Brentford wist het al lang: Zanka was gedoemd te falen

306
Brentford wist het al lang: Zanka was gedoemd te falen

Toen Anderlecht deze zomer Mathias 'Zanka' Jørgensen gratis binnenhaalde van Brentford, leek het een slimme deal. De Engelse club betaalde bovendien de rest van zijn contract uit om hem naar Anderlecht te laten vertrekken. Zanka moest de geblesseerde Vertonghen vervangen, en zijn ervaring in Engeland en bij de Deense nationale ploeg leek een troef. Maar al snel bleek waarom Brentford niet rouwig was om zijn vertrek.

Na matige optredens werd Zanka's tekort aan snelheid en dynamiek pijnlijk duidelijk. Zijn fouten stapelden zich op, met strafschoppen en verloren duels tot gevolg. De kritiek groeide: kranten noemden hem een miscast, en de vergelijking met Wesley Hoedt werd al snel gemaakt, waarbij Zanka er zelfs slechter vanaf kwam. Het lijkt erop dat Zanka’s krediet bij Anderlecht volledig is opgebruikt. De grote vraag: kan hij zich nog herstellen of blijft hij symbool staan voor een mislukte transfer?

LEES OOK: Bruno hakt knopen door: opstelling Anderlecht bekend

Anderlecht kreeg Zanka gratis: later zou blijken waarom

Anderlecht moest afgelopen zomer snel schakelen toen Jan Vertonghen geblesseerd uitviel, wat leidde tot een dringende zoektocht naar een vervanger in het hart van de verdediging.

De oplossing kwam al snel in de vorm van Mathias 'Zanka' Jørgensen, die werd aangetrokken van Brentford FC. Een enkel telefoontje van toenmalig coach Brian Riemer was voldoende om de 34-jarige verdediger te overtuigen.

Jesper Fredberg wist de 34-jarige verdediger vervolgens zonder transfersom aan te trekken, wat voor de club een onverwachte buitenkans was op de transfermarkt.

Dat Brentford besloot om het resterende eenjarige contract van Jorgensen uit te betalen, maakte de deal des te aantrekkelijker. Later zou ook blijken waarom. Als er één transfer was die unaniem was binnen het paars-witte huis, dan was het die van Jorgensen.

“Met Zanka moesten we snel schakelen door de blessure van Vertonghen, maar hij heeft bakken ervaring in Engeland en met de nationale ploeg”, zei  Fredberg. “We moesten hard werken en Zanka overtuigen om bij ons te tekenen.”

Anderlecht zwaar beduveld met Zanka

Brian Riemer benadrukte dat Mathias ‘Zanka’ Jorgensen nog steeds het niveau voor de Premier League had. “Hij is 34 jaar oud, maar ik zag op het EK dat centrale verdedigers op die leeftijd niet te oud zijn”, zei de toenmalige coach van Anderlecht.

Na het tweeluik tegen Dinamo Minsk begon de scepsis rond Jorgensen steeds luider te klinken. De ervaren verdediger had het moeilijk tegen Union SG, waar hij afzag tegen Kevin Rodriguez en een onnodige overtreding in het strafschopgebied beging.

Jørgensen’s gebrek aan snelheid en dynamiek werd voor het eerst duidelijk zichtbaar. Het Nieuwsblad merkte op dat Jorgensen niet de gamechanger is die Anderlecht nodig heeft.

Hoewel hij zijn taken vervult, maakt hij geen verschil in de opbouw en tilt hij de defensie niet significant naar een hoger niveau. "Die Zanka brengt toch veel te weinig," klonk het scherp in de krant.

Raakt Zanka nog af van zijn label als miscast?

Ook tegen KRC Genk had Mathias ‘Zanka’ Jørgensen het zwaar: hij veroorzaakte wederom een strafschopfout, verloor bijna elk duel van Tolu Arokodare en werd op simpele wijze afgetroefd door Hyeon-gyu Oh.

