Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

door
Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

Dinsdag is het zover, zo valt normaal gezien de ultieme beslissing in de zogenaamde 'penaltygate'. Het Belgisch Arbitragehof voor de Sport (BAS) spreekt zich dan uit over het al dan niet herspelen van RSC Anderlecht-KRC Genk. En dat scenario lijkt lang niet uitgesloten.

LEES OOK: 'Union brengt exit bij Genk in stroomversnelling'

De Feiten

Vlak voor de kerstfeesten verloor Genk ondanks een sterke match met 2-1 op het veld van Anderlecht. Maar aan die paars-witte zege hing een reukje. Een goal van Racing werd immers afgekeurd omdat aanvaller Yira Sor te snel in de grote baklijn was gelopen na een gemiste penalty. Op dat moment stonden echter ook al spelers van Anderlecht in de zestien.

Vlak na de match liet het Professional Refereeing Department (PRD) dan ook weten dat dit een scheidsrechterlijke blunder was en de penalty in principe hernomen moest worden. Genk besloot daarop een klacht neer te leggen. Het eiste zelfs om de match te laten herspelen.

Juridische weg

Allereerst werd de zaak behandeld voor het PRD zelf. Men oordeelde dat het om een 'menselijke fout' ging, waardoor een replay niet mogelijk was. Genk ging echter een stap verder en trok naar de Disciplinaire Raad. Daar oordeelde men dat het wel degelijk ging om een inbreuk tegen de reglementen en dat de match dus herspeeld moest worden.

Anderlecht besloot om in beroep te gaan tegen die uitspraak. Eerst bij de Evocatiecommissie, maar daar volgde men integraal de beslissing van de Disciplinaire Raad. En dus heeft het BAS het laatste woord. Beide clubs zouden immers niet van plan zijn om die uitspraak aan te vechten bij een burgerlijke rechtbank.

Voordeel Genk

Dinsdag volgt het verdict van de arbiters van het BAS. En dat zou wel eens in het voordeel van Genk kunnen uitdraaien. Maandag raakte immers bekend dat het BAS besloten heeft om de matchen KV Mechelen-Club Brugge en KV Mechelen-RWDM níét te laten herspelen na soortgelijke klachten en procedures van de twee uitploegen.

Het Laatste Nieuws wijst erop dat daarbij wel het oordeel van de Disciplinaire Raad én Evocatiecommissie werd gevolgd. Gebeurt dat in deze zaak opnieuw, wordt de match dus herspeeld. Bovendien bewezen deze twee uitspraken dat de klacht van Genk niet persé een precedent hoeft te zijn waarbij elke scheidsrechterlijke fout met succes wordt aangevochten.

Snelle replay

Moesten de Limburgers gelijk krijgen, dan zal de wedstrijd snel herspeeld worden. Meer bepaald komende week, op woensdag 13 maart. Concrete details zoals het aanvangsuur werden voorlopig nog niet bekend gemaakt. Wel zal de match volgens Het Nieuwsblad gewoon met publiek kunnen doorgaan. Spelers die in december geschorst of geblesseerd waren, zullen inzetbaar zijn. Winterse aanwinsten dan weer niet.

Wat zou u oordelen in deze zaak?

Meest recent

Mbappé haalt snoeihard uit naar Real-ploegmakkers

Het rommelt ferm bij Real Madrid. Xabi Alonso werd ontslagen en in de Champions League ging de ...

10
10
'Espanyol sluit straffe deal voor Rode Duivel'

Na 21 speeldagen zijn het in LaLiga met FC Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid en Villarreal de ...

4
4
'Lammens zorgt voor transferwending bij Man Utd'

Voor Senne Lammens werd 2025 een droomjaar. Hij debuteerde in november als Rode Duivel, nadat hij in ...

33
33
Standard greep naast Rode Duivel

Bij Standard proberen ze de oude gloriedagen te doen herleven, maar dat proces loopt voorlopig ...

