Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

727
Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

De laatste rechte lijn in de Jupiler Pro League is ingezet. Cercle Brugge en KV Kortrijk doen dat beiden met een nieuwe coach. Yves Vanderhaeghe moet bij Cercle de degradatie afwenden, terwijl Luka Elsner een nieuwe identiteit moet geven aan Veekaa. De nieuwe accenten van beide coaches zijn stilaan zichtbaar, maar er ligt in Brugge en Kortrijk nog veel werk op de plank. 


BOMMETJE IN KORTRIJK 

Vrijdag 15 januari. Het Nieuwsblad pakt uit dat KV Kortrijk na het huidige seizoen niet verder gaat met Yves Vanderhaeghe. Sterker nog, het dagblad wist toen zelfs al wie zijn opvolger zou worden. Luka Elsner, die in 2018-2019 een derde plaats behaalde met Union SG in 1B, zou namelijk reeds een akkoord gevonden hebben om er volgend seizoen de sportieve baas te worden. Die bewuste vrijdagochtend was het ongetwijfeld schrikken voor Vanderhaeghe, want de coach zou niet op de hoogte gebracht zijn van deze beslissing. Een donderslag bij heldere hemel, zeg maar.

Diezelfde 15 januari omstreeks halfnegen, reageerde KV Kortrijk officieel op het veelbesproken artikel van Het Nieuwsblad. “Deze informatie is volledig uit de lucht gegrepen en bijgevolg manifest onjuist”, stond te lezen op de clubwebsite. “De club wil zich volledig focussen op de belangrijke competitie- en bekerwedstrijden die voor de deur staan. Er is dan ook nog geen enkel overleg, laat staan enig akkoord over de invulling van het hoofdtrainerschap voor het volgend seizoen.” 



Hoewel KV Kortrijk op 15 januari dus pertinent ontkent dat er reeds een vervanger klaarstond voor Yves Vanderhaeghe, sprak de club toen ook niet openlijk haar steun uit voor de huidige coach. Vanderhaeghe voelde bui al hangen: “Waar rook is, is vuur.” Een dikke twee weken later kreeg Vanderhaeghe in het Guldensporenstadion dan toch zijn C4, ondanks dat hij de op één na beste KVK-trainer is van het laatste decennia. Zijn opvolger? Luka Elsner uiteraard. 

Ook al zaten de resultaten niet mee dit seizoen, KV Kortrijk vertoeft nu ook niet meteen in accuut degradatiegevaar. Daarom is het verrassend dat het aflopend contract contract van Yves Vanderhaeghe al vijf maanden voordien werd ontbonden. Met Luka Elsner wil Kortrijk een frisse wind laten waaien door de ambitieuze club, die Veekaa met aanvallend voetbal aantrekkelijker en competitiever wil maken. 't Is alvast geen cadeau voor de Sloveen, want KV Kortrijk beschikt over een beperkt financieel budget en is afhankelijk van uitgaande transfers. Dat maakt het bijgevolg moeilijk om iets op te bouwen.

ZWETEN BIJ CERCLE 

Yves Vanderhaeghe slaagde erin om van KV Kortrijk een stabiele ploeg te maken, maar de clubleiding besliste aldus dat 'Yveske' niet over de gevraagde capaciteiten beschikt om de club een sportieve stap vooruit te laten zetten. Nochtans, de resultaten onder Vanderhaeghe waren zo erbarmelijk nog niet. Dat was blijkbaar ook Cercle Brugge niet ontgaan, want nog geen kleine week na zijn ontslag bij Kortrijk werd Vanderhaeghe reeds aangesteld als de nieuwe coach van de Brugse vereniging.

Op Jan Breydel hoopt men dat Yves Vanderhaeghe het stuurloze schip van Cercle Brugge terug in veilige wateren kan loodsen. Vandaag bezet Cercle namelijk de voorlaatste plaats in de rangschikking, en daar wil de vereniging zo snel als mogelijk weg. Op papier heeft de aanstelling van Vanderhaeghe alvast veel kans op slagen. Hij is de definitie van een West-Vlaamse mentaliteit, hij kent de Jupiler Pro League als zijn broekzak, houdt van een no-nonsense aanpak én hij kan op korte termijn een organisatie neerzetten en de spelersgroep op een positieve wijze motiveren.



