'Drama bij Club Brugge: Leko zet de boel op ontploffen'

door
'Drama bij Club Brugge: Leko zet de boel op ontploffen'

Club Brugge zit met een explosief keepersdossier. Ivan Leko grijpt in: hij zet opnieuw Simon Mignolet tussen de palen en noemt hem zijn uitgesproken nummer één, terwijl Nordin Jackers onder een vergrootglas ligt. In de coulissen speelt ook het contract van Mignolet mee: komt er geen nieuw voorstel, dan moet Club de markt op — en zingt de naam Koen Casteels al rond.

LEES OOK: ‘Casteels-stunt: één detail zet Club Brugge op z’n kop’

Rotatieplan wordt ruziedossier: hiërarchie kraakt

De keeperskwestie bij Club Brugge is dit seizoen veel meer dan een discussie over één fout of één wedstrijd. Ze raakt aan sportieve hiërarchie, aan de manier waarop Blauw-Zwart de opvolging organiseert, én aan een contractdossier dat stilaan richting beslissing schuift. In de achtergrond hangt bovendien een heel praktische vraag: wat als Simon Mignolet geen nieuw contractvoorstel krijgt?

Volgens Het Nieuwsblad zou Club zonder twijfel de markt afspeuren naar extra concurrentie voor Nordin Jackers, met Koen Casteels als naam die al rondzingt. De club wil (op korte termijn) zekerheid onder de lat én (op middellange termijn) een plan voor de post-Mignolet-periode.

Het uitgangspunt was in theorie logisch. Twee ervaren keepers, met het idee om de ploeg niet kwetsbaar te maken bij blessures en tegelijk Jackers klaar te stomen voor de toekomst. Hein Vanhaezebrouck begreep dat aanvankelijk ook. In Het Nieuwsblad zei hij dat hij die rotatie niet erg vond en dat hij het idee erachter wel begreep: Jackers klaarstomen voor later.

Maar Vanhaezebrouck koppelde er meteen een waarschuwing aan: de commotie errond heeft Jackers wel genekt en het weegt op zijn prestaties. Mignolet is immers niet zomaar een naam, maar een statussymbool van stabiliteit. In HUMO noemde Frank Boeckx hem een icoon en stelde hij dat je zo iemand niet zomaar kunt degraderen.

Boeckx legde ook een mogelijke achtergrond bloot: hij liet zich vertellen dat er afspraken waren met Vincent Mannaert over een rol na Mignolets carrière, maar dat door het vertrek van Mannaert dat spoor mogelijk van tafel is.

Van twijfel naar debacle: Jackers onder vuur

Sportief ging het debat pas echt veranderen wanneer onzekerheden ook zichtbaar werden in wedstrijden. Het Nieuwsblad omschreef de match tegen La Louvière als een nachtmerrie voor Jackers: twee fouten op drie tegendoelpunten en vooral veel onzekerheid op flankvoorzetten. Ook Het Laatste Nieuws zette de toon.

Na Atalanta werd de keeperskwestie een debacle genoemd: wat startte als een “revolutionair rotatiesysteem” was plots een gevoelig dossier waar zelfs communicatie rond afgeschermd werd (met een spreekverbod voor Jackers na die Europese avond). Club zou zich “blind” gestaard hebben op de sterke play-offs van het titelseizoen, toen Jackers depanneerde als doublure.

Die “zware erfenis” is essentieel om het huidige debat correct te lezen. De redenering is simpel: wie het nummer één-shirt erft, erft ook de verwachtingen, de rust in de defensie en de euro’s die op het spel staan in Europa. Het Nieuwsblad herinnerde er in diezelfde context aan dat pas sinds de komst van Mignolet stabiliteit kwam na een periode met veel wissels. Club wíl dus koste wat het kost vermijden dat het opnieuw een carrousel wordt.

In aanloop naar de cruciale wedstrijd tegen Olympique de Marseille werd het debat publiek én scherp. Jackers slikte in de jongste drie wedstrijden zeven tegendoelpunten: geen monumentale blunders, maar wel fases met twijfel — nu eens stond hij in niemandsland, dan weer had hij geen reactie. Het Nieuwsblad koppelde het meteen aan het grotere plaatje: in sleutelmatchen heb je ook een betrouwbare doelman nodig, net zoals je een goede versie van bepaalde sterkhouders nodig hebt.

