De ‘kip zonder kop’ van Anderlecht: grootste miskoop?

668
De ‘kip zonder kop’ van Anderlecht: grootste miskoop?

Jan-Carlo Simic werd vorige zomer door Anderlecht binnengehaald als een veelbelovende versterking voor de centrale verdediging. De club betaalde 3 miljoen euro voor de 19-jarige Serviër, die overkwam van AC Milan. Hoewel hij fysiek sterk is en indruk maakte in de Italiaanse beloftencompetitie, heeft hij zijn waarde nog niet kunnen bewijzen bij Anderlecht.

Simic toont onrust in balbezit en mist snelheid en rust in zijn spel, wat leidde tot kritische reacties. Ondanks zijn potentieel lijkt hij voorlopig nog niet klaar om wekelijks in het A-elftal te staan.

LEES OOK: Nieuwe lieveling bij Anderlecht: tweetal krijgt klappen

Anderlecht haalt Simic als speler voor de toekomst

Vorige zomer stond de versterking van de centrale defensie hoog op de prioriteitenlijst van Anderlecht. Ongeacht de terugkeer van Jan Vertonghen was het duidelijk: er moést een nieuwe centrale verdediger komen.

Die versterking vond de club in Jan-Carlo Simic, een 19-jarige Serviër die voor 3 miljoen euro werd overgenomen van AC Milan. Hoewel Simic bij Milan niet genoeg kansen kreeg om zich te bewijzen in het eerste elftal, zag Anderlecht in hem een waardevolle aanwinst voor de toekomst.

De jonge verdediger tekende een vijfjarig contract in het Lotto Park en werd beschouwd als een transfer met oog op de lange termijn. Simic koos bewust voor Anderlecht, ondanks serieuze interesse van clubs uit de Bundesliga, lagere Italiaanse competities en Feyenoord.

Ook Nottingham Forest en Club Brugge hadden vorig jaar al hun zinnen op hem gezet, maar het project in Brussel bleek voor hem het aantrekkelijkst.

Simic was een topper in de Primavera

Jan-Carlo Simic kijkt op naar zijn idool Paolo Maldini, wiens verfijnde tackles nog altijd als de standaard gelden in zijn ogen. Met zijn 1 meter 86 is Simic een krachtige centrale verdediger, opvallend door zijn balans en dominantie in de lucht.

Tijdens zijn tijd in de Primavera, de Italiaanse beloftencompetitie, liet hij zien dat hij niet alleen fysiek sterk is, maar ook technisch begaafd. Zijn verfijnde passing en voetballend vermogen maakten hem een moderne verdediger, die fysieke kracht combineert met scherpe anticipatie en precisie.

Simic staat bovendien bekend om zijn gezonde agressiviteit en uitstekende man-marking. Vorig seizoen debuteerde hij officieel voor AC Milan in een wedstrijd tegen Monza, waar hij in een driemansdefensie meteen indruk maakte.

Voetbalanalist Lorenzo Minotti was op Sky Italia vol lof en vergeleek Simic op één bepaald vlak met de legendarische Franco Baresi: “Hij drijft de bal op zoals Baresi dat ook deed.”

“Kieken zonder kop” 

Na de komst van Jan-Carlo Simic benadrukte Jesper Fredberg hoe snel de jonge verdediger op Anderlecht's radar stond: “Ik denk dat hij alles heeft wat er van een moderne verdediger verwacht wordt in het hedendaagse voetbal.”

Fredberg haalde vaak aan dat Simic de enige zomertransfer was waarvoor Anderlecht een transfersom heeft betaald, maar de grote meerwaarde van deze investering blijft voorlopig uit.

Hoewel Simic fysiek sterk is en over een stevige body beschikt, heeft hij absoluut geen gouden voetjes. Voetballend kan hij zich nog niet meten met bijvoorbeeld zijn voorganger Zeno Debast.

