'Opschudding: Club Brugge werpt een bom op de JPL'

door
'Opschudding: Club Brugge werpt een bom op de JPL'

De stemming over het nieuwe competitieformat in de Pro League is uitgesteld naar 20 juni wegens onenigheid onder de clubs. Het voorgestelde format van zestien clubs met play-offs en twee rechtstreekse degradanten krijgt niet genoeg steun.

Club Brugge, dat al concessies heeft gedaan, dreigt nu hun tv-rechten individueel te verkopen als er geen minder drukke kalender komt.Club Brugge ziet een nieuw competitieformat als kans om meer inkomsten te genereren en wil een groter aandeel van de tv-gelden.

Normaal worden tv-rechten collectief verkocht om kleinere clubs te steunen, maar Brugge overweegt nu een individuele verkoop om meer druk te zetten op de onderhandelingen.

Dit zou echter de kloof tussen clubs in de Jupiler Pro League vergroten. UEFA stimuleert solidariteit en waarschuwt dat individuele verkoop de ongelijkheid vergroot.

LEES OOK: 'Club Brugge maakt kans: ex-JPL-topper in moeilijk parket'

Club Brugge ontevreden en dreigt met individuele verkoop tv-gelden

Op woensdag zou de langverwachte stemming over het nieuwe competitieformat plaatsvinden, maar de Pro League heeft de vergadering uitgesteld naar 20 juni.

De reden hiervoor is de groeiende ontevredenheid en verdeeldheid onder de clubs over het voorgestelde format: zestien clubs, play-offs met vier teams zonder puntenhalvering, play-off 2 in knock-outvorm, en twee rechtstreekse degradanten.

Antwerp FC, Anderlecht en Club Brugge steunen deze hervorming, maar andere clubs zijn tegen, waardoor de benodigde tweederde meerderheid niet werd behaald. Hierdoor werd de stemming uitgesteld.

Club Brugge heeft al concessies moeten doen door hun voorkeur voor een klassieke competitie met achttien clubs zonder play-offs te laten varen. Ze stemden met lichte tegenzin in met een systeem van zestien clubs en een play-off 1 met vier teams.

Nu ook dit voorstel onvoldoende steun krijgt, heeft Club Brugge volgens Het Laatste Nieuws duidelijk laten weten dat als er geen nieuw format komt met een minder drukke kalender, ze serieus overwegen om hun tv-rechten individueel te verkopen wanneer deze vanaf het seizoen 2025-2026 opnieuw op de markt komen.

Club zet druk op onderhandelingen: tv-gelden zijn levenslijn van kleinere clubs

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, verklaarde eind februari al dat hij graag zou zien dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag,” zei hij tegen Het Nieuwsblad.

Club Brugge beschouwt een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren en vindt dat zij een groter deel van de koek verdienen. Club Brugge heeft al voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Normaal gesproken worden de tv-rechten collectief en solidair verkocht, wat vooral voor kleinere clubs extra tv-geld oplevert en zelfs een levenslijn kan betekenen.

Het model van collectieve verkoop, eventueel via een verdeelsleutel, is opgezet om een gelijkmatigere verdeling van de inkomsten te waarborgen, wat bijdraagt aan een grotere competitieve balans tussen de clubs.

Voor sommige Belgische clubs bedragen de tv-inkomsten slechts 3 à 4% van hun budget, terwijl dit voor andere clubs bijna 25% kan zijn. Door te dreigen met een individuele verkoop van de tv-rechten hoopt Club Brugge druk te zetten op de onderhandelingen over het nieuwe competitieformat.

Scheeftrekking dreigt: UEFA is tegen individuele verkoop tv-rechten

Elke vijf jaar dreigt een club zijn mediarechten individueel te verkopen. In het verleden hebben Club Brugge, Anderlecht en Standard al overwogen om hun rechten per club te verkopen.

Omdat de topclubs meer kijkers trekken, vinden zij dat ze recht hebben op een groter aandeel van de tv-inkomsten. In 2020 brachten ook AA Gent en Antwerp FC deze mogelijkheid weer ter sprake.

De individuele verkoop van tv-rechten is financieel zeer aantrekkelijk voor Belgische topclubs, die hierdoor hun inkomsten aanzienlijk kunnen verhogen. Dit zou echter kunnen leiden tot een scheeftrekking binnen de competitie en de kloof tussen de clubs vergroten.

Daarom probeert de Europese voetbalbond UEFA solidariteit tussen de clubs te bevorderen. “Door de individuele verkoop (van tv-rechten, nvdr) groeit de ongelijkheid. (...) Degene die het meeste geld vangt, krijgt meer dan tien keer zoveel als de mediaan”, klonk het in het ‘Benchmark rapport’ van UEFA.

Moet Club Brugge zijn tv-rechten individueel verkopen?

