‘Anderlecht geschokt: Tomasson eist enorme XXL-topdeal’

door
‘Anderlecht geschokt: Tomasson eist enorme XXL-topdeal’

Anderlecht kreeg donderdag een koude douche: Jon Dahl Tomasson bedankte alsnog voor de job. In de gesprekken ging het over voorwaarden, omkadering en een stevig totaalpakket. Paars-wit moet dus weer terug naar af — en dat zegt veel over hoe moeilijk deze zoektocht is.

LEES OOK: Vanhaezebrouck reageert duidelijk op Anderlecht: "TD of T1?"

Tomasson geeft keiharde nee aan Anderlecht

RSC Anderlecht dacht even een stap richting de langverwachte oplossing te zetten in de trainerszoektocht. Tomasson lag in pole position en er werd al gepraat over geld en voorwaarden. Binnen de club werd zijn komst zelfs al voorzichtig voorbereid. Niet omdat hij de makkelijkste keuze is, wel omdat zijn profiel op papier past: duidelijke ideeën, ervaring op clubniveau en een reputatie van werken in projecten.

Maar donderdag liet hij weten dat hij de job toch niet aanneemt — en dus moet paars-wit opnieuw verder zoeken naar een nieuwe coach. De afwijzing van Tomasson zegt ook veel over het dossier. Wie de Deen binnenhaalt, haalt niet alleen een grote naam binnen, maar ook een strak pakket: afspraken over financiën, structuur, omkadering en garanties. Alleen: Tomasson vond dit niet het juiste moment om in te stappen, in een omgeving die intern onrustig is en waar belangrijke puzzelstukken nog ontbreken.

Ontslag = dure grap: contract als verzekeringspolis

In Zweden zette Tomasson zijn handtekening onder een contract dat liep over de WK-kwalificatie richting 2026, met een automatische verlenging als de doelstellingen werden gehaald. Dat zegt iets over zijn referentiekader: hij wil tijd om iets neer te zetten én tegelijk zijn toekomst beschermen.

Belangrijk voor Anderlecht was dat na zijn vroegtijdig ontslag in 2025 in Zweden expliciet werd gezegd dat hij nog onder contract lag – en dus nog doorbetaald moest worden. Dat is een detail dat veel verklaart: Tomasson dekt zich contractueel in en maakt van een vroeg ontslag een dure optie voor de werkgever.

Voor paars-wit was dat meteen een belangrijke afweging. Als ze een coach willen die stabiliteit belooft, dan moest RSCA hem ook stabiliteit geven. Maar geeft Anderlecht hem stabiliteit op papier, dan maakt de club zich ook kwetsbaar als het sportief snel misloopt.

Prijskaartje + omkadering: RSCA betaalt het ‘pakket

Exacte bedragen van Tomassons Zweedse loon zijn niet publiek bevestigd. Wat wél publiek circuleert, is het loon van zijn voorganger bij de Zweedse nationale ploeg: Janne Andersson zat aan 4,2 miljoen SEK per jaar (400.000 euro), met zijn assistent rond 2,0 miljoen SEK (190.000 euro).

Daarbovenop gaf de Zweedse bond toe dat er bij Tomasson rekening werd gehouden met fiscale pistes zoals een sign-on bonus en “expertskat”-mogelijkheden (een deskundige belasting), maar zonder bedragen te noemen. Ook dat was relevant voor Anderlecht: Tomassons entourage denkt in een total package, niet enkel in bruto maandloon.

Met andere woorden: Anderlecht onderhandelde niet met een coach die niet de Belgische norm gewend is, maar met een naam die uit Championship en een nationale ploeg komt — en die zijn dossier professioneel laat managen.

Wie Tomasson haalt, haalt doorgaans ook een equipe aan mensen binnen. Bij Blackburn werd hij meteen gekoppeld aan assistent Remy Reijnierse en performance director Ben Rosen. Bij Zweden werkte hij opnieuw met Reijnierse en ook Sebastian Larsson werd in de staf betrokken.

De onderhandelingen draaien dan niet alleen om één salaris, maar om een totale omkadering: assistenten, performance, analyse, en vaak ook inspraak in wie welke rol krijgt. Voor Anderlecht — waar het sportieve organigram de voorbije seizoenen al vaak onder spanning stond — is dat een extra laag in een dossier dat toch al gevoelig ligt.

Championship-norm vs RSCA: past dat prijskaartje?

Tomasson tekende bij Blackburn in 2022 een contract tot juni 2025 en vertrok in februari 2024 in onderling overleg. Zonder dat je daar bedragen op moet kleven, zegt het genoeg: hij zat in een omgeving waar de totale loonmassa en werking op Championship-schaal draaien, veel hoger dan de Belgische schaal.

Voor Anderlecht betekende dat: als ze hem wilden overtuigen, zouden ze hem een plan moeten tonen dat groter is dan even de brand te komen blussen. Tomasson is een coach die in projecten werkt, zelfs als de buitenwereld hem nu vooral ziet als de man die in Zweden hard onder vuur kwam te liggen.

Sportief kan je het altijd uitleggen: Tomasson staat voor aanvallende intenties en identiteit, die hij miste in de gesprekken met Anderlecht. Maar de kern zit ook elders: Anderlecht moet tevens beslissen hoeveel macht en hoeveel budget het wil koppelen aan één man.

