EXCLUSIEF: "Als ze in Brugge die naam horen, krijgen ze nog nachtmerries"

door
EXCLUSIEF:

Simon Tahamata stelde onlangs zijn biografie ‘De Kleine Dribbelaar’ voor aan de Belgische pers. Ex-ploegmaat Jos Daerden was ook van de partij en Voetbalnieuws had een uitgebreid gesprek met de huidige assistent-trainer van KRC Genk.


Auteur Tonny van der Mee gaf het voorwoord. “Er zijn twee wedstrijden die mij altijd zullen bijblijven tijdens de carrière van Simon. De match met Ajax tegen PSV, waar hij met 2 goals en 1 assist outstanding was en de 1-7 op het veld van Club Brugge. Als ze in Brugge de naam ‘Tahamata’ horen, krijgen ze nog nachtmerries. Het jaar nadien scoorde hij er ook drie keer."

"De afgelopen jaren waren er veel boeken over oud-voetballers, die na hun carrière de prijs van de roem betaalden. Dergelijke straffe verhalen niet bij Simon: hij is altijd bescheiden gebleven en dat siert hem. Hij staat liever op het veld om jonge kinderen wat bij te brengen.”

Tahamata maakte grote sier bij Ajax, maar hij moest de club met tegenzin verlaten. Hij tekende bij Standard, dat begin jaren ’80 een geweldige ploeg van Europees topniveau had. Met twee titels, een Beker van België en een Europese finale kende hij er een geweldige tijd. Daar begon de vriendschap met Jos Daerden, met wie hij nadien ook nog samenspeelde bij Beerschot en Germinal Ekeren.

"We kwamen samen als nieuwe spelers aan bij Standard en dat schept toch een band. Nadien trokken we op oefenkamp en Simon heeft daarna zes maanden bij mij gewoond. In die tijd was er geen sprake van spelersbegeleiding en bij Standard wilden ze hem toen ergens in een hotel in Luik stoppen. Ik durf nu te zeggen, als dat was doorgegaan, dan hadden we misschien nooit kunnen genieten van die grote voetballer die Simon was. Zijn kwaliteiten? Als hij vandaag de dag zou voetballen, dan speelde hij zeer zeker voor een Europese topclub."


Daerden en Tahamata werden dankzij het voetbal goede vrienden.
Daerden is lyrisch over de geweldige kwaliteiten die Tahamata als voetballer had. "Het was iemand die door zijn individueel talent wedstrijden kon beslissen. Wat mij vooral is bijgebleven, is zijn intelligentie. Hij voelde een wedstrijd zeer goed aan. Een voorbeeld: hij was een spits, maar als de ploeg het moeilijker had, dan werd hij een extra middenvelder. Hij was echt een ploegspeler. Wat bij hem ook opviel, was dat als hij stilstond, hij ook beslissend kon zijn. Dat zie je toch enkel bij de echt grote spelers, zoals bijvoorbeeld Johan Cruijff. Simon was ook zo, dat typeerde hem vooral. Het rare bij hem was wel, onder Ernst Happel bij Standard, dat hij eens hij op de rechterkant van het veld kwam, hij plots veel van zijn kwaliteiten verloor. Dus al zijn acties, passeerbewegingen etc. gebeurden op 3/4 van het veld, maar dat stukje lag hem niet."

Zoals Hazard en Robben
Tahamata speelde altijd met de glimlach. Een liefhebber pur sang. "Hij had altijd veel plezier in het spelletje. Bij Standard was het in die tijd in erbarmelijke omstandigheden trainen, dat kan je je nu niet meer voorstellen. Vanaf september was dat één bruine vlakte met geen gras meer op. In oktober en november werd dat nog erger en van Raymond Goethals mocht hij dan niet trainen en zat Simon koffie te drinken, ook al wou die trainen. Goethals zei dan met zijn sappig accent: “Gij moet het doen”. Simon wilde altijd voetballen en dat straalde hij ook altijd uit."

Daerden is van mening dat Tahamata in die tijd een speler was die in het hedendaagse voetbal zeker voor een Europese topclub zou spelen. "Met welke type speler van nu hij te vergelijken is? Eden Hazard. Hij heeft ook die dribbel, een versnelling in de versnelling en hij speelde zo makkelijk. Je wist toen ook als speler, ik was middenvelder, als Simon de bal op links had en hij had een tegenstander voor zich, dan kon je al naar de zestien meter lopen omdat je wist dat die bal daar toch zou gaan komen. Dat vertrouwen had je in hem. Zoals Arjen Robben, de typische beweging naar binnen en dan voorzetten. Op die manier maakte ik toch wel wat doelpunten", besluit Daerden.

