Klaar voor de clash: 'Club huivert bij Genkse rijkdom'

900 stemmen
Klaar voor de clash: 'Club huivert bij Genkse rijkdom'

Na een dramatische seizoensstart krijgt Club Brugge zijn eerste echte topmatch voorgeschoteld van het nieuwe seizoen. Philippe Clement en de zijnen trekken zondag naar Limburg, waar de Brugse coach zijn ex-club KRC Genk zal bekampen. Een makkelijke opdracht wordt dat allerminst voor Blauw-Zwart, dat vooral de kwalitatieve Genkse flankspelers vreest.


EERSTE TOPPER VOOR CLUB 

Zondag ontvangt KRC Genk in de eigen Luminus Arena de regerende Belgische landskampioen Club Brugge. Als topaffiche kan dat wel tellen voor de Belgische voetballiefhebber, maar beide ploegen raken op het gebied van spelniveau als puntenoogst vooralsnog niet op toerental. Na drie gespeelde wedstrijden in de huidige editie van de Jupiler Pro League bezetten de Limburgers de zesde plaats, terwijl we Blauw-Zwart pas vijf plaatsen lager vinden in de actuele rangschikking. Club Brugge heeft dus dringend nood aan een puike prestatie alsook de benodigde drie punten, en dat allemaal in de eerste Brugse topaffiche van de nieuwe voetbalcompetitie. 

KRC Genk werkte dit seizoen wél al één topper af. Vorig weekend tegen Standard was het al duidelijk dat de Genkies defensief op punt staan. Coach Hannes Wolf focuste zich op Sclessin vooral op de verdedigende structuur, iets wat in de vorige match tegen OH Leuven nog zoek was. Anderzijds was het op offensief vlak iets te flets bij de viervoudige landskampioen. Dat had grotendeels te maken met de ontbrekende symbiose bij het spitsenduo Paul Onuachu en Cyriel Dessers. Echter pas toen Théo Bongonda in de tweede speelhelft zijn goede vorm te pakken had, was er sprake van enige creatieve ingevingen.



Bij Club Brugge zijn de mankementen voorlopig gelijklopend. De landskampioen van de voorbije jaargang is duidelijk nog op zoek naar zichzelf en kon dit seizoen alleen nog maar prikken tegen KAS Eupen. Zowel tegen Sporting Charleroi en Beerschot AV werd telkens niet gescoord, en dat is een zorgwekkende vaststelling. Blauw-Zwart vindt maar geen duidelijke lijn in haar spel en is onherkenbaar geworden in vergelijking met het vorige kampioenenjaar. Dat Club Brugge het meeste aantal verstuurde lange passes telt van de competitie is alvast een teken van een onverzorgde opbouw.

GEFRUSTREERD CLUB BRUGGE  

Bij KRC Genk is er vooralsnog geen sprake van een uitermate positieve flow, maar op Jan Breydel is de situatie toch nog iets dramatischer. In de laatste verliespartij tegen Beerschot AV was de frustratie al duidelijk merkbaar bij de Grijze Schoen Hans Vanaken en Ruud Vormer, de nuchtere Brugse motor die vorig seizoen nog ijzig kalm – en op hoog niveau – bleef presteren tijdens stressvolle periodes. Het is ook erg opvallend hoe moeilijk Club Brugge het heeft tegen defensieve ingestelde ploegen, en de komende tegenstander van zondag toonde tegen Standard alvast aan deze strategie ook onder te knie te hebben. 

Mocht Hannes wolf met diezelfde insteek zijn troepen het veld insturen tegen Club Brugge, dan zou dat namelijk geen al te grote verrassing zijn, want de Brugse precedenten tegen Beerschot AV, Sporting Charleroi en Antwerp FC bewezen namelijk dat dergelijke handelswijze erg effectief is tegen de Blauw-Zwarte équipe. Alhoewel het vertrekken vanuit een defensieve niet meteen strookt met de visie van KRC Genk, die van oudsher een aanvallende en attractieve voetbalwijze nastreeft. Bovendien heeft de Duitse coach van Genk toch wel enige offensieve luxe tot zijn beschikking. 



Daarbij denken we uiteraard vooral aan Théo Bongonda en Junya Ito, de flankspelers die momenteel de grote blikvangers zijn in Limburg, én tevens de Jupiler Pro League op smaak brengen. Die positieve geluiden over Bongonda en Ito staan echter in schril contrast met hun flankcollega's van Club Brugge, met name Edouard Sobol en vooral Krépin Diatta. Beide spelers zijn een certitude op de West-Vlaamse linker- en rechterflank, en vervullen een belangrijke rol in het systeem van Philippe Clement. Maar helemaal overtuigen deden ze voorlopig allerminst. 

