Duivels-alarm: Waarom De Cuyper plots ter discussie staat

268
Duivels-alarm: Waarom De Cuyper plots ter discussie staat

Maxim De Cuyper leek het probleem op links eindelijk te hebben opgelost bij de Rode Duivels. Maar na de match tegen de Verenigde Staten is die rust plots weg. Rudi Garcia zei achteraf nét genoeg om een discussie opnieuw open te trekken.

LEES OOK: Groot verschil: "Slechts 2 Duivels spelen bij Frankrijk"

Garcia zegt één zin die alles weer opent

Maxim De Cuyper moest in Atlanta bevestigen. In plaats daarvan opende hij opnieuw een debat. Niet omdat België met 2-5 won van de Verenigde Staten, wel omdat Rudi Garcia na afloop zelf de deur op een kier zette. In Het Laatste Nieuws zei de bondscoach: “Kevin en Max hadden minuten nodig. Debast ook. Daarom moesten ze aan de match beginnen.” Dat is een veelzeggende formulering. Ze klonk niet als een bevestiging van een onaantastbare titularis, maar als de uitleg bij een speler die ritme moest opdoen. De linksback die maandenlang als oplossing gold voor de probleempositie op de linksback, is opnieuw een dossier geworden.

Dat is op zich al opvallend, omdat De Cuyper in het najaar nog bijna het omgekeerde symbool was. België had jarenlang geïmproviseerd op links. Centrale verdedigers, rechtsbenigen, noodoplossingen: het passeerde allemaal. Toen De Cuyper bij de Rode Duivels doorbrak met goals, assists en aanvallende impulsen, leek dat probleem eindelijk opgelost. Le Soir noemde hem in november zelfs “eindelijk een echte Belgische linksback”, terwijl Het Nieuwsblad toen schreef dat België op het EK eigenlijk al veel eerder voor hem had moeten kiezen. De Cuyper gaf de linkerflank profiel, lef en rendement. Maar precies omdat hij zo snel van verademing tot vanzelfsprekendheid uitgroeide, springt de terugval nu harder in het oog.

Op links duiken dezelfde twijfels weer op

Ook zijn situatie bij zijn club helpt hem daar niet meer vanzelf doorheen. In de Premier League staat hij dit seizoen aan 2 goals, maar zijn minuten en basisplaatsen zijn de voorbije maanden duidelijk teruggelopen. Sinds februari werd hij vaak vroeg gewisseld, op de bank begonnen of slechts korte invalbeurten gegund. Dat gebrek aan ritme werd tegen de VS meteen zichtbaar op de plek waar de twijfels rond De Cuyper al langer leven. In de tactische analyse van Het Nieuwsblad werd de vinger op de wonde gelegd: België had aanvankelijk moeite met de 3-4-3 van de Amerikanen, “eerst omdat De Cuyper en Mechele op de Belgische linkerflank niet snel genoeg doordekten, daarna omdat het middenveld niet goed bijsloot.”

Het is exact het scenario waarin de discussie rond De Cuyper telkens terugkomt. Aan de bal kan hij een surplus zijn, maar zodra het duel fysiek, open en verticaal wordt, ontstaat achter hem ruimte en komt zijn defensieve kwetsbaarheid weer in beeld. Atlanta was daarin een herinnering. Net daarom was Garcia’s uitleg achteraf zo interessant. De bondscoach sprak niet over een speler die zijn plaats met gezag had opgeëist. Hij sprak over een speler die speeltijd nodig had. Want als een linksback start omdat hij minuten nodig heeft, dan is hij op dat moment niet de certitude die de hiërarchie leidt. Dan is hij iemand die nog ritme moet opbouwen.

