Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

door
Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

Dinsdag is het zover, zo valt normaal gezien de ultieme beslissing in de zogenaamde 'penaltygate'. Het Belgisch Arbitragehof voor de Sport (BAS) spreekt zich dan uit over het al dan niet herspelen van RSC Anderlecht-KRC Genk. En dat scenario lijkt lang niet uitgesloten.

LEES OOK: Diamanten bij Club, RSCA en Genk: toppers op komst

De Feiten

Vlak voor de kerstfeesten verloor Genk ondanks een sterke match met 2-1 op het veld van Anderlecht. Maar aan die paars-witte zege hing een reukje. Een goal van Racing werd immers afgekeurd omdat aanvaller Yira Sor te snel in de grote baklijn was gelopen na een gemiste penalty. Op dat moment stonden echter ook al spelers van Anderlecht in de zestien.

Vlak na de match liet het Professional Refereeing Department (PRD) dan ook weten dat dit een scheidsrechterlijke blunder was en de penalty in principe hernomen moest worden. Genk besloot daarop een klacht neer te leggen. Het eiste zelfs om de match te laten herspelen.

Juridische weg

Allereerst werd de zaak behandeld voor het PRD zelf. Men oordeelde dat het om een 'menselijke fout' ging, waardoor een replay niet mogelijk was. Genk ging echter een stap verder en trok naar de Disciplinaire Raad. Daar oordeelde men dat het wel degelijk ging om een inbreuk tegen de reglementen en dat de match dus herspeeld moest worden.

Anderlecht besloot om in beroep te gaan tegen die uitspraak. Eerst bij de Evocatiecommissie, maar daar volgde men integraal de beslissing van de Disciplinaire Raad. En dus heeft het BAS het laatste woord. Beide clubs zouden immers niet van plan zijn om die uitspraak aan te vechten bij een burgerlijke rechtbank.

Voordeel Genk

Dinsdag volgt het verdict van de arbiters van het BAS. En dat zou wel eens in het voordeel van Genk kunnen uitdraaien. Maandag raakte immers bekend dat het BAS besloten heeft om de matchen KV Mechelen-Club Brugge en KV Mechelen-RWDM níét te laten herspelen na soortgelijke klachten en procedures van de twee uitploegen.

Het Laatste Nieuws wijst erop dat daarbij wel het oordeel van de Disciplinaire Raad én Evocatiecommissie werd gevolgd. Gebeurt dat in deze zaak opnieuw, wordt de match dus herspeeld. Bovendien bewezen deze twee uitspraken dat de klacht van Genk niet persé een precedent hoeft te zijn waarbij elke scheidsrechterlijke fout met succes wordt aangevochten.

Snelle replay

Moesten de Limburgers gelijk krijgen, dan zal de wedstrijd snel herspeeld worden. Meer bepaald komende week, op woensdag 13 maart. Concrete details zoals het aanvangsuur werden voorlopig nog niet bekend gemaakt. Wel zal de match volgens Het Nieuwsblad gewoon met publiek kunnen doorgaan. Spelers die in december geschorst of geblesseerd waren, zullen inzetbaar zijn. Winterse aanwinsten dan weer niet.

Wat zou u oordelen in deze zaak?

Meest recent

Wéér slipper United: Engelse pers pakt Lammens onder de loep

Manchester United is niet bepaald goed aan het nieuwe kalenderjaar begonnen. Zondagnamiddag raakten ...

28
28
'Anderlecht en Antwerp nek aan nek voor eerste winteraanwinst'

Officieel gaat de winterse transferperiode voor de Belgische ploegen pas open op 6 januari. Maar ...

175
175
Leko drukt stempel bij Club: drie spelers in vizier

Ivan Leko is goed begonnen aan zijn tweede ambstermijn bij Club Brugge en pakte meteen 9 op 9 in de ...

466
466
'Vanzeir verlaat AA Gent: straffe JPL-transfer krijgt vorm'

Bij AA Gent willen ze af van een aantal spelers, vooral jongens die door een ander netwerk dan het ...