AFHANKELIJK VAN ZWAKKE DIATTA 

De clash tussen KRC Genk en Club Brugge zal wellicht grotendeels beslist worden door de aanwezige slagkracht en aandrift op de flankposities, en dan vooral die op de rechterkant. De ploeg van Philippe Clement zette dit seizoen namelijk hoofdzakelijk hun aanvallen op via rechts, de flank waar in totaal 35% van alle gelanceerde aanvallen vertrokken in dit huidige seizoen. Desondanks was het gros van die aanvallen niet meteen van dermate hoge kwaliteit, en bijgevolg niet erg efficiënt. Dat is ergens ook logisch gezien de matige vorm van Krépin Diatta, die enkel tegen KAS Eupen zijn beste niveau haalde. 



Gemiddeld en gecombineerd scoren Diatta en Sobol dit seizoen tien succesvolle acties per wedstrijd, waarbij hun aanvallende efficiëntie 41,5% bedraagt. En die gemiddeldes liggen bij KRC Genk toch nog wat hoger: Philippe Clement is alvast gewaarschuwd tegen zijn ex-club. Bij Club Brugge verlopen dus 35% van hun aanvalslijnen via de linkerflank, wat het vaakst geopteerde veldgebied is van de West-Vlamingen. De aanvallen via de centrale as bedragen namelijk 33%, en de rechterkant 32%. Aan Emmanuel Dennis, wellicht de vervanger van de geblesseerde Senegalees tegen Genk, om voor een nieuwe schwung te zorgen op de rechterflank bij Club Brugge.

STERKE ITO EN BONGONDA 

Bij KRC Genk is de aanvallende afhankelijkheid via één zone echter véél groter. De Limburgse aanvallen verlopen voor 49% via de rechterkant, 29% door het centrale gedeelte en 22% via rechts. Dat hoeft op zich niet te verbazen gezien de grote kwaliteit die Genk heeft met de dubbele rechterflank Joakim Maehle en Junya Ito. Op de linkerkant is het weliswaar nog even zoeken. In de eerste competitiematch tegen Zulte Waregem speelde Benjamin Nygren nog als aanvallende linkerflank, maar daarna hij speelde zijn basisplaats nadat Théo Bongonda hersteld was na zijn positieve Covid-19-test.

Sindsdien startte Bongonda zowel tegen OH Leuven als tegen Standard in de basiself van Genk, en zijn prestaties nemen alvast een positieve evolutie aan. Op basis van hun recente spelniveau mag alvast gesteld worden dat de flankspelers van Genk, Ito en Bongonda, op dit moment toch van een hogere kwaliteit zijn dan hun Brugse concullega's Sobol en de momenteel geblesseerde Diatta. Al wordt het nog uitkijken hoe Dennis zich zal profileren als Diatta's gedoodverfde vervanger. Vooral als Genk zijn offensieve impulsen kan verdelen over de linkerkant als de rechterkant, dan zou het gevaar aan Brugse zijde weleens van alle kanten kunnen loeren.



Dat blijkt ook uit de efficiëntie van de Genkse flankaanvallers in vergelijking met die van Club Brugge. Junya Ito en Théo Bongonda zijn per wedstrijd gecombineerd gemiddeld goed voor 13 geslaagde offensieve acties, waarbij hun aanvallende efficiëntie schommelt rond 49%. Bij Edouard Sobol en Krépin Diatta ligt dat een pak lager met respectievelijk 10 geslaagde offensieve acties en een aanvallende efficiëntie van 41%. In het onderlinge duel op zondag lijken de flankspelers aldus de sleutels van de topaffiche in handen te hebben, waarbij KRC Genk alvast opmerkelijk betere papieren kan voorleggen. Al zullen de tactische nuances van coaches Philippe Clement – zoals de keuze voor Emmanuel Dennis – en Hannes Wolf nog meer doorslaggevend zijn. En dat kan zowel positieve als negatieve gevolgen hebben.

LEES OOK: De Condé vol aan de bak: transfervuurwerk bij KRC Genk

Wie beschikt over de beste flankspelers?

Meest recent

Anderlecht kondigt Kindermans aan, Antwerp kiest opvolger

Eerder op de dag geraakte bekend dat Jean Kindermans terugkeert naar Neerpede. Lang heeft een ...

