‘Kompany stijf van woede: Bayern-ster drijft hem gek’

165 stemmen
‘Kompany stijf van woede: Bayern-ster drijft hem gek’

Vincent Kompany kookt van frustratie in München. Achter de schermen botst zijn plan op weerstand — en dat zorgt voor zwaar gedonder bij Bayern.

LEES OOK: Kompany geweigerd: "Ik zat toen in een moeilijke fase"

Neuer als bliksemafleider: Kompany’s plan botst

Manuel Neuer is bij Bayern München al lang meer dan enkel een doelman. Onder Vincent Kompany wordt dat opnieuw duidelijk, omdat zijn filosofie de keeper een structurele rol geeft in de manier waarop Bayern wil domineren: hoog druk zetten, hoog verdedigen en controle zoeken via balbezit. In februari vorig jaar verlengde de club het contract van Neuer tot eind dit seizoen. “The best goalkeeper of his generation and a Bayern icon”, zei sportbestuurder Max Eberl toen. Voor Bayern was dat tegelijk een sportieve keuze én een statement: zolang Kompany hoog en dominant wil spelen, blijft de kapitein in doel een sleutelpion.

Die contractverlenging was niet alleen een beloning voor zijn prestaties in het verleden, maar ook een sportieve keuze voor het heden. Kompany’s Bayern probeert het veld klein te maken: veel spelers voor de bal, de verdediging die hoog staat en snelle recuperatie na balverlies. Dat model werkt pas als de keeper mee het risico beheert. Hij moet in de opbouw onder druk aangespeeld kunnen worden, ballen in de diepte vroeg lezen en de ruimte achter de centrale verdedigers kunnen sluiten. In dat opzicht blijft Neuer voor Bayern een unieke speler in het systeem.

Het paste ook in een bredere strategie. Bayern verlengde in oktober 2025 het contract van Kompany tot 2029 als signaal van continuïteit, en benadrukte daarmee dat het een langetermijnproject wil neerzetten. In München kan een discussie over de doelman snel uitgroeien tot een discussie over wie de macht heeft in het hele project. Net daarom wordt elk signaal rond de kapitein in doel — sportief én communicatief — zwaarder gewogen dan bij veel andere clubs.

Opbouw onder druk: Bayern zoekt controle, krijgt chaos

Tactisch is Neuers waarde het duidelijkst in de opbouw. The Coaches' Voice beschreef hoe Kompany het voetballende vermogen van Neuer inzet tussen de centrale verdedigers, zodat Bayern in balbezit een achterste driehoek vormt. Het gevolg is concreet: een extra veldspeler kan hoger blijven, Bayern krijgt een extra paslijn om de eerste pressinglijn te omzeilen, en de ploeg kan druk blijven zetten met meer spelers in de hoogste zones.

Die belangrijke rol in de opbouw hangt samen met de tweede pijler van Neuers profiel: zijn sweeper-keeper-werk. Zijn interventies buiten het strafschopgebied profileren hem als “libero” die de norm als doelman verlegde. Voor Kompany is dat essentieel. Wie met een hoge verdediging speelt, moet de ruimte achter zich afdekken. Met Neuer kan Bayern dat risico langer dragen: hij verdedigt vooruit, en dat laat de rest van het elftal hoger spelen.

Naast tactiek is er leiderschap. Bayern noemde Neuer bij zijn contractverlenging niet alleen een icoon, maar ook een rolmodel op en naast het veld. In een ploeg die vaak met veel spelers voor de bal speelt, is coaching van achteruit van primordiaal belang: de afstanden bewaken, restverdediging sturen, teamgenoten herpositioneren na een mislukte aanval en het tempo in de omschakeling doseren. Kompany, zelf voormalig topverdediger, coacht op timing en positionering; een kapitein in doel die het spel leest en constant organiseert, maakt dat eenvoudiger en sneller uitvoerbaar.

‘Beschermt hij Neuer te hard?’ Het machtsdebat laait op

Die aanpak roept echter ook tegenargumenten op, omdat tegenstanders die tactiek bewust proberen te bespelen. In oktober 2024 verklaarde Unai Emery na een Champions League-zege van Aston Villa dat zijn ploeg de hoge positie van Neuer vooraf had geanalyseerd. Voor Kompany is dat de realiteit van zijn stijl: de voordelen zijn groot, maar de risico’s liggen ook open en bloot.

