Het is tijd dat iedereen voor de spiegel gaat staan in het Belgische voetbal. Afgelopen weekend waren de refs weer de kop van jut. Hun niveau moet omhoog, maar clubs moeten ook de hand in eigen boezem durven te steken.
Hein Vanhaezebrouck was terecht boos na de topper tegen RSC Anderlecht. De afgekeurde goal was geen Clear and Obvious Error en had doorgang moeten vinden. De 2-0 die werd afgekeurd van Nilson Angulo was ook een flater van jewelste. Plots geen Wait and See meer.
Vanhaezebrouck was terecht boos, maar zijn uithaal naar Anderlecht en andere instanties was onnodig. "Als ze daarboven de rangschikking mee willen bepalen, dat ze dan ons meteen de zes namen geven. Als wij er niet bij zijn, kunnen we er meteen mee stoppen en aan PO2 beginnen... Een paar weken geleden was er híer een penaltyfase, waarbij van elke club spelers te vroeg het strafschopgebied inliepen. Hernemen, is dan de regel. De ref was dat ook van plan, maar toen kwam de VAR tussen en kreeg men (RC Genk, nvdr.) de overtreding tégen. Nu is het weer van dat. En toch blijven ze híer klagen."
LEES OOK: Spitsenbom bij Anderlecht: topschutter op komst
Te weinig kwaliteit, géén complotNeen, Hein er is geen complot om Gent uit de top zes te laten. En RSCA kon zeker klagen nadat ze dit seizoen op Standard, OHL en KV Mechelen reden hadden om te jammeren over de spelleiding. RSCA had tegen Genk en Gent de VAR aan zijn kant. Het is voor iedere club soms plus, soms mis.
Trainers kijken altijd door de bril van hun club. Jammer. Brian Riemer had ook gerust kunnen zeggen dat de 1-1 door had kunnen gaan. Ze doen het echter niet als het in hun voordeel is, wel in hun nadeel. Bijna elke coach. Zonde. Zo Gent had de 0-1 op STVV nooit mogen scoren nadat de ref in de weg liep van een STVV’er en het spel niet stillegde. Vraag eens aan Westerlo of ze de vrije trap voor de 2-2 in de 97ste minuut in de KAA Gent Arena terecht vonden…? Het is willekeurige onbekwaamheid bij de spelleiding in België. Dat zal dit seizoen niet meer veranderen.
Méér investeren
Anderlecht, Club Brugge, Genk, AA Gent, RWDM, STVV, andere teams. Iedereen heeft al ruimschoots te klagen gehad over de spelleiding. Er ontbreekt simpelweg kwaliteit op een cruciale positie. Wat doe je dan? Investeren om betere mensen te krijgen op die posities.
In België hebben de refs vaak nog een job naast het voetbal. Het wordt dat deze mensen zich enkel kunnen focussen op hun hoofdjob: spelleider in het Belgische profvoetbal. Nog meer (beeld)training voor hen, de allerbeste technologie die er op de markt is en ga zo maar door. Het zal niet snel beteren, maar op de lange termijn is dat wel dé oplossing.
Dan moeten de clubs ook méé investeren. En stevig. Voor het Belgisch voetbal is dat nodig. Maar kan je dat verwachten van clubs die zelf jaarlijks blunderen door enorme verliezen te laten optekenen? Daarom: iedereen moet voor de spiegel staan in het Belgische voetbal.
CR
Claudio Reulens