Finale klap: DAZN houdt JPL tot laatste snik in zijn greep

door
Finale klap: DAZN houdt JPL tot laatste snik in zijn greep

De Jupiler Pro League zit muurvast in DAZN’s model van verplichte bundels en exclusiviteit. Fans willen simpelweg voetbal, maar krijgen keuzestress, prijsstijgingen en app-frustratie in de plaats. Telco’s stribbelen tegen, maar zonder akkoord blijft de fan de dupe. Proximus lonkt naar een deal, maar enkel binnen de lijntjes van DAZN. De vraag is niet of er wordt uitgezonden — maar voor wie, hoe en tegen welke prijs.

LEES OOK: Club Brugge onder druk: alles staat op het spel

Bundelplicht zorgt voor commotie

Je voelt het in elk café met een decoder aan de muur: de Jupiler Pro League is tv-cultuur, maar wordt anno 2025 verkocht als een pure niche. DAZN bezit sinds 2025–2030 de exclusieve rechten en verkoopt live vooral via de eigen app.

Met Telenet en Orange/VOO is er geen akkoord; met Proximus is er “beweging”, geen landing. Ondertussen betaalt de fan: van Play Sports-zapper naar vijf afstandsbedieningen en drie apps — welkom in 2025.

Het grote probleem is de bundelplicht. Telco’s willen JPL á-la-carte; DAZN duwt “DAZN Total”: Wie het Belgische voetbal wil, moet ook extra buitenlandse competities meenemen. De doorsnee cafébaas wil een stabiel kanaalnummer; de doorsnee fan wil keuze.

Prijskaartje: €34,99/maand flexibel, €24,99/maand bij jaarformule, promotioneel €19,99 in jaar één. Voor cafés en sportbars wordt dat nog pittiger, want hun business draait op decoder-distributie. Een losse app met commerciële voorwaarden per toestel en per scherm is dus geen alternatief.

Monopolie: fan wordt gezijzeld

Intussen loopt de hitte op. Wanneer ministers en partijvoorzitters zich moeien om het uitzendrechtenconflict te ontmijnen, dan weet je dat de markt faalt. Niemand wil de schuldige van een zwart scherm zijn.

RTBF kreeg een compromis: digitale samenvattingen, highlights op zondag en redactionele samenwerking tot 2030. VRT heeft news access voor korte journaalbeelden, nog geen Sportweekend-deal.

En dan de consument: De Economische Inspectie bekijkt DAZN’s bestelproces en herroepingsrecht; Test-Aankoop vraagt de mededingingswaakhond naar de bundel-impact.

Noem het geen illegaal monopolie — exclusieve rechten zijn op zich niet verboden — maar de vraag is legitiem: wordt de fan gegijzeld door verplichte bundeling? Voeg er de seizoensstart bij, met kritiek op 1B-productie en beeldkwaliteit.

Kudde-drang: wel op DAZN-voorwaarden

Komt Proximus als breekijzer? Media fluisteren dat speeldag 8 (19–21 september) een do-or-don’t wordt. Feit: vandaag is er niets getekend. Als Proximus hapt, volgt de rest vaak uit kudde-drang. Maar dan wel op DAZN-voorwaarden, mét bundel.

Is dat een oplossing of een precedent dat fans duur komt te staan? Proximus mikt op break-even, DAZN krikt de inkomsten op en redt zijn nicheproduct de Pro League krijgt bereik en stabiliteit. Maar wie betaalt? De kijker.

De Croky Cup legt de absurditeit bloot. DAZN kondigt alles exclusief in de app aan vanaf de 1/16e finales, maar de finale moet — terecht — free-to-air. Omdat het publiek belang primeert. Waarom geldt dat inzicht niet breder voor de JPL?

Niemand vraagt gratis. Men vraagt keuze: app én decoder, bundel én á-la-carte. Niet één commercieel keurslijf dat alles bepaalt. Als de optelsom neerkomt op minder keuze, hogere prijs en meer frictie, verlies je het publiek — zelfs als je de tender won.

De fan betaalt dubbel

DAZN won de rechten, maar verliest de strijd om de supporters. Zolang het bundel-ultimatum blijft en telco’s niet buigen, betaalt de fan dubbel: meer gedoe, meer geld, minder keuze. Als Proximus breekt, volgt de kudde — op DAZN-voorwaarden. Wie daar baat bij heeft, is helder. Wie niet, zie zondagavond op je smartphone.

Hoe wil jij JPL kijken?

Meest recent

Vanderbiest briest: "Na uur moest het 4-0 staan"

KV Mechelen verloor met 1-2 van RSC Anderlecht na een al bij al matige pot voetbal. Bij de ...

