Déjà vu in Brugge: waarom Mata & Diatta even erg zijn als Diagne

1448
Déjà vu in Brugge: waarom Mata & Diatta even erg zijn als Diagne

Oef. De Brugse zucht van opluchting was hoorbaar van Istanboel tot in Jan Breydel, want dankzij Krépin Diatta lijkt het Europese avontuur daar dan toch niet te zullen eindigen. Met een prachtig geplaatste streep zorgde de winger in blessuretijd immers voor de bevrijdende gelijkmaker, al pakte hij samen met Clinton Mata tijdens de viering van dat doelpunt vervolgens wel een oerdomme rode kaart. Een zoveelste flater van jewelste die Blauw-Zwart deze keer gelukkig niét cash betaalde.


De bizarre ontknoping tegen Galatasaray is voorlopig het laatste wapenfeit in een doldwaze Champions League-campagne voor Philippe Clement en zijn troepen, bol van de pieken maar helaas ook zelfgezochte dalen. Op speeldag één was er zo het bittere gelijkspel in eigen huis tegen de Turken, waarmee Club zichzelf karig beloonde en naliet dé concurrent voor plaats drie toen al op achterstand te zetten. Daarna volgde een stuntdraw in Madrid, die zonder de uitsluiting van Ruud Vormer misschien wel twee punten meer had kunnen opleveren en waar de aanvoerder zichzelf met een nodeloze scheldtirade de volgende drie duels buitenspel zette. Een daarvan was de 1-0 nederlaag in Parijs, met Mbaye Diagne dan weer als ultieme antiheld. Zijn mislukte egotrip vanaf elfmeter is de Senegalees vandaag nog steeds niet vergeven.

DANS ONTSPRONGEN 
Hoewel diens landgenoot na zijn levensbelangrijke treffer dinsdagavond terecht alom geprezen werd als redder van de Blauw-Zwarte natie, had hem nu datzelfde lot beschoren kunnen zijn. Natuurlijk heeft Diatta in Brugge wel al heel wat meer krediet opgebouwd dan Diagne, hem volledig uitkotsen zoals de targetman zou de aanhang dan ook zeker niet doen. Hetzelfde geldt overigens voor Mata, eveneens een van de absolute publiekslievelingen in Jan Breydel. Mocht Galatasaray tegen negen Bruggelingen nog opnieuw haasje-over hebben gedaan, weten wij echter toch wie ditmaal de zwartepiet doorgespeeld zou krijgen.



De zwakke scheidsrechter Ivan Kruzliak gunde de thuisploeg alvast voldoende kansen. Toch altijd wrang hoe teams die een hele match tijd rekken omwille van een gunstige tussenstand, na een late ommekeer in het slot zelf mogen profiteren van wat extra minuten. Nog pijnlijker om zien was hoe Club toen zélf nog erop en erover had kunnen gaan. Of het nu tegen elf, tien of negen man was, komen moesten de Turken op dat moment sowieso doen. Met twee spelers minder was het evenwel onbegonnen werk om iets aan te vangen met die zee aan ruimte, waar uitgerekend Diatta zelf nog het meest van pas had kunnen komen.

LAMKEL ZÉ MAAL TWEE
Zoals hij achteraf aangaf, koos die er echter liever bewust voor een tweede gele kaart te pakken. Zijn gram halen op het publiek, heet dat dan, want ook volgens Mata gingen de verwijten in de heksenketel af en toe over de schreef. In een klimaat én land waarin racisme jammer genoeg ook vandaag nog steeds een heikel thema is, kunnen we ons gerust voorstellen waar de beide heren van Afrikaanse afkomst op doelen. In welk universum jezelf van het terrein laten sturen gelijkstaat aan revanche kunnen we dan weer al iets minder volgen. Zijn knappe goal was voor Diatta al meer dan genoeg om de Turken de mond te snoeren.