Leko trekt de stekker eruit: Mignolet is weer nummer één

Daartegenover staat het standpunt van de coach. Ivan Leko stelde sinds zijn komst herhaaldelijk dat Mignolet zijn nummer één is. “Hij is mijn nummer één… Alleen dient Simon honderd procent fit te zijn.” Opvallend: Het Nieuwsblad merkt op dat zelfs dat intussen niet meer nodig leek om opnieuw te starten, wat de deur openzet voor interpretatie: was het puur sportief, of ook noodgedwongen door de onzekerheid bij de doublure?

Het Laatste Nieuws schetste de keuze als een bewuste ingreep in functie van de topmatch. Volgens de krant besliste Leko om tegen Marseille de nog niet honderd procent wedstrijdfitte Mignolet tussen de palen te droppen, ondanks het feit dat Jackers de voorbije weken geen grote fouten maakte. Het signaal was helder: op het hoogste moment primeert status, ervaring en zekerheid.

Het debat deinde ook uit in de HLN Voetbalpodcast. Chef voetbal Niels Poissonnier stelde daar de vraag hoeveel van de tegengoals er dit seizoen gevallen zouden zijn met de beste Mignolet in doel. Hij wees onder meer naar een tegendoelpunt tegen Zulte Waregem dat “je nooit” mag slikken en benoemde ballen “die je moet en kan pakken”. Poissonnier trok zijn conclusie zonder omwegen: Mignolet dringend weer in doel en als Club wilde overwinteren in UEFA Champions League, dan moest het met hem spelen.

Contractbom tikt: geen voorstel? Club gaat shoppen

Daarmee komen we automatisch bij de vraag die Het Nieuwsblad expliciet stelde: wat als er geen nieuw contractvoorstel komt voor Mignolet? Dan, zo klinkt het, gaat Club zonder twijfel de markt op, op zoek naar extra concurrentie voor Jackers, met Casteels als eerste doelwit. Dit zegt niet per se dat Jackers géén toekomst meer heeft, maar wel dat de club de lat hoog legt.

Jackers kan de beoogde nummer één blijven, met een concurrent erbij. Er kan een nieuwe nummer één komen, met Jackers als back-up. Of er komt een overgang waarbij Mignolet vertrekt, maar de club tijdelijk twee doelmannen naast elkaar zet — in de hoop dat één van beiden vanzelf de nieuwe hiërarchie afdwingt. Alleen: net dat scenario wil Club historisch vermijden, omdat het te snel weer een ‘carrousel’ wordt.

Alles samen is de keeperskwestie bij Club Brugge een verhaal over timing en duidelijkheid. Ivan Leko grijpt — zeker in de toppers — terug naar ervaring en leiderschap, met de boodschap dat een nummer één ook écht een nummer één moet zijn. In de media zie je een groeiende consensus dat de defensieve zekerheid mee afhangt van de keeperkeuze, met expliciete pleidooien voor Mignolet.

Maar tegelijk beweegt Club Brugge ook richting een beslissing op de markt. Als het contractvoorstel voor Mignolet uitblijft, is de kans groot dat Club een profiel haalt dat de discussie niet sust maar net hertekent: iemand die de lat internationaal legt, zoals Marc Degryse al opperde, of iemand die Jackers elke week onder druk zet.

De ironie is dat het oorspronkelijke rotatieplan bedoeld was om kwetsbaarheid te vermijden. De voorbije maanden tonen echter vooral hoe snel een plan voor opvolging omslaat in een zenuwachtig dossier zodra resultaten, tegengoals en perceptie samenvallen. En net daarom wordt de komende beslissing — verlengen, afscheid nemen, of een extra topkeeper halen — nu al een van de meest bepalende sportieve knopen bij Club Brugge richting volgend seizoen.

Wat moet Club Brugge nu doen met de keeperskwestie?

Meest recent

'Toekomst Courtois gekend: Real neemt ingrijpende beslissing'

Thibaut Courtois toonde zich woensdagavond opnieuw van goudwaarde voor Real Madrid in het Champions ...

40
40
Makelaar klapt uit de biecht: "Antwerp in nieuwe handen"

De ambities zijn noodgedwongen even bijgesteld bij Antwerp, dat nu vooral de playdowns moet zien te ...

