Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

309
Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

STVV is weer ‘hot’. De Kanaries sloten 2023 af met een knappe 8ste plaats en 27 punten. Ze vieren in 2024 hun 100ste verjaardag. VoetbalNieuws had in twee delen een gesprek met voorzitter David Meekers om te praten over verleden, heden en toekomst. Hij ging daarbij geen onderwerp uit de weg. 

Wie STVV in de voorbereiding wat volgde, zag een zeer leuk en frivool elftal. Dat ze echter dé revelatie van de Jupiler Pro League zouden worden, dat had wellicht niemand verwacht. De mayonaise pakt en Stayen geniet met volle teugen. Al kan dat ook een keerzijde hebben. De interesse in enkele spelers is zeer groot.

Voorzitter, gaan er smaakmakers STVV verlaten in januari?

"Kijk, we weten dat België een opleidingsland is. Bijna alle clubs, uitgezonderd Club Brugge misschien, moeten spelers verkopen om een exploitatieverlies op te vangen. Die jongens (Delorge & co, nvdr.) doen het goed en er zal zeker navraag komen naar hen. Of we hen kunnen houden? Neen. Willen we ze houden? Tuurlijk."

"“STVV is geen eindstation voor een speler van 20 jaar met veel talent, dat weten we uiteraard ook. Maar het is belangrijk dat ze de stap op het juiste moment zetten. Bij STVV kunnen onze jonge talenten spelen en zich kunnen ontwikkelen. Als ze helemaal klaar zijn, kunnen ze elders een volgende stap te zetten en het uiterste uit hun carrière te halen. Ameen Al-Dakhil bijvoorbeeld, die intussen Rode Duivel is. Maar er zijn ook jongens die te vroeg vertrekken en elders langs de kern vallen, denk maar aan een speler als Dony."

Er is veel interesse in de STVV-spelers.

Delorge wordt het hevigst gelinkt aan een transfer. 

"Frankfurt toont heel concrete belangstelling voor Delorge. Gaat een transfer in januari plaatsvinden? Dat weten we nu nog niet. Dat is een zaak voor meneer Tateishi en voor de entourage van de speler."

"Of een verkoop in januari en een uitleenbeurt tot het einde van het seizoen een optie is? Dat zijn allemaal mogelijkheden. Die jongens moeten kunnen spelen. Als bepaalde spelers een transfer naar Frankfurt, Engeland, Italie of Spanje kunnen realiseren en daar vooral op de bank zitten… Is dat dan de juiste stap? Het is aan de spelers om die keuze te maken. In die zin staan we zeker open zoals Genk met Maarten Vandevoordt heeft gedaan. Verkopen en dan nog huren. Maar dat hangt van dossier per dossier af."

Jaren geleden verkochten jullie uit noodzaak Schoofs, Edmilson en Dompé. Die angst leeft nu ook bij de STVV-fans.

"Die angst is onnodig. De situatie is nu helemaal anders. DMM is al zes jaar bij STVV en we draaiden altijd zeer stabiele jaren. Het was enkel één seizoen moeilijk, maar toen wist Peter Maes ons te redden. Er zijn ook investeringen gedaan in de ploeg de voorgaande jaren. Als er spelers vertrekken, willen we op ons huidige niveau blijven. We hopen dan andere jongens klaar te stomen. Vorig jaar duwde Vincent Kompany door voor Ameen Al-Dakhil. We wilden hem niet laten gaan, maar dat gebeurde dan toch. Hollerbach bracht Smets echter stelselmatig in de ploeg. We moeten proactief handelen."

Gaan jullie ook de markt op? Bijvoorbeeld voor een nieuwe spits?

"We gaan zeker de markt op om een spits te halen. Het siert de trainer dat hij veel vertrouwen geeft aan de andere spitsen. Ze hebben zeker kwaliteiten, maar we moeten eerlijk zijn: de statistieken van onze spitsen zijn onvoldoende. Het is niet makkelijk om met de huidige aanvallers de positie in te vullen om ook daar rendement te halen."

"Dat Kahveh Zahiroleslam al leuke zaken liet zien? Hij is een zeer goede en slimme jongen. Hij heeft ook iets onvoorspelbaar in zijn acties, wat zeer interessant is. En ik geloof in zijn groeipotentieel in de toekomst. Maar we gaan voor een spits gaan die er ook op korte termijn staat, zodat Kahveh de tijd krijgt om verder te groeien."

STVV kent een goed seizoen.

Je bent al sinds 2018 voorzitter van STVV. Je mandaat werd met nog eens twee jaar verlengd. Daarmee zal je in de top vijf komen van langstzittende STVV-voorzitters. Hoe blik je tot op heden terug op deze periode? 