Net omdat Neuer zo’n centrale figuur is, werd hij in het najaar van 2025 ook een symbooldossier in het publieke debat rond Kompany. Dat werd scherp zichtbaar na de 1–3-nederlaag bij Arsenal, toen Neuer in commentaren hard werd geviseerd. Kompany koos toen publiek voor bescherming. “Fehler? Welcher Fehler?”, reageerde hij. Dat moment voedde het beeld dat Kompany zijn kapitein afschermt voor de buitenwereld, zelfs wanneer de kritiek luid wordt. In Duitsland dook het verhaal op dat Kompany Neuer “beschermt” — een aanpak die intern loyaliteit kan opleveren, maar extern olie op het vuur kan zijn.

Die beschermende reflex heeft in München altijd twee kanten. Enerzijds beschermt ze de kleedkamer en de hiërarchie; anderzijds voedt ze de klassieke Bayern-discussie over status en invloed. Bavarian Football Works zette het eind november 2025 als debatvraag neer: “Does Manuel Neuer have too much power at Bayern Munich?” Merkur benadrukte begin december dat Kompany verrast was door de kritiek, maar een wissel in het doel niet categorisch uitsloot. Die nuance is belangrijk: beschermen naar buiten toe hoeft niet te betekenen dat er intern geen evaluatie plaatsvindt.

De klok tikt: Bayern plant na Neuer, Kompany kookt

Tot slot is er de nuchtere realiteit van leeftijd en beschikbaarheid. Bayern moest in voorbije seizoenen al vaker improviseren door blessures in het doel. In maart 2025 raakte Neuer geblesseerd aan de kuit tijdens het vieren van een doelpunt in de Champions League tegen Bayer Leverkusen, waarna Kompany op dat moment geen terugkeerdatum kon geven.

Neuer is sportief enorm belangrijk, maar tegelijk ook een pion waar het project kwetsbaar kan worden als er (tijdelijk) moet worden afgeweken van het ideale profiel. Daarom probeert de club het risico te managen door te plannen. In april 2024 verlengde Bayern het contract van Alexander Nübel tot 2029 en legde tegelijk vast dat hij langer op huurbasis bij VfB Stuttgart bleef. Dit illustreert de overgang die Bayern voorbereidt: er is een toekomst na Neuer, maar zolang hij topniveau haalt, blijft hij het referentiepunt én de spilfiguur waarmee Kompany’s voetbal het meest overtuigend kan worden gespeeld.

Bayern maakte vorig jaar bekend dat het contract van Neuer met één seizoen werd verlengd, tot eind juni 2026. Over wat daarna komt, wil de club bewust pas later beslissen. Max Eberl gaf aan dat Bayern richting het einde van het seizoen met Neuer zal samenzitten, onder meer na zijn veertigste verjaardag eind maart. Voor Kompany is die timing niet onbelangrijk: zolang Neuer blijft, kan Bayern het voetbal met de hoge defensieve lijn en agressieve pressing het meest natuurlijk uitvoeren. Zodra Neuer wegvalt, wordt niet alleen een kwestie van een keeper te vervangen, maar moet een deel van het systeem worden hertekend.

Wie krijgt gelijk?

Meest recent

'Plan B voor Van Bommel: shortlist Rode Duivels lekt uit'

De officiële aankondiging ontbreekt nog, maar alle signalen wijzen erop dat Mark van Bommel ...

35
35
'Klopjacht op Karetsas: De Condé rolt spierballen'

KRC Genk staat niet alleen op het punt om zijn inkomend record te verpulveren, ook op uitgaand vlak ...

34
34
'Bruno schudt elftal door mekaar: frisse wind bij RSCA'

Donderdag staat Vitor Bruno voor zijn vuurdoop als coach van RSC Anderlecht. In de tweede voorronde ...

121
121
'Makelaar bevestigt: Club op zucht van knaltransfer'

Club Brugge vertrok woensdag op zomerstage naar Rennes. Voorlopig stapten er met Yann Sommer, ...