Simic oogt vaak besluiteloos in balbezit en lijkt niet altijd te weten wat hij met de bal moet doen, mede door het gebrek aan beweging en dynamiek op het middenveld. Dit leidde soms zelfs tot paniekerig uitvoetballen, wat de ploeg duur kwam te staan.

Na de wedstrijd tegen KVC Westerlo was de kritiek scherp: “Zo’n stomme wegwerp-bal leidde tot de 1-2. Maakte van zijn oren, pakte geel en werd gewisseld. Kieken zonder kop.”

“Zijn gebrek aan snelheid doet pijn aan de ogen”

Jan-Carlo Simic is fysiek een beest en geeft verdedigend vaak een scherpe indruk. Hij probeert agressief te verdedigen, maar doet dat soms onbezonnen, wat leidt tot gemiste intercepties of onnodige overtredingen.

Hoewel hij graag zijn fysieke power wil etaleren, gebeurt dit soms te onstuimig en ondoordacht, waardoor hij duels verliest in plaats van wint. Een ander pijnpunt is dat Simic regelmatig lange ballen verkeerd inschat, wat wijst op een gebrek aan rust in zijn spel.

Bovendien valt zijn schrijnend gebrek aan pure snelheid op, wat soms pijnlijk zichtbaar is. In de wedstrijd tegen Oud-Heverlee Leuven kende Simic bijvoorbeeld een rampzalige start, waarbij hij steeds het onderspit dolf in zijn duels met Konan N’Dri.

L’Avenir was niet mals in zijn oordeel: “Zijn gebrek aan snelheid doet pijn aan de ogen”, signaleerde de Franstalige krant.

Simic blijft tegenvallen

Jan-Carlo Simic heeft zeker potentie, maar is nog niet klaar om een vaste waarde in het A-elftal van Anderlecht te zijn. Vorig seizoen speelde hij nog in de Italiaanse Primavera, en nu wordt er al verwacht dat hij wekelijks presteert in de basis.

Het verschil in niveau met Zeno Debast is duidelijk, waarbij Simic zichtbaar moeite heeft om zich aan te passen aan het hogere tempo en de druk. Ook afgelopen weekend tegen Charleroi haalde hij opnieuw niet het gewenste niveau.

Samen met Mathias 'Zanka' Jorgensen nam Simic nauwelijks initiatief in de opbouw en toonde hij zich zeer beperkt aan de bal. Zijn bijdrage aan de opbouw bleef achterwege, wat cruciaal is voor een moderne verdediger.

Het Nieuwsblad vatte het treffend samen: “Was in de duels wel op de afspraak, maar als dat de maatstaf is…”, waarschuwt het Nieuwsblad. “Stelde andermaal teleur. Matige voetjes.”

Zal Simic nog slagen bij Anderlecht?

Meest recent

Dender zet opmars verder, Patro moet wonden likken na 0/15

Dender blijft op positieve wijze verbazen in de Challenger Pro League. De degradant uit de JPL kende ...

6
6
Kerels leven weer: KV Kortrijk verlost van rode lantaarn

Na zeven speeldagen weet ook KV Kortrijk weer wat winnen is in de Jupiler Pro League. De Kerels ...

14
14
Volgend trainersontslag op til in de Jupiler Pro League?

Michiel Jonckheere heeft KV Kortrijk al verlaten. Het eerste trainersontslag in de Jupiler Pro ...

63
63
Topper baart een muis: Club haalt Genk door gehaktmolen

Club Brugge mag met een zalig gevoel richting de interlandbreak. Blauw-Zwart haalde een defensief ...

120
120
'Ito op weg naar spraakmakende terugkeer in JPL'

Ryotaro Ito wordt nog steeds gesignaleerd in Sint-Truiden. De Japanse smaakmaker wacht in Haspengouw ...

89
89
'Nieuw stadion bezorgt Club-fans stevige mokerslag'

Club Brugge droomt al jaren van een nieuw stadion, maar voor de supporters komt daar ook een minder ...