25
25
Union SG verrast: nieuw pareltje duikt op

Union SG heeft een uitstekende scouting. Daarmee hebben ze veel aanzien gekregen in Europa en het ...

16
16
Zorgwekkende situatie Vranckx: terugkeer naar JPL?

De zomermercato loert om de hoek en de Belgische clubs zijn bezig met het opstellen van de profielen ...

102
102
Club Brugge onder druk: alles staat op het spel

Club Brugge neemt het vanavond op tegen Union SG. Alle druk ligt bij de Bruggelingen, want als ...

53
53
Westerlo pakt door: samenwerking met Premier League-club

Het gonst al een tijdje van de geruchten omtrent de toekomst van KVC Westerlo. Onze redactie weet ...

131
131
Taravel ziet probleem: "Zo lukt het niet elke keer"

RSC Anderlecht won met 1-2 op het veld van KV Mechelen. Paars-Wit speelde zeker niet goed, maar pakt ...

121
121
‘Kompany blaast mercato op: eerste zomerknaller in aantocht’

Bayern werkt achter de schermen aan een opvallende transferzet. De club ziet een nieuwe ...

50
50
Twijfels bij Club Brugge: topaankoop moet opletten

Club Brugge staat voor een heel belangrijk duel tegen Union SG. Blauw-Zwart heeft tal van ...

192
192
Kompany stelt titelfeest uit: "Spelers vertelden mij dit"

Vincent Kompany kan met Bayern München dit weekend kampioen spelen. Dan moet Borussia Dortmund ...

69
69
Geen prijs voor Atletico: Sociedad gaat met Copa lopen

Geen negende trofee voor Diego Simeone in dienst van Atletico Madrid. De trainer had zaterdagavond ...

77
77
Keuzestress voor Taravel: Bertaccini maakt statement

Adriano Bertaccini ging de laatste maanden door een moeilijke periode. De aanvaller had moeite om de ...

104
104
Lammens gered door doelhout: Man Utd doet gouden zaak

Manchester United heeft zaterdagavond een grote stap gezet richting een Champions League-ticket. Het ...

59
59
Invallers doen het weer: Anderlecht snuffelt aan top 3

Anderlecht heeft een uitstekende zaak gedaan in de strijd om een Europees ticket. Het klopte opnieuw ...

209
209
'Anderlecht legt volgende goudhaantje vast'

Ondanks dat het nog steeds wachten is op de aanstelling van de nieuwe sportief directeur, blijven ze ...

192
192
Waalse derby loopt uit de hand: spelers na afloop in clinch

Spektakel heeft de Waalse derby tussen Charleroi en Standard zaterdagavond niet echt opgeleverd, al ...

201
201
Hayen duidt kantelpunt aan in Genkse zege

Vorige week bleef Genk nog ontgoocheld achter nadat het door een teleurstellend gelijkspel tegen OHL ...

137
137
Degradatie en faillissement: RWDM reageert scherp

Het zijn zware tijden voor RWDM Brussels. Het sloot vrijdag zijn seizoen in de Challenger Pro League ...

144
144
KVM-Anderlecht ligt meteen tijdlang stil na bizar incident

De derde speeldag in de Champions' Play-Off werd zaterdagavond afgetrapt door KV Mechelen en ...

129
129
Oosting looft jonkies, Mazzu zalft ervaren pionnen

Antwerp is er op de derde speeldag eindelijk in geslaagd om zijn eerste zege van de play-offs te ...

61
61
Tottenham blijft na nieuwe mokerslag op degradatieplaats

Tottenham blijft zitten in de hoek waar de klappen vallen. Het leek tegen Brighton zaterdag op weg ...

57
57
Genk grijpt macht in PO2 , Standard blijft in spoor

KRC Genk heeft zaterdagavond een uitstekende zaak gedaan in de strijd om de Europe Play-Off. Het ...

80
80
'Italië davert: De Ketelaere weg voor hallucinant bedrag'

Charles De Ketelaere maakt weer indruk in Italië, en dat zet zijn dossier meteen op scherp. ...

490
490
Rotavond voor Napoli: De Bruyne geslachtofferd aan rust

SSC Napoli heeft voor de tweede week op rij peperduur puntenverlies geleden in de Serie A. Op eigen ...

144
144
Eén wissel bij KVM, Taravel gooit voorlinie overhoop

RSC Anderlecht kan zaterdagavond een gouden zaak doen in de strijd om de top 4. Maar dan moet het ...

95
95
'Keerzijde promotie: KV Kortrijk-smaakmaker plots grof wild'

Na een jaartje in de Challenger Pro League maakt KV Kortrijk komend seizoen zijn rentree in de ...

149
149

Meer sportnieuws