Gewikt & gewogen: De kansen van Gent en Standard in de Europa League

door
Gewikt & gewogen: De kansen van Gent en Standard in de Europa League

De eerste speeldag in de Champions League verliep toch wat in mineur voor de Belgische topclubs, met een opgetelde één op zes voor Genk en Club Brugge tegen rechtstreekse concurrenten voor de derde plaats RB Salzburg en Galatasaray. In de Europa League hopen Standard en AA Gent vanavond dan ook beter te doen. Willen ze Europees overwinteren, zal het nodig zijn ook.


De vertegenwoordigers van België in de tweede Europese competitie mogen hun campagne allebei in eigen huis aftrappen. De Rouches ontvangen op Sclessin zo Vitoria Guimaraes, de Buffalo’s nemen het in de Ghelamco Arena op tegen Saint-Étienne. Tweemaal een duel dat in de eindafrekening beslissend kan zijn, want zowel Standard als AA Gent werd ingedeeld in een moeilijke poule. In de aanloop naar de laatste van drie opeenvolgende Europese avonden wegen wij dan ook de kansen van onze landgenoten om zich bij de beste twee ploegen in hun groep te scharen en door te stoten naar de volgende ronde.

STANDARD – 30% KANS
Met de Portugezen krijgt Standard straks meteen de meest haalbare kaart in de groep op bezoek, want de overige tegenstanders zijn niet van de minsten. Arsenal en Eintracht Frankfurt stonden vorig jaar zelfs allebei nog in de halve finale van de EL. De Gunners haalden het van Valencia en mochten het in een Londense finale tevergeefs opnemen tegen Chelsea, dat daarvoor de Duitsers had uitgeschakeld. Frankfurt zette die campagne wel meteen om in de nodige miljoenen, honderd om precies te zijn. Spitsen Luka Jovic en Sébastien Haller trokken voor respectievelijk 60 en 40 miljoen naar Real Madrid en West Ham.



Het geld werd netjes gespreid over een hele resem aanwinsten, waaronder een aantal fikse namen – of wat dacht u van doelpuntenmachine Bas Dost of voormalig PSG-doelman Kevin Trapp? Smaakmaker Filip Kostic, vorig jaar nog op huur, werd dan weer definitief overgenomen van Hamburg, spits André Silva kwam in ruil voor Ante Rebic over van AC Milan. Hoewel zowat de hele succesvolle voorlijn van vorig seizoen zo uit elkaar viel bracht Frankfurt dus opnieuw een fors elftal op de been dat op papier te sterk is voor de Rouches. En waar ex-STVV’er Daicha Kamada momenteel knap een basisplaats heeft veroverd.

De Duitse kern wordt door het gespecialiseerde Transfermarkt.com zelfs bijna drie keer hoger ingeschat dan die van de Luikenaars, maar dat is nog niets vergeleken met Arsenal. De Engelsen beschikken zonder twijfel over de sterkste ploeg in de poule en zijn dan ook de uitgesproken favoriet om ze te winnen. Het team van Unai Emery is bij aanvang van het toernooi misschien zelfs wel de grootste kanshebber op eindwinst, want maar weinig deelnemers aan de Europa League kunnen zo een indrukwekkend elftal tussen de lijnen brengen als de Spaanse manager. Met die fenomenale aanvalslinie uiteraard als pronkstuk.



Daar kregen Pierre-Emerick Aubameyang en Alexandre Lacazette deze zomer het gezelschap van Nicolas Pépé, die voor 80 miljoen overkwam van Lille – en daar opgevolgd werd door Victor Osimhen. Het dodelijke trio maakt van Arsenal een van de meest potente ploegen ter wereld, al staat daartegenover dat het in de defensie al eens durft wankelen. Toch zou puntengewin voor Standard tegen het nummer vijf uit de Premier League een heuse stunt zijn, laat staan dat we de troepen van Michel Preud’homme veel kans geven om na zes speeldagen boven de Londenaren te staan. Neen, Arsenal lijkt zeker van de volgende ronde.

Dat brengt ons bij de opponent van vandaag. Vitoria Guimaraes lijkt bij aanvang van de campagne het enige team waartegen Standard de favorietenrol op zich kan nemen. De Portugezen brengen behalve rechtsbuiten Rochinha, die even in de Luikse jeugd vertoefde, immers weinig bekende namen met zich mee. Mikel Agu (ex-Club Brugge) en Florent Hanin (ex-Lierse) zijn ook nog oude bekenden, opletten is het vooral voor de Braziliaan Davidson – al draaide de machine het voorbije weekend prima zonder hem. Voor het overige beleeft Guimaraes echter een moeilijk seizoensbegin, met een zes op 15 in de Liga NOS.