"Oh, dat wist ik niet. In de Pro League ben ik in die zes jaar tijd al een van de anciens geworden. Het gaat heel snel in het voetbal. Het was een heel leerrijke periode tot dusver. Ik ben dankbaar omdat je toch veel respect van mensen binnen de club krijgt en ook van de fans. Het is echter ook ondankbaar, omdat als het minder snel gaat, ze snel op jou gaan roepen. Maar dat vind ik ook niet erg. Ik ben vroeger scheidsrechter geweest. Als het goed gaat, is dat normaal. Als het slecht gaat, dan hoor je het wel (lacht)."

"Ik ben een atypische voorzitter. De club is in Japanse handen en meneer Tateishi is de man die de feitelijke leiding heeft. We hebben een goede communicatie en er is een goed overleg. De dag dat ik het gevoel heb dat ik geen meerwaarde meer heb voor de club, dan is het misschien beter dat iemand anders dat kan doen. Maar door mijn opleiding kan ik met de financiën, het juridische aspect en kennis van de Belgische wetgeving wel mijn steentje bijdragen. Ik probeer ook het contact met de fans goed te onderhouden. Het is een leuke job."

Wat was voor jou het mooiste moment in 100 jaar STVV?

"Voor mij persoonlijk... Even denken. Als fan heb ik er veel meegemaakt in het stadion. Maar ik zal er eentje kiezen als voorzitter. Dat was voor mij na het ontslag van Marc Brys. We gingen met Nicky Hayen als coach naar Genk en we vreesden voor een pandoering. We zijn daar toen echter gaan winnen met 1-2 en dat was heel speciaal. We hadden dat absoluut niet verwacht. Dat was een heel mooi moment. "

We mogen ondertussen wel stellen dat de overname door DMM meer dan geslaagd is. 

"Dat klopt. In het begin sprak iemand van DMM over play-off, liefst binnen de drie jaar. Die uitspraak werd toen gretig aangehaald in alle media en was op dat moment te ambitieus. Binnen de club en vanuit de Japanse eigenaars is er echter de ambitie om stap voor stap te groeien. Vroeger was STVV een liftploeg, de jongste jaren zijn we uitgegroeid tot een stabiele middenmoter. Vroeg of laat willen we zeker Europa in."

"Vandaag moeten we de financiën vooral laten groeien. Vanuit Japan wordt daar heel erg hard aan gewerkt, net als in België waar we de plaatselijke markt blijven bespelen. In Japan is STVV een van de bekendste clubs geworden. We komen voor in het straatbeeld in Tokio, er zijn tv-programma’s waar STVV aan bod komt…"

Trekt STVV op termijn misschien eens naar Japan voor een tour?

"Daar is zeker al sprake van geweest. Dat behoort tot de mogelijkheden."

Het valt ook op: er is een gezond beleid. STVV springt niet verder dan de club aankan, wat bij andere ploegen wel duidelijk het geval is als we de verliezen daar bekijken.

"DMM wil vooruit maar met de voeten op de grond. De financiën worden heel erg in de gaten gehouden, maar het budget is de afgelopen jaren al gestegen."

Jullie krijgen niet zomaar een zak geld en ‘doe maar’.

"We hebben geen groot budget zoals de top zeven in België. STVV heeft een aandeelhouder die financieel sterk staat, maar er worden niet zomaar zakken geld klaargezet om zomaar uit te geven. Er moet een goed financieel en sportief plan zijn om voor stabiel succes te zorgen."

"Het kan wel eens nodig zijn dat er een injectie komt als de nood hoog is. Maar dat is uitzonderlijk. We willen op termijn graag de Champion’s play-offs halen, maar moeten we daarom heel zwaar investeren in transfers en risico’s nemen? Dan dreig je de financiële basis wankeler te maken, want er is geen zekerheid dat je het haalt. Maar we moeten proberen die stap wel te zetten met het stabiele beleid dat we nu voeren."

Tot slot: klopt het dat er in het verleden Amerikaanse interesse was in STVV?

"Concreet niet echt. Ik weet wel dat meneer Tateishi mij een hele tijd geleden heeft gezegd dat hij wel verzoeken krijgt om aan tafel te zitten. Maar verder is dat nooit gegaan bij STVV."

Lees ook: 

LEES OOK: Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 7 bekend

Gaat STVV in januari meerdere sterkhouders verliezen?

Meest recent

Pijnlijk voor Bologna-Belgen: 'Tedesco alweer ontslagen'

Het seizoen is nog maar enkele weken ver, maar toch rollen al de nodige koppen van trainers. Terwijl ...

