Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

727
Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

De laatste rechte lijn in de Jupiler Pro League is ingezet. Cercle Brugge en KV Kortrijk doen dat beiden met een nieuwe coach. Yves Vanderhaeghe moet bij Cercle de degradatie afwenden, terwijl Luka Elsner een nieuwe identiteit moet geven aan Veekaa. De nieuwe accenten van beide coaches zijn stilaan zichtbaar, maar er ligt in Brugge en Kortrijk nog veel werk op de plank. 


BOMMETJE IN KORTRIJK 

Vrijdag 15 januari. Het Nieuwsblad pakt uit dat KV Kortrijk na het huidige seizoen niet verder gaat met Yves Vanderhaeghe. Sterker nog, het dagblad wist toen zelfs al wie zijn opvolger zou worden. Luka Elsner, die in 2018-2019 een derde plaats behaalde met Union SG in 1B, zou namelijk reeds een akkoord gevonden hebben om er volgend seizoen de sportieve baas te worden. Die bewuste vrijdagochtend was het ongetwijfeld schrikken voor Vanderhaeghe, want de coach zou niet op de hoogte gebracht zijn van deze beslissing. Een donderslag bij heldere hemel, zeg maar.

Diezelfde 15 januari omstreeks halfnegen, reageerde KV Kortrijk officieel op het veelbesproken artikel van Het Nieuwsblad. “Deze informatie is volledig uit de lucht gegrepen en bijgevolg manifest onjuist”, stond te lezen op de clubwebsite. “De club wil zich volledig focussen op de belangrijke competitie- en bekerwedstrijden die voor de deur staan. Er is dan ook nog geen enkel overleg, laat staan enig akkoord over de invulling van het hoofdtrainerschap voor het volgend seizoen.” 



Hoewel KV Kortrijk op 15 januari dus pertinent ontkent dat er reeds een vervanger klaarstond voor Yves Vanderhaeghe, sprak de club toen ook niet openlijk haar steun uit voor de huidige coach. Vanderhaeghe voelde bui al hangen: “Waar rook is, is vuur.” Een dikke twee weken later kreeg Vanderhaeghe in het Guldensporenstadion dan toch zijn C4, ondanks dat hij de op één na beste KVK-trainer is van het laatste decennia. Zijn opvolger? Luka Elsner uiteraard. 

Ook al zaten de resultaten niet mee dit seizoen, KV Kortrijk vertoeft nu ook niet meteen in accuut degradatiegevaar. Daarom is het verrassend dat het aflopend contract contract van Yves Vanderhaeghe al vijf maanden voordien werd ontbonden. Met Luka Elsner wil Kortrijk een frisse wind laten waaien door de ambitieuze club, die Veekaa met aanvallend voetbal aantrekkelijker en competitiever wil maken. 't Is alvast geen cadeau voor de Sloveen, want KV Kortrijk beschikt over een beperkt financieel budget en is afhankelijk van uitgaande transfers. Dat maakt het bijgevolg moeilijk om iets op te bouwen.

ZWETEN BIJ CERCLE 

Yves Vanderhaeghe slaagde erin om van KV Kortrijk een stabiele ploeg te maken, maar de clubleiding besliste aldus dat 'Yveske' niet over de gevraagde capaciteiten beschikt om de club een sportieve stap vooruit te laten zetten. Nochtans, de resultaten onder Vanderhaeghe waren zo erbarmelijk nog niet. Dat was blijkbaar ook Cercle Brugge niet ontgaan, want nog geen kleine week na zijn ontslag bij Kortrijk werd Vanderhaeghe reeds aangesteld als de nieuwe coach van de Brugse vereniging.

Op Jan Breydel hoopt men dat Yves Vanderhaeghe het stuurloze schip van Cercle Brugge terug in veilige wateren kan loodsen. Vandaag bezet Cercle namelijk de voorlaatste plaats in de rangschikking, en daar wil de vereniging zo snel als mogelijk weg. Op papier heeft de aanstelling van Vanderhaeghe alvast veel kans op slagen. Hij is de definitie van een West-Vlaamse mentaliteit, hij kent de Jupiler Pro League als zijn broekzak, houdt van een no-nonsense aanpak én hij kan op korte termijn een organisatie neerzetten en de spelersgroep op een positieve wijze motiveren.



