Anderlecht ontploft: het loopt echt de spuigaten uit

door
Anderlecht ontploft: het loopt echt de spuigaten uit

RSC Anderlecht zit opnieuw in crisis na het verrassende ontslag van coach David Hubert, amper 181 dagen na zijn aanstelling. Ondanks aanvankelijke steun van voorzitter Wouter Vandenhaute en de achterban, groeide de kritiek op zijn aanpak. De teleurstellende prestaties en het gebrek aan duidelijke spelpatronen deden de roep om verandering toenemen. Volgens clubwatcher Jürgen Geril kon Hubert blijven zolang het niet volledig uit de hand liep: “Het moet echt de spuigaten uitlopen vooraleer hij nog tijdens dit seizoen zijn C4 krijgt.” Toch volgde zijn ontslag sneller dan verwacht. Besnik Hasi moet nu de ploeg naar successen en Europees voetbal leiden, terwijl critici het bestuur verwijten in paniek te handelen en eerder bruggen op te blazen dan te bouwen.

Vandenhaute gaf toe aan de roep van het volk

De aanstelling van David Hubert als hoofdtrainer na het ontslag van Brian Riemer was niet het oorspronkelijke plan van RSC Anderlecht. Toch maakte hij snel indruk op de achterban, de media en het bestuur – en niet in het minst op voorzitter Wouter Vandenhaute – tijdens zijn periode als interim-coach.

Vandenhaute zelf hakte persoonlijk de knoop door om ‘David Populair’ definitief aan te stellen als de nieuwe hoofdcoach, waarbij de toenmalige CEO Sports, Jesper Fredberg, akkoord ging – of moest gaan.

Daarmee gaf de preses toe aan de roep van het volk en werd niet de andere kandidaat-coach, Ryan Mason, gekozen. Zijn kandidatuur leidde immers tot een golf van verontwaardiging bij fans, spelers en analisten.

Daarmee toonde voorzitter Vandenhaute zich gevoeliger voor de stemming onder de supporters dan hij zelf wilde laten blijken.

Na de wittebroodsweken bleek echter dat de methodische aanpak van Hubert niet goed uitpakte. De spelers toonden vaak te weinig goesting en drang om te winnen.

Er was geen duidelijk spelsysteem, geen patronen of automatismen, en er ontbrak een plan B. Daardoor werd de kritiek op Hubert steeds luider.

Hubert out? “Het moet echt de spuigaten uitlopen”

Het spelniveau werd zelfs problematisch met het oog op de Champions’ Play-offs, en een deel van de meegereisde supporters in KVC Westerlo riep zelfs: “Hubert buiten!” Het bestuur van Anderlecht wilde David Hubert zo lang mogelijk steunen om een nieuwe periode van instabiliteit te vermijden.

Anderlecht heeft namelijk al elf verschillende coaches versleten sinds Marc Coucke de club in december 2017 kocht. “Het moet echt de spuigaten uitlopen vooraleer hij nog tijdens dit seizoen zijn C4 krijgt,” aldus Jürgen Geril, clubwatcher voor Het Nieuwsblad.

Vorige week kreeg Hubert uiteindelijk zijn ontslag bij Anderlecht, en dat kwam als een donderslag bij heldere hemel. Hij betaalde het gelag voor de wispelturige prestaties en het matige voetbal van de voorbije maanden.

Het Laatste Nieuws schreef dat het nieuws van zijn ontslag insloeg als een bom op Neerpede. Spelers en staf hadden de dag voordien nog een diner met een aantal supporters. Ook daar poseerde Hubert nietsvermoedend op de foto met verschillende fans.

Volgens Geril was Hubert naar verluidt in shock en zelfs gedegouteerd. De voltallige spelersgroep zwaaide hem uit met een staande ovatie. “Weinigen hadden dan ook verwacht dat de Anderlecht-directie haar keuze van toen zo snel de rug zou toekeren,” aldus Geril.

Als een zwaard van Damocles boven Anderlecht

David Hubert was 181 dagen trainer van Anderlecht en volgens Het Nieuwsblad zaten hij en sportief directeur Olivier Renard niet meer op dezelfde golflengte. Hubert moest weg omdat het Anderlecht-bestuur niet langer geloofde dat hij bekwaam was om een van de prijzen binnen te halen.

Volgens Bart Lagae van De Standaard liep de spanning tussen Renard en de coach steeds verder op. Hubert had niet langer het gevoel autonoom beslissingen te kunnen nemen.

Het bestuur wil koste wat het kost een achtste blanco seizoen – of op zijn minst een figurantenrol in de play-offs – vermijden. Het risico om een Europees ticket mis te lopen is groot, net als de kans op een derde nederlaag op rij in de finale van de Beker van België, na de mislukkingen van 2015 en 2022.

“Het hangt als een zwaard van Damocles boven RSCA,” schreef Jürgen Geril, clubwatcher voor Het Nieuwsblad.

Enter Besnik Hasi, de nieuwe coach die Anderlecht aan een prijs en aan Europees voetbal moet helpen. Anderlecht had Hubert voorgesteld om assistent te worden van Hasi, maar dat heeft Hubert geweigerd.

Typische beslissing Coucke en Vandenhaute: blaast bruggen op

Hans Vandeweghe benoemt het ontslag van David Hubert als een typische beslissing van de twee mensen die aan het hoofd staan bij Anderlecht, namelijk Marc Coucke en Wouter Vandenhaute.

“Dit is echt hun stijl. Ze slaan nogal snel in paniek, ook al stralen ze dat niet uit. Wat heeft Anderlecht al gepresteerd sinds Coucke eigenaar is? Niks,” aldus Vandeweghe in De Morgen.