7
7
Vandenbempt schuift meteen nieuwe CEO KBVB naar voor

Het blijft zeer onrustig binnen de voetbalbond. Na het WK moest Rudi Garcia ondanks het behalen van ...

29
29
'KV Kortrijk denkt aan nog twee bekende trainers'

Bij KV Kortrijk viel deze week het doek voor Michiel Jonckheere. De trainer werd de laan uitgestuurd ...

113
113
Club Brugge verliest groot talent: Juventus & co in de markt

Club Brugge verloor de afgelopen maanden toch wel wat toptalenten. Ze kregen daarvoor nog flink wat ...

142
142
Vermeeren bijna naar andere club: “Alles was rond met hen”

Niet elke transfer die op het eerste gezicht volledig in kannen en kruiken lijkt, wordt uiteindelijk ...

204
204
‘Van Bommel gooit De Cat na amper één cap uit Rode Duivels’

Nathan De Cat maakte in maart zijn debuut bij de Rode Duivels, maar dreigt amper één ...

175
175
Mechele zorgt met één foto voor bijzonder veel emotie

Brandon Mechele heeft de voorbije maanden een bijzonder hoofdstuk toegevoegd aan zijn leven. Samen ...

74
74
Pétrot velt oordeel over Anderlecht én Jupiler Pro League

RSC Anderlecht neemt het woensdagavond op tegen Olympique Lyon. Paars-Wit is daar niet de favoriet. ...

154
154
Bom bij KBVB: CEO Peter Willems ontslagen

Hoewel het de afgelopen weken rustig leek binnen de Belgische voetbalbond, speelde er achter de ...

147
147
Verhuurde spelers: stunt tegen Juventus en debuut tegen Real

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

31
31
Club Brugge verstoort orde: absolute top in Europa

Club Brugge heeft nog maar eens een lucratieve zomer achter in de rug. In totaal verscheen er meer ...

438
438
'Bruno verklapt wissel: vers bloed voor Anderlecht'

RSC Anderlecht moet nog vol aan de bak voor de interlandbreak. Enkele dagen voor het Zulte Waregem ...

313
313
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 7 bekend

Voor de interlandbreak staat in de Jupiler Pro League eerst nog de zevende speeldag op het ...

200
200
'Van Bommel verrast: geen De Cat, wél Antwerp-connectie'

Volgende week blazen de Rode Duivels voor het eerst sinds het WK weer verzamelen in Tubeke. De ...

356
356
Club Brugge pakt uit: sterkhouder verlengt contract

Club Brugge liet afgelopen zomer heel wat smaakmakers gaan, maar tal van andere sterkhouders bleven ...

216
216
Sibierski dropt bom: Stroeykens gratis weg bij RSCA?

Twee jaar geleden was hij nog het uithangbord van de zogenaamde 'Noblesse Oblige'-campagne, maar ...

309
309
Schoktransfer Sergio Ramos naar de Premier League?

Sergio Ramos heeft een palmares en CV om u tegen te zeggen. De centrale verdediger won zowat alles ...

76
76
Lucas Stassin roept duidelijke boodschap voor van Bommel

Lucas Stassin stond dicht bij een WK-selectie, maar uiteindelijk koos Rudi Garcia voor debutant ...

73
73
Karetsas komt met update na zorgwekkende beelden

Konstantinos Karetsas maakte afgelopen zomermercato de overstap van KRC Genk naar Borussia Dortmund. ...

83
83
Lucca Brughmans meteen Rode Duivel onder Mark van Bommel?

Mark van Bommel zal vrijdag zijn eerste selectie voor de Rode Duivels bekendmaken. België neemt ...

0
0
Straffe JPL-revelatie staat op: “Nieuwe Osimhen”

De Jupiler Pro League is zes speeldagen ver en de analisten maken al een eerste balans op. Bij KRC ...

121
121
OPTA verrast: Union grote favoriet, Anderlecht hinkt achter

Optastats is een gerenommeerd databureau dat voor de start van de competities telkens datagerichte ...

143
143
Compper met handen in het haar: “Drama voor Antwerp”

Royal Antwerp FC was goed aan het seizoen begonnen, maar kreeg de afgelopen weken heel wat klappen. ...

268
268
Charmeoffensief Mark van Bommel faalt: Rode Duivel stopt

Mark van Bommel maakt vrijdag zijn eerste selectie van de Belgische nationale ploeg bekend. De ...

260
260
Vitor Bruno verbaast met Anderlecht-duo voor Lyon

RSC Anderlecht neemt het in de Europa League op tegen Olympique Lyon. De eerste speeldag van de ...

548
548

Meer sportnieuws