Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

727 stemmen
Cercle en Kortrijk grijpen drastisch in

De laatste rechte lijn in de Jupiler Pro League is ingezet. Cercle Brugge en KV Kortrijk doen dat beiden met een nieuwe coach. Yves Vanderhaeghe moet bij Cercle de degradatie afwenden, terwijl Luka Elsner een nieuwe identiteit moet geven aan Veekaa. De nieuwe accenten van beide coaches zijn stilaan zichtbaar, maar er ligt in Brugge en Kortrijk nog veel werk op de plank. 


BOMMETJE IN KORTRIJK 

Vrijdag 15 januari. Het Nieuwsblad pakt uit dat KV Kortrijk na het huidige seizoen niet verder gaat met Yves Vanderhaeghe. Sterker nog, het dagblad wist toen zelfs al wie zijn opvolger zou worden. Luka Elsner, die in 2018-2019 een derde plaats behaalde met Union SG in 1B, zou namelijk reeds een akkoord gevonden hebben om er volgend seizoen de sportieve baas te worden. Die bewuste vrijdagochtend was het ongetwijfeld schrikken voor Vanderhaeghe, want de coach zou niet op de hoogte gebracht zijn van deze beslissing. Een donderslag bij heldere hemel, zeg maar.

Diezelfde 15 januari omstreeks halfnegen, reageerde KV Kortrijk officieel op het veelbesproken artikel van Het Nieuwsblad. “Deze informatie is volledig uit de lucht gegrepen en bijgevolg manifest onjuist”, stond te lezen op de clubwebsite. “De club wil zich volledig focussen op de belangrijke competitie- en bekerwedstrijden die voor de deur staan. Er is dan ook nog geen enkel overleg, laat staan enig akkoord over de invulling van het hoofdtrainerschap voor het volgend seizoen.” 



Hoewel KV Kortrijk op 15 januari dus pertinent ontkent dat er reeds een vervanger klaarstond voor Yves Vanderhaeghe, sprak de club toen ook niet openlijk haar steun uit voor de huidige coach. Vanderhaeghe voelde bui al hangen: “Waar rook is, is vuur.” Een dikke twee weken later kreeg Vanderhaeghe in het Guldensporenstadion dan toch zijn C4, ondanks dat hij de op één na beste KVK-trainer is van het laatste decennia. Zijn opvolger? Luka Elsner uiteraard. 

Ook al zaten de resultaten niet mee dit seizoen, KV Kortrijk vertoeft nu ook niet meteen in accuut degradatiegevaar. Daarom is het verrassend dat het aflopend contract contract van Yves Vanderhaeghe al vijf maanden voordien werd ontbonden. Met Luka Elsner wil Kortrijk een frisse wind laten waaien door de ambitieuze club, die Veekaa met aanvallend voetbal aantrekkelijker en competitiever wil maken. 't Is alvast geen cadeau voor de Sloveen, want KV Kortrijk beschikt over een beperkt financieel budget en is afhankelijk van uitgaande transfers. Dat maakt het bijgevolg moeilijk om iets op te bouwen.

ZWETEN BIJ CERCLE 

Yves Vanderhaeghe slaagde erin om van KV Kortrijk een stabiele ploeg te maken, maar de clubleiding besliste aldus dat 'Yveske' niet over de gevraagde capaciteiten beschikt om de club een sportieve stap vooruit te laten zetten. Nochtans, de resultaten onder Vanderhaeghe waren zo erbarmelijk nog niet. Dat was blijkbaar ook Cercle Brugge niet ontgaan, want nog geen kleine week na zijn ontslag bij Kortrijk werd Vanderhaeghe reeds aangesteld als de nieuwe coach van de Brugse vereniging.

Op Jan Breydel hoopt men dat Yves Vanderhaeghe het stuurloze schip van Cercle Brugge terug in veilige wateren kan loodsen. Vandaag bezet Cercle namelijk de voorlaatste plaats in de rangschikking, en daar wil de vereniging zo snel als mogelijk weg. Op papier heeft de aanstelling van Vanderhaeghe alvast veel kans op slagen. Hij is de definitie van een West-Vlaamse mentaliteit, hij kent de Jupiler Pro League als zijn broekzak, houdt van een no-nonsense aanpak én hij kan op korte termijn een organisatie neerzetten en de spelersgroep op een positieve wijze motiveren.