La Dernière Heure was even hard in haar oordeel: “Een opeenstapeling van blunders die vragen oproept over zijn rekrutering”, stelde de Franstalige krant hard vast.

Zanka’s prestaties beginnen steeds meer twijfels te zaaien over zijn waarde voor het team en of hij wel de juiste keuze was voor Anderlecht’s defensie. Tegen Beerschot ging Jorgensen andermaal in de fout, hij had schuld bij 2 tegengoals.

“De vraag is of Zanka nog afgeraakt van het label miscast”, waarschuwt Jürgen Geril, clubwatcher voor Het Nieuwsblad. “Hij heeft echt bij heel veel tegengoals boter op zijn hoofd. Het is zéér moeilijk te geloven dat deze speler vorig seizoen nog in de Premier League uitkwam.”

Jorgensen blijft een risicopatiënt die in defensief opzicht meer dan eens te laat is, en in de opbouw onzuiver.

Stuntelende Zanka: erger dan Wesley Hoedt

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blijft ver onder de verwachtingen door een bloemlezing aan blunders. Yves Taildeman van La Dernière Heure heeft weinig vertrouwen in zijn prestaties en vergeleek hem zelfs al met een andere mislukte transfer, Wesley Hoedt.

Om later op die uitspraak terug te komen: “Zanka is erger.” Het is niet de eerste keer dat Jørgensen kritiek te verduren krijgt vanwege zijn fouten. Al in 2013 wees De Telegraaf op zijn gebrekkige spel tijdens zijn periode bij PSV Eindhoven:

“Als je Jørgensen ziet stuntelen in Jong PSV, is het een raadsel hoe de boomlange Deen ooit in Eindhoven verzeild is geraakt.” Die tijd eindigde dan ook in een mislukking. 

Ondanks zijn ervaring is Jørgensen altijd kwetsbaar gebleken voor occasionele blunders, en dat blijft ook bij Anderlecht een zorg.

Brentford was niet rouwig om zijn vertrek

“Het gaat van kwaad naar erger met Zanka Jorgensen bij Anderlecht”, stelde Kjell Doms, clubwatcher voor Het Laatste Nieuws, vast. “Cru gesteld: bij Brentford waren ze niet rouwig om zijn vertrek. Was de Deen vroeger spits? Het zou verklaren waarom hij verdedigend zó vaak in de fout gaat.”

Philippe Albert stelt in Le Soir dat Jorgensen ondanks zijn ervaring niets in de ploeg brengt. “Hij staat symbool voor de mislukte transfer van Fredberg en Riemer.”

La Dernière Heure schrijft zelfs dat Zanka 's krediet volledig is opgebruikt bij Anderlecht. Zanka is niet van de snelste, wijkt vaak en zet amper druk op de bal.

Anderlecht wil agressief en dominant voetbal brengen, met veel ruimte in de rug van de verdediging, maar de 34-jarige is qua profiel niet het perfecte type om dat te brengen - en daarom ook kwetsbaar in de tegenaanvallen.

Zal Jorgensen nog slagen bij Anderlecht?

Meest recent

Yann Sommer steelt de show: Boudeweel trekt conclusie

Club Brugge heeft woensdagavond een knappe 1-2-overwinning geboekt op het veld van PSV. Een ...

28
28
Sonck haalt uit naar RSCA-bestuur: "Waarom spraken zij?"

Vitor Bruno kreeg van zijn eigen bestuur onbegrijpelijk publiekelijk wat tikken tegen het hoofd. ...

28
28
Anderlecht afgewezen: "Ik weigerde hun aanbod"

Yorbe Vertessen kijkt met bijzondere gevoelens uit naar de confrontatie van vanavond met Anderlecht. ...

38
38
‘Ontslag Bruno ligt klaar: Coucke verrast met opvolger’

De dagen van Vitor Bruno bij Anderlecht lijken geteld. Het geduld van Marc Coucke en de clubtop is ...