42
42
'Vrancken verrast met nieuwe buitenlandse club'

Wouter Vrancken heeft zijn nieuwe club zo goed als beet. De ex-trainer van STVV gaat aan de slag ...

139
139
Kerkhofs heeft groot transfernieuws bij Hasselt

Sporting Hasselt was al heel actief op de transfermarkt. De Limburgers zijn echter nog niet klaar ...

46
46
'Maartens Martens op weg naar buitenlandse stuntclub'

Maartens Martens werd enkele maanden geleden ontslagen bij AZ Alkmaar. De Belgische trainer is op ...

22
22
Kerkhofs geeft Van Gucht lik op stuk: "Of hij te klein is?"

Sommige uitspraken blijven hangen omdat ze zo onverwacht eerlijk zijn. Dat was ook het geval toen ...

53
53
Sibierski in tijdsnood: Anderlecht moet dringend toeslaan

RSC Anderlecht startte vandaag met de veldtraining. Zonder coach. Daar komt snel verandering in. ...

272
272
Lionel Messi, de man die alle data nutteloos maakt

Het WK kan tot op heden heel erg bekoren. Goed voetbal, verrassingen van de kleintjes en de meeste ...

38
38
België barst: De Bruyne & co, geen lieve verhaaltjes meer

België bakt er voorlopig niks van dit WK. Van de ervaren kleppers is alleen Thibaut Courtois ...

359
359
'Anderlecht slaat toe: Jean Kindermans keert terug'

De kogel is door de kerk: Jean Kindermans keert terug naar RSC Anderlecht. Dat maakt Het Laatste ...

600
600
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

108
108
Nainggolan betrokken bij verkeersincident in Antwerpen

Radja Nainggolan is met Patro Eisden begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De ...

90
90
Vanaken in de basis: grote gevolgen voor de aanval

Hans Vanaken wordt in de basis geschreeuwd door bepaalde analisten. Maar Rudi Garcia gaat dan knopen ...

277
277
Chadli corrigeert Garcia: "Zij hadden sneller moeten komen"

De Rode Duivels likken hun wonden na een nieuwe ontgoochelende prestatie op het WK. Na de ...

109
109
Drukte bij Lommel: 4 vertrekkers, 3 anderen kunnen blijven

Lommel SK wist het laatste ticket voor de Jupiler Pro League 2026/27 te pakken. De Limburgers ...

41
41
Mazzu heeft nieuwe Belgische club beet

Felice Mazzu hopte de voorbije jaren al tussen heel wat Belgische clubs. De ervaren trainer moest ...

80
80
Transfers: aanwinsten voor Charlerloi, Beveren, La Louvière

Door het WK is het nog even wachten op echte toptransfers, maar heel wat kleinere clubs zijn wel al ...

186
186
Pfaff compleet vernederd: Belgische bond door stof

Jean-Marie Pfaff heeft in een openhartig gesprek een opvallende ontgoocheling gedeeld over zijn band ...

358
358
Mokerslag Duitsland: einde WK voor sterkhouder

Drie landen zijn op dit moment al zeker van kwalificatie voor de knock-outfase van het WK. Naast ...

35
35
Vanden Borre veegt de vloer aan met Garcia

De Rode Duivels moeten door het stof nadat ook hun tweede wedstrijd op het WK een ontgoocheling ...

213
213
Exodus gaat verder: STVV kondigt volgende vertrekker aan

STVV blikt terug op een geweldig seizoen, dat het uiteindelijk afsloot op de derde plaats in de ...

46
46
Alderweireld ziet énorm probleem: "Al 3 à 4 toernooien"

Voor de Rode Duivels is het WK bijzonder ontgoochelend begonnen met een schamele twee op zes tegen ...

404
404
'Monsterlijke aanbieding voor Leandro Trossard'

De Rode Duivels konden zondagavond niet winnen van Iran en bleven steken op een 0-0. Ook Leandro ...

204
204
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht haakt af, domper voor Tzolis'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

525
525
Vandenbempt verwoest Garcia: één Duivel de grote pineut

De Rode Duivels zitten in de hoek waar de klappen vallen. Na een sterke voorbereiding werd er veel ...

417
417
Vanaken-oorlog barst: “De Bruyne moet naar Garcia stappen”

Het is hommeles bij de Rode Duivels. Met een twee op zes in de poulefase lijkt groepswinst ...

818
818

Meer sportnieuws