egypte lijkt op het eerste zicht geen ramp voor de Rode Duivels. België heeft ...

269
269
Kranten schieten met scherp: grote riseé bij Rode Duivels

De Rode Duivels zullen nog minstens tot aanstaande zondag moeten wachten op hun eerste WK-zege sinds ...

305
305
Alderweireld bewierookt onverwachte Duivel: "Als één man er stond ..."

Wat een hoopvolle start van het WK had moeten worden, is uitgedraaid op een behoorlijk tegenvallende ...

875
875
Internationale pers hard voor Belgen: één Duivel in spotlights

De Rode Duivels hebben niet de WK-start genomen waar ze op hoopten. In Seattle moesten ze maandag ...

356
356
Saudi's zorgen voor nieuwe stunt, spectaculair gelijkspel in poule België

Op het wereldkampioenschap blijven de verrassende uitslagen zich opstapelen. Zo slaagde ...

125
125
Rudi Garcia verbaast met uitspraken na België - Egypte

De Rode Duivels beginnen het WK 2026 met een 1-1 gelijkspel tegen Egypte. De eerste helft was niet ...

443
443
Punten van VN: drie buizen bij Duivels, zondebok krijgt 3 op 10

De Rode Duivels zijn vrij tegenvallend aan het WK begonnen. Tijdens hun openingsduel mochten ze ...

1316
1316
Tielemans onthult woorden tijdens de rust: sfeer bekend

De Rode Duivels hebben de eerste WK-wedstrijd in de Verenigde Staten gelijkgespeeld tegen Egypte. ...

214
214
Één Rode Duivel de redder: “Zo iemand heb je nodig!”

De Rode Duivels hebben 1-1 gespeeld tegen Egypte. De eerste helft was het zweten voor de Belgen en ...

139
139
Povere start België: invalbeurt Lukaku voorkomt WK-drama

De Rode Duivels hebben niet de beste start van hun WK genomen. Tegen een sterk en stug Egypte leek ...

91
91
Garcia laat wenkbrauwen fronsen: “Wat heeft hij misdaan?”

De Rode Duivels hebben het moeilijk tegen Egypte. Bij de rust keken de Belgen tegen een 0-1 ...

394
394
Nainggolan snoeihard voor Duivels na 'kinderlijke' helft

De Rode Duivels kijken bij de rust tegen een 0-1 achterstand aan. Een afstandsschot was buiten het ...

185
185
"Rampzalig" - Duivel afgemaakt na zorgwekkende eerste helft

De Rode Duivels hebben maandagavond hun WK 2026 op gang getrapt. Maar de eerste helft tegen Egypte ...

359
359

Meer sportnieuws