47
47
Amadou Onana doet pikante transfervoorspelling

Op het middenveld beschikken de Rode Duivels over heel wat weelde, al lijkt de driehoek in principe ...

34
34
'Juventus hakt transferknoop over Openda door'

Eind augustus leek Loïs Openda nog een absolute droomtransfer te versieren toen hij RB Leipzig ...

71
71
'KV Mechelen verrast met Belgische coach'

KV Mechelen is bezig aan een uitstekend seizoen en is op acht speeldagen van het einde van de ...

119
119
'Waanzinnige transferzomer Club: meer dan 100 miljoen'

Club Brugge plaatste zich voor het tweede seizoen op rij voor de play-offs van de Champions League ...

330
330
'Union brengt exit bij Genk in stroomversnelling'

De wintermercato gaat zijn laatste weekend in en dus mogen er nog pittige discussies verwacht worden ...

322
322
‘Comebackbom bij Club Brugge? Fans slikken dit niet’

Plots duikt er naam op die voor verbazing en frustratie zorgt bij Club Brugge. Eén vraag ...

530
530
België doet geweldige coëfficiëntenzaak na Nederlands drama

Het is een zeer mooie Europese week geworden voor de Belgische clubs. Club Brugge, Union en KRC Genk ...

311
311
Karetsas niet gespaard ondanks heerlijke goal: "Jammer"

In de competitie blijft het stroef lopen voor KRC Genk, maar in de Europa League blijven de ...

71
71
'Bloedbad bij Marseille na drama in Brugge'

Bij Olympique Marseille zullen ze zich de wedstrijd tegen Club Brugge nog lang herinneren, zij het ...

97
97
'Genk krijgt meteen domper in volgende ronde EL'

KRC Genk sloot donderdagavond zijn campagne in de league phase van de Europa League af met een ...

201
201
Plotse wending: 'Club vol voor aanvaller, huurdeal + optie'

Aanstaande dinsdag sluit de winterse transfermarkt om middernacht definitief zijn deuren. Club ...

589
589
Bitterzoete zege Genk: "Dit is iets om trots op te zijn"

Het heeft dan toch niet mogen zijn voor KRC Genk in de Europa League. De Limburgers deden donderdag ...

69
69
Eindstand UEL: Nederlands bloedbad, tegenstanders Genk gekend

De League Phase van de Champions League zit erop. Donderdagavond werden alle wedstrijden van de ...

295
295
Genk vloekt: winning-goal Karetsas niet genoeg voor top 8

KRC Genk heeft de League Phase van de Europa League al winnend afgesloten. Ondanks een vroege ...

117
117
Witte rook bij KVM: miljoenentransfer in kannen en kruiken

KV Mechelen is matig aan de tweede seizoenshelft begonnen, maar blijft desondanks in de running om ...

108
108
'Tijd tikt: Club Brugge pakt harde transferbeslissing'

De euforie na de Champions League-triomf van woensdag was bijzonder groot bij Club Brugge, maar de ...

513
513
Europees gelukje voor Genk? Vossen fileert penaltyfase

KRC Genk is in eigen land bezig aan een kwakkelseizoen, maar kon zich nog ietwat optrekken aan de ...

179
179
Anderlecht dumpt Ashimeru: opvallende details bekend

RSC Anderlecht heeft zijn vijfde uitgaande transfer van de wintermercato afgerond. Zo werd donderdag ...

408
408
Stiekeme titelambities? STVV slaat toe met JPL-bekende

Vermits Union SG en Club Brugge de degens met mekaar kruisen, krijgt STVV komend weekend mogelijk ...

199
199
Club Brugge schrikt zich rot: last-minute vertrek Tzolis?

Met het ticket voor de tussenronde in de Champions League op zak, beschikt Club Brugge over een ...

901
901
Genk zoekt Europese glorie: Hayen roteert met basiself

Donderdagavond valt het doek over de League Phase van de Champions League. KRC Genk hoopt zich op de ...

22
22

Meer sportnieuws