Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

door
Uitspraak 'penalty-gate': één club staat er het beste voor

Dinsdag is het zover, zo valt normaal gezien de ultieme beslissing in de zogenaamde 'penaltygate'. Het Belgisch Arbitragehof voor de Sport (BAS) spreekt zich dan uit over het al dan niet herspelen van RSC Anderlecht-KRC Genk. En dat scenario lijkt lang niet uitgesloten.

LEES OOK: Play-Offs van start: dé topaffiches van speeldag één

De Feiten

Vlak voor de kerstfeesten verloor Genk ondanks een sterke match met 2-1 op het veld van Anderlecht. Maar aan die paars-witte zege hing een reukje. Een goal van Racing werd immers afgekeurd omdat aanvaller Yira Sor te snel in de grote baklijn was gelopen na een gemiste penalty. Op dat moment stonden echter ook al spelers van Anderlecht in de zestien.

Vlak na de match liet het Professional Refereeing Department (PRD) dan ook weten dat dit een scheidsrechterlijke blunder was en de penalty in principe hernomen moest worden. Genk besloot daarop een klacht neer te leggen. Het eiste zelfs om de match te laten herspelen.

Juridische weg

Allereerst werd de zaak behandeld voor het PRD zelf. Men oordeelde dat het om een 'menselijke fout' ging, waardoor een replay niet mogelijk was. Genk ging echter een stap verder en trok naar de Disciplinaire Raad. Daar oordeelde men dat het wel degelijk ging om een inbreuk tegen de reglementen en dat de match dus herspeeld moest worden.

Anderlecht besloot om in beroep te gaan tegen die uitspraak. Eerst bij de Evocatiecommissie, maar daar volgde men integraal de beslissing van de Disciplinaire Raad. En dus heeft het BAS het laatste woord. Beide clubs zouden immers niet van plan zijn om die uitspraak aan te vechten bij een burgerlijke rechtbank.

Voordeel Genk

Dinsdag volgt het verdict van de arbiters van het BAS. En dat zou wel eens in het voordeel van Genk kunnen uitdraaien. Maandag raakte immers bekend dat het BAS besloten heeft om de matchen KV Mechelen-Club Brugge en KV Mechelen-RWDM níét te laten herspelen na soortgelijke klachten en procedures van de twee uitploegen.

Het Laatste Nieuws wijst erop dat daarbij wel het oordeel van de Disciplinaire Raad én Evocatiecommissie werd gevolgd. Gebeurt dat in deze zaak opnieuw, wordt de match dus herspeeld. Bovendien bewezen deze twee uitspraken dat de klacht van Genk niet persé een precedent hoeft te zijn waarbij elke scheidsrechterlijke fout met succes wordt aangevochten.

Snelle replay

Moesten de Limburgers gelijk krijgen, dan zal de wedstrijd snel herspeeld worden. Meer bepaald komende week, op woensdag 13 maart. Concrete details zoals het aanvangsuur werden voorlopig nog niet bekend gemaakt. Wel zal de match volgens Het Nieuwsblad gewoon met publiek kunnen doorgaan. Spelers die in december geschorst of geblesseerd waren, zullen inzetbaar zijn. Winterse aanwinsten dan weer niet.

Wat zou u oordelen in deze zaak?

Meest recent

Titelvoorspelling uit Brugge: "Zij zijn geen echte kandidaat"

Het wachten is voorbij: de titelstrijd in de Champions' Play-Offs barst komend weekend in alle ...

25
25
'City spitst de oren: nieuwe toekomstwending Guardiola'

Pep Guardiola kon vlak voor de interland-break een League Cup toevoegen aan zijn indrukwekkende ...

29
29
JPL op keerpunt: Play-Offs snel terug in nieuw kleedje?

Vrijdagavond gaan de Play-Offs in de Jupiler Pro League weer van start. Door de grote ...

98
98
Romano dropt cruciaal transfernieuws Club Brugge

In navolging van Simon Mignolet, die donderdag zijn nakend pensioen aankondigde, dreigt Club Brugge ...