Yves Vanderhaeghe hanteerde in zijn eerste wedstrijd als hoofdcoach van Cercle Brugge alvast een pragmatischere aanpak dan zijn voorgang Paul Clement. Tegen KV Mechelen plaatste Vanderhaeghe zijn pionnetjes in een duidelijke 4-2-3-1, eenzelfde formatie die Clement ook verschillende keren uitprobeerde, maar dan wel in een realistische versie. Vanderhaeghe teerde tegen Malinwa vooral op een goeie wedstrijdmentaliteit, maar uiteindelijk kon enkel Igor de Camargo tot scoren komen. Voor Cercle was het al de dertiende keer dat er verloren werd met het kleinste verschil.

Er staat Yves Vanderhaeghe nu vooral veel mentaal oplapwerk te wachten, en in tussentijd moet de Cercle-coach zijn tactiek nog finetunen. 't Is daarbij overduidelijk dat Vanderhaeghe zal teren op een goeie organisatie, waarbij het resultaat zal primeren op het spelbeeld. Logisch ook, gezien de penibele sportieve situatie bij de Brugse vereniging. Zo haalde Cercle vorig weekend een gemiddeld balbezit van slechts 39 procent, wat meteen het laagste gemiddelde is in het huidige seizoen. Om in zo'n tactiek goede resultaten te kunnen halen, moet er op aanvallend vlak beter en vooral efficiënter gepresteerd worden. 

BOUWEN BIJ KORTRIJK 

Yves Vanderhaeghe heeft nog acht competitiewedstrijden de tijd om zijn aanpak te doen aanslaan, maar een makkelijke klus zal dat evenwel niet worden. De tijd staat namelijk niet aan zijn kant, en ook de precaire situatie bij Cercle Brugge is extremer dan bij KV Kortrijk. In die optiek heeft Luka Elsner bij Kortrijk wel een rustigere inloopperiode, als zullen de resultaten onder de Sloveen ongetwijfeld afgewogen worden aan die onder ex-coach Vanderhaeghe. Waar het bij Cercle nog even wachten is op de impact van Vanderhaeghe, is de hand van Elsner in Kortrijk wél al duidelijk merkbaar.

Ook al verblijft Luka Elsner nog eventjes in quarantaine in een Kortrijks hotel, de tactische accenten van de Sloveen waren in de 0-3 overwinning tegen Moeskroen al zichtbaar. Elsner gooide de driemansverdediging van Yves Vanderhaeghe overboord en hij zette een 4-4-2 neer in de plaats, met vier pure aanvallend ingestelde spelers: Habib Guèye, Zinho Gano, Teddy Chevalier en Faiz Selemani. Dat loonde alvast, gezien de drie gescoorde doelpunten tegen Les Hurlus.



Luka Elsner speelde ook handig in op de zwaktes van de tegenstander. Moeskroen kreeg tegen KV Kortrijk meer balbezit dan gewoonlijk het geval is, en dat waren de Henegouwers duidelijk niet gewoon. Het gevolg was dat Kortrijk op het gepaste moment de bal kon veroveren om daarna een aanval op te zetten. Verticaal voetbal, zonder veel omwegen. Als binnenkomer kon dat wel tellen voor de nieuwe coach van KV Kortrijk.

Tegen Moeskroen werd er weliswaar met knappe 0-3 cijfers gewonnen, maar toch wordt het afwachten hoe Luka Elsner en zijn ploeg verder zullen evolueren in het voetbalseizoen. Les Hurlus moesten vorig weekend bijvoorbeeld al na 63 minuten met tien man verder, en ze blijven uiteindelijk toch een grote degradatiekandidaat. Dinsdagavond volgt er alvast een belangrijke graadmeter, want dan komt Standard op bezoek in het kader van de Croky Cup. 

LEES OOK: Refs eerste speeldag nieuw JPL-seizoen bekendgemaakt

Wie zal slagen in zijn opdracht?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Club breekt de bank, grote plannen Genk'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

88
88
Cisse Sandra legt vertrek bij Club Brugge haarfijn uit

Cisse Sandra stond in de Supercup tegen Union SG nog in de basis bij Club Brugge, maar niet veel ...

69
69
‘KV Mechelen heeft absolute toptransfer binnen’

KV Mechelen is nog niet klaar op de zomermercato. Malinwa neemt het op speeldag 1 van de Jupiler Pro ...

