België heeft alles nog in eigen handen op het WK, maar de nieuwste cijfers van Opta zijn allesbehalve rooskleurig. De kwartfinale werd vooraf als minimum gezien, maar sinds Egypte ziet de realiteit er een pak pijnlijker uit. Vlak voor Iran komt die boodschap hard binnen.
LEES OOK: Rode Duivels wankelen nu al: akelig WK-scenario dreigt
Opta deelt Duivels nieuwe koude douche uitDe Rode Duivels hebben nog altijd alles in eigen handen op het WK, maar de cijfers beginnen almaar ongemakkelijker te worden. De groepsfase lijkt niet het grootste probleem, maar wel alles wat daarna komt. Volgens de nieuwste update van Opta is België zelfs geen top 10-land meer om de kwartfinale te halen. Nochtans werd die kwartfinale de voorbije weken door veel analisten en media naar voren geschoven als minimumdoel.Maar de cijfers vertellen intussen een ander verhaal.
Lat lag veel hoger dan dit
Voor de start van het toernooi was Peter Vandenbempt in Sporza Daily bijzonder duidelijk. België moest deze groep gewoon winnen. Over Iran klonk het dat je “het telraam” mocht bovenhalen. Egypte noemde hij na eerdere wedstrijden “schabouwelijk”. Zijn conclusie was hard: “Je moet gewoon eerste worden in die groep, zo eenvoudig is het.” Ook over de kwartfinale lag de lat hoog. “In principe moeten ze wel kwartfinale kunnen spelen.” Marc Degryse dacht in Het Laatste Nieuws er net hetzelfde over. “Je hebt geen excuses”, klonk het. Volgens Degryse mocht de groepsfase vooral als opwarmronde worden gezien. De ambitie moest de kwartfinale zijn, met daarbovenop zelfs ruimte voor meer.

Op 15 juni, de dag van de WK-opener tegen Egypte, gaf Opta België nog 29,59 procent kans om de kwartfinale te halen. Dat was op zich al laag. Minder dan één kans op drie voor een land waarvan de kwartfinale in België als minimum wordt besproken. Intussen is dat cijfer verder gezakt naar 26,68 procent. België zit dus nog amper boven één kans op vier. Nog pijnlijker: de Rode Duivels stonden op 15 juni nog achtste in de rangorde voor een plek bij de laatste acht. Nu zijn ze weggezakt naar plaats twaalf.
België duikt plots uit de top tien
België is dus geen top 10-land meer voor de kwartfinale. Landen als Noorwegen, Colombia, de Verenigde Staten en Nederland worden op dat vlak intussen hoger ingeschat. Dat botst met het gevoel dat vooraf leefde. Zeker omdat België zogezegd in een van de meest haalbare groepen van het toernooi zit. Ook Maarten Vangramberen wees daar in HUMO op. Hij stelde dat de buitenwereld niets verwacht van deze Rode Duivels, terwijl België in “de zwakste poule van allemaal” zit en het pad daarna “relatief simpel” oogt. Zijn conclusie: “De kans dat we in de kwartfinale staan, is heel groot.” Opta ziet dat dus helemaal anders. Minder dan één kans op drie was al een stevige waarschuwing. Nu is België zelfs nog verder weggezakt.

De kans om de groep te winnen blijft hoog. Op 15 juni stond België bij Opta op 91,29 procent kans om de laatste 32 te halen. Nu is dat 90,52 procent. Dat verschil is klein. Opta verwacht dus nog altijd dat België doorgaat. Maar daarna zakt het snel. De kans op de laatste 16 ging van 56,15 naar 53,62 procent. De kwartfinale zakte van 29,59 naar 26,68 procent. De match tegen Egypte was dus meer dan gewoon een valse start. Het was een kantelpunt in de cijfers. Sinds die wedstrijd zijn de Belgische kansen gedaald.
Noorwegen maakt de tik nog pijnlijker
De vergelijking met Noorwegen is misschien nog het meest vervelend. Op 15 juni lagen België en Noorwegen nog dicht bij elkaar voor de kwartfinale. België stond op 29,59 procent. Noorwegen op 29,31 procent. België zat er dus nog net boven. Vier dagen later is dat volledig gedraaid. Noorwegen staat nu op 34,21 procent kans om de kwartfinale te halen. België op 26,68 procent. Dat is een verschil van meer dan zeven procent. Voor een land dat vooraf hoorde dat het “geen excuses” had, is dat moeilijk te slikken. Zeker omdat België nog altijd meer kans krijgt om zijn groep te winnen dan Noorwegen. De boodschap is dus niet dat België een moeilijkere groepsfase heeft. De boodschap is eerder dat Opta Noorwegen sterker inschat voor wat daarna komt.
Olivier Plancke