België schuift om De Cuyper te beschermen

En dat is ook het wrange voor De Cuyper: zijn krediet bij België is nog altijd sterk bepaald aan wat hij offensief kan toevoegen, maar tegen de VS kwam ook dat veel minder uit de verf dan vroeger. Hij maakte wel bewegingen, zocht ruimte en schoof geregeld door, alleen werd hij veel minder beslissend in de zone waar hij net zijn meerwaarde moet tonen. In dezelfde analyse van Het Nieuwsblad werd beschreven hoe België in balbezit geregeld een merkwaardige rotatie gebruikte: De Cuyper kreeg de vrijheid om naar de nummer tien-positie te schuiven, terwijl Kevin De Bruyne wegzakte richting linksbackzone.

Garcia zoekt manieren om De Cuyper hoger op het veld te laten renderen. Maar de andere insteek is minstens zo relevant. België organiseert zich zó dat De Cuyper offensief kan worden vrijgemaakt, terwijl anderen zijn zone mee helpen opvangen op defensief vlak. Dat is slim coachen, maar ook een signaal: deze linksback functioneert vandaag niet als een simpele, stabiele oplossing in de basis. Hij vraagt context, afstemming en bescherming.

Van vaste waarde naar nieuw zorgenkind

De Cuyper is nog altijd een profiel dat België kan helpen. Zijn linkervoet, infiltraties en aanvallende drive verdwijnen niet ineens na één mindere wedstrijd. Maar het beeld van de voorbije maanden was dat België op links klaar was. Dat beeld wankelt opnieuw. Niet omdat De Cuyper plots geen internationale linksback meer zou zijn, wel omdat zijn marge kleiner geworden is. Ritme ontbreekt, de oude defensieve twijfel keert terug zodra de match openbreekt, en Garcia voelt zich genoodzaakt uit te leggen waarom hij hem opstelt. Dat alles samen maakt van een zekerheid weer een discussiegeval.

De komende weken zullen dus niet alleen over De Cuyper zelf gaan, maar ook over de vraag hoeveel risico Garcia op die flank nog wil nemen. België is met De Cuyper op zijn best als het dominant is, de bal heeft en hem hoog kan laten komen. België wordt met De Cuyper kwetsbaarder zodra de ruimtes groot worden en de flankverdediger vooral achteruit moet denken. Dat spanningsveld is niet nieuw, maar het kwam in Atlanta wel weer pijnlijk helder boven water.

De Cuyper is niet uitgeteld, en evenmin plots overbodig. Maar één ding is na de 2-5 in de Verenigde Staten moeilijk nog vol te houden: dat er op linksback bij de Rode Duivels helemaal geen discussie meer is. Daarvoor was Garcia achteraf te open, daarvoor waren de problemen op die linkerflank te zichtbaar, en daarvoor rust De Cuyper vandaag nog te veel op de belofte van wat hij kan brengen, eerder dan op de zekerheid van wat hij nu al week na week levert. In Atlanta won België overtuigend. Alleen won De Cuyper zijn debat niet mee.

Staat Maxim De Cuyper nog onbetwist op links bij de Rode Duivels?

Meest recent

'Diatta (ex-Club) vindt eindelijk onderdak bij club Duivel'

De zomermercato is intussen al bijna een maand voorbij, maar verschillende grote namen zitten nog ...

9
9
Vete tussen Ierland en Israël gaat verder: "Ze haten ons"

Uiteraard ging zondagavond in de Nations League de aandacht vooral naar de prestaties van Nederland, ...

15
15
Groot verschil: "Slechts 2 Duivels spelen bij Frankrijk"

De Rode Duivels namen een sterke start in de nieuwe campagne in de Nations League door vrijdag te ...

44
44
Beerschot droomt van deze knalaffiche in Croky Cup

In de schaduw van de interlandbreak maakten afgelopen weekend de eerste profclubs hun intrede in de ...

137
137
'Zidane verbaast compleet met elftal tegen Rode Duivels'

Om 20u45 zijn de Rode Duivels opnieuw aan zet in de Nations League. Na de overwinning in Italië ...