860
860
Compper maakt ref met de grond gelijk na nieuw verlies

Royal Antwerp FC is ronduit matig aan het seizoen begonnen. Een 7 op 21 zijn de cijfers. Trainer ...

62
62
Man Utd verliest weer punten: knullige tegengoal nekt Lammens

Manchester United is alweer slecht begonnen aan het seizoen. Ze moesten vanavond op bezoek gaan bij ...

27
27
Club Brugge op rozen tegen Genk: "Hij is te goed voor JPL"

Club Brugge begon om 18u30 aan zijn thuismatch tegen KRC Genk. De eerste 45 minuten liggen achter de ...

204
204
Lukaku slikt: concurrent scoort 4 keer in immense afstraffing

Romelu Lukaku kan met een overwinning op zak naar de nationale ploeg afzakken. Maar op individueel ...

57
57
Optater Courtois en co: rode kaart hypothekeert pittige derby

Real Madrid heeft daags voor het ingaan van de interland-periode een flinke opdoffer moeten slikken. ...

62
62
Lokeren bijt tanden stuk op stevig blok van Virton in CPL

Na de indrukwekkende 2-6 overwinning op het veld van Anderlecht wilde Lokeren ook tegen promovendus ...

24
24
Hubert krijgt extra wapen: "Wou alleen maar naar Union"

Union SG heeft zijn ijzersterke reeks van de laatste weken bevestigd. Op het veld van Antwerp FC ...

49
49
Westelse machine draait overuren: Kanaries kind van rekening

Wat een machine is Westerlo geworden de laatste weken! De Kemphanen speelden ook op Stayen een ...

43
43
Opstellingen: drie wissels bij Club, Genk met Adedeji-Sternberg

Daags voor de start van een lange interland-periode staat in de Jupiler Pro League nog een affiche ...

80
80
City leider na doelpuntenfeest; opvallende koploper Eredivisie

Manchester City mag de interland-break inzetten als enige leider in de Premier League. De ...

27
27
Drastische wissel bij Duivels: "Van Bommel start met hem"

Maandag is het zover, dan blazen de Rode Duivels een eerste keer dit seizoen verzamelen. En er wacht ...

159
159
Nieuwe lieveling bij Anderlecht: tweetal krijgt klappen

RSC Anderlecht won zaterdagavond op overtuigende wijze van Zulte Waregem: 3-0. Daarbij scoorde ...

315
315
Union bevoordeeld? Antwerp-coach haalt uit naar arbitrage

Antwerp FC blijft in de hoek waar de klappen vallen. De Great Old zette zondagmiddag bij momenten ...

271
271
Wéér averij De Bruyne en co; Feyenoord haalt sloophamer uit

In de Serie A heeft SSC Napoli al voor de derde keer op vijf speeldagen tijd averij opgelopen. Kevin ...

40
40
Cercle Brugge in vieze papieren: "Dit komt hard aan"

Cercle Brugge is er niet in geslaagd om de interland-periode al winnend in te zetten. Groen-Zwart ...

272
272
Dominant Union bezorgt dolend Antwerp nieuwe mokerslag

Union is andermaal aan een ijzersterk seizoen bezig. Het team van David Hubert won nu ook ...

53
53
Real Madrid-icoon Guti dropt sensationele Courtois-uitspraak

Bondscoach Mark van Bommel zal tijdens de komende Nations League-campagne geen beroep kunnen doen op ...

107
107
Noodlot treft Jelle Vossen: Beerschot bevestigt mokerslag

Na het debacle in zijn afscheidsseizoen bij Zulte Waregem, heeft Jelle Vossen op 37-jarige leeftijd ...

125
125
Poppen aan dansen in Antwerp-Union: "Hij verdient 4 keer geel"

In de Jupiler Pro League kruisten de landskampioenen van 2023 en 2025 zondagmiddag de degens met ...

374
374

Meer sportnieuws