Toch mag er van onderschatting geen sprake zijn, want de Portugezen waren het afgelopen decennium een reguliere klant in de subtop van hun competitie en dus ook op het Europese toneel. Als Standard zelfs maar een waterkansje wil behouden op de kwalificatie moeten de drie punten straks desalniettemin koste wat kost thuis gehouden worden. Zelfs dan rest er een moeilijke opdracht voor de Rouches, want met Arsenal als quasi zekerheid blijft er maar één ticket meer over voor de zestiende finales. De sterren staan het gunstigst voor Frankfurt om zich ervan te verzekeren, al breekt de verminderde offensieve vuurkracht de Duitsers misschien toch nog zuur op. Aan Standard om als derde hond met het been te gaan lopen.

AA GENT – 50% KANS

Behalve tegenstander van vanavond Saint-Étienne kreeg Gent in groep I het gezelschap van Wolfsburg en Oleksandria. De Oekraïners zijn bij uitstek het kneusje van de poule, wat ook weerspiegeld wordt in de totale marktwaarde van hun kern volgens het gerenommeerde Transfermarkt.com. Die wordt op een slordige 11 miljoen geschat, meer dan acht keer minder dan de selectie die Ivan De Witte en Michel Louwagie op de been brachten. Oleksandria bestaat dan ook grotendeels uit een verzameling nobele onbekenden, met voormalig Standard-speler Valerii Luchkevych als zowat het enige bekend gezicht.



De kans zit er dan ook dik in dat de overige drie ploegen in de groep zes op zes pakken tegen het team dat vijf jaar geleden nog in de Oekraïense tweede klasse verbleef en vorig seizoen verrassend derde werd. AA Gent lijkt dus vooral met de Fransen en Duitsers uit te gaan maken wie er na de winterstop nog Europees voetbal speelt – al moet het er natuurlijk wel nog voor zorgen dat het zelf twee keer wint van Oleksandria. In dat geval staat er in de match op de openingsspeeldag tegen Saint-Étienne mogelijk nog het meest op het spel, want Wolfsburg lijkt na enkele mindere jaren opnieuw buiten categorie te zullen vallen.

Nadat ze zich in 2015 knap tot vicekampioen hadden gekroond maakten Die Wölfe een aantal jaar terug nog een eind aan de memorabele Gentse Champions League-campagne onder Hein Vanhaezebrouck, maar nadien ging het even mis. Twee keer flirtte de Volkswagenclub zelfs met degradatie uit de Bundesliga, tot de voorbije twee seizoenen de weg naar boven opnieuw werd ingezet. Vorig jaar finishte Wolfsburg als vijfde in Duitsland en plaatste het zich zo rechtstreeks voor de Europa League, de kern die dat succes bewerkstelligde bleef nagenoeg volledig intact en kan dus alvast rekenen op de nodige automatismen.



Coach Bruno Labbadia hield het wel voor bekeken en werd opgevolgd door Oliver Glasner, maar sterkhouders als spits Wout Weghorst, verdediger John Brooks, middenvelder Maximilian Arnold of aanvoerder Josuha Guilavogui gingen nergens naartoe. Vleugelback Jérôme Roussillon bleef ook op post, net als onze landgenoot tussen de palen Koen Casteels. De rangen werden zelfs nog verder aangevuld met middenvelder Xaver Schlager, voor 15 miljoen overgenomen van Salzburg. Wolfsburg beschikt zo over een sterke, geroteerde en uitgebalanceerde kern die op papier meer dan dubbel zoveel waard is dan die van Gent.

Om ze als een onhaalbare kaart te bestempelen maken de Duitsers, tegenwoordig toch met moeite nog Europese subtop, desondanks nét iets te weinig indruk, maar favoriet voor de groepswinst is Wolfsburg wel. Gent lijkt dan ook vooral naar Saint-Étienne te moeten kijken als voornaamste concurrent voor dat tweede ticket richting de zestiende finales. De Fransen beschikken echter wel eveneens over een selectie die qua marktwaarde die van de Buffalo’s ruimschoots overschrijdt (118 tegen 90 miljoen), met de efficiënte spelmaker Wahbi Khazri en jonge verdediger William Saliba – vanavond buiten strijd met een blessure – als spelers om naar uit te kijken.



Ook doelman Stéphane Ruffier, rechtsback Mathieu Debuchy en middenvelders Yann M’Vila en Yohan Cabaye, samen goed voor 100 caps bij Frankrijk, doen mogelijk een belletje rinkelen, net als voormalig Anderlecht-flop Robert Beric. Toch kunnen we het nummer vier van vorig jaar in de Ligue 1 ongeveer op hetzelfde niveau plaatsen als de voornaamste titelkandidaten in België. Aangezien we de troepen van Jess Thorup hier graag bij rekenen schatten we de kansen van Gent op Europese overwintering dan ook op ongeveer vijftig procent. Vanavond volgt een uitgelezen kans om de balans tegen Saint-Étienne, met een vijf op 15 slecht gestart aan de competitie in eigen land, dus meteen al in het eigen voordeel te doen omslaan. Als de Buffalo’s hun ambities waar willen maken kunnen ze hem best niet laten liggen.