Toen we hem daar zagen lopen in zijn ontbloot bovenlijf, wetende wat komen zou, waanden we ons plots weer even eind augustus. Didier Lamkel Zé leek Antwerp toen langs AZ richting Europa League te schieten, maar ging vervolgens te uitbundig vieren met de fans en kreeg eveneens een tweede geel karton onder de neus geschoven. Net zoals Club dinsdag moest het stamnummer één daardoor met z'n negenen verder, al restte er toen wel nog meer dan een kwartier op de klok. Uiteindelijk verloor Antwerp dan ook met 1-4, Lamkel Zé blijft ondanks zijn recente heldendaden voor eeuwig de man die de Europese droom vergalde.

PLOEG IN DE STEEK
In Istanboel zou er al bij al nog een vijftal minuten gevoetbald worden na de rode kaarten voor Diatta en Mata – die zelfs in al zijn ontlading ook nog altijd beter zou moeten weten dan een cornervlag doormidden te trappen – en werd de numerieke minderheid zo gelukkig niet afgestraft. Moest dat wel zijn gebeurd, was het duo echter ongetwijfeld uitgeroepen tot de schlemielen van de avond. Net als Lamkel Zé had Mata zich dan nog enigszins kunnen verschuilen achter onbezonnen enthousiasme, maar dat Diatta zijn maats bewust vroegtijdig besloot te verlaten had in dat geval vast een flink pak meer gespreksstof opgeleverd.



De manier waarop de Senegalees zich op weg naar de kleedkamer langs Clement wurmde sprak sowieso al boekdelen. Het is hem vergeven, en vermits het hierboven geschetste doemscenario niet uitkwam blijft Diatta ook in onze ogen ontegensprekelijk de Man van de Match. Op een andere wijze dan Diagne tegen PSG, is hier desalniettemin misschien wel evenzeer sprake van een speler die zich boven het ploegbelang zet. De motieven zijn daarbij minder uit egoïsme ingegeven, maar het resultaat blijft wel hetzelfde. Net als in het geval van Vormer overigens, die hoe je het ook draait of keert zijn team toch ook in de steek liet.

GEEN SANCTIE
Omwille van het betere resultaat en hoger aanzien van de betrokkenen zullen Mata en Diatta hun fratsen, in tegenstelling tot die van Diagne, met de mantel der liefde bedekt worden. Of ze van een veel mindere orde waren, durven we evenwel toch in vraag stellen. Net zoals Diatta dinsdag de goal scoorde die alles in gang zette, versierde de spits in Parijs immers zelf de penalty die zijn Brugse loopbaan voor altijd zal tekenen. Zonder wat daarop volgde goed te praten of te minimaliseren, is het bovendien nog maar de vraag of Vanaken wél had gescoord en – vooral – of Blauw-Zwart dan nog een kwartier stand had gehouden.



In Istanboel brachten Diatta en Mata niet alleen op compleet onnodige wijze het broodnodige punt met het oog op Europese overwintering nog in gevaar, het tweetal is ook nog eens geschorst voor de laatste poulematch tegen Real Madrid. Volgens Clement volstaat dat als straf, een redenering die wij best kunnen volgen. Met een extra sanctie voor de twee sterkhouders is namelijk niemand gebaat, al hadden de krantenkoppen er vandaag allicht toch helemaal anders uitgezien mocht Galatasaray in de ultieme slotfase nog een winnende treffer zijn gelukt. Vraag dat maar aan Diagne of Lamkel Zé.

LEES OOK: Leko vreest fiasco: rampscenario voor Club Brugge?

Wie zal Club Brugge het meeste missen tegen Real Madrid?

Meest recent

Debast krijgt enorme persoonlijke tragedie te verwerken

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan hun voorbereiding op de nieuwe campagne in de Nations ...

17
17
Complete verrassing bij Duivels: "Ik denk niet dat ik speel"

De Rode Duivels hebben intussen hun eerste trainingen onder de leiding van nieuwe bondscoach Mark ...

32
32
De Bruyne nog titularis? Albert heeft zijn oordeel klaar

De Rode Duivels beginnen vrijdag in Italië aan hun nieuwe campagne in de Nations League. Dat ...