141
141
TRANSFERUURTJE: 'Real profiteert van chaos bij City, Zidane in beeld bij Duivels'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

91
91
Van Bommel verrast met vijf afvallers voor Frankrijk

De clash tegen Frankrijk in de Nations League staat op het programma. Bondscoach Mark van Bommel ...

410
410
Lierse incasseert enorme klap: fans in opstand

Lierse ging in de Croky Cup meteen met de billen bloot. In de zesde ronde verloor de traditieclub ...

104
104
Klopp meteen zwaar onder vuur bij Duitsland

De Duitse nationale ploeg slikte in de Nations League een bittere nederlaag. Nieuwe bondscoach ...

56
56
Nederland staat versteld van ontdekking: “Heel goed”

Nederland zoekt al vele jaren naar een topspits. Brian Brobbey kende een goed WK, maar viel ...

34
34
PSV ruikt absolute jackpot: “Levert 80 miljoen euro op”

Nederlandse topclubs verkopen nog altijd een stuk duurder dan Belgische. Kijk maar naar PSV en Ajax, ...

96
96
'Benzema en Mahrez weldra ploegmaats in La Liga'

Twee absolute topnamen zouden weldra zomaar opnieuw hun opwachting kunnen maken in La Liga. Volgens ...

59
59
Zorgen voor Lukaku: Albert geeft Van Bommel én Big Rom raad

Romelu Lukaku is indien topfit en met genoeg ritme in de benen de nummer één in de ...

85
85
'Megastunt Mannaert met Zinedine Zidane'

Zinedine Zidane is een van de meest succesvolste trainers die Real Madrid ooit heeft gehad. Bij ...

191
191
Stijnen onder de indruk van twee spelers van Anderlecht

Stijn Stijnen heeft in de podcast Ongefilterd zijn lof uitgesproken omtrent twee spelers van RSC ...

282
282
Alarmbellen voor Doku: plots groot probleem bij Rode Duivels

Het zijn niet de meest aangename dagen voor Jérémy Doku. Zijn club Manchester City ...

474
474
'City op instorten: totale exodus in Manchester'

Manchester City staat op instorten. De club werd schuldig bevonden aan liefst 114 inbreuken tegen de ...

303
303
Allegri ziet De Bruyne in Italië-België: meteen Napoli-ingreep

Kevin De Bruyne heeft vrijdagavond serieus indruk gemaakt bij de Rode Duivels op bezoek bij ...

176
176
Klopp mist start bij Mannschaft: "Geen topland meer"

Duitsland had gehoopt dat de aanstelling van Jürgen Klopp voor een heuse ommekeer zou zorgen ...

91
91
Albert tipt van Bommel: sterkhouder naast ploeg bij Duivels?

De Rode Duivels zijn sterk aan hun nieuw hoofdstuk onder bondscoach Mark van Bommel begonnen. Maar ...

117
117
Van Bommel verliefd op bankzitter: De Bruyne vliegt eruit

Mark van Bommel heeft bij de Rode Duivels zijn nieuwe lieveling al gevonden. In Rome pakte die de ...

424
424
Rode Duivel klopt op poort: "Kwaliteiten voor basisspeler"

Verschillende Rode Duivels maakten vrijdag indruk tijdens het Nations League-duel tegen Italië. ...

307
307
Opstelling Duivels: Van Bommel voert cruciale wissels door

De Rode Duivels staan maandagavond voor een flinke uitdaging in de Nations League. Zo komt het ...

375
375
Fransen prikken naar Duivels: "Blij dat hij er niet bij is"

De Rode Duivels staan maandagavond voor een clash van formaat. Zo komt Frankrijk, nog steeds nummer ...

255
255
Tijdperk-Ronaldo bij Portugal voorbij na straffe zet?

Nadat het enkele dagen geleden Wales al verslagen had, heeft Portugal zondagavond ook zijn tweede ...

188
188

Meer sportnieuws