385
385
Bruno hakt knopen door: opstelling Anderlecht bekend

Ook na de overtuigende zege tegen Westerlo staat het mes Vitor Bruno nog steeds op de keel bij ...

65
65
Databureau voorspelt stunt van Club Brugge in CL

Nadat het woensdag PSV over de knie legde verzamelde Club Brugge na vier speeldagen al negen punten ...

74
74
Anderlecht voert druk op: hachje Bruno nog niet gered

Van een ultimatum is er volgens Kenneth Bornauw geen sprake, maar dat Vitor Bruno zijn job op het ...

55
55
Jackpot voor Union: goudhaantje verlengt contract

Union vertoeft momenteel in Spanje, waar het tegen Celta de Vigo ongeslagen hoopt te blijven in de ...

24
24
Kopzorgen voor Club Brugge: trio valt door de mand

Nadat het eerder al won van Inter en Lens veroverde Club Brugge nu ook de scalp van PSV in de ...

278
278
Hans Vanaken deelt veelzeggend bericht na PSV-stunt

Hans Vanaken had na afloop van de Champions League-avond in Eindhoven niet veel woorden nodig om ...

330
330
'Bruno blijft roteren: opvallende wissel Anderlecht'

In de Europa League krijgt RSC Anderlecht straks RB Salzburg over de vloer. Na vlotte 4-0 zegde ...

199
199
Leko kruist vingers: Club Brugge likt wonden na CL-zege

Club Brugge boekte woensdag een fraaie 1-2 zege op het veld van PSV, en zette zo weer een stap ...

290
290
Brandon Mechele schiet raak met heel bijzonder nieuws

Brandon Mechele beleeft bijzonder mooie dagen. De verdediger van Club Brugge knokte zich na een ...

257
257
'De Bruyne krijgt bekende naam als nieuwe trainer'

Voor Napoli werd het woensdag alweer een pijnlijke avond in de Champions League. Kevin De Bruyne en ...

70
70
Leko: "Hij speelt volgend seizoen niet meer bij ons"

Dat er met Club Brugge rekening gehouden moet worden op het Europese toneel, bleek woensdagavond nog ...

315
315
'Vermeeren bezorgt Antwerp enorme tegenslag'

Donderdag wordt er nog gevoetbald in de Europa League en Conference League, maar daarna gaat het ...

107
107
Anderlecht heeft 'nieuwe Doku': "Minstens even ver"

Het is voor Anderlecht tot dusver een wisselvallig seizoen. Nadat het een uitstekende zomer kende en ...

125
125
Vermant legt straffe ambitie voor WK U17 op tafel

In de loop van donderdag zal de selectie bekend gemaakt worden van de Belgische U17, die van 19 ...

42
42
Weer geen Tresoldi bij Duitsland: Klopp moet uitleg geven

Nicolo Tresoldi heeft zich woensdagavond nog maar eens laten zien in de Champions League. De spits ...

299
299
'Club gaat transferstrijd aan met Juve en Dortmund'

Club Brugge is alweer geweldig aan het seizoen begonnen, want het staat aan de leiding in de Jupiler ...

194
194
Ronaldo dropt bom en stopt bij Portugal

Portugal nam tijdens het vorige interlandluik een geweldige start in de Nations League, want het ...

124
124
TRANSFERUURTJE: 'Essevee shopt bij Club, Kane heeft beslist'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

58
58
Roef vreest bij KAA Gent: rampscenario in aantocht

KAA Gent is sterk aan het seizoen begonnen, maar vorige speeldag incasseerden de Buffalo’s een ...

196
196
Nederland woedend na stunt Club Brugge: “Amateuristisch”

Club Brugge ging woensdagavond met 1-2 winnen bij PSV. In Nederland is men daar allesbehalve blij ...

1175
1175
Straffe KV Mechelen-keuze pakt immens goed uit

KV Mechelen leek dit seizoen op weg naar degradatievoetbal en coach Fred Vanderbiest werd ...

96
96

Meer sportnieuws