60
60
‘Nieuwe dag, nieuw schandaal: affaire Infantino bij UEFA’

Gianni Infantino komt sinds het WK elke dag in de media. De grote baas van de FIFA werd afgeschoten ...

91
91
‘Jackpot KAA Gent: Europese topclub klopt aan’

De zomermercato loopt nog even door en dan is het ook voor de Belgische clubs zweten. Als ...

139
139
Praet onthult resem aanbiedingen: “Ik was verbaasd”

Dennis Praet maakte de overstap van Royal Antwerp FC naar KV Mechelen, maar de middenvelder had ...

111
111
Club Brugge pakt ferm uit: miljoenentransfer afgerond

Club Brugge heeft na de competitiezege tegen KV Kortrijk zwaar uitgepakt op de zomermercato. ...

335
335
De Meyer speelt open kaart over in- en uitgaande transfers

Bij STVV zagen ze al een aantal spelers de club verlaten. En niet van de minste spelers. Trainer ...

45
45
Belgische topclubs vrezen: "De schrik van België"

Club Brugge zal met de komst van Jan Virgili weer zwaar uithalen. Hij kost 12 miljoen euro. Daarmee ...

720
720
Anderlecht 10 jaar zonder prijs: Bruno spreekt over ambities

Bij RSC Anderlecht beginnen ze het seizoen met een thuismatch tegen La Louvière. Het ...

173
173
'Bruno schuift met pionnen: groot slachtoffer in basiself'

RSC Anderlecht begint zondagavond aan zijn nieuwe campagne in de Jupiler Pro League. De ...

343
343
'Liverpool helemaal los: stuntdeal bij Barça, bod van 115 mil'

Na een tegenvallend seizoen wil Liverpool FC in de komende jaargang opnieuw een gooi doen naar de ...

116
116
Potts debuteert bij Club: ploegmaats doen boekje open

Club Brugge heeft de competitie geopend met een vlotte 3-0-overwinning tegen KV Kortrijk. Daarbij ...

780
780
Vermeeren forceert plots sensationele transferwending

Arthur Vermeeren leek bij RB Leipzig opnieuw op weg naar de uitgang. Enkele maanden later ligt alles ...

306
306
'Genk lanceert nieuw offensief: dríé extra aanwinsten'

KRC Genk opent zondagnamiddag zijn nieuwe seizoen met een bezoek aan Zulte Waregem. Ondertussen ...

711
711
Club Brugge heeft nieuw 'monster': kranten gaan uit hun dak

Club Brugge is foutloos aan de nieuwe jaargang in de Jupiler Pro League begonnen. Vrijdagavond ...

920
920
Koffi of Chambaere? Hubert geeft zijn keuze prijs

Union SG zag Kjell Scherpen naar Ipswich Town in Engeland vertrekken en haalde Hervé Koffi ...

91
91
Vanaken looft aanwinst: "Ongelooflijk!"

Club Brugge won met 3-0 van KV Kortrijk. Een goede opener van het seizoen. De landskampioen had ...

653
653
Lee meteen lieveling bij Club: "Heb ik nog nooit meegemaakt"

Club Brugge heeft het seizoen geopend met een vlotte 3-0-zege tegen KV Kortrijk. Blauw-Zwart is nog ...

898
898
Efficiënt Club haalt na rust trekker over tegen kranig KVK

Club Brugge moest even op gang komen, maar maakte na rust toch komaf met een kranig KV Kortrijk. De ...

134
134
'Clement vangt bot: Standard eist 8 miljoen euro'

Als het van Philippe Clement afhangt, dan gaat hij deze zomer nog shoppen bij Standard. Dat meldt ...

382
382
Tzolis: "Daarom verliet ik Club voor Arsenal"

Bij Club Brugge zagen ze Christos Tzolis naar Arsenal vertrekken. Dat leverde 40 miljoen euro op. De ...

639
639
Club Brugge op voorsprong: Brugse fans schrikken even

Club Brugge en KV Kortrijk openden vanavond de Jupiler Pro League. De eerste 45 minuten liggen ...

239
239
"Ik verlaat Anderlecht komende zomer niét"

Bij RSC Anderlecht was het de afgelopen jaren een komen en gaan van spelers. Vaak waren spelers al ...

542
542
Standard hoopt op nieuwe sensatie: "Enorme club"

Standard plukte Salieu Drammeh voor ruim twee miljoen euro weg bij het Noorse Lillestrøm SK. ...

209
209

Meer sportnieuws