Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

door
Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

STVV is weer ‘hot’. De Kanaries sloten 2023 af met een knappe 8ste plaats en 27 punten. Ze vieren in 2024 hun 100ste verjaardag. VoetbalNieuws had in twee delen een gesprek met voorzitter David Meekers om te praten over verleden, heden en toekomst. Hij ging daarbij geen onderwerp uit de weg. 

Wie STVV in de voorbereiding wat volgde, zag een zeer leuk en frivool elftal. Dat ze echter dé revelatie van de Jupiler Pro League zouden worden, dat had wellicht niemand verwacht. De mayonaise pakt en Stayen geniet met volle teugen. Al kan dat ook een keerzijde hebben. De interesse in enkele spelers is zeer groot.

Voorzitter, gaan er smaakmakers STVV verlaten in januari?

"Kijk, we weten dat België een opleidingsland is. Bijna alle clubs, uitgezonderd Club Brugge misschien, moeten spelers verkopen om een exploitatieverlies op te vangen. Die jongens (Delorge & co, nvdr.) doen het goed en er zal zeker navraag komen naar hen. Of we hen kunnen houden? Neen. Willen we ze houden? Tuurlijk."

"“STVV is geen eindstation voor een speler van 20 jaar met veel talent, dat weten we uiteraard ook. Maar het is belangrijk dat ze de stap op het juiste moment zetten. Bij STVV kunnen onze jonge talenten spelen en zich kunnen ontwikkelen. Als ze helemaal klaar zijn, kunnen ze elders een volgende stap te zetten en het uiterste uit hun carrière te halen. Ameen Al-Dakhil bijvoorbeeld, die intussen Rode Duivel is. Maar er zijn ook jongens die te vroeg vertrekken en elders langs de kern vallen, denk maar aan een speler als Dony."

Er is veel interesse in de STVV-spelers.

Delorge wordt het hevigst gelinkt aan een transfer. 

"Frankfurt toont heel concrete belangstelling voor Delorge. Gaat een transfer in januari plaatsvinden? Dat weten we nu nog niet. Dat is een zaak voor meneer Tateishi en voor de entourage van de speler."

"Of een verkoop in januari en een uitleenbeurt tot het einde van het seizoen een optie is? Dat zijn allemaal mogelijkheden. Die jongens moeten kunnen spelen. Als bepaalde spelers een transfer naar Frankfurt, Engeland, Italie of Spanje kunnen realiseren en daar vooral op de bank zitten… Is dat dan de juiste stap? Het is aan de spelers om die keuze te maken. In die zin staan we zeker open zoals Genk met Maarten Vandevoordt heeft gedaan. Verkopen en dan nog huren. Maar dat hangt van dossier per dossier af."

Jaren geleden verkochten jullie uit noodzaak Schoofs, Edmilson en Dompé. Die angst leeft nu ook bij de STVV-fans.

"Die angst is onnodig. De situatie is nu helemaal anders. DMM is al zes jaar bij STVV en we draaiden altijd zeer stabiele jaren. Het was enkel één seizoen moeilijk, maar toen wist Peter Maes ons te redden. Er zijn ook investeringen gedaan in de ploeg de voorgaande jaren. Als er spelers vertrekken, willen we op ons huidige niveau blijven. We hopen dan andere jongens klaar te stomen. Vorig jaar duwde Vincent Kompany door voor Ameen Al-Dakhil. We wilden hem niet laten gaan, maar dat gebeurde dan toch. Hollerbach bracht Smets echter stelselmatig in de ploeg. We moeten proactief handelen."

Gaan jullie ook de markt op? Bijvoorbeeld voor een nieuwe spits?

"We gaan zeker de markt op om een spits te halen. Het siert de trainer dat hij veel vertrouwen geeft aan de andere spitsen. Ze hebben zeker kwaliteiten, maar we moeten eerlijk zijn: de statistieken van onze spitsen zijn onvoldoende. Het is niet makkelijk om met de huidige aanvallers de positie in te vullen om ook daar rendement te halen."

"Dat Kahveh Zahiroleslam al leuke zaken liet zien? Hij is een zeer goede en slimme jongen. Hij heeft ook iets onvoorspelbaar in zijn acties, wat zeer interessant is. En ik geloof in zijn groeipotentieel in de toekomst. Maar we gaan voor een spits gaan die er ook op korte termijn staat, zodat Kahveh de tijd krijgt om verder te groeien."

STVV kent een goed seizoen.

Je bent al sinds 2018 voorzitter van STVV. Je mandaat werd met nog eens twee jaar verlengd. Daarmee zal je in de top vijf komen van langstzittende STVV-voorzitters. Hoe blik je tot op heden terug op deze periode? 