“Voor Hubert is dit triest. Dit is niet goed voor zijn carrière. Nu krijg je toch de perceptie van ‘gewogen maar te licht bevonden’. Het is zeer pijnlijk hoe ze bij Anderlecht met mensen omgaan.”

“Het zoveelste voorbeeld van het beleid van Wouter Vandenhaute,” stelt Kjell Doms, clubwatcher voor Het Laatste Nieuws. “De ene dag bouwt hij bruggen, de volgende dag blaast hij ze zelf op.”

JOUW MENING TELT:
Is Vandenhaute goed bezig bij Anderlecht?

Meest recent

Wilmots vloekt: 'Standard grijpt naast Anderlecht-bekende'

Standard heeft een productieve week achter de rug. Met Mircea Rednic werd een nieuwe hoofdtrainer ...

122
122
'Vertrek Jutgla imminent: transfersom nóg lager voor Club'

De eerste grote vertrekker van de zomermercato lijkt eraan te komen bij Club Brugge. Zo is Ferran ...

498
498
WK Clubs: Inter kan afgang pas voorkomen in extra tijd

Op het wereldkampioenschap voor clubteams heeft Internazionale een nieuwe blamage nipt kunnen ...

39
39
'Genk houdt zich klaar: twee extra (top)aanwinsten'

Ook bij KRC Genk is de voorbereiding op het komende seizoen ingezet. Thorsten Fink hield de voorbije ...

605
605
'De Bruyne en Lukaku smullen: nieuwe topaanwinst Napoli'

SSC Napoli wordt komend seizoen één van de interessantse ploegen om te volgen. De ...

544
544
Leko boekt eerste zege met Gent, doelpuntenkermis Essevee

Binnen een maand trekt de nieuwe jaargang in de Jupiler Pro League zich terug op gang. Verschillende ...

164
164
'Kompany maakt slachtoffer: topaanwinst kan al beschikken'

Bayern München plaatste zich vrijdagnacht voor de volgende ronde van het WK voor clubteams, ...

185
185
'Transferdrukte in Gent: titularis op weg naar de uitgang'

KAA Gent kan onmogelijk tevreden terugblikken op het voorbije seizoen, daarvoor was de blamage in de ...

143
143
Versterking KV Mechelen: Vanderbiest licht tipje van sluier

Een aantal eersteklassers heeft inmiddels de trainingen weer hervat met oog op komend seizoen. Dat ...

548
548
'Milan schrikt zich hoedje: Club maakt Jashari-statement'

De zomerse transferperiode is nog maar net begonnen en er kan in de komende maanden nog heel wat ...

885
885
'PSG wil nóg sterker worden: transferbod van 65 miljoen'

Paris Saint-Germain heeft een grandioos seizoen achter de rug waarin het met de treble aan de ...

141
141
WK Clubs: Dortmund wint spektakelstuk, Bellingham opent teller

Op het wereldkampioenschap voor clubteams heeft Borussia Dortmund zijn slipper van op de ...

55
55
Voetballer James Maddison schrijft zeldzaam gezinsrecord

James Maddison is al jaren een vaste waarde in het Engelse voetbal, bekend om zijn verfijnde ...

40
40
"Enkele leuke verrassingen" - versterking Union onderweg

Union SG staat voor een stevige start van het seizoen. Binnen exact een maand betwist het de ...

318
318
'Anderlecht klaar om te cashen: Stroeykens richting topcompetitie'

RSC Anderlecht wist de voorbije seizoen verschillende jeugdproducten voor de nodige miljoenen aan ...

668
668
'Eerste aanwinst Leko: Gent haalt ex-spits Standard'

KAA Gent rondde het voorbije seizoen af met een historisch zwakke campagne in de Champions' ...

745
745
'Grootmacht klopt aan: Frankfurt beslist over transfer Theate'

Een aantal Rode Duivels kan terugblikken op een geslaagd seizoen bij hun respectievelijke clubs. ...

184
184
STVV neemt zeer zonnige start met klinkende zege

STVV begon deze week aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Kanaries trapten hun seizoen af ...

99
99
Fink: "Daarom haalden we hem naar KRC Genk"

KRC Genk haalde nog maar één nieuwe speler in huis: Daan Heymans. Hij kwam voor 3 ...

181
181
'Club Brugge wil Geraerts meteen ferme domper bezorgen'

Club Brugge gaat heel wat transfers afronden. Niet alleen voor de eerste ploeg, maar ook voor Club ...

462
462
'AA Gent ruikt plots miljoenen voor overbodige speler'

Bij AA Gent zijn ze volop bezig met het afromen van de spelerskern. Dat is nodig vooraleer ze in de ...

513
513
'Transfer van 130 miljoen geeft De Jong slechte nasmaak'

Bij FC Barcelona haalden ze met Joan Garcia al een nieuwe keeper. De Catalanen hopen echter ...

250
250
'Jutgla vindt akkoord, Club Brugge ontvangt miljoenenbod'

Ferran Jutgla gaat Club Brugge weldra verlaten. De Spaanse aanvaller wil liefst terug naar Spanje en ...

1434
1434
AA Gent laat peperdure floptransfer via achterdeur gaan

Bij AA Gent is Operatie Schoonmaak volop bezig. De Buffalo's lieten Pieter Gerkens al vertrekken ...

279
279
Lionel Messi over Cristiano Ronaldo: "Naast het veld..."

De strijd tussen Cristiano Ronaldo en Lionel Messi is een van de mooiste die het voetbal ooit heeft ...

198
198

Meer sportnieuws