Yves Vanderhaeghe hanteerde in zijn eerste wedstrijd als hoofdcoach van Cercle Brugge alvast een pragmatischere aanpak dan zijn voorgang Paul Clement. Tegen KV Mechelen plaatste Vanderhaeghe zijn pionnetjes in een duidelijke 4-2-3-1, eenzelfde formatie die Clement ook verschillende keren uitprobeerde, maar dan wel in een realistische versie. Vanderhaeghe teerde tegen Malinwa vooral op een goeie wedstrijdmentaliteit, maar uiteindelijk kon enkel Igor de Camargo tot scoren komen. Voor Cercle was het al de dertiende keer dat er verloren werd met het kleinste verschil.

Er staat Yves Vanderhaeghe nu vooral veel mentaal oplapwerk te wachten, en in tussentijd moet de Cercle-coach zijn tactiek nog finetunen. 't Is daarbij overduidelijk dat Vanderhaeghe zal teren op een goeie organisatie, waarbij het resultaat zal primeren op het spelbeeld. Logisch ook, gezien de penibele sportieve situatie bij de Brugse vereniging. Zo haalde Cercle vorig weekend een gemiddeld balbezit van slechts 39 procent, wat meteen het laagste gemiddelde is in het huidige seizoen. Om in zo'n tactiek goede resultaten te kunnen halen, moet er op aanvallend vlak beter en vooral efficiënter gepresteerd worden. 

BOUWEN BIJ KORTRIJK 

Yves Vanderhaeghe heeft nog acht competitiewedstrijden de tijd om zijn aanpak te doen aanslaan, maar een makkelijke klus zal dat evenwel niet worden. De tijd staat namelijk niet aan zijn kant, en ook de precaire situatie bij Cercle Brugge is extremer dan bij KV Kortrijk. In die optiek heeft Luka Elsner bij Kortrijk wel een rustigere inloopperiode, als zullen de resultaten onder de Sloveen ongetwijfeld afgewogen worden aan die onder ex-coach Vanderhaeghe. Waar het bij Cercle nog even wachten is op de impact van Vanderhaeghe, is de hand van Elsner in Kortrijk wél al duidelijk merkbaar.

Ook al verblijft Luka Elsner nog eventjes in quarantaine in een Kortrijks hotel, de tactische accenten van de Sloveen waren in de 0-3 overwinning tegen Moeskroen al zichtbaar. Elsner gooide de driemansverdediging van Yves Vanderhaeghe overboord en hij zette een 4-4-2 neer in de plaats, met vier pure aanvallend ingestelde spelers: Habib Guèye, Zinho Gano, Teddy Chevalier en Faiz Selemani. Dat loonde alvast, gezien de drie gescoorde doelpunten tegen Les Hurlus.



Luka Elsner speelde ook handig in op de zwaktes van de tegenstander. Moeskroen kreeg tegen KV Kortrijk meer balbezit dan gewoonlijk het geval is, en dat waren de Henegouwers duidelijk niet gewoon. Het gevolg was dat Kortrijk op het gepaste moment de bal kon veroveren om daarna een aanval op te zetten. Verticaal voetbal, zonder veel omwegen. Als binnenkomer kon dat wel tellen voor de nieuwe coach van KV Kortrijk.

Tegen Moeskroen werd er weliswaar met knappe 0-3 cijfers gewonnen, maar toch wordt het afwachten hoe Luka Elsner en zijn ploeg verder zullen evolueren in het voetbalseizoen. Les Hurlus moesten vorig weekend bijvoorbeeld al na 63 minuten met tien man verder, en ze blijven uiteindelijk toch een grote degradatiekandidaat. Dinsdagavond volgt er alvast een belangrijke graadmeter, want dan komt Standard op bezoek in het kader van de Croky Cup. 

LEES OOK: ‘KV Kortrijk pakt uit met oude bekende Antwerp en Beerschot’

Wie zal slagen in zijn opdracht?

Meest recent

'Anderlecht weet deze som te vangen voor Huerta'

Cesar Huerta wordt morgen wellicht officieel voorgesteld als nieuwe speler van Pumas. De Mexicaanse ...

4
4
'Héél veel Belgische clubs azen op parel van Antwerp'

Bij Royal Antwerp FC gaat er nog volk vertrekken deze transferwindow. Héél wat ...

104
104
Hasselt en Lokeren pakken uit met nieuwe aanwinsten

Sporting Hasselt en Sporting Lokeren hebben hun fans nog getrakteerd op twee aanwinsten. De twee ...