314
314
Manchester United blijft op de dool in de Premier League

Manchester United ging om 13u30 op bezoek bij Leeds United. Kon de gevallen Engelse topclub nog eens ...

55
55
Analisten lyrisch over Tielemans: "Een droom!"

Aston Villa is bezig aan een geweldig seizoen in de Premier League. Ze zijn zelfs outsider voor de ...

70
70
Kindermans rekent af met Neerpede-verhaal

Het was een opmerkelijk fenomeen. Bepaalde analisten riepen plots gezamenlijk dat de jeugd van RSC ...

239
239
Antwerp in actie: terugkeer plots wél op de tafel

Antwerp maakte de voorbije maand een serieuze remonte. Dankzij een tien op twaalf wipte het van de ...

295
295
Anderlecht aan de bak: club wil 'drama' vermijden

RSC Anderlecht eindigde 2025 met een fikse tegenvaller door met 1-2 te verliezen van Sporting ...

265
265
Standard doet zéér verrassende transfermove

Standard wil deze maand een aantal versterkingen halen, maar de Rouches hebben geen groot budget. De ...

80
80
Diamanten bij Club, RSCA en Genk: toppers op komst

We opperen voor meer kansen voor de Belgische jeugd. En of er nog meer dan genoeg talent zit aan te ...

209
209
Anderlecht en Genk: weldra wéér 2 jonkies bij wereldtop?

Neerpede is al vele jaren een garantie op doorstroming, net als de Jos Vaessen Academy in Genk. ...

212
212
Hallo, Belgische clubs? Deze 6 ‘vergeten’ Belgen schitteren

De Belgische clubs kijken veel te vaak naar buitenlanders om hun ploeg te versterken. Er zijn ook ...

195
195
RSCA, Club en Genk: drie buitenlandse parels op komst

Bij RSCA Futures, Club NXT en Jong Genk lopen ondertussen ook heel wat buitenlandse spelers rond. ...

652
652
TRANSFERUURTJE: 'Floptransfer weg bij RSCA, bod op Tzolis'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

192
192
Courtois ooit T1? Rode Duivel verklapt grootse plannen

Thibaut Courtois gaf een interview aan Sporza en de doelman sprak er onder meer over zijn toekomst. ...

91
91
‘Napoli genadeloos voor Noa Lang: topper op komst'

De transfer van Noa Lang naar Napoli is nog geen succes gebleken. De buitenspeler was een smaakmaker ...

137
137
Club Brugge incasseert ferme domper op winterstage

Veel Belgische clubs gaan deze winter op stage, meestal naar een warme bestemming. Dat was ook het ...

461
461
Straffe onthulling Courtois: “Dit riep Haaland naar mij”

Thibaut Courtois is één van de beste doelmannen ter wereld. Bij Real Madrid is hij de ...

378
378
Afrika Cup in de ban van Belgische mirakelman: “Een droom!”

Het gaat om de knikkers nu in de Afrika Cup. In het Afrikaanse landentornooi zien we enkele oude ...

186
186
Winterdeal afgerond: Anderlecht doet zaken met Westerlo

RSC Anderlecht en Westerlo doen zaken op de wintermercato. Op de officiële kanalen van De ...

217
217
Marc Coucke doet fans schrikken met donker toekomstbeeld

Marc Coucke staat bekend om zijn gevoel voor humor, maar zijn nieuwste Instagrambericht deed toch ...

218
218
Storm rond Herman Brusselmans krijgt onverwachte wending

Herman Brusselmans is opnieuw het middelpunt van een storm die veel groter werd dan enkel een ...

167
167
Courtois speelt open kaart: afscheid Rode Duivels na WK?

Thiibaut Courtois wordt binnen enkele maanden 34 jaar. 'El Muro' weet dus dat zijn laatste fase van ...

126
126
'Club Brugge baalt: toptarget weigert Blauw-Zwart'

Club Brugge is op zoek naar versterking. De Bruggelingen hadden één speler heel hoog ...

627
627

Meer sportnieuws