LEES OOK: Laurent Ciman maakt Standard compleet af: “Héél triestig”

Wie maakt volgens u het meeste kans op kwalificatie?

Meest recent

Mokio doet openhartig relaas: "Zware periode bij Ajax"

Jorthy Mokio (17) kwam als een sneltrein op de voorgrond bij Ajax. Na zijn overstap van KAA Gent ...

3
3
‘KAA Gent verklaart oorlog: competitievervalsing door Club’

Het is oorlog tussen KAA Gent en Club Brugge. Na het vertrek van hoofdtrainer Ivan Leko en assistent ...

160
160
Schrijnende situatie Broos: “Vrouw en kinderen afgezien”

Hugo Broos zit in het oog van de storm vlak voor de Afrika Cup. De Belgische keuzeheer van ...

32
32
Mario Stroeykens incasseert mokerslag van jewelste

De Afrika Cup staat voor de deur en verschillende Belgische clubs zagen spelers vertrekken richting ...

71
71
Gouden Schoen: vijf grote favorieten, drie outsiders

De Gouden Schoen komt dichterbij en dan komende kranten en analisten met voorspellingen naar buiten. ...

306
306
‘Club op ramkoers met Gent: ook Antwerp-pion in beeld’

Club Brugge is bezig aan een nieuw tijdperk onder Ivan Leko. Nicky Hayen en consorten werden ...

202
202
‘Anderlecht vreest vertrek: Belgische clubs op vinkenslag’

De wintermercato staat voor de deur en de geruchtenmolen begint op volle toeren te draaien. De ...

157
157
‘Club Brugge all-in voor stunttransfer van 10 miljoen euro’

Club Brugge heeft de afgelopen seizoenen op financieel vlak zéér goed geboerd. De ...

430
430
KV Kortrijk snauwt naar Anderlecht: “Dat is pure diefstal”

Het competitieformat en de perikelen met DAZN blijven de gemoederen bezighouden. Inmiddels hebben ...

289
289
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht-plan met De Cat, Genk wil stunten’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

297
297
Tom Waes terug in de spotlights: ‘Het loopt behoorlijk fout’

Het moment dat alles verandert, komt soms onverwacht en onverbiddelijk. Dat mocht Tom Waes eind ...

66
66
‘Grof wild: ook Kompany wil shoppen bij Club Brugge’

Club Brugge haalde de afgelopen jaren heel wat miljoenen binnen met uitgaande transfers. Blauw-Zwart ...

661
661
‘Knaltransfer van formaat? Toekomst Tielemans is bekend’

Youri Tielemans is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een smaakmaker van de Premier League. Bij ...

218
218
Laurent Ciman maakt Standard compleet af: “Héél triestig”

Standard Luik is al jaren zoekende, zowel op sportief vlak als achter de schermen. Nu de club weer ...

118
118
Saintfiet gaat voor stunt in Afrika: "Geschiedenis schrijven"

De Afrika Cup staat voor de deur. Tom Saintfiet is bondscoach van Mali en is klaar voor de Afrika ...

19
19
OH Leuven maakt zich op voor hoogdag: "Dit is fantastisch"

Het is een hoogdag voor het Belgische vrouwenvoetbal. OH Leuven neemt het in eigen huis op tegen ...

32
32
Club wil wéér shoppen bij Gent: spel zit op de wagen

AA Gent en Club Brugge zijn géén vrienden. Enkele dagen voor de Slag om Vlaanderen is ...

418
418
T1 JPL-topclub moet opletten: "Steunen de spelers hem nog?"

Bij heel wat clubs vonden er al de nodige trainerswissels plaats. Niet elke trainerswissel bracht ...

202
202
Plots derde Belgische trainerskandidaat bij KRC Genk?

KRC Genk is volop bezig met de zoektocht naar een nieuwe trainer. Er doen al heel wat namen de ...

650
650
OH Leuven neemt rigoureuze financiële beslissing

OH Leuven is al jaren een club die verwachtingen niet inlost. Er is heel veel potentieel aanwezig, ...

84
84
Olivier Deschacht breekt na breuk met Annelien: 'Pure chaos'

Olivier Deschacht kent het leven op en naast het voetbalveld als geen ander. Jarenlang stond hij ...

125
125
Anderlecht kampioen? 'Dubbeltransfer voor landstitel'

Met een sterke prestatie tegen STVV, veegde RSC Anderlecht het debacle van in Westerlo onder de mat. ...

393
393
'Gesprekken lopen: schokkende transfer Lewandowski'

Robert Lewandowski profileerde zich de voorbije jaren bij Bayern München en FC Barcelona tot ...

277
277
'Trainerszoektocht Genk: plotse wending door buitenlander'

Het bestuur van KRC Genk is momenteel naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach. Op de shortlist ...

575
575
Van Gucht en Wesley Sonck verwikkeld in ongeziene clash

Ruben Van Gucht en Wesley Sonck zijn twee echte sportdieren. De twee kruisen elkaar regelmatig in de ...

237
237

Meer sportnieuws