De Rode Duivels staan plots met de rug tegen de muur in groep G. Na twee gelijke spelen zijn ze nog altijd niet uitgeschakeld voor de groepswinst, maar de opdracht is stevig veranderd. België moet winnen, hopen op hulp én mogelijk ook stevig uithalen tegen Nieuw-Zeeland.
LEES OOK: Trossard reageert zeer duidelijk op kritiek na Egypte
Droomgroep wordt plots rekenwerkDe Rode Duivels staan na twee speeldagen plots derde in groep G. Dat klinkt dramatisch, en na twee gelijke spelen tegen Egypte en Iran is het dat ook. De groep die vooraf als ideale start werd gezien, is na twee wedstrijden een pak minder comfortabel geworden. Egypte staat na de 3-1 winst tegen Nieuw-Zeeland op vier punten.
Iran blijft op twee punten staan, België ook. Nieuw-Zeeland blijft laatste in de stand met één punt. Iran staat tweede, omdat het meer doelpunten maakte. De Rode Duivels hebben na de 1-1 tegen Egypte en het gelijkspel tegen Iran amper één keer gescoord. In een groep waarin vooraf vooral over groepswinst en een gunstige route werd gesproken, is dat bijzonder pijnlijk.
Van groepswinst naar schaamtegevoel
Het Nieuwsblad was na Iran hard. Ludo Vandewalle sprak van “alweer een teleurstelling” en noemde de Belgische prestatie “slecht” en “onvoldoende”. Ook Het Laatste Nieuws spaarde de ploeg niet. Niels Poissonnier vatte de Belgische start samen als “honteux” en noemde twee op zes tegen Egypte en Iran “onaanvaardbaar”. Dat botst hevig met de verwachtingen van voor het toernooi.

Peter Vandenbempt was in Sporza Daily bijzonder duidelijk: “Je moet gewoon eerste worden in die groep, zo eenvoudig is het.” Over Iran klonk zelfs dat België “het telraam” mocht bovenhalen. Maarten Vangramberen noemde groep G in HUMO dan weer “de zwakste poule van allemaal” en zag een relatief simpel pad richting kwartfinale.
Zo kan België toch nog eerste worden
België is nog niet uitgeteld voor de eerste plaats en de bijhorende groepswinst. Maar de opdracht is veel zwaarder geworden. De Rode Duivels moeten sowieso winnen van Nieuw-Zeeland. Zonder zege is groepswinst onmogelijk. Daarna hangt alles af van de wedstrijd Egypte-Iran. Wint Egypte die match, dan is de eerste plaats definitief weg.
Dan kan België met een zege tegen Nieuw-Zeeland hoogstens tweede worden. Speelt Egypte gelijk tegen Iran, dan kan België nog naast Egypte komen op vijf punten. Alleen heeft Egypte dan een beter doelpuntensaldo (+2). België staat op nul. Een kleine Belgische zege volstaat dan niet meer . De Rode Duivels moeten niet alleen winnen, maar liefst ook ruim winnen.
Elk doelpunt kan plots loodzwaar wegen
Wint Iran van Egypte, dan kan ook Iran op vijf punten komen. In dat geval moet België Iran voorbij op doelsaldo en gemaakte doelpunten. Omdat België en Iran onderling gelijk speelden, kan elk doelpunt tegen Nieuw-Zeeland plots tellen. Dat is de nieuwe realiteit: België speelt niet meer alleen om drie punten, maar ook om het doelpuntensaldo.

Tweede worden is eenvoudiger. Bij winst tegen Nieuw-Zeeland is België sowieso geplaatst en wordt het minstens tweede, tenzij het toeval de Rode Duivels alsnog naar de eerste plaats duwt. Bij een gelijkspel wordt het lastiger. België komt dan op drie punten. Tweede worden kan dan alleen nog onder gunstige omstandigheden, vooral als Egypte Iran klopt. Bij verlies tegen Nieuw-Zeeland wordt het rampscenario pas echt concreet.
Olivier Plancke