Bouchez beschermt DAZN: "Ik waarschuw de Pro League"

door
Bouchez beschermt DAZN:

George-Louis Bouchez is een man met een mening. Zo is de voorzitter van Francs Borains niet te beroerd om de strijd met Club Brugge aan te binden in de discussie omtrent de hervorming van het competitieformat. In een uitgebreid gesprek met Sacha Tavolieri liet hij ook zijn licht schijnen over de soap rond DAZN, dat het tv-contract dreigt op te blazen. Hieronder een beschrijving van zijn relaas.

"We hebben een fout gemaakt met de strategie rond de tv-rechten. Veel clubs staren zich blind op de korte termijn", opent Bouchez zijn betoog. Al stuurt de voorzitter van MR, die het eerder al opnam voor de rechtenhouder, niet aan op een breuk met DAZN. Integendeel: volgens hem moet de Pro League de rangen nu net sluiten en zélf meer inspanningen leveren om zichzelf in de kijker te zetten. Daarbij spiegelt de politicus zich vooral aan de marketing in de Formule 1.

LEES OOK: Alarmfase rood voor Pro League: rampscenario wenkt

Het product Pro League

"Voetbalmatchen worden nu nog altijd uitgezonden zoals in de jaren '80. Met hier en daar wel een animatie of infografiek, akkoord, maar er zijn tal van innovaties mogelijk om dat te veranderen en het leuker te maken voor het jongere publiek. Dat is essentieel, want zij dreigen af te haken in het moderne medialandschap. We moeten het merk 'Pro League' naar een hoger niveau tillen en het product beter verkopen, onder andere op sociale media, om hen aan te trekken."

"We moeten kunnen horen wat de trainer zegt, werken met verschillende camerastandpunten, live infografieken verschaffen zodat het meer lijkt op een videospel. De consument is nu eenmaal veranderd. Daarom deel ik absoluut niet de visie van mijn collega's dat we koste wat het kost een deal moeten sluiten met de traditionele kanalen", stuurt Bouchez aan op een mentaliteitswijziging. Ook bij het grote publiek, waar misverstanden bestaan over wat DAZN precies is.

Misverstand rond DAZN

"Een abonnement van 20 euro verschaft hen ook toegang tot tal van andere competities. Dat is voordeliger dan wat Proximus aanbiedt. Het voornaamste probleem is niet om de benodigde 500 duizend à één miljoen abonnees te vinden, want onderzoekt wijst uit dat er 4,5 miljoen Belgische voetballiefhebbers zijn - het publiek is er dus. Wel om hen eraan te doen wennen dat tv-kijken betalend wordt. Dat werkt overal, behalve bij ons. Wij blijven verknocht aan de kabel."

"Dat economisch model werkt niet meer. Ik verdedig DAZN omdat het ons vandaag de grootste garantie op inkomsten biedt. Mochten pakweg Proximus en Telenet zelf de rechten kopen zouden we in plaats van 80 à 90 miljoen er misschien 30 tot 40 krijgen. Dat is de waarheid. Zijn de clubs bereid om de peer in twee te delen? Dan kan je stellen dat DAZN te veel heeft betaald, maar dat vind ik niet. We moeten ons net afvragen hoe we de waarde omhoog kunnen krikken."

Boodschap van Bouchez

"Ik denk dat we vandaag met de clubs DAZN moeten commercialiseren. Bijvoorbeeld door een lidmaatschap als supplement toe te voegen aan een seizoenskaart. Of met DAZN op de mouwen te spelen om hen te promoten, zoals dat nu al bijvoorbeeld bij Club Brugge het geval is. Dat kan je zelfs verplichten. Waarom niet? Dan kunnen alle kanalen van iedere club worden gebruikt. We moeten hen ook unieke content bieden om te verkopen en de aandacht te trekken."