Meest recent

'Club Brugge maakt kans: ex-JPL-topper in moeilijk parket'

Club Brugge gaat in de zomer bijna een halve basisploeg moeten vervangen. De Bruggelingen zijn ...

51
51
Pril geluk na drama: Aster Nzeyimana getuigt emotioneel

Aster Nzeyimana en Lize Feryn verwachten samen een kindje. Dat nieuws raakte afgelopen weekend ...

4
4
Grote zorgen om Debast: wat is er aan de hand?

Bondscoach Rudi Garcia mag zich stilaan zorgen maken. De Rode Duivels vallen als vliegen en het valt ...

45
45
OH Leuven voor historische avond: voluit voor megastunt

OH Leuven heeft het Belgische vrouwenvoetbal dit seizoen internationaal op de kaart gezet. Ze ...

13
13
'Belgische topclubs krijgen buitenkans op ex-JPL-topper'

De Belgische topclubs zijn ondertussen al bezig met het voorbereiden op de transferperiode van ...

96
96
Westerlo voert alweer drastische besparing door

KVC Westerlo kreeg vanuit Turkije het sein dat de kosten naar beneden moeten. Dat is al duidelijk ...

62
62
Pakt Anderlecht uit met terugkeer publiekslieveling?

RSC Anderlecht staat er financieel een stuk beter voor dan pakweg vijf jaar geleden. Sportief ...

415
415
Trainerszoektocht Anderlecht: Gillet ziet twee opties

RSC Anderlecht maakt zich op voor twee uiterst belangrijke wedstrijden deze week. Dat tweeluik zal ...

179
179
Brugse afgang zindert na: OM zet De Zerbi op straat

Een tweetal weken geleden werd Olympique de Marseille na een pijnlijke nederlaag op Club Brugge KV ...

78
78
Transferwending Club Brugge: zelfs bondscoach vol verbazing

Club Brugge plande voor aanvang van de wintermercato een flink transferoffensief, maar haalde ...

334
334
Héérlijke beelden: zo reageert United-fan na mislopen knipbeurt

Manchester United slaagde er dinsdagavond tegen West Ham United niet in om zijn vijfde opeenvolgende ...

84
84
Anderlecht duizelt: Franse topcoach op weg naar RSCA?

Anderlecht speurt naar een nieuwe coach en plots duikt er een Franse topnaam op in de ...

431
431
'Union perplex: absolute toptransfer voor Ross Sykes'

Union SG lanceerde de voorbije seizoenen verschillende spelers richting de Europese topcompetities. ...

171
171
Garcia jubelt: Duivels met grote verrassing naar WK?

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel bezig met het vormen van zijn WK-selectie. Voorlopig is dat een ...

137
137
'Kompany torpedeert topaanwinst Club Brugge'

De sportieve leiding van Club Brugge KV maakt zich op voor een uiterst drukke zomermercato. ...

449
449
Biglia breekt stilte: échte reden voor Anderecht-vertrek

RSC Anderlecht kreeg de voorbije dagen enkele raken klappen te verwerken. Midden in een diepe ...

408
408
'Arne Engels ziet monsterbod geweigerd'

Tijdens de voorbije wintermercato grepen enkele Rode Duivels op de valreep nog naast een transfer. ...

49
49
Mulder is duidelijk over wat Anderlecht écht nodig heeft

Anderlecht belandde de voorbije weken in een zeer diepe crisis en moet midden in het seizoen plots ...

360
360
Zegereeks Man Utd eindigt, Napoli uit beker na misser Lukaku

Manchester United is er dinsdagavond niet in geslaagd om een vijfde overwinning op een rij te ...

46
46
'Anderlecht wrijft zich ondanks zware schorsing in handen'

Voor Anderlecht wordt donderdagavond nog maar eens cruciaal. Het probeert tegen Antwerp dan een ...

636
636
Chelsea en Tottenham beleven pijnlijke avond in PL

In de Premier League staat er deze week een midweekspeeldag op het programma. Dinsdagavond hebben ...

31
31
'Einde seizoen smaakmaker: woest Patro dient klacht in'

Patro Eisden beleefde vorig weekend een rollercoaster van een partij, waarin het uiteindelijk niet ...

260
260
Alderweireld verrast: "Hij was de beste trainer die ik had"

Toby Alderweireld zette vorige zomer een punt achter een zeer rijkgevulde spelerscarrière. ...

481
481
Deschacht doet Anderlecht zéér opmerkelijk trainersvoorstel

Anderlecht probeert zich donderdag te plaatsen voor de finale van de Croky Cup. Dat zal het wel ...

454
454
'Cercle en Charleroi balen: zware schorsingen dreigen'

De 24ste speeldag in de Jupiler Pro League bracht vorig weekend weer enkele verrassende resultaten. ...

90
90

Meer sportnieuws