Brentford wist het al lang: Zanka was gedoemd te falen

306 stemmen
Brentford wist het al lang: Zanka was gedoemd te falen

Toen Anderlecht deze zomer Mathias 'Zanka' Jørgensen gratis binnenhaalde van Brentford, leek het een slimme deal. De Engelse club betaalde bovendien de rest van zijn contract uit om hem naar Anderlecht te laten vertrekken. Zanka moest de geblesseerde Vertonghen vervangen, en zijn ervaring in Engeland en bij de Deense nationale ploeg leek een troef. Maar al snel bleek waarom Brentford niet rouwig was om zijn vertrek.

Na matige optredens werd Zanka's tekort aan snelheid en dynamiek pijnlijk duidelijk. Zijn fouten stapelden zich op, met strafschoppen en verloren duels tot gevolg. De kritiek groeide: kranten noemden hem een miscast, en de vergelijking met Wesley Hoedt werd al snel gemaakt, waarbij Zanka er zelfs slechter vanaf kwam. Het lijkt erop dat Zanka’s krediet bij Anderlecht volledig is opgebruikt. De grote vraag: kan hij zich nog herstellen of blijft hij symbool staan voor een mislukte transfer?

LEES OOK: Trainerstwist Anderlecht? Contract per direct beëindigd

Anderlecht kreeg Zanka gratis: later zou blijken waarom

Anderlecht moest afgelopen zomer snel schakelen toen Jan Vertonghen geblesseerd uitviel, wat leidde tot een dringende zoektocht naar een vervanger in het hart van de verdediging.

De oplossing kwam al snel in de vorm van Mathias 'Zanka' Jørgensen, die werd aangetrokken van Brentford FC. Een enkel telefoontje van toenmalig coach Brian Riemer was voldoende om de 34-jarige verdediger te overtuigen.

Jesper Fredberg wist de 34-jarige verdediger vervolgens zonder transfersom aan te trekken, wat voor de club een onverwachte buitenkans was op de transfermarkt.

Dat Brentford besloot om het resterende eenjarige contract van Jorgensen uit te betalen, maakte de deal des te aantrekkelijker. Later zou ook blijken waarom. Als er één transfer was die unaniem was binnen het paars-witte huis, dan was het die van Jorgensen.

“Met Zanka moesten we snel schakelen door de blessure van Vertonghen, maar hij heeft bakken ervaring in Engeland en met de nationale ploeg”, zei  Fredberg. “We moesten hard werken en Zanka overtuigen om bij ons te tekenen.”

Anderlecht zwaar beduveld met Zanka

Brian Riemer benadrukte dat Mathias ‘Zanka’ Jorgensen nog steeds het niveau voor de Premier League had. “Hij is 34 jaar oud, maar ik zag op het EK dat centrale verdedigers op die leeftijd niet te oud zijn”, zei de toenmalige coach van Anderlecht.

Na het tweeluik tegen Dinamo Minsk begon de scepsis rond Jorgensen steeds luider te klinken. De ervaren verdediger had het moeilijk tegen Union SG, waar hij afzag tegen Kevin Rodriguez en een onnodige overtreding in het strafschopgebied beging.

Jørgensen’s gebrek aan snelheid en dynamiek werd voor het eerst duidelijk zichtbaar. Het Nieuwsblad merkte op dat Jorgensen niet de gamechanger is die Anderlecht nodig heeft.

Hoewel hij zijn taken vervult, maakt hij geen verschil in de opbouw en tilt hij de defensie niet significant naar een hoger niveau. "Die Zanka brengt toch veel te weinig," klonk het scherp in de krant.

Raakt Zanka nog af van zijn label als miscast?

Ook tegen KRC Genk had Mathias ‘Zanka’ Jørgensen het zwaar: hij veroorzaakte wederom een strafschopfout, verloor bijna elk duel van Tolu Arokodare en werd op simpele wijze afgetroefd door Hyeon-gyu Oh.

