Club Brugge heeft de functie van Nicky Hayen als interim-coach omgezet in een dienstverband voor onbepaalde duur. De resultaatgerichte Hayen leidde Club Brugge naar de halve finales van de Conference League en won zelfs de Belgische titel na een indrukwekkende inhaalrace.
Hoewel hij kampioen werd met slechts 51% balbezit, ligt de lat voor volgend seizoen hoger. De ambitie is om dominanter voetbal te brengen, de dubbel te winnen en zelfs een stunt in de hervormde Champions League.
LEES OOK: Alarm voor Karetsas: Hayen komt met eerste update
Risicogeval Hayen stond ter discussie bij Club NXTNa de promotie van Nicky Hayen naar het eerste elftal, werd de aanstelling van Robin Veldman als coach van Club NXT binnen één dag afgerond. Dit was geen toeval. Binnen de club waren er al langere tijd twijfels over het functioneren van Hayen bij het tweede elftal, wat leidde tot speculaties over zijn positie.
Toen Hayen interim-coach werd na het ontslag van Ronny Deila, werd zijn tijdelijke aanstelling als risicovol beschouwd door sommige analisten en media, vooral vanwege zijn beperkte ervaring op het hoogste niveau.
Het Laatste Nieuws merkte op dat Hayen niet bekend staat als een van de meest stressbestendige trainers in België. “Het instituut is evenwel zoekende. Anders stel je Nicky Hayen niet aan als coach ad interim,” aldus HLN.

Peter Vandenbempt verklaarde dat de aanstelling van Hayen een risico inhield, verwijzend naar zijn onervarenheid op het hoogste niveau. “Het is een fijne man, maar ook niet iemand met een megagrote persoonlijkheid en uitstraling langs de lijn.”
Nog voor zijn eerste wedstrijd als interim-coach leek het al duidelijk dat Hayen het seizoen zou afmaken, maar dat zijn aanstelling waarschijnlijk niet verlengd zou worden.
Hayen is verademing na Deila
Maar Nicky Hayen maakte meteen een grote indruk als tijdelijke hoofdcoach van Club Brugge. Onder zijn leiding vertoonde het team een hernieuwd vertrouwen en drive, met een sterke balrecuperatie, enorme gretigheid en een gezonde dosis agressiviteit.
Het spel was duidelijker en gestructureerder, met minder twijfel en terughoudendheid, wat door velen als het gewenste Club Brugge wordt beschouwd. Hayen ging back to the basics en greep terug naar de fundamentals van het spel.

Hij benadrukte de verantwoordelijkheid, plichten en professionaliteit van de spelers en bracht eindelijk duidelijkheid op het veld. Dit was een verademing na de vrijblijvende aanpak van de romanticus Ronny Deila, die vaak op buikgevoel handelde, wat de individuele prestaties van spelers negatief beïnvloedde.
Club Brugge-bestuur houdt van Hayen zijn werkwijze
Nicky Hayen is vooral sterk in de analyse van de tegenstander. Hij ontleedt de tegenstander grondig vooraf en betrekt zijn spelers bij dit proces, waardoor ze meer inzicht krijgen en beter voorbereid zijn.
Zijn focus ligt op het resultaat, en hij hanteert een duidelijk plan zowel in balbezit als -verlies, wat hij effectief overbrengt op de spelersgroep. Bovendien is Hayen bereid om te werken binnen de structuur die Club Brugge heeft geïnstalleerd.
In tegenstelling tot zijn voorganger maakt Hayen gebruik van data en staat hij open voor overleg op alle niveaus, wat zeer gewaardeerd wordt door Bart Verhaeghe en zijn team.

De voorzitter zag in Hayen een trainer die de sterktes van Club Brugge weer kon benutten. “Hij consulteert mensen en pakt alle kennis in Club Brugge mee”, zei Verhaeghe aan VTM.
De academisch ingestelde Hayen overlegt veel met het bestuur, vraagt om hun mening en neemt vervolgens zelf de beslissingen. “Ze houden van die manier van werken bij Club Brugge”, zei clubwatcher Pieter-Jan Calcoen van Het Nieuwsblad.
Volgende stap: de dubbel en dominanter worden
Nicky Hayen stond voor de grootste uitdaging in zijn carrière: Club Brugge naar de tweede plaats in de Jupiler Pro League leiden en verder laten komen in de UEFA Conference League.
Hij overtrof die verwachtingen ruimschoots. Club Brugge bereikte de halve finales van de Conference League en, ondanks een achterstand van 19 punten op Union in de reguliere competitie, pakte het team op de slotdag van de play-offs zowaar de Belgische titel.
Club Brugge behaalde 24 op 30 punten in de Champions' Play-offs. Hayen bewees daarmee dat hij een resultaatgerichte coach is, en die resultaten mogen er zijn. Toch moet het voetbal van Club Brugge dominanter worden in het volgende seizoen.

Hayen werd kampioen met slechts 51% balbezit, het laagste percentage van alle ploegen die kampioen speelden in de grootste Europese competities.
Ter vergelijking: Manchester City (65%), PSV (63%), Bayer Leverkusen (60%), Real Madrid (58%), Sporting CP (58%) en Internazionale (55%) behaalden veel meer balbezit.
De verwachtingen zullen volgend seizoen veel hoger liggen, want Bart Verhaeghe sprak de ambitie uit om voor de dubbel te gaan. Hayen deelt die droom en hoopt ook op een stunt in de hervormde Champions League.
Olivier Plancke