Terechte kritiek? Deze cijfers zeggen alles over Duivels

door
Terechte kritiek? Deze cijfers zeggen alles over Duivels

Rudi Garcia krijgt bijzonder veel kritiek. Peter Vandenbempt spreekt zelfs van de slechtste WK-kwalificatiereeks sinds 2012. Maar presteerden de Belgen dan zo slecht? We gingen eens dieper in de cijfers kijken.

België telt na zeven speeldagen 15 punten. Na Liechtenstein zullen ze afronden met een 18 op 24. België zal zich al bij al zonder problemen hebben geplaatst voor het WK. Was het hoogstaand? Neen. Was het slecht? Neen. België was in elke match de betere ploeg. Er werden 6 punten verloren tegen Noord-Macedonië en Kazachstan. Uiteraard zijn dit ploegen waar België altijd van moet winnen.

LEES OOK: WK-selectie Rode Duivels: enorme verrassing op tafel

Totale dominantie

Maar Rudi Garcia kon niet rekenen op Romelu Lukaku. Daardoor is scoren een probleem. Dat was ook al zo onder Domenico Tedesco, toen bepaalde waarnemers net geen ‘voetbalgenie’ van hem maakten na de plaatsing voor het EK. België leefde toen echter al bij gratie van ‘Big Rom’, die toen van cruciaal belang was. De leegte achter hem is énorm. Charles De Ketelaere, Leandro Trossard, Loïs Openda… Allen voldoen ze niet als centrumspits, die vooral nog altijd als taak heeft om goals te scoren. 

Tegen Kazachstan had België altijd ruim moeten winnen. Net als thuis tegen Noord-Macedonië. Ook in Noord-Macedonië hadden de Belgen moeten winnen, al was dat veruit hun minste match. De data spreken boekdelen.

Kazachstan – België 1-1

  • xG: 0,34 – 2,89
  • xG open spel: 0,32 versus 2,84 
  • Doelschoten: 9-20
  • Grote kansen gemist: 0-3 

België-Noord-Macedonië 0-0

  • xG: 3,20 – 0,06
  • xG open spel: 2,66 versus 0,04
  • Doelschoten: 25-3
  • Grote kansen gemist: 3-0 

Noord-Macedonië – Belgie 1-1

  • xG: 1,29 – 2,11
  • xG open spel: 1,25 versus 1,92
  • Doelschoten: 7-17
  • Grote kansen gemist: 2-1 

Tegen Wales speelde België, toch tegen zijn zwart beest, twee referentiematchen op aanvallend vlak. De Rode Duivels scoorden maar liefst acht doelpunten. En dat was verdiend, want de Belgen kregen veel kansen. Alleen zat het defensief niet altijd goed. Toch waren deze twee duels goede prestaties.

Wales-België 2-4

  • xG: 0,85 – 3,09
  • xG open spel: 0,49 versus 1,22
  • Doelschoten: 9-16
  • Grote kansen gemist: 0-1 

België – Wales 4-3

  • xG: 2,89 – 2,25
  • xG open spel: 1,66 versus 1,20
  • Doelschoten: 18-12
  • Grote kansen gemist: 2-3 

Simpelweg minder kwaliteit

Tegen Kazachstan en Liechtenstein, toen de Belgen twee keer met 6-0 wonnen, waren de Belgen duidelijk gemotiveerd. In twee matchen waren er maar liefst 59! doelpogingen. Twee duels waren de Belgen het publiek vermaakten.

België -Kazachstan 6-0

  • xG: 3,62 – 0,23
  • xG open spel: 2,36 versus 0,22
  • Doelschoten: 35-3
  • Grote kansen gemist: 4-0 

Liechtenstein – België 0-6

  • xG: 0,00 – 3,13
  • xG open spel: 0,00 versus 1,64
  • Doelschoten: 0-24
  • Grote kansen gemist: 0-3 

Conclusie: België speelde zeker niet zijn slechtste WK-kwalificatiereeks in dertien jaar tijd. Het was simpelweg hetzelfde als andere campagnes. Dominant en zes keer de betere ploeg. Wat ook logisch is in deze groep. Dat de Belgen voor het eerst sinds lang tot de laatste speeldag moeten wachten, heeft te maken met het feit dat we niet efficiënt genoeg zijn.

Rudi Garcia deed wat van hem verwacht in deze campagne. Dat Lukaku onmisbaar is, dat bleek deze campagne. Maar de bondscoach kan er weinig aan doen dat er simpelweg minder kwaliteit is dan jaren geleden. Het is dus niet eerlijk om deze Duivels te vergelijken met de Duivels uit vorige WK-kwalificatiecampagnes. Het kan altijd beter, maar realisme is ook op zijn plaats.

