Jesper Fredberg na 1 jaar Anderlecht: dit is het grote rapport

441
Jesper Fredberg na 1 jaar Anderlecht: dit is het grote rapport

Op 15 november 2022 stelde RSC Anderlecht Jesper Fredberg voor als CEO Sports. Hij begon vanaf 1 januari 2023 officieel aan een loodzware taak. Zijn eerste jaar ligt achter de rug. De Deen heeft ondertussen heel veel indruk weten te maken als de sportieve baas van Anderlecht.

Wouter Vandenhaute maakte er een boeltje van na het seizoen 2021-2022. Hij duwde Vincent Kompany naar de uitgang en Jean Kindermans werd stiekem ontslagen. Anderlecht kende zijn slechtste seizoen sinds héél lang. De crisis was groot. Fredberg moest orde op zaken zetten. Dat bleek wel een goede zet te zijn.

LEES OOK: Vertonghen schaakmat gezet: straffe beelden duiken op

Sterke transferperiodes

Fredberg maakte vanaf 1 januari indruk. Hij zorgde voor het fameus zakken van de loonmassa in twee mercato’s. Fabio Silva, Sebastiano Esposito, Wesley Hoedt, Adrien Trebel, Aristote Nkaka, Anouar Ait El Hadj, Julien Duranville, Lior Refaelov, Mustapha Bundu, Bogdan Mikhalychenko, Mo Dauda, Timon Wellenreuther, Noah Sadiki, Amir Murillo, Hannes Delcroix en Bart Verbruggen verlieten de club in 2023. Anderlecht streek in 1 jaar tijd 44 miljoen euro aan transfergelden op.

Fredberg zorgde dus voor financiële ademruimte. Zijn ingaande transfers waren een schot in de roos. Islam Slimani, Anders Dreyer, Thomas Delaney, Ludwig Augustinsson, Mats Rits, Thorgan Hazard en Kasper Dolberg waren meteen absolute voltreffers. Luis Vazquez is tot op heden degelijk. Louis Patris, Justin Lonwijk en Alexis Flips waren nog geen voltreffers.

De saga met Kasper Schmeichel en Maxime Dupé werd ook niet handig aangepakt, waarbij vooral de Franse keeper de dupe was. Fredberg moest wel aan den lijve ondervinden dat er bepaalde lijntjes liepen inzake makelaars in België. Onder meer daardoor liep hij Arokodare en Toffolo mis in januari. ‘Welcome in Belgium’. Een leermoment voor Fredberg.

Fredberg wist ook jonge talenten te halen met Robbie Ure, Keisuke Goto, Lars Montegnies en Tudor Mendel-Idowu. Zij doen ervaring op bij de Futures. 

Domper: Kindermans niet kunnen overhalen

Eén grote domper: Fredberg kon Kindermans niet meer overtuigen om te blijven. Met Mikkel Hemmersman haalde hij een nieuwe verantwoordelijke in huis voor onder meer het spotten naar buitenlands talent. Dat Peter Verbeke terugkeerde was vreemd, nadat hij door de Deen eerst werd doorgestuurd.

We hebben hierbij toch vooral het gevoel dat Fredberg en Vandenhaute elk hun mannetje mochten posteren op Neerpede. Henk Mariman volgde ook nog. Drie hanen op een erf. Als dat maar goed gaat komen. Het is het enige compartiment waar er nog twijfels heersen. 

Sterke communicatie

Fredberg is inzake communicatie een verademing. We haalden het ten tijde van Vandenhaute en Verbeke al aan. De communicatie verliep na het vertrek van Kompany bijzonder matig en stroef. Fredberg heeft persoonlijkheid en legt zijn plannen goed en duidelijk uit. Na elke mercato sprak hij met de fans en de media. Een drietal keren per jaar openlijk communiceren brengt veel meer duidelijkheid en rust. Fredberg doet dit en is ook daar een enorme meerwaarde.

Neerpede blijft zeer belangrijk

De 45-jarige Deen heeft de afgelopen maanden ook zijn slag thuis weten te halen inzake Neerpede. Kindermans kon hij niet overtuigen en het zag er even slecht uit toen Duranville, Stassin, Sadiki, Boateng, Butera en El Hadj de club verlieten. Fredberg kon daarentegen wel toptalenten als De Cat, Van de Ven, Engwanda en anderen overtuigen te blijven. Ook Verschaeren en Stroeykens tekenden bij, net als Leoni. Neerpede is nog steeds de levensader van de club.

Oortje plus aantrekken Riemer

De sportieve baas van Anderlecht kreeg wel kritiek dat hij met een oortje in de tribunes zat en zo contact had met de bank. Daarnaast komt hij na elke match de fans groeten op het veld, winst of verlies. Dat was duidelijk aanpassen voor de Belgische waarnemers. Alleen is dat vaste prik in Denemarken (en ook Duitsland), al vinden we niet echt dat een sportief directeur na de match op het veld hoort te staan. Daardoor ontstond ook het idee dat Riemer geen gezag had en de handpop was van Fredberg.

Riemer ging officieel al voor Fredberg aan de slag. Hij erfde een dramatisch samengestelde kern. Dit seizoen kreeg hij ook al (veel te) vroeg kritiek. Riemer bewijst wel degelijk dat hij de nodige kwaliteiten heeft als coach. Zijn ploeg begint altijd goed voorbereid aan de match en RSCA doet het dit seizoen simpelweg goed. Riemer blijkt tot op heden ook een goede keuze te zijn van de CEO Sports.