La Dernière Heure was even hard in haar oordeel: “Een opeenstapeling van blunders die vragen oproept over zijn rekrutering”, stelde de Franstalige krant hard vast.

Zanka’s prestaties beginnen steeds meer twijfels te zaaien over zijn waarde voor het team en of hij wel de juiste keuze was voor Anderlecht’s defensie. Tegen Beerschot ging Jorgensen andermaal in de fout, hij had schuld bij 2 tegengoals.

“De vraag is of Zanka nog afgeraakt van het label miscast”, waarschuwt Jürgen Geril, clubwatcher voor Het Nieuwsblad. “Hij heeft echt bij heel veel tegengoals boter op zijn hoofd. Het is zéér moeilijk te geloven dat deze speler vorig seizoen nog in de Premier League uitkwam.”

Jorgensen blijft een risicopatiënt die in defensief opzicht meer dan eens te laat is, en in de opbouw onzuiver.

Stuntelende Zanka: erger dan Wesley Hoedt

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blijft ver onder de verwachtingen door een bloemlezing aan blunders. Yves Taildeman van La Dernière Heure heeft weinig vertrouwen in zijn prestaties en vergeleek hem zelfs al met een andere mislukte transfer, Wesley Hoedt.

Om later op die uitspraak terug te komen: “Zanka is erger.” Het is niet de eerste keer dat Jørgensen kritiek te verduren krijgt vanwege zijn fouten. Al in 2013 wees De Telegraaf op zijn gebrekkige spel tijdens zijn periode bij PSV Eindhoven:

“Als je Jørgensen ziet stuntelen in Jong PSV, is het een raadsel hoe de boomlange Deen ooit in Eindhoven verzeild is geraakt.” Die tijd eindigde dan ook in een mislukking. 

Ondanks zijn ervaring is Jørgensen altijd kwetsbaar gebleken voor occasionele blunders, en dat blijft ook bij Anderlecht een zorg.

Brentford was niet rouwig om zijn vertrek

“Het gaat van kwaad naar erger met Zanka Jorgensen bij Anderlecht”, stelde Kjell Doms, clubwatcher voor Het Laatste Nieuws, vast. “Cru gesteld: bij Brentford waren ze niet rouwig om zijn vertrek. Was de Deen vroeger spits? Het zou verklaren waarom hij verdedigend zó vaak in de fout gaat.”

Philippe Albert stelt in Le Soir dat Jorgensen ondanks zijn ervaring niets in de ploeg brengt. “Hij staat symbool voor de mislukte transfer van Fredberg en Riemer.”

La Dernière Heure schrijft zelfs dat Zanka 's krediet volledig is opgebruikt bij Anderlecht. Zanka is niet van de snelste, wijkt vaak en zet amper druk op de bal.

Anderlecht wil agressief en dominant voetbal brengen, met veel ruimte in de rug van de verdediging, maar de 34-jarige is qua profiel niet het perfecte type om dat te brengen - en daarom ook kwetsbaar in de tegenaanvallen.

Zal Jorgensen nog slagen bij Anderlecht?

Meest recent

Zlatan maakt Duivels belachelijk, Keane haalt zwaar uit

De Rode Duivels staan na twee wedstrijden al met de rug tegen de muur op het WK 2026. Na de ...

2
2
Dit gelooft niemand: zo worden Rode Duivels toch nog eerste

De Rode Duivels staan plots met de rug tegen de muur in groep G. Na twee gelijke spelen zijn ze nog ...

27
27
Garcia aangeschoten wild: analisten kei-hard voor bondscoach

Met 2 op 6 in op papier één van de makkelijkste poules, zijn de Rode Duivels niet ...

215
215
Egypte vergroot Duivelse kater, Kaapverdië blijft stunten

Op het WK 2026 is groepswinst verder weg dan ooit voor de Rode Duivels. Na hun eigen slipper tegen ...

89
89
Nog geen paniek bij Garcia: "Dat is nu het belangrijkste"

De verwachtingen waren hoog bij de Rode Duivels voor het WK, want de voorbereiding was overtuigend ...