Morgen: een uitgebreid interview met Simon Tahamata over zijn periode bij Standard, Beerschot, Germinal Ekeren en Ajax.

VIDEO: Simon Tahamata die Club Brugge en PSV op zijn eentje oprolde

Simon Tahamata - de kleine dribbelaar - Tonny van der Mee - Uitgeverij Edicola - 9789492920249 - € 19,95 - 288 pag.

Simon Tahamata signeert zijn biografie op dinsdag 30 oktober om 14u30 op de Boekenbeurs in Antwerpen (hal 3, stand 306, Agora).

POLL: Was Tahamata een héérlijke voetballer?

Meest recent

"In Brugse achterzak" - Kranten scherp voor Anderlecht-deceptie

RSC Anderlecht is er dan toch niet in geslaagd om zijn eerste grote prijs sinds 2017 te pakken. In ...

56
56
Anderlecht strafschop ontnomen? Analisten vellen verdict

Club Brugge heeft zondagavond voor de 12de keer in zijn geschiedenis beslag gelegd op de Beker van ...

642
642
Club Brugge pakt Beker van België! Machtige Vermant nekt Anderlecht

Voor de twaalfde keer in zijn bestaan heeft Club Brugge vanavond de Beker van België gewonnen. ...

215
215
Kampioenkater: Chelsea pakt cruciale zege tegen Liverpool

Liverpool FC heeft zijn eerste wedstrijd als kampioen van Engeland verliezend afgesloten. Op het ...

24
24
Kompany kampioen! Slipper Leverkusen bezorgt Bayern de titel

Vincent Kompany heeft Bayern München in zijn eerste seizoen als hoofdcoach bij de club naar de ...

161
161
Historisch dieptepunt Gent in zicht: "Het is onthutsend"

AA Gent plaatste zich voor het eerst sinds 2019 voor de belangrijkste nacompetitie. Maar voorlopig ...

201
201
Grote zondebok bij Anderlecht: "Hij ligt gewoon te slapen"

Het Koning Boudewijn-stadion vormde zondagavond het decor voor de finale van de Croky Cup. En de ...

323
323
KRC Genk vervloekt arbitrage: "Dit is geen zaalvoetbal, hé"

KRC Genk raakt voorlopig niet weg uit het sukkelstraatje in de Champions' Play-Offs. De Limburgers ...

194
194
'Transferbom in de maak: Real verlangt 100 miljoen'

Real Madrid kan zich alsnog tot kampioen kronen, maar als de inhaalrace op FC Barcelona fout afloopt ...

143
143
Bertaccini bezegelt lot KV Kortrijk en doet Kanaries dromen

Hij is stilaan een fenomeen aan het worden op de Belgische velden: Adriano Bertaccini. De aanvaller ...

163
163
De Ketelaere schittert eindelijk weer, 16de (!) nederlaag United

Charles De Ketelaere heeft na een ietwat mindere periode nog eens van zich laten spreken. De Rode ...

53
53
Croky Cup: op deze tv-zenders kan je de finale bekijken

Zondagavond staat de eerste hoofdprijs in het Belgische voetbalseizoen op het spel. Terwijl de ...

937
937
Opstellingen finale: Club Brugge-speler haakt in extremis af

Zondagavond wordt bepaald wie Union SG zal opvolgen op de erelijst van de Croky Cup. In de finale ...

157
157
Spanning in Brussel: politie moet ingrijpen vlak voor finale

Het Koning Boudewijn-stadion vormt zondagavond het decor voor de bekerfinale tussen Club Brugge en ...

486
486
Anderlecht bekerwinnaar? Coucke plakt percentage op kansen

Sinds Marc Coucke de club overnam, wacht RSC Anderlect nog steeds op een grote prijs. Maar daar kan ...

168
168
Mbappé en sterke Courtois behoeden Real van dure slipper

Binnen een week kruisen FC Barcelona en Real Madrid voor de vierde keer dit seizoen de degens met ...

59
59
Zebra's doen goede zaken in Europe PO's tegen zwalpend Standard

Charleroi is met nog drie speeldagen te gaan goed op weg om de Europe Play-Offs te winnen. De ...

76
76
'Opvallende Vertonghen-wending vlak voor bekerfinale'

Het Koning Boudewijn-stadion wordt momenteel in gereedheid gebracht voor de bekerfinale tussen Club ...

248
248
Trainersvacature KVM ingevuld? "Zie die rol wel zitten"

In de Europe Play-Offs heeft KV Mechelen zaterdag een goede zaak gedaan. De Mechelaars wonnen ...

244
244
'Strijd El Khannouss barst los: pittig prijskaartje gelekt'

Leicester City won zaterdagmiddag met 2-0 van Southampton. Bilal El Khannouss liet zich daarbij ...

184
184

Meer sportnieuws