191
191
WK 2026: Nieuwe topkandidaat bovenaan favorietenlijstjes

De laatste interland-periode voor het WK zit erop, binnen exact 70 dagen wordt de openingswedstrijd ...

92
92
Soap rond Hazard: Taravel heeft boodschap voor bestuur

Thorgan Hazard is dit seizoen opnieuw van groot belang bij RSC Anderlecht. Desondanks is het ...

134
134
Open mond bij Bayern-sterren: Kompany steelt de show

Vincent Kompany levert uitstekend werk als hoofdcoach bij Bayern München. Maar de voormalige ...

185
185
Frappant! 'Deze club profiteerde meest van Play-Off-systeem'

De jaarlijkse hoogmis van het Belgische voetbal staat voor de deur: komend weekend barsten de ...

379
379
'Real Madrid pakt zwaar uit: drie kleppers op lijstje'

Real Madrid hoopt na de interland-break alsnog beslag te kunnen leggen op de Spaanse titel en wil ...

250
250
'De Zerbi drukt stempel: eerste Spurs-transfer bepaald'

Tottenham Hotspur heeft een nieuwe hoofdcoach. Roberto De Zerbi tekende een meerjarig contract bij ...

77
77
Garcia dumpt 241 caps: vijftal ziet WK-droom verdampen

De laatste interland-periode voor het WK zit erop, bondscoach Rudi Garcia kan de laatste hand gaan ...

650
650
De Cat doet kassa rinkelen: 30 miljoen is nog maar het begin

Nathan De Cat heeft in Amerika niet alleen zijn debuut bij de Rode Duivels gemaakt. Bij Anderlecht ...

218
218
Mignolet als voorbode: halve basisploeg richting exit bij Club

Simon Mignolet heeft zijn afscheid bij Club Brugge aangekondigd. De doelman maakte donderdag bekend ...

245
245
Duivel imponeert: afwezige op stage moet vrezen voor plek

De oefenwedstrijd tegen Mexico (1-1) was niet bepaald hoogstaand, de eerste helft was zelfs van een ...

224
224
Italiaanse bom barst: eerste koppen rollen na WK-blamage

Italië zal voor de derde keer op rij niet deelnemen aan de eindronde van het WK. Die zware ...

103
103
'Flick helemaal verloren: Barça in actie voor superaanwinst'

FC Barcelona hervat komend weekend de Spaanse titelstrijd met een topper tegen Atlético ...

64
64
Play-Offs van start: dé topaffiches van speeldag één

Het interland-voetbal is achter de rug, de beslissende fase van het seizoen in het clubvoetbal kan ...

175
175
'Club Brugge ongenadig: hard verdict voor Jackers'

Aan alle mooie liedjes komt een eind. Zo ook aan dat van Simon Mignolet en Club Brugge, dat komende ...

538
538
Hayen moet puzzelen: tweede titularis haakt af bij Genk

De interlandbreak kwam niet ongelegen voor KRC Genk, dat zo tijd krijg om de kater na het mislopen ...

231
231
Brugse terreuravond: schokkende waarheid komt boven

Opmerkelijk nieuws vanuit Brugge. Daar stond immers een man terecht vanwege brandstichting op een ...

101
101
'Anderlecht dumpt dertigers: kwartet richting exit'

Zoals wel meer topclubs heeft RSC Anderlecht een jonge kleedkamer, met meer tieners en prillle ...

448
448
'Verhaeghe vangt bot: Rode Duivel wijst Club Brugge af'

De play-offs worden straks de afscheidstournee van Simon Mignolet. Een donderslag bij heldere hemel ...

565
565
Thibaut Courtois kiest voor spectaculair nieuw team

Sommige stappen zie je aankomen, andere totaal niet. Thibaut Courtois lijkt de laatste tijd vooral ...

63
63
Keeperskwestie in Genk: Hayen kiest nieuwe nummer één

Op het veld van Antwerp krijgt KRC Genk vrijdag de eer om de play-offs af te trappen. Niet de ...

223
223
'Club Brugge hakt knoop door: ideale opvolger Mignolet'

Wat al langer in de lucht hing, is nu ook officieel: Simon Mignolet houdt het na dit seizoen voor ...

756
756

Meer sportnieuws