"Bijvoorbeeld door hen een blik in de kleedkamer te gunnen of toegang te verlenen tot de training en de dagelijkse werking. Die zaken hoeven geen fortuin te kosten en kunnen de clubs desnoods zelf produceren. Nu zijn de uitzendingen tussen de wedstrijden tenenkrullend. We moeten daar iets anders rond maken en creatiever durven zijn. We hadden ook met hen overleg kunnen plegen over het format. Dat is het grote probleem van de Pro League: het is geen merk."

Financieel fiasco wenkt

"Of ik nog vertrouwen heb in DAZN als partner? Wel als ze er zelf baat bij hebben. In plaats van te blijven onderhandelen met Telenet en Proximus zouden we hen moeten helpen om rendabel te worden en samen het vertrouwen van de kijker winnen, zelfs indien dat in het begin wat geld kost. We moeten onafhankelijk zijn van kabeldistributeurs en mogen niet onder een bepaalde grens van inkomsten vallen. Dat zal wel gebeuren als DAZN het contract niet kan naleven."

"Dan wordt het, met ook nog eens alle regels rond gokreclame en de herziening van de fiscale voordelen, moeilijk voor Belgische clubs om nog aantrekkelijk te zijn. Ik steun wel het idee van een eigen zender, maar er is nog niet eens serieus onderzoek naar gevoerd. De enige lijn die ik voor de onderhandelingen wil aanhouden is dat we mensen richting een abonnement van DAZN moeten duwen, en dan eventueel ook ons eigen kanaal oprichten. Het kan niet anders."

Telco's zijn verleden tijd

"Proximus en Telenet gaan het Belgisch voetbal niet meer kopen door het gewijzigd kijkersgedrag. Een beroep doen op streamingdienst om de beelden te verspreiden is dus veel interessanter dan de traditionele operatoren, die trouwens liever inzetten op de Champions en Premier League. Die competities zijn iedereen aan het verzwelgen. Hoe maak je mensen warm voor Westerlo-STVV als ze eraan gewend zijn geraakt om wekelijks Manchester City-Liverpool te zien?"

"Door de focus op de vetpotten op Europees of zelfs globaal niveau wordt de kloof steeds groter. Zo worden de nationale competities kapot gemaakt. De beleidsmakers moeten ondanks hun financiële ambities beseffen dat die onderbouw de basis vormt van het voetbal als economisch instituut. Ik voorspel evenwel dat vroeg of laat ook het idee van een BeNeLiga terug op tafel zal worden gelegd", aldus Bouchez, die zich tot slot nog rechtstreeks tot de Pro League richt.

Waarschuwing voor Parys

"Waarom houden we halstarrig vast aan een programma zoals pakweg La Tribune op de RTBF? Hun publiek zou op een bepaald moment toch verplicht zijn om over te stappen? De mogelijkheden zijn legio, maar het vereist wel wat moeite. Vandaag hebben we alleszins nog een contract met DAZN, zónder opstapclausule. Het is fundamenteel om dat te respecteren en samen te werken. Ik wil Lorin Parys en co. waarschuwen: het is beter om nu gewoon bij hen te blijven."

🚀

Bouchez heeft een punt

Meest recent

Penalty of niet? Zo reageren Mac Allister en STVV

Union liet zaterdagavond geen steek vallen in zijn openingswedstrijd in de Champions' Play-Off. De ...

80
80
STVV bestolen? "Onbegrijpelijk dat de VAR niet checkt"

Union is zaterdag uitstekend aan zijn play-offs begonnen met een zege in de topper tegen STVV. Veel ...

132
132
Stassin de held, Barça profiteert alsnog, blamage Arsenal

Zaterdagavond stonden er nog heel wat wedstrijden op het programma in het buitenland. In de FA Cup ...

44
44
Union begint foutloos aan POs en zet Club onder druk

Leider Union heeft geen steek laten vallen in zijn openingsmatch van de Champions' Play-Off. STVV ...

48
48
'Nieuwe wending in saga tussen Napoli en Lukaku'

De voorbije weken was er heel wat te doen over Romelu Lukaku. Hij moest afhaken voor de stage van de ...