139
139
Buitenlandse media verschroeiend voor 'tandeloos' België

Ook tegen Iran wou het weer niet lukken voor de Rode Duivels. Net als tegen Egypte bleven ze weer ...

301
301
Punten van VN: zondebok krijgt woede van ploegmaats op de hals

De Rode Duivels hebben ook in hun tweede wedstrijd op het WK 2026 geen goede beurt gemaakt. In Los ...

1172
1172
Lukaku legt de vinger op de wonde bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben zondagavond ook hun tweede wedstrijd op het WK niet kunnen winnen. Na het ...

118
118
Wat een ontgoocheling: Duivels raken ook niet voorbij Iran

Het WK van de Rode Duivels dreigt een grote ontgoocheling te worden. De verwachting was dat ze ...

160
160
'STVV grijpt naast nieuwe Yamamoto'

STVV blikt terug op een geweldig seizoen, maar betaalt daar deze zomer ook de prijs voor. ...

88
88
Duivels lichtpunt: "Wie dat jaar geleden voorspeld had..."

Na het gelijkspel in de openingsmatch tegen Egypte moeten de Rode Duivels eigenlijk winnen tegen ...

75
75
Opvallende gast tijdens België-Iran: voor KDB en Lukaku?

De Rode Duivels proberen momenteel om af te rekenen met Iran. Makkelijk blijkt dat niet, want ...

45
45
Lukaku zorgt meteen voor discussie: rood of penalty?

De Rode Duivels hebben een bewogen eerste kwart van de wedstrijd beleefd tegen Iran. Twee keer ...

175
175
'Stevige hint over toekomst Benitez bij Antwerp'

Antwerp staat voor een zeer belangrijke zomer, waarin heel wat knopen doorgehakt moeten worden. Er ...

221
221
Nederland plots in de ban van ‘hun Romelu Lukaku’

In Nederland spreken ze weer van de wereldtitel, al zien we dat niet gebeuren. Oranje gaf ...

25
25
Degryse en Alderweireld zien twee vreemde keuzes bij Garcia

Rudi Garcia voert vier wissels door bij de Rode Duivels. Marc Degryse en Toby Alderweireld stellen ...

166
166
Spanje recht de rug met zeer riante overwinning

Spanje speelde om 18u een zeer belangrijk duel op het WK. Na de blamage tegen Kaapverdië (0-0) ...

27
27
Opstelling Duivels: fans hebben het allemaal over één man

De Rode Duivels spelen vanavond tegen Iran. Bondscoach Rudi Garcia voerde vier wissels door. Hans ...

303
303
Garcia verrast compleet met basisplaats Lukaku

De Rode Duivels spelen om 21u tegen Iran. De Belgen hebben geen enkele andere optie dan te winnen, ...

247
247
'Anderlecht haakt af na horen perperdure vraagprijs'

Er ligt bij Anderlecht heel wat transferhuiswerk op de plank. De club wil onder meer twee wingers ...

395
395
'Mourinho gaat los in Madrid: nieuwe transferknaller Real'

Real Madrid toonde zich al bijzonder actief op de zomercato. De Koninklijke haalde inmiddels drie ...

214
214
'Transfersoap Olise: Bayern grijpt daadkrachtig in'

Michael Olise heeft zich in het voorbije seizoen opgeworpen tot één van de betere ...

122
122
'Duel met Egypte maakt groot slachtoffer in basiself Duivels'

Het aftellen tot de tweede WK-wedstrijd van de Rode Duivels is begonnen. Maar wie zal bondscoach ...

161
161
Trainerstwist Anderlecht? Contract per direct beëindigd

Hoewel de trainingen maandag alweer hervatten, heeft RSC Anderlecht nog steeds geen nieuwe ...

893
893
'Miljoenen voor Tzolis: Club spreekt met grootmacht'

Club Brugge gaat ook deze zomermercato ongetwijfeld weer een pak miljoenen opstrijken met de verkoop ...

537
537

Meer sportnieuws