'Scheidsrechterssoap escaleert: ontslag onvermijdelijk'

door
'Scheidsrechterssoap escaleert: ontslag onvermijdelijk'

De Belgische arbitrage blijft maar flagrante en competitiebepalende fouten afleveren. Binnen het Professional Refereeing Department (PRD) loopt intern bovendien heel wat fout. En dat blijft niet zonder gevolgen, zo is scheidsrechtersbaas Betrand Layec naar verluidt op weg naar de uitgang.

Het scheidsrechterskorps in de Jupiler Pro League had sowieso al niet de beste reputatie, maar in de voorbije maanden zijn de blunders wel erg frappant. Club Brugge legde bijvoorbeeld klacht neer na een onterecht afgekeurd doelpunt op KV Mechelen en eiste om die match te herspelen. Zover kwam het uiteindelijk niet, al werd wel toegegeven dat Blauw-Zwart benadeeld werd.

Ook KRC Genk besloot een juridische procedure aan te spannen na het veelbesproken fiasco rond de strafschopfase op het veld van Anderlecht. En de Limburgers haalden wel hun slag thuis, zo besloot de Disciplinaire Raad dat de bewuste wedstrijd wel degelijk opnieuw gespeeld moest worden. Al spande Paars-Wit inmiddels wel een beroepsprocedure aan en blijft het dossier aanslepen.

LEES OOK: Vandenbroeck voert druk op: D-day voor Zulte Waregem

Blijvende fouten in 2024

Beide zaken, en vele andere, dateren echter van voor nieuwjaar. Maar ook in 2024 is er amper sprake van beterschap. Integendeel. Ook RWDM kondigde bijvoorbeeld al stappen aan nadat het tegen KV Mechelen geen strafschop kreeg wegens handsspel. Anderlecht kreeg dan weer geen strafschop na een fout op Kasper Dolberg tegen OHL. En ook KV Kortrijk mocht klagen na een niet-gefloten penalty tegen Standard.

Daar kwam afgelopen weekend dus ook bewuste fase in Anderlecht-Gent bovenop, waarbij de Buffalo's een doelpunt onterecht afgekeurd zagen worden. Daags nadien gaf Layec ook openlijk toe dat een interventie niet nodig was, maar ook dat de fout zelf voor interpretatie vatbaar is. Dat is stilaan zijn vaste modus operandi: zoveel mogelijk fases richting de grijze zone duwen, zodat deze niet als 'echte fouten' gecatalogeerd worden.

Zware factuur voor 'buikgevoel'

Maar er worden Layec nog meer zaken kwalijk genomen. Bij Het Nieuwsblad weet men bijvoorbeeld dat er intern heel wat bedenkingen worden gemaakt bij de aanduidingen. Daarbij zou hij zich te fel laten leiden door 'buikgevoel' in plaats van door de beschikbare data. Hetzelfde geldt voor de verkiezing van 'Scheidsrechter vh Jaar': Layec koos gewoon drie genomineerden die zijn persoonlijke voorkeur uitdroegen.

Zijn werkwijzen én resultaten zijn dus op zijn zachts gezegd 'bedenkelijk'. Nochtans zou de Fransman maandelijks een slordige 15.000 euro factureren voor zijn diensten. Wat uiteraard een buitensporig bedrag gezien de staat waarin de Belgische arbitrage verkeert. Volgens Het Laatste Nieuws is het dan ook bijna zeker dat de samenwerking na het seizoen stopt. Al lijken er momenteel weinig redenen om tot dan te wachten.

Het Referee Department heeft nood aan een compleet nieuw bestuur ...

Meest recent

Gouden transferzet OHL? Mazzu in de wolken

OH Leuven is al jaren een zeer grijze ploeg. Waarnemers vinden dat er veel kwaliteit in de ploeg is, ...

8
8
Peter Verbeke keihard voor zichzelf: "Dat was een fout"

Peter Verbeke werkt bij AA Gent, Club Brugge en RSC Anderlecht. Bij die laatste club kende hij zeer ...

32
32
Tegenvaller of niet: Hubert blijft overtuigd

Bij Union SG spelen ze dit weekend tegen La Louvière. David Hubert moet wel een aantal ...

7
7
Anderlecht in paniekmodus: toch nog de markt op?