13
13
'JPL-clubs laten oog vallen op nieuwe Australische hoop'

Hoewel de transferperiode intussen al enkele weken voorbij is, zitten de Belgische clubs niet stil. ...

10
10
Eeuwig talent legt uit waarom hij niet doorbrak bij Club

Club Brugge wist de voorbije jaren met succes heel wat jonge talenten te lanceren uit binnen- en ...

81
81
Coucke toont grote ambities: "Ja, ik heb er het talent voor"

Sommige uitspraken van Marc Coucke doen meteen de wenkbrauwen fronsen. De ondernemer laat zich ...

6
6
De Bruyne: "Of ik gedacht heb aan vertrekken bij Napoli?"

De Rode Duivels beginnen deze week in de Nations League aan een nieuwe cyclus en dat gebeurt nog ...

22
22
Meunier breekt de stilte na niet-selectie Rode Duivels

Mark van Bommel heeft meteen zijn stempel gedrukt op de selectie voor zijn eerste opdracht als ...

184
184
'Selectie Stassin zorgt voor grote onvrede'

Mark van Bommel zorgde in zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels meteen voor een ...

53
53
Duitsland of Italië: Tresoldi speelt open kaart over keuze

Club Brugge stuurt tijdens deze interlandperiode weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst ...

104
104
Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

De nationale beloftenploeg van België krijgt tijdens de komende interlandperiode een stevige ...

52
52
De Bruyne verklapt nu al: "Alle vier matchen spelen?"

De Nations League opent opnieuw de deuren. Bij de spelers leeft dit niet echt, het is vooral kijken ...

49
49
‘Kane dumpt Kompany voor laatste droomtransfer’

Harry Kane staat voor een cruciale keuze bij Bayern München. De Duitsers willen zijn contract ...

243
243
Deschacht voorspelt JPL-topdeal: "30 à 40 miljoen euro"

Christian Burgess is vertrokken naar AA Gent, maar bij Union Saint-Gilloise lijkt zijn vertrek ...

118
118
"Ooit terug naar Anderlecht? Waarom niet?"

Bij RSC Anderlecht krijgen de speler van eigen bodem de nodige speelkansen. Neerpede is en blijft ...

339
339
Verhuurde spelers: doelpunt, maar ook zorgen in Premier League

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

23
23
'KRC Genk ruikt jackpot: miljoenen uit Bundesliga'

KRC Genk heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin het transferrecord tot tweemaal toe ...

518
518
'Leegloop bij Club Brugge: revelatie laat kassa rinkelen'

Club Brugge verloor afgelopen zomer opnieuw een pak sterkhouders, maar heel wat andere steunpilaren ...

268
268
Antwerp in vieze papieren: Compper krijgt ultimatum

De interlandbreak dient niet enkel om op adem te komen, voor Belgische bestuurslui is het ...

390
390
Anderlecht in nesten: Vanhaezebrouck waarschuwt Bruno

Met een vlotte zege tegen Zulte Waregem tankte RSC Anderlecht vertrouwen, al kan Vitor Bruno toch ...

391
391
Leko vreest fiasco: rampscenario voor Club Brugge?

Dankzij de lange interlandbreak krijgt ook Club Brugge uitgebreid de kans om de batterijen weer op ...

466
466
'Anderlecht keert kar: comeback Lukaku van de baan'

Of hij onder Mark van Bommel nog op een vaste basisplaats hoeft te rekenen valt voorlopig af te ...

615
615
Vanhaezebrouck schrapt al titelkandidaat: “Zakt verder weg”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen ver en een eerste kloofje is al een feit. Hein ...

497
497
De Bruyne doet boekje open over Courtois-situatie

Thibaut Courtois werd niet geselecteerd door Mark van Bommel voor Nations League-wedstrijden van ...

492
492
Nog allerlaatste knaltransfer Lionel Messi op komst?

Lionel Messi staat nog onder contract bij Inter Miami, maar de Argentijnse superster kan toch nog ...

79
79

Meer sportnieuws