279
279
Peter Vandenbempt laat tranen rollen: "Het laatste woord..."

Na een maand vol voetbal, duizenden kilometers en 104 wedstrijden is ook voor Peter Vandenbempt het ...

318
318
De Mil onthult één dilemma: "Moeten creatief zijn"

AA Gent moet meteen vol aan de bak in zijn eerste officiële opdracht van het nieuwe seizoen. ...

31
31
Eerst pak slaag, dan transferdeal voor Genk?

KRC Genk is dezer dagen zeer druk in de weer. Niet alleen met de voorbereiding op het nieuwe ...

469
469
Vitor Bruno zet Anderlecht op scherp voor debuut

Donderdagavond begint het seizoen van Anderlecht officieel. In de tweede voorronde van de Europa ...

325
325
Westerlo pakt uit met eenmalige Rode Duivel

Bij Westerlo zagen ze deze zomer al een pak sterkhouders vertrekken. 't Kuipje liep vrijwel helemaal ...

46
46
'Straffe transfer op komst voor De Keersmaecker'

In eigen land kon Brian De Keersmaecker niet doorbreken, maar in het buitenland is de middenvelder ...

50
50
Unieke kans voor Antwerp: oude bekende plots vrij

Voor Antwerp blijft het een zeer moeizame transferzomer. De club werd wekenlang gegijzeld door de ...

445
445
Napoli draait volledig: De Bruyne krijgt pijnlijke klap

Napoli leek Kevin De Bruyne nog te willen behouden. Vier dagen later wordt zijn naam plots op de ...

405
405
Van Bommel de juiste keuze? Dit vindt Van der Elst

Met een kwartfinale deden de Rode Duivels op het WK wat er van hen verwacht werd. Desondanks ...

282
282
De Mil keihard: kwartet én aanwinst niet op Europese lijst

Voor twee Belgische clubs begint het nieuwe seizoen deze week al. Naast Anderlecht moet ook AA Gent ...

143
143
Romano meldt mogelijke twist in transferdossier Club

Club Brugge heeft deze zomer al toegeslagen met drie Zwitserse aanwinsten, maar de verwachte ...

359
359
Transfer Casemiro krijgt staartje: onderzoek geopend

Deze zomer gingen enkele grote namen op zoek naar een nieuwe club. Een dossier dat al maandenlang ...

40
40
Cercle pakt uit met verrassende transfer bij Kortrijk

Nu de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League dichterbij komt, schakelen alle teams ...

138
138
'Kogel door de kerk: Genk heeft recorddeal beet'

Het zijn zeer drukke dagen voor KRC Genk. De Limburgers zetten de voorbije weken enkele mogelijke ...

362
362
Belgische voetbalwereld in rouw: ex-Gouden Schoen overleden

De Belgische voetbalwereld krijgt zeer triest nieuws te verwerken. Een ex-Rode Duivel en gewezen ...

0
0
Transferdomper Anderlecht: "Meer dan 5 miljoen"

Anderlecht staat donderdag al voor zijn eerste opdracht op het Europese toneel. In de tweede ...

507
507
'Barça heeft bijzonder plan met Belgisch toptalent'

Slechts twee Belgen mochten tot dusver ooit het shirt van FC Barcelona dragen. Fernand Goyvaerts was ...

384
384
Is Anderlecht klaar voor Hammarby? Bornauw oordeelt

RSC Anderlecht moet donderdag flink aan de bak tegen Hammarby. De Brusselaars moeten deze voorronde ...

379
379
Hammarby-coach velt oordeel over Anderlecht

Henrik Rydström maakt zich met Hammarby op voor het treffen met RSC Anderlecht in de voorrondes ...

313
313
Zoon Van Bommel verklapt: "Komt wel rond met Duivels"

Mark van Bommel wordt de nieuwe bondscoach van België. De Nederlander tekent weldra zijn ...

108
108
'Anderlecht kent maximprijs die het aan De Cat kan verdienen'

Nathan De Cat verliet RSC Anderlecht voor 20 miljoen euro. Een goed bedrag, maar meer ook niet. De ...

248
248

Meer sportnieuws