RSC Anderlecht blijft hardleers. We halen al een jaar aan dat Paars-Wit een tekort aan ...

211
211
FC Barcelona dropt bom in Europees voetbal

De afgelopen jaren is er veel veranderd in het wereldvoetbal. FC Barcelona probeerde iets in gang te ...

109
109
Vandenbroeck voert druk op: D-day voor Zulte Waregem

Zulte Waregem neemt het vandaag op tegen FCV Dender. Een match die ze maar best kunnen winnen. ...

31
31
'Koophonger Man City niet gestild: 80 miljoen euro'

Manchester City kende vele jaren amper concurrentie in Engeland. Maar de club is een nieuwe weg ...

38
38
TRANSFERUURTJE: Wereldtop bij Club, Barça met knaltransfer

De winterse transfercarrousel is afgerond. Ploegen in binnen- en buitenland hebben op Transfer ...

89
89
Stijnen briest na Patro-drama: “Ben er niet goed van”

Patro Eisden speelde 4-4 gelijk tegen Jong Genk in de Challenger Pro League. De club van Stijn ...

186
186
‘Club moet vol aan de bak: dubbel vertrek ligt al vast’

Club Brugge maakt dit seizoen weer indruk in Europa. In de competitie loopt het minder, maar de ...

281
281
Boskamp genadeloos voor Anderlecht: “Haal hem terug”

RSC Anderlecht zit in een desastreuze periode. Paars-Wit nam afscheid van Besnik Hasi en ging ...

498
498
KV Mechelen wil Antwerp ferme steek uitdelen

KV Mechelen en Royal Antwerp FC bekampen elkaar in een belangrijk rechtstreeks duel voor een plek in ...

211
211
Plots scherpe kritiek op Kompany: crisis bij Bayern

Het Bayern München van Vincent Kompany leek dit seizoen ongenaakbaar in de Bundesliga, maar ...

189
189
Beerschot-fans morren: sportieve baas slaat terug

Beerschot zag afgelopen wintermercato enkele sterkhouders vertrekken. De Antwerpse club wil zo snel ...

177
177
Vanderbiest legt veto op: geen vertrek bij KV

KV Mechelen is bezig aan een goed seizoen. Het voetbal is niet oogstrelend, maar de Maneblussers ...

145
145
Genk ruikt megadeal: transfer boven 20 miljoen

KRC Genk verkocht Hyun-Gyu Oh voor 14 miljoen euro aan Besiktas. Dat is een zeer pittige prijs voor ...

461
461
'Alarm bij Club Brugge: Arsenal en Chelsea op de stoep'

Club Brugge lijkt komende zomer een leegloop tegemoet te gaan. Heel wat basispionnen gaan de club ...

281
281
'Bom bij Club Brugge: sterspeler botst met Madou'

De wintermercato is dicht, maar bij Club Brugge blijft één dossier nazinderen. Een ...

1032
1032
‘Anderlecht beeft: in handen van Europese supermacht?’

Dat debat sleept al langer aan bij Anderlecht, maar het raakt net aan de kern van de ambitie. Want ...

604
604
Westerlo weggespeeld door STVV: Charai reageert hard

KVC Westerlo was geen partij voor een oppermachtig STVV. Het werd 0-4 in de Kempen. Uiteraard waren ...

73
73
'Renard buitenspel? Nieuwe wending bij Anderlecht'

De kans lijkt met de dag kleiner te worden dat Olivier Renard nog lang de sportieve baas zal blijven ...

519
519
Akin onthult breuk bij Beerschot: “Hij wilde niet meer spelen”

Beerschot lijkt niet meteen versterkt uit de mercato te zijn gekomen. Althans, niet op de korte ...

154
154
Vrancken zonder twijfel: “De beste in de Jupiler Pro League!"

STVV maakt een zeer stevig statement en won met 0-4 op het veld van KVC Westerlo. Een zeer knappe ...

168
168
Boskamp geeft RSCA gouden tip in trainerszoektocht

RSC Anderlecht zoekt een nieuwe trainer, maar die zoektocht verloopt moeilijk. Mark van Bommel en ...

317
317
Antwerp haalt slag thuis met nieuw contract

Royal Antwerp FC heeft nog heel weinig financiële middelen en de eigen jeugd is belangrijker ...

145
145

Meer sportnieuws