Yves Vanderhaeghe hanteerde in zijn eerste wedstrijd als hoofdcoach van Cercle Brugge alvast een pragmatischere aanpak dan zijn voorgang Paul Clement. Tegen KV Mechelen plaatste Vanderhaeghe zijn pionnetjes in een duidelijke 4-2-3-1, eenzelfde formatie die Clement ook verschillende keren uitprobeerde, maar dan wel in een realistische versie. Vanderhaeghe teerde tegen Malinwa vooral op een goeie wedstrijdmentaliteit, maar uiteindelijk kon enkel Igor de Camargo tot scoren komen. Voor Cercle was het al de dertiende keer dat er verloren werd met het kleinste verschil.

Er staat Yves Vanderhaeghe nu vooral veel mentaal oplapwerk te wachten, en in tussentijd moet de Cercle-coach zijn tactiek nog finetunen. 't Is daarbij overduidelijk dat Vanderhaeghe zal teren op een goeie organisatie, waarbij het resultaat zal primeren op het spelbeeld. Logisch ook, gezien de penibele sportieve situatie bij de Brugse vereniging. Zo haalde Cercle vorig weekend een gemiddeld balbezit van slechts 39 procent, wat meteen het laagste gemiddelde is in het huidige seizoen. Om in zo'n tactiek goede resultaten te kunnen halen, moet er op aanvallend vlak beter en vooral efficiënter gepresteerd worden. 

BOUWEN BIJ KORTRIJK 

Yves Vanderhaeghe heeft nog acht competitiewedstrijden de tijd om zijn aanpak te doen aanslaan, maar een makkelijke klus zal dat evenwel niet worden. De tijd staat namelijk niet aan zijn kant, en ook de precaire situatie bij Cercle Brugge is extremer dan bij KV Kortrijk. In die optiek heeft Luka Elsner bij Kortrijk wel een rustigere inloopperiode, als zullen de resultaten onder de Sloveen ongetwijfeld afgewogen worden aan die onder ex-coach Vanderhaeghe. Waar het bij Cercle nog even wachten is op de impact van Vanderhaeghe, is de hand van Elsner in Kortrijk wél al duidelijk merkbaar.

Ook al verblijft Luka Elsner nog eventjes in quarantaine in een Kortrijks hotel, de tactische accenten van de Sloveen waren in de 0-3 overwinning tegen Moeskroen al zichtbaar. Elsner gooide de driemansverdediging van Yves Vanderhaeghe overboord en hij zette een 4-4-2 neer in de plaats, met vier pure aanvallend ingestelde spelers: Habib Guèye, Zinho Gano, Teddy Chevalier en Faiz Selemani. Dat loonde alvast, gezien de drie gescoorde doelpunten tegen Les Hurlus.



Luka Elsner speelde ook handig in op de zwaktes van de tegenstander. Moeskroen kreeg tegen KV Kortrijk meer balbezit dan gewoonlijk het geval is, en dat waren de Henegouwers duidelijk niet gewoon. Het gevolg was dat Kortrijk op het gepaste moment de bal kon veroveren om daarna een aanval op te zetten. Verticaal voetbal, zonder veel omwegen. Als binnenkomer kon dat wel tellen voor de nieuwe coach van KV Kortrijk.

Tegen Moeskroen werd er weliswaar met knappe 0-3 cijfers gewonnen, maar toch wordt het afwachten hoe Luka Elsner en zijn ploeg verder zullen evolueren in het voetbalseizoen. Les Hurlus moesten vorig weekend bijvoorbeeld al na 63 minuten met tien man verder, en ze blijven uiteindelijk toch een grote degradatiekandidaat. Dinsdagavond volgt er alvast een belangrijke graadmeter, want dan komt Standard op bezoek in het kader van de Croky Cup. 

LEES OOK: ‘Cercle Brugge hakt knoop door over ontslag Lars Friis’

Wie zal slagen in zijn opdracht?

Meest recent

Union SG boekt zeer straffe recordwinst in België

Union heeft een historisch financieel jaar achter de rug. De Brusselse bekerwinnaar sloot het ...

0
0
BILD geeft extra details over situatie Kompany prijs

De gezondheidstoestand van Vincent Kompany (40) blijft de gemoederen in Duitsland bezighouden. De ...

29
29
Dieptepunt op Ballon d’Or: Yamal publiek vernederd

Lamine Yamal werd wereldkampioen en landskampioen, en toch moest hij in Londen toekijken hoe Harry ...

