Het EK-blunderboek van Tedesco: dit ging er allemaal mis

door
Het EK-blunderboek van Tedesco: dit ging er allemaal mis

Domenico Tedesco was volgens bepaalde media een verademing na het vertrek van Roberto Martinez. Daar merkten we nog maar zeer weinig van. Op het EK ging het helemaal mis We maakten een terugblik op het brokkenparcours.

Meunier en Witsel

Het begon al tijdens de voorbereiding op het EK. Bijna elke bondscoach was tevreden dat hij 26 spelers mee kon nemen, Tedesco hield koppig vast aan 25. Om de groepsdynamiek goed te houden. Een heel bizarre houding, want hij had gerust iemand kunnen oproepen die tijdens zijn bewind al bij de kern zat. Een vreemde kronkel. Jan Vertonghen en Arthur Theate waren gekwetst en zouden zeker de eerste match missen. Je zou dan denken dat je zeker die 26ste man meeneemt.

Tijdens de laatste oefenmatch tegen Luxemburg vielen Thomas Meunier en Axel Witsel uit met spierblessures. Dan moet een trainer knopen durven doorhakken. Al snel wist hij dat de twee minstens twee weken out zouden zijn. Dan moet je durven schakelen en topfitte spelers oproepen. Witsel en Meunier speelden geen match.

Spelers kregen een warboel voorgeschoteld

België startte het EK zo met een nooddefensie tegen Slovakije en Tedesco ging daar compleet de fout in door Yannick Carrasco als linksachter te zetten en Zeno Debast (de best uitvoetballende centrale verdediger) als linker centrale verdediger te posteren. België verloor met 0-1 en droeg dit het hele toernooi mee. De Rode Duivels waren vooral die eerste periode tegen Slovakije ronduit dramatisch.

Het tactische plan van Tedesco om Orel Mangala en Amadou Onana ver naar achteren te trekken was een drama. Hij zette Jérémy Doku ook op rechts, wat nog een vreemde kronkel was. Na de rust stuurde hij bij en toen ging het beter. Het zou niet de eerste keer zijn dat hij tactisch door de mand viel.

Tegen Roemenië ging België van zijn eigen sterkte uit en speelden ze best goed, al gaven ze te veel kansen weg. Tegen Oekraïne speelde België dan weer met angst. De bondscoach koos voor controle en ging niet voluit voor de zege. Die angst zorgde bijna voor de uitschakeling en uiteindelijk voor een loodzware achtste finale tegen Frankrijk.

Tegen Frankrijk wilde Tedesco het wéér anders aanpakken. Hij koos voor de 3de keer in 4 matchen voor een ander tactisch concept. Plots gingen de Belgen met twee spitsen spelen. Dat werkte nog geen enkele keer, want Loïs Openda en Romelu Lukaku zijn absoluut niet complementair. Een Charles De Ketelaere had dat wél gekund, want hij is de perfecte ‘centrocampista’ (een 9,5). Hij had wél brokken kunnen maken en voor meer rust aan de bal kunnen zorgen. Maar Tedesco heeft het niet voor rustbrengers, alles moet ‘full gass’ gaan. 'High intensity' is de norm, maar er moet ook aan de bal een plan zijn. Snel vooruit leek wel het devies. Dat werkte totaal niet op het EK.

Tedesco haalde spelers zelf uit hun vorm door ze op verschillende posities te zetten. Het werd een warboel van jewelste. Carrasco speelde als linksachter, rechter- en linkerflankaanvaller. Trossard speelde links, rechts en centraal. Debast moest opdraven als linker centrale verdediger en rechtsachter. Doku werd een helft op rechts gezet. Het experiment met Openda én Lukaku, waardoor die laatste duidelijk verloren liep. De Bruyne speelde dan hoog op het middenveld, dan als lage spelverdeler… Tielemans die tegen Oekraïne plots defensiever moest spelen dan tegen Roemenië... 

Neen, Tedesco scoorde geen punten. Hij wilde té fel tonen dat hij tactisch kon verrassen. De enigen die hij echt verraste was zijn eigen team, dat daardoor nooit in een flow geraakte. Zonde, want de kwaliteiten voor een leuk EK waren zeker aanwezig.

Claudio Reulens

Lees ook: 

JOUW MENING TELT:
Is er nog een basis voor Tedesco om verder te doen?

Meest recent

Nieuwe Denkey? Cercle-spits schittert op prestigieus toernooi

Cercle Brugge blikt terug op een lastig seizoen, waarin het uiteindelijk maar op het nippertje ...

