Het Belgische voetbal leeft al vele jaren boven zijn stand. Heel veel clubs leven bij gratie van de investeerders en boeken enorme verliezen. Een ongezond bedrijfsmodel. AA Gent-voorzitter Sam Baro wil het anders aanpakken, dat liet hij verstaan in het clubblad WigWam.
AA Gent moet besparen
Baro gaf een inkijk in de financiën van de club. "Enkele weken voor de overname, was er per 30 juni een boekhoudkundig verlies aanwezig van 19 miljoen euro voor het voorgaande boekjaar. Over een periode van vier jaar was er een gecumuleerd verlies van 37 miljoen euro opgebouwd", stak hij van wal.
"Daarom ook dat we in de wintermercato van januari 2024 Fofana, Orban en Cuypers helaas hebben moeten laten gaan. De basis van dit structureel verlies was dat AA Gent op dat moment, inkomende en uitgaande transfers niet meegerekend, een jaarlijks operationeel verlies boekte van 15 miljoen euro. Als we op die manier verder zouden werken, zouden we in tien jaar tijd een put van liefst 150 miljoen euro veroorzaken -zonder transfers weliswaar. Zelfs het kleinste kind voelt aan dat dat niet werkbaar is", stelde hij vast.
Baro wist al een aantal zaken terug te draaien. "Onze eerste opdracht was en is dus om dat jaarlijks exploitatieverlies, transfers niet meegerekend, terug te brengen. Eerst naar 10 miljoen euro, dat is intussen bijna gelukt, volgend jaar willen we die kaap halen en dat is bijzonder snel, mogen we wel zeggen. Nog twee jaar verder moet dat jaarlijks verlies 5 miljoen worden, om uiteindelijk de club volledig gezond te maken. Dat is een absoluut noodzakelijke besparingsoperatie."
Het moet anders in België
Baro geeft terecht aan dat het huidige beleid bij veel Belgische clubs niet werkbaar is. "AA Gent moet in de toekomst binnen het economisch model van het Belgisch voetbal zelfbedruipend kunnen worden zonder af te hangen van transfers, en dat geldt trouwens voor elke club in België. Anders kom je onvermijdelijk in grote problemen. Dan creëer je een bodemloze put waarin niemand nog zal willen investeren, ook geen buitenlandse mecenassen."
"Dàt is de noodzakelijke operatie die we gestart zijn en die we ook verder zullen zetten. Die verkopen waren jammer genoeg absoluut nodig, samen met de financiële injectie van 28 miljoen (7 miljoen voor de aandeelhouders en 21 miljoen vers kapitaal voor KAA Gent)", verklaarde hij.