17
17
'Beerschot pakt uit: oude bekende medisch gekeurd'

Met een drie op zes begon Beerschot wisselvallig aan het seizoen, en dus kan Mohamed Messoudi wel ...

36
36
'Club Brugge keert kar: enorme plottwist rond Ordonez'

De deal leek bijna in kannen en kruiken, maar mogelijk trekt Joel Ordonez dan toch niet van Club ...

197
197
'Anderlecht dumpt miscast: Sibierski eist volle pot'

Het beloven straks nog drukke dagen te worden bij RSC Anderlecht, dat al volop op zoek is naar ...

258
258
'Bommetje bij Club Brugge: publiekslieveling richting exit?'

Club Brugge staat op het punt om nog eens stevig te cashen op Joel Ordonez, maar voorts wil de ...

825
825
'Saliba out: Anderlecht zet zinnen op dure vervanger'

In het slot van de mercato staat er plots nog heel wat verkeer op til bij RSC Anderlecht. Op ...

440
440
'Club Brugge gaat overstag: fikse korting op Ordonez'

Van witte rook is er voorlopig nog altijd geen sprake, maar behoudens een verrassende wending lijkt ...

482
482
Paniek bij Boeckx na komst van opvallende nieuwe gast

Een doorgewinterde professional als Frank Boeckx krijgt je niet snel van zijn voetstuk. Toch was het ...

57
57
‘KV Kortrijk pakt uit met oude bekende Antwerp en Beerschot’

De zomermercato loopt nog even door en de Belgische clubs halen nog alles uit de kast om de selectie ...

217
217
Openda roept oorlogstaal richting Lukaku

Loïs Openda speelde al drie keer negentig minuten achter elkaar bij Olympique Lyon. Dat is al ...

98
98
‘Wending van formaat: 60 miljoen euro voor Rode Duivel’

De Rode Duivels zijn deze zomermercato gewild, zou het sterke WK daar iets mee te maken hebben? Ook ...

194
194
Nog verrassende zomerse knaltransfer Lukebakio?

Maakt Dodi Lukebakio nog een zomerse knaltransfer? De buitenspeler van Benfica kan rekenen op ...

73
73
Refs bekend: Slag om Vlaanderen en Brusselse derby

Speeldag 4 van de Jupiler Pro League nadert al met rasse schreden, maar sommige wedstrijden van ...

301
301
‘KRC Genk baalt: PSV plukt uit het niets speler weg’

KRC Genk moet nog een transferdomper incasseren. De Limburgers kenden al een moeilijk ...

364
364
Penders in doel? Xabi Alonso reageert op keeperskwestie

Het seizoen is nog maar net begonnen of er is al een keeperskwestie bij Chelsea. De Londenaren ...

233
233
‘STVV wil stunten en gaat vol voor Belgisch toptalent’

Sint-Truiden VV zag Loic Mbe Soh naar Sparta Praag vertrekken, maar de Kanaries blijven niet bij de ...

169
169
Ruben Van Gucht vs Brusselmans belooft enorm vuurwerk

Ruben Van Gucht blijft de voorbije maanden maar opduiken op plaatsen waar je hem niet meteen zou ...

32
32
KBVB snoeit stevig door: volgende ontslag al officieel

De Koninklijke Belgische Voetbalbond is aan het snoeien. Na het ontslag van bondscoach Rudi Garcia ...

363
363
‘Fernandez-Pardo briest: Lille eist ongeziene monstersom’

Matias Fernandez-Pardo wil deze zomer een stap hogerop zetten. De aanvaller kende een sterk seizoen ...

157
157
TRANSFERUURTJE: ‘Leegloop Anderlecht, kassa Club en Antwerp’

De zomerse transferperiode is aan zijn laatste dagen bezig, maar er staat nog heel wat te gebeuren. ...

360
360
‘Club speelt het hard en drijft vraagprijs Ordonez op’

Zal Joel Ordonez Club Brugge deze zomermercato nog verlaten? Er is alvast weer veel interesse voor ...

806
806
Maradona's hand van God zorgt voor enorme financiële bom

Maradona blijft, zelfs decennia na zijn legendarische WK-optreden, voor verhalen zorgen die de ...

61
61
Chelsea-supporters gaan los op Lavia én Penders

Chelsea heeft de eerste competitiewedstrijd winnend afgesloten. Makkelijk was het echter niet tegen ...

179
179

Meer sportnieuws