"Oh, dat wist ik niet. In de Pro League ben ik in die zes jaar tijd al een van de anciens geworden. Het gaat heel snel in het voetbal. Het was een heel leerrijke periode tot dusver. Ik ben dankbaar omdat je toch veel respect van mensen binnen de club krijgt en ook van de fans. Het is echter ook ondankbaar, omdat als het minder snel gaat, ze snel op jou gaan roepen. Maar dat vind ik ook niet erg. Ik ben vroeger scheidsrechter geweest. Als het goed gaat, is dat normaal. Als het slecht gaat, dan hoor je het wel (lacht)."

"Ik ben een atypische voorzitter. De club is in Japanse handen en meneer Tateishi is de man die de feitelijke leiding heeft. We hebben een goede communicatie en er is een goed overleg. De dag dat ik het gevoel heb dat ik geen meerwaarde meer heb voor de club, dan is het misschien beter dat iemand anders dat kan doen. Maar door mijn opleiding kan ik met de financiën, het juridische aspect en kennis van de Belgische wetgeving wel mijn steentje bijdragen. Ik probeer ook het contact met de fans goed te onderhouden. Het is een leuke job."

Wat was voor jou het mooiste moment in 100 jaar STVV?

"Voor mij persoonlijk... Even denken. Als fan heb ik er veel meegemaakt in het stadion. Maar ik zal er eentje kiezen als voorzitter. Dat was voor mij na het ontslag van Marc Brys. We gingen met Nicky Hayen als coach naar Genk en we vreesden voor een pandoering. We zijn daar toen echter gaan winnen met 1-2 en dat was heel speciaal. We hadden dat absoluut niet verwacht. Dat was een heel mooi moment. "

We mogen ondertussen wel stellen dat de overname door DMM meer dan geslaagd is. 

"Dat klopt. In het begin sprak iemand van DMM over play-off, liefst binnen de drie jaar. Die uitspraak werd toen gretig aangehaald in alle media en was op dat moment te ambitieus. Binnen de club en vanuit de Japanse eigenaars is er echter de ambitie om stap voor stap te groeien. Vroeger was STVV een liftploeg, de jongste jaren zijn we uitgegroeid tot een stabiele middenmoter. Vroeg of laat willen we zeker Europa in."

"Vandaag moeten we de financiën vooral laten groeien. Vanuit Japan wordt daar heel erg hard aan gewerkt, net als in België waar we de plaatselijke markt blijven bespelen. In Japan is STVV een van de bekendste clubs geworden. We komen voor in het straatbeeld in Tokio, er zijn tv-programma’s waar STVV aan bod komt…"

Trekt STVV op termijn misschien eens naar Japan voor een tour?

"Daar is zeker al sprake van geweest. Dat behoort tot de mogelijkheden."

Het valt ook op: er is een gezond beleid. STVV springt niet verder dan de club aankan, wat bij andere ploegen wel duidelijk het geval is als we de verliezen daar bekijken.

"DMM wil vooruit maar met de voeten op de grond. De financiën worden heel erg in de gaten gehouden, maar het budget is de afgelopen jaren al gestegen."

Jullie krijgen niet zomaar een zak geld en ‘doe maar’.

"We hebben geen groot budget zoals de top zeven in België. STVV heeft een aandeelhouder die financieel sterk staat, maar er worden niet zomaar zakken geld klaargezet om zomaar uit te geven. Er moet een goed financieel en sportief plan zijn om voor stabiel succes te zorgen."

"Het kan wel eens nodig zijn dat er een injectie komt als de nood hoog is. Maar dat is uitzonderlijk. We willen op termijn graag de Champion’s play-offs halen, maar moeten we daarom heel zwaar investeren in transfers en risico’s nemen? Dan dreig je de financiële basis wankeler te maken, want er is geen zekerheid dat je het haalt. Maar we moeten proberen die stap wel te zetten met het stabiele beleid dat we nu voeren."

Tot slot: klopt het dat er in het verleden Amerikaanse interesse was in STVV?

"Concreet niet echt. Ik weet wel dat meneer Tateishi mij een hele tijd geleden heeft gezegd dat hij wel verzoeken krijgt om aan tafel te zitten. Maar verder is dat nooit gegaan bij STVV."

Lees ook: 

LEES OOK: Vrancken is scherp na vreemde rode kaart voor STVV

Gaat STVV in januari meerdere sterkhouders verliezen?

Meest recent

Atlético pakt uit met knaltransfer, Liverpool dokt 70 miljoen

Het einde van de winterse transferperiode is in zicht, dinsdagnacht sluit de mercato in ...