31
31
Laatste seizoen bij KRC Genk of carrière zoals Heynen?

KRC Genk heeft heel wat spelers in de rangen die mogen dromen van een topcompetitie. Zo is er Matte ...

67
67
Zoals Mourinho ooit aanhaalde: Anderlecht likt zijn wonden

RSC Anderlecht is de afgelopen tien jaar héél vaak opnieuw begonnen. Te vaak. Dat is ...

73
73
KRC Genk heeft ‘man van 25 miljoen euro’ in de rangen

KRC Genk heeft een paar individuele toppers in de kern rondlopen. De Limburgers hebben op een ...

51
51
Club Brugge flikt het: grote RSCA-droom van Marc Coucke komt uit

Bijna tien jaar geleden nam Marc Coucke RSC Anderlecht over. Dat was tot op heden geen succes. Er ...

573
573
Leko doet boekje open over explosief vertrek bij AA Gent

Bij Club Brugge kunnen ze niet morren over hun seizoen tot dusver. Ze pakten al 24 op 27 in de ...

254
254
'Rangers lacht aanbieding voor Raskin weg'

De wintermercato komt stilaan in het zicht, want er resten nog twee maanden tot de transfermarkt ...

47
47
Arsenal blameert zich tegen vierdeklasser in League Cup

In Engeland staat er deze week bekervoetbal op het programma en dat heeft voor een enorme verrassing ...

97
97
Dortmund wendt bekerblamage af, sensatie in Serie A

In België wordt er tijdens deze midweek niet gevoetbald, maar in het buitenland staan er wel ...

35
35
'Schok op Sclessin: straffe terugkeer bij Standard'

Bij Standard gaan ze momenteel door een lastige periode. De Rouches blikken terug op vier ...

190
190
Yamal breekt stilte na Gouden Bal: "Het komt eraan"

Maandagavond werd de Gouden Bal uitgereikt en die kende toch een verrassende laureaat. Het was ...

31
31
'Lukaku krijgt oude bekende (voorlopig) als trainer'

Romelu Lukaku was bij Napoli in een vervelende situatie beland na zijn blessure en koos daarom in de ...

63
63
'Strijd om smaakmaker Charleroi is helemaal los'

Charleroi leed vorig weekend dan wel verrassend zijn tweede nederlaag van het seizoen door een 3-0 ...

26
26
Leko zet smaakmaker onder druk: "Cruciaal seizoen voor hem"

Club Brugge is alweer aan een zeer sterk seizoen bezig. Het pronkt in de competitie met een zeer ...

202
202
Roemloze exit Bruno bij Anderlecht? "Met deze coach..."

De 4-0-nederlaag van Anderlecht bij AA Gent kwam hard aan in Brussel. Paars-wit creëerde wel ...

332
332
KRC Genk met luxeprobleem: "Thorup moet dat proberen"

KRC Genk wist een zes op zes te halen in de Jupiler Pro League en plaatste zich in de Croky Cup. ...

84
84
'Anderlecht in brand: Coucke moeit zich met ontslag Bruno’

Vitor Bruno mag voorlopig blijven bij Anderlecht. Toch zit de top van de club niet meer op ...

765
765
Tessa Wullaert na ontmoeting met Ronaldo: "Ik vind hem..."

Tessa Wullaert is de beste Belgische voetbalster ooit. Dat is al jaren duidelijk. Ze eindigde ...

314
314
Verhuurde spelers: Antwerp-huurling komt boven water

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

93
93
Andere Belg steelt show naast Godts: "Man Utd, haal hem!"

In Frankrijk heeft PSG een zeer goede zaak gedaan, want ze wonnen de topper tegen Olympique Lyon met ...

82
82
'Strijd om Tresoldi barst los: grootmachten overtuigd'

De wintermercato opent pas binnen een aantal maanden zijn deuren, maar nu al wordt er volop ...

209
209
Met dank aan Baro: extra troef voor AA Gent in titelrace

Na de teleurstellingen in de beker en Europa rechtte AA Gent op knappe wijze de rug tegen ...

351
351
Club Brugge zet grote stap: stadionwerken van start

Juridisch moeten er nog altijd een aantal zaken worden uitgeklaard, maar in de tussentijd blijft ...

558
558

Meer sportnieuws