Het is verleidelijk om dit te herleiden dat Tomasson te veel vroeg. Maar zo simpel is het niet. Dit gaat over timing en over het plaatje: hoeveel inspraak, welk budget, en wordt de rust gegarandeerd als de druk meteen stijgt.

Moet Anderlecht nog zo’n “totaalpakketcoach” proberen halen?

Meest recent

"Hallucinant" - Anderlecht-fans maken gehakt van arbitrage

Donderdagavond werd de tweede terugmatch in de halve finales van de Croky Cup afgewerkt. RSC ...

8
8
Exit Mannaert en Garcia na WK? TD doet boekje open

Brussel is deze week de gaststad voor het grote FIFA-congres. In de marge daarvan werd ...

48
48
Anderlecht stevent af op 'enorme fout': "Zou heel dom zijn"

RSC Anderlecht is naarstig aan het werk om zo snel mogelijk een nieuwe hoofdtrainer te presenteren. ...

153
153
'Nieuwe coach Tottenham: drie topkandidaten al gelekt'

Olympique Marseille nam deze week afscheid van coach Roberto De Zerbi. Een gevolg van de slechte ...

51
51
Revanche tegen Antwerp of derby in finale? Hubert duidelijk

Union SG plaatste zich afgelopen weekend als eerste ploeg voor de Champions' Play-Offs. Enkele dagen ...

140
140
Antwerp mét Kerk, Taravel wisselt vijf keer bij Anderlecht

Donderdagavond komt Union SG te weten welke ploeg het zal treffen in de finale van de beker. Kan ...

200
200
'Brute exit bij Club: chouchou aan laatste maanden bezig'

Club Brugge liet tijdens de voorbije wintermercato een pak miljoenen liggen om zijn huidige ...

268
268
Loting Nations League: Rode Duivels in loodzware poule

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn tijdens de volgende editie van de Nations League. In ...

364
364
Jan Mulders hart bloedt: “Ik dacht aan begrafenissen”

Jan Mulder werd een poos geleden genadeloos aan de kant geschoven door VTM. De Nederlandse analist ...

46
46
Grote zorgen Garcia: belangrijke Duivel onder het mes

Nog exact 123 dagen te gaan alvorens de Rode Duivels hun eerste groepswedstrijd afwerken op het WK. ...

60
60
‘Anderlecht geschokt: Tomasson eist enorme XXL-topdeal’

Anderlecht kreeg donderdag een koude douche: Jon Dahl Tomasson bedankte alsnog voor de job. In de ...

272
272
Feyenoord verrast vriend & vijand met stunt van jewelste

De afgelopen jaren streefden we onze noorderburen dan wel op zowat alle vlakken voorbij, aan de ...

111
111
Anderlecht-icoon geeft toe: "Refs werden beïnvloed"

Terwijl de rechtbank zich buigt over de verkoop aan Marc Coucke verkeert RSC Anderlecht zowel op als ...

420
420
Erik Van Looy breekt Antwerp-harten: "Twee keer verkwanseld"

Hij heeft jarenlang vragen gesteld, verhalen verteld en miljoenen kijkers geboeid. Maar dit keer ...

105
105
Pro League publiceert cijfers: puntenaftrek in CPL

Zopas maakte de Licentiecommissie na een onderzoek van de jaarrekeningen uit 2025 van de Pro ...

212
212
'Overmars onder druk: sterkhouder weg bij Antwerp?'

Anterp hoopt tegen RSC Anderlecht straks nog maar eens een ticket voor de bekerfinale af te dwingen. ...

237
237
'Anderlecht heeft beet: nieuwe T1 straks al voorgesteld'

Door de abrupte exit van interimcoach Edward Still, die zelf het roer had overgenomen van de ...

1036
1036
'Leegloop bij Club Brugge: 3 meubelstukken richting exit'

Club Brugge lijkt volgende zomer alweer stevig te zullen cashen op goudhaantjes zoals Joel Ordonez, ...

457
457
'Anderlecht gaat all-in: Taravel drukt meteen stempel'

Vanavond weet Union wie het op 14 mei zal bekampen in de finale van de Croky Cup. Na de 0-1 zege in ...

418
418
Veroordeling Eddy Snelders: Gevolgen slaan in als een bom

U kon hier daarstraks al lezen dat het Hof van Beroep een uitspraak deed in de zaak rond voormalig ...

196
196
JPL-coach spreekt duidelijke taal over Anderlecht-gerucht

Anderlecht heeft nog altijd geen nieuwe trainer gevonden. Het lijkt donderdag juist enkele stappen ...

182
182
10 meest waardevolle spelers JPL: verrassende nummer 1

De wintermercato is voorbij en heel wat clubs zullen hun vizier nu al richten op volgende zomer. Dan ...

349
349
Muzio dient Verhaeghe van antwoord: "Ik was geshockeerd"

Het heeft er alle schijn van dat de titelstrijd dit seizoen opnieuw een duel zal worden tussen Union ...

285
285
Charleroi haalt hard uit na incidenten op Union

Bij Charleroi zullen ze nog wat langer moeten wachten op een eerste bekerfinale sinds 1993. Ze ...

102
102
AA Gent-flop verrijst: "Alles veranderde met De Mil"

AA Gent leed vorig weekend een pijnlijke en verrassende thuisnederlaag tegen OH Leuven, maar staat ...

471
471

Meer sportnieuws