19
19
'Deadline-drukte bij Genk: dríé grote transferdossiers'

KRC Genk maakte zondag een einde aan zijn maandenlange reeks zonder competitiezege. Hierdoor kan het ...

75
75
2 op 10 - Kranten maken brandhout van Anderlecht-schlemiel

De 2-0-nederlaag op het veld van Standard heeft Besnik Hasi uiteindelijk de kop gekost als trainer ...

101
101
‘Anderlecht ruikt coachwissel: topkandidaat ligt open’

Het is weer crisis in Anderlecht. De positie van Besnik Hasi wankelt, want paars-wit ruikt een ...

278
278
Bom ontploft bij L'OM: Vermeeren betrokken in heftig incident

Olympique Marseille heeft een absolute rotweek achter de rug. De tegenvallende prestaties leidden ...

219
219
'Schok bij Club Brugge: complete U-bocht op transfermarkt'

Dinsdagavond is het zover, dan sluit de transfermakt opnieuw onverbibbelijk zijn deuren. Bij een ...

385
385
Doek valt over Hasi: opzienbarende opvolger al genoemd

Het doek is gevallen over Besnik Hasi als hoofdcoach van RSC Anderlecht. De nederlaag van ...

391
391
'Genk heeft beet en telt 1 miljoen euro neer'

KRC Genk pakte zondag eindelijk nog eens een competitiezege. De laatste overwinning dateerde al van ...

100
100
Vandenbempt waarschuwt Anderlecht in zoektocht naar nieuwe coach

Anderlecht ging zondag opnieuw pijnlijk onderuit, deze keer in de Clasico op het veld van Standard. ...

390
390
'Nottingham Forest grijpt naast Rode Duivel'

Vorig seizoen was Nottingham Forest nog dé sensatie van de Premier League, maar dit seizoen ...

41
41
Leko verklaart bizarre tactische keuze: "Hij was niet fit"

Club Brugge wist zich eerder deze week nog knap te kwalificeren in de Champions League, maar is ...

169
169
'Genk weigert miljoenenbod en haalt nog toptalent'

Bij KRC Genk is het tot dusver een vrij rustige wintermercato geweest, maar maandag lijkt er op de ...

166
166
'Club hakt transferknopen door: 100 miljoen geweigerd'

De voorbije dagen draaide de geruchtenmolen bij Club Brugge op volle toeren. Zowel aan inkomende als ...

404
404
'Vermeeren slachtoffer van knaltransfer Essevee'

Arthur Vermeeren mocht zaterdag nog eens tien minuten meedoen bij Olympique Marseille. Onze ...

109
109
'Anderlecht verrast: toch nog aanwinst op komst'

Besnik Hasi verwachtte ingaand geen nieuws meer bij RSC Anderlecht. Al haalde onze redactie aan dat ...

265
265
Anderlecht-fans reageren unaniem na ontslag Hasi

Anderlecht ging zondag opnieuw onderuit, deze keer in de Clasico op het veld van Standard. Dat ...

279
279
KV Mechelen valt ondanks knappe comeback uit top zes

KV Mechelen is zijn plaats in de top zes kwijt. Op het veld van OH Leuven redden ze dankzij een ...

93
93
Anderlecht zoekt coach: dit zijn 10 mogelijke kandidaten

Besnik Hasi is ontslagen als trainer van RSC Anderlecht. Een logische beslissing na 18 zeges in 43 ...

2014
2014
Kogel is door de kerk: Anderlecht ontslaat Hasi

RSC Anderlecht heeft zopas Besnik Hasi ontslagen. Dat heeft de club meegedeeld via de officiële ...

483
483
Union SG haalt zwak Club Brugge meteen van zijn wolk

De beste Belgische ploegen van de afgelopen jaren stonden vanavond in het Dudenpark tegenover ...

222
222
‘Antwerp snel verlost van floptransfer’

De zomermercato van Royal Antwerp FC was zeker geen groot succes. De Great Old gaat mogelijk een van ...

174
174
‘Race tegen de klok: Club Brugge wil €7,5M-powerhouse’

Club Brugge heeft een transfertarget op de radar die deze winter plots overal opduikt. Zijn dossier ...

698
698
Ajax flikt het en heeft zeer grote transfer beet

Ajax verloor vandaag weer punten en telt achttien puntern minder dan PSV. Zo gaan voor het vierde ...

74
74
Man City loopt alweer kater op tegen Tottenham

In de Premier League moest Manchester City op bezoek gaan bij het povere Tottenham. De troepen van ...

32
32
PSV pakt na demonstratie uit met geweldig nieuws

Het moet bijzonder plezant zijn om vandaag fan te zijn van PSV. Ze domineren de Nederlandse ...

49
49

Meer sportnieuws