91
91
'KRC Genk kan cashen: topscouts massaal in tribune'

KRC Genk hoopt straks tegen Dinamo Zagreb door te stoten naar de achtste finale van de Europa ...

56
56
Annelien Coorevits verrast Deschacht: "Voelt als thuiskomen"

Olivier Deschacht en Annelien Coorevits vormden jarenlang een prachtig koppel in voetballand. Hij ...

104
104
Club Brugge ruikt jackpot: viertal bij Europese elite

Ondanks de harde cijfers tegen Atlético Madrid mag Club Brugge met opgeheven hoofd ...

177
177
'Hayen hakt knoop door: vervanger Karetsas lekt uit'

KRC Genk blijft straks wellicht over als de enige Belgische vertegenwoordiger op het Europese ...

102
102
Na pikante BV-storm: groot nieuws rond Van Gucht

Er hangt opnieuw groot nieuws in de lucht rond Ruben Van Gucht. Iets dat niet met een scoop of ...

269
269
'Anderlecht drukt door voor TD: topkandidaat bekend'

Nood breekt wet, zo verklaarde RSC Anderlecht enkele weken geleden de keuze om eerst een nieuwe ...

388
388
'Leko geeft fiat: Club Brugge flirt met oude bekende'

Het avontuur in de Champions League zit erop voor Club Brugge, waar de focus nu vol op de landstitel ...

315
315
“Ik haat het als de beste”: DIW haalt alles uit de kast

Real Madrid plaatste zich gisteren voor de volgende ronde van de Champions League en dat had het ...

45
45
Eén pijnpunt in CL-campagne Club: "Anders beter dan vorig jaar"

Club Brugge zal zich de komende weken weer moeten focussen op de competitie, want het avontuur in de ...

112
112
'Schoktransfer Penders naar Premier League'

Wanneer de Rode Duivels in maart op stage trekken naar de Verenigde Staten, lijkt de kans groot dat ...

99
99
Union bevestigt mokerslag: David maandenlang out

Union heeft nog altijd uitzicht op een fantastisch seizoenseinde, want het speelt de bekerfinale ...

96
96
Dender heeft nieuwe trainer helemaal beet

Met nog vier speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie is het bij heel wat clubs nog alle ...

67
67
Rangers smult van nieuwe Belg: "Had het niet verwacht"

Schotland verlekkert zich op de komende weken, want daarin staat maar liefst twee keer de Old Firm ...

59
59
'Klopp onder vuur: ontslag nu alweer in de maak'

Het is intussen anderhalf jaar geleden dat Jürgen Klopp na maar liefst negen jaar afzwaaide als ...

72
72
'Anderlecht laat oog vallen op Zweeds toptalent'

Anderlecht staat momenteel op een kruispunt, want het zoekt zowel een nieuwe trainer als een nieuwe ...

223
223
KV Kortrijk steigert en eist forfaitzege

Afgelopen weekend verzekerde SK Beveren zich al van promotie naar de Jupiler Pro League. Voor het ...

254
254
Maakt Anderlecht met nieuwe TD wéér zelfde fout?

Aanvankelijk leek Anderlecht de prioriteit te geven aan de komst van een nieuwe trainer. Nadat het ...

356
356
TRANSFERUURTJE: 'Grote verrassing Lukaku, Atletico wil ster van Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

251
251
Held Courtois zet Real-ploegmakkers op scherp

Real Madrid heeft de volgende ronde van de Champions League bereikt. Tegen Benfica was het niet ...

47
47
Opvolger Smets? ‘KRC Genk verrast met 29-jarige verdediger'

KRC Genk is al volop bezig met volgend seizoen. Dit seizoen zit de Limburgse club in het ...

226
226
Ronaldo volgt Courtois en Mbappé met opmerkelijk nieuws

Op zijn 41ste blijft Cristiano Ronaldo lustig scoren, met dit seizoen tot dusver al 21 goals in 21 ...

48
48
Net geen stunt voor Monaco: Pocognoli haalt keihard uit

Titelhouder PSG is woensdagavond in de Champions League met de schrik vrijgekomen. Het moest tegen ...

61
61
'Groot Vertonghen-gerucht doet ronde'

Bij de voetbalbond loopt er dezer dagen een opvallend figuur rond. Jan Vertonghen is er immers sinds ...

192
192

Meer sportnieuws