Voldoet Garcia aan de verwachtingen met deze mogelijkheden?

Meest recent

'Galatasaray klopt aan bij Jupiler Pro League-topclub'

De Belgische ploegen zijn vooral bezig met uitgaande transfers, wat geen verrassing is. Door de ...

23
23
‘Anderlecht in shock: ijskoude douche bij Gouden Schoen’

Niemand zag dit aankomen bij Anderlecht. Wat een bekroning moest worden, dreigt plots misschien een ...

154
154
Miljoenendeal bij Patro: "Er kwam al een bod binnen"

Bij Patro Eisden draaien ze alweer een goed seizoen. De Limburgse tweedeklasser heeft alweer een ...

60
60
'Antwerp ferm verzwakt: twee basispionnen meteen weg'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

243
243
Anderlecht-drama? Hasi haalt schouders op

RSC Anderlecht moet aan de bak. Er staan zeer veel pittige duels op het programma de komende weken. ...

95
95
Gouden Schoen davert: onverwachte twist rond winnaar

De favoriet ligt voor de hand, maar de discussie is nog niet voorbij. Analisten, spelers en ...

218
218
Vanaken looft één RSCA'er: “Hij is redelijk indrukwekkend”

Hans Vanaken is al tien jaar aan het schitteren in België. De middenvelder van Club Brugge zag ...

343
343
Bliksemtransfer Leon Bailey naar de Jupiler Pro League?

Leon Bailey stond bij KRC Genk al snel te boek als een absoluut toptalent. De winger ging nadien ...

140
140
Megasolden bij Club, RSCA en Genk: wie hapt snel?

Bij Club NXT, RSCA Futures en Jong Genk spelen heel veel jonge talenten. Voor andere Belgische ...

118
118
Gouden Schoen: zijn dit de zes winnaars?

Vanavond kennen we de winnaar van de Gouden Schoen bij de dames en heren. Daarnaast zullen ook de ...

209
209
Belgisch talent debuteert bij PSV en mag hopen op meer kansen

PSV heeft zijn koppositie in de Eredivisie zaterdagavond nog wat verstevigd. Het boekte een ruime ...

48
48
Hasi baalt: "Daar veel interessante spelers voor Anderlecht"

Anderlecht hoopt klaar te zijn voor de tweede helft van het seizoen na een weekje onder de Spaanse ...

338
338
'Mokerslag Antwerp: volgende sterkhouder vertrekt'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

320
320
De Ketelaere kroont zich tot matchwinnaar bij Atalanta

Charles De Ketelaere is uitstekend begonnen aan 2026. De Rode Duivel was eerder deze week al ...

61
61
'Verrassende transferwending rond Joel Ordoñez'

Club Brugge staat nog voor een drukke wintermercato. Niet alleen zoekt het zelf naar versterking ...

340
340
Egypte maakt indruk en kegelt titelhouder uit Africa Cup

De Rode Duivels zouden volgende zomer weleens hun handen vol kunnen hebben met Egypte op het WK. De ...

166
166
'Standard met handen in haar: bizarre transfer verklaard'

Standard hoopt na de winterstop zijn zesde plaats vast te kunnen houden, maar evident zal dat niet ...

167
167
Goots vreest ramp voor Antwerp: "Als zij opnieuw uitvallen..."

Volgend weekend wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt. In de laatste tien speeldagen van ...

98
98
Waanzinnige beelden: massale knokpartij na Algerije-Nigeria

Zaterdag worden op de Africa Cup de laatste twee kwartfinales afgewerkt. In de eerste van die ...

245
245
'Dwomoh grijpt naast verhoopte transfer'

Enkele jaren geleden stond Pierre Dwomoh nog te boek als één van de grootste talenten ...

102
102
'Standard haakt af voor sensatie op Belgische velden'

De wintermercato begint in ons land alsmaar meer op gang te komen. Daarbij lijken verschillende ...

191
191
Club Brugge bedrogen: Furo-deal blijkt zware misrekening

Het voelde als slim verkopen, maar dat knaagt nu al. Club Brugge laat Kaye Furo vertrekken en dacht ...

1460
1460
'Zirkzee baalt en ziet mooie transfer definitief afketsen'

Joshua Zirkzee wist zich nog niet door te zetten bij Manchester United. De Nederlandse aanvaller ...

74
74
Westerlo aan zet: derde sterkhouder weg?

Bij KVC Westerlo moeten ze deze mercato verkopen. De Kemphanen hebben alle seizoenen rode cijfers en ...

97
97
'AA Gent ruikt volgende jackpot na vertrek Gandelman'

AA Gent heeft al wat spelers van de hand kunnen doen. De kans is bestaande dat de Buffalo's nog een ...

653
653

Meer sportnieuws