3
3
'Geraerts neemt meteen oude bekende mee naar nieuwe club'

De voorbije weken werd er hard getrokken aan de mouw van Karel Geraerts, die klaar was om weer aan ...

34
34
'Blunder Belgische topclubs: transfer van 40 miljoen'

De Belgische topploegen hebben de afgelopen jaren toch een aantal pareltjes laten schieten. Zo zijn ...

167
167
Zit het écht fout bij de jeugd van Anderlecht?

We lazen vandaag in La Dernière Heure dat RSC Anderlecht meer mentaliteit moet tonen in de ...

247
247
'Knapste voetbalster' ter wereld laat Instagram ontploffen

Het vrouwenvoetbal zit de afgelopen jaren flink in de lift. Het niveau wordt hoger en er zijn meer ...

128
128
Bayern wint met dubbele cijfers, Müller schrijft geschiedens

Op het WK voor clubs stond vanavond de tweede match op het programma. Het Bayern München van ...

185
185
Nmecha bezorgt Anderlecht dubbele transferdomper

Bij RSC Anderlcecht gaat er heel veel gebeuren. De Brusselaars gaan wellicht een aantal topspelers ...

269
269
Antwerp-fans duidelijk: "Haal hem als nieuwe coach"

Royal Antwerp FC is allerminst klaar voor de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De club heeft na ...

679
679
"Hij wil liefst weg" - extra vertrekker bij Anderlecht

Binnen een week wordt bij RSC Anderlecht de voorbereiding op het komende seizoen ingezet. Maar de ...

387
387
'Barça heeft buik vol: spraakmakende transfer Ter Stegen'

Marc-André Ter Stegen was jarenlang de vaste nummer één bij FC Barcelona. Maar ...

106
106
Club strikt ruwe diamant: experts verrast na transfer

Club Brugge hield het tot dusver behoorlijk rustig op de zomerse transfermarkt. Al haalde de ...

1058
1058
'Afscheid met prijs: Son maakt verrassende transfer'

Tottenham Hotspur FC won afgelopen seizoen de Europa League en pakte zo zijn eerste prijs in ...

203
203
KVM lanceert transferoffensief: "Vier à vijf aanwinsten nabij"

Verschillende ploegen uit de Jupiler Pro League beginnen komende week al aan de voorbereiding op het ...

493
493
'Club Brugge krijgt cruciaal nieuws over vertrek Tzolis'

De landstitel zat er uiteindelijk niet in, voorts heeft Club Brugge een sterk seizoen achter de ...

879
879
Sensationele wending: Marc Brys nieuwe coach Ronaldo?

Marc Brys werkte de voorbije jaren in helse omstandigheden als bondscoach van Kameroen. Maar ...

164
164
'Anderlecht-vertrek Dolberg: voorwaarden zijn bekend'

Op de Raad van Bestuur werd afgelopen dinsdag beslist dat RSC Anderlecht extra middelen zal ...

726
726
'Liverpool niet te houden: derde topaanwinst vlak na Wirtz'

Liverpool FC verzekerde zich afgelopen seizoen van zijn 20ste landstitel, in de komende jaargang wil ...

123
123
België zet zich schrap: Wullaert bereidt zich voor op grootste strijd

Binnenkort staat er voor de Red Flames een uiterst belangrijk tornooi op het programma. Vanaf begin ...

81
81
'Renard drukt door: Anderlecht op zucht van vierde zomeraanwinst'

Binnen een dikke week begint RSC Anderlecht aan de voorbereiding op het komende seizoen. Hoofdcoach ...

577
577
Miljoenenwinst voor Frank Rijkaard: Eén slimme investering

Frank Rijkaard is nog steeds een ronkende naam in de voetbalwereld. De Nederlander kende een ...

117
117
'Karel Geraerts heeft verrassende nieuwe club beet'

Het Europese seizoen in het clubvoetbal zit erop, de voorbereiding op de komende jaargang gaat ...

303
303
'Sportief directeur gecharmeerd: Napoli wil toeslaan bij Club'

Club Brugge KV beleefde tot dusver een redelijk rustige transferzomer, maar daar komt in de volgende ...

457
457
"Heel zwaar voor hem" - trio in problemen bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben het eerste luik van hun kwalificatiecampagne voor het WK 2026 achter de rug. ...

634
634
Antwerp baalt: bliksemvertrek Chery in kannen en kruiken

Antwerp FC heeft een teleurstellende week achter de rug. Vrijdag raakte bekend dat de Great Old ...

291
291
'Genk houdt tweede JPL-smaakmaker in transfervizier'

KRC Genk treedt komend seizoen opnieuw aan in Europa en kan dus nog wat versterking in de breedte ...

463
463

Meer sportnieuws