Conclusie:

Het eerste jaar van Fredberg is tot op heden een groot succes. Dat hij zijn contract openbrak, dat tot medio 2024 liep, was bijzonder goed nieuws voor de club. Financieel staat het na jaren eindelijk goed in Brussel en ook sportief wist de Deen de club weer helemaal op de rails te krijgen nadat het vertrek van Kompany op dat vlak voor een enorme krater had gezorgd. Fredberg mag op 1 januari alvast eens goed klinken op zijn eerste jaar Anderlecht.

CR

Hoe beoordeel jij het eerste jaar van Fredberg?

Meest recent

8 op 10 - Kranten vol lof voor 'patron' bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft de sluimerende crisis voorlopig weer de kop ingedrukt. Paars-Wit pakte ...

165
165
Union meet de schade op: "Hoort niet op voetbalveld"

Union SG blijft uitstekend presteren in de League Phase van de Europa League. Donderdagavond werd ...

48
48
UEL/UECL: Blamage Milan-Belgen, Ajax klopt De Ketelaere

Donderdagavond wordt de derde speelronde in de League Phase van de Europa League afgewerkt. ...

34
34
Welke crisis? Anderlecht herpakt zich tegen zwakke Polen

RSC Anderlecht heeft zich donderdagavond herpakt na enkele mindere resultaten. Op het veld van ...

64
64
STVV boekt straffe stunt in Denemarken; nieuwe opdoffer Gent

De Belgische teams in de Cofererence League hebben er een uiteenlopende tweede speeldag opzitten. AA ...

147
147
"Het is 2026" - Bekende presentatrice in de bres voor Club

Club Brugge maakt ondertussen al enkele seizoenen indruk op het Europese toneel. Desondanks wordt ...

369
369
Anderlecht domineert in Polen: "Geef hem de kapiteinsband"

Na een erg lastige week, moest RSC Anderlecht donderdagavond absoluut de rug rechten. En daar ...

200
200
Wedergeboorte bij KRC Genk: "Ben het levende bewijs"

KRC Genk is goed uit de interlandbreak gekomen. De Limburgers wisten hun competitiematch tegen KV ...

70
70
UEL/UECL: Nederlanders aan het feest, Salah nekt Vrancken

Donderdagavond wordt de derde speelronde in de League Phase van de Europa League afgewerkt. ...

30
30
7 op 9! Union duldt geen tegenstand in nieuwe Europese triomf

Union SG staat er na drie speeldagen uitstekend voor in de Europa League. Achter gesloten deuren won ...

56
56
Bruno onthult basiself: zeven wissels tegenover bekerduel

RSC Anderlecht staat donderdagavond onder behoorlijke druk. Na de recente 0 op 6 moet Paars-Wit in ...

86
86
Vertonghen schaakmat gezet: straffe beelden duiken op

Jan Vertonghen zit zeker niet stil na zijn voetbalcarrière. De voormalig Rode Duivel liep al ...

27
27
'Belgische Pirlo': Italië in ban van metamorfose De Bruyne

Nadat hij afgelopen weekend nog geviseerd werd, heeft Kevin De Bruyne indruk gemaakt in de Champions ...

188
188
Jan Boskamp tot tranen toe beroert: verhaal raakt héél diep

Wie Jan Boskamp kent, weet dat achter die norse blik een man schuilt die bij voetbalfans bijzonder ...

59
59
Club Brugge op koers in UCL: droomaffiche in 1/8ste finales?

Club Brugge blijft hoge toppen scheren in de Champions League. Een week na de stuntzege op ...

132
132
Trieste beelden op Jan Breydel: "Regelrechte schande"

Het Jan Breydel-stadion liep woensdagavond weer helemaal vol voor de Champions League-match van Club ...

412
412
‘Real Madrid slaat toe: Rode Duivel wordt nieuwe Courtois’

Thibaut Courtois zegt dat hij de Rode Duivels overslaat om bij Real Madrid zijn plaats te ...

329
329
Vitor Bruno onder druk gezet: steunpilaar spreekt zich uit

RSC Anderlecht kruist donderdagavond de degens met het Poolse Jagiellonia Bialystok. Het kan dan ...

366
366
Vanhaezebrouck beoordeelt Club Brugge: "Meeval van ref"

Een week na de stunt in San Siro boekte Club Brugge een nieuwe overwinning in de Champions League. ...

618
618
Anderlecht in crisisstemming: dagen Bruno al geteld?

Na de bekerblamage tegen Beerschot kan RSC Anderlecht straks in Polen maar beter winnen van ...

216
216
Genk blijft gaan: volgend goudhaantje verlengt contract

KRC Genk is dit seizoen niet in Europa actief, maar dat betekent niet dat er doordeweeks niks te ...

108
108
Club Brugge mag dromen: computer voorspelt CL-stunt

Na drie speeldagen in de Champions League zit Club Brugge al aan zes punten. Hoewel niemand in Jan ...

383
383
Anderlecht krijgt extra opsteker uit ziekenboeg

Met het mes op de keel neemt RSC Anderlecht het op speeldag drie van de Europa League straks tegen ...

132
132
Revelatie bij Club Brugge: dure topaankoop in nesten

In de eerste helft liep het niet van een leien dakje, maar uiteindelijk werd het voor Club Brugge ...

359
359
'Bruno blijft roteren: vier wijzigingen bij Anderlecht'

RSC Anderlecht vertoeft momenteel in Polen, waar er veel druk op de ketel staat voor Vitor Bruno en ...

412
412

Meer sportnieuws