128
128
Record voor Beveren, degradatiestrijd razend spannend

In de Challenger Pro League komt het einde van de reguliere competitie stilaan zeer dichtbij. ...

102
102
Arteta komt met hoopgevend nieuws over Trossard

Tijdens de interlandbreak ontspon zich een zeer opmerkelijk fenomeen: de ene na de andere speler van ...

13
13
Mazzu geeft aan waar OHL de match verloren heeft

OH Leuven wist zich voor de interlandbreak op de slotspeeldag van de reguliere competitie nog op het ...

31
31
Standard spreekt straffe ambitie uit na droomstart

Standard was de voorbije jaren doorgaans het kneusje in Play-Off II, maar dat lijkt dit seizoen ...

90
90
Club Brugge kondigt vertrek van meubelstuk aan

Bij Club Brugge belooft het alweer een drukke transferzomer te gaan worden. Deze week raakte al ...

193
193
Standard kan na 30 matchen eindelijk nog eens winnen in PO2

Het is eindelijk gebeurd: Standard heeft nog eens een wedstrijd in de Europe Play-Off gewonnen. ...

52
52
Verhaeghe pakt uit met megadeal bij Club Brugge

Bart Verhaeghe wil Club Brugge niet alleen kampioen maken, maar ook klaarstomen voor een nieuwe ...

438
438
Van Gucht en Charlotte zorgen voor groot liefdesmysterie

Ruben Van Gucht en Charlotte Van Looy verwachten binnenkort een dochter samen. Een opvallende ...

48
48
'Anderlecht laat zich gelden: recordsom De Cat gevraagd'

Nathan De Cat moet in de komende weken opnieuw een hoofdrol vertolken bij RSC Anderlecht. Maar ...

261
261
PSV mag champagne koud zetten na knotsgekke partij

Voor de interlandbreak liet PSV nog tot twee keer toe de kans liggen om de landstitel veilig te ...

51
51
Barça gniffelt: Real gaat met billen bloot in Mallorca

Voor Real Madrid lijkt de titel in LaLiga dit seizoen weer een beetje verder weg. De Koninklijke ...

48
48
Essevee en Cercle in evenwicht na onwaarschijnlijke misser

De openingswedstrijd van de Relegation Play-Off heeft geen winnaar gekregen. Zulte Waregem en Cercle ...

59
59
'Ajax neemt keiharde beslissing over Dolberg'

In augustus baalden ze bij Anderlecht nog hard van het verlies van Kasper Dolberg. Paars-Wit wou de ...

309
309
Bayern wendt in minuut 99 nog puntenverlies af

Vincent Kompany en Bayern München hebben zaterdagnamiddag maar net puntenverlies vermeden. Na ...

85
85
Kritiek op Mokio: Swerts velt duidelijk oordeel

De laatste weken is Jorthy Mokio weer titularis bij Ajax, maar toch beleeft onze landgenoot zijn ...

40
40
Volgende trainer op de wip in Jupiler Pro League?

Het leek een zorgeloos seizoen te gaan worden in de Jupiler Pro League. Door de nakende ...

251
251
Smaakmaker KV Mechelen spreekt zich uit over vertrek

Bij KV Mechelen willen ze in de Champions' Play-Off nog knallen en proberen om een Europees ticket ...

177
177
'Anderlecht kaapt talent weg voor neus van Atletico'

Bij Anderlecht is het nog steeds wachten op witte rook over een nieuwe sportief directeur, al lijkt ...

309
309
Oosting baalt: "Kan mijn ploeg één ding kwalijk nemen"

Antwerp FC is er niet in geslaagd om met een overwinning te starten aan de campagne in de Europe ...

113
113
Statement Man City: machtige Haaland verplettert Liverpool

Manchester City heeft de laatste rechte lijn van het seizoen op indrukwekkende wijze ingezet. In de ...

75
75

Meer sportnieuws