Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

309 stemmen
Delorge weg bij STVV? Nieuwe spits? Meekers spreekt

STVV is weer ‘hot’. De Kanaries sloten 2023 af met een knappe 8ste plaats en 27 punten. Ze vieren in 2024 hun 100ste verjaardag. VoetbalNieuws had in twee delen een gesprek met voorzitter David Meekers om te praten over verleden, heden en toekomst. Hij ging daarbij geen onderwerp uit de weg. 

Wie STVV in de voorbereiding wat volgde, zag een zeer leuk en frivool elftal. Dat ze echter dé revelatie van de Jupiler Pro League zouden worden, dat had wellicht niemand verwacht. De mayonaise pakt en Stayen geniet met volle teugen. Al kan dat ook een keerzijde hebben. De interesse in enkele spelers is zeer groot.

Voorzitter, gaan er smaakmakers STVV verlaten in januari?

"Kijk, we weten dat België een opleidingsland is. Bijna alle clubs, uitgezonderd Club Brugge misschien, moeten spelers verkopen om een exploitatieverlies op te vangen. Die jongens (Delorge & co, nvdr.) doen het goed en er zal zeker navraag komen naar hen. Of we hen kunnen houden? Neen. Willen we ze houden? Tuurlijk."

"“STVV is geen eindstation voor een speler van 20 jaar met veel talent, dat weten we uiteraard ook. Maar het is belangrijk dat ze de stap op het juiste moment zetten. Bij STVV kunnen onze jonge talenten spelen en zich kunnen ontwikkelen. Als ze helemaal klaar zijn, kunnen ze elders een volgende stap te zetten en het uiterste uit hun carrière te halen. Ameen Al-Dakhil bijvoorbeeld, die intussen Rode Duivel is. Maar er zijn ook jongens die te vroeg vertrekken en elders langs de kern vallen, denk maar aan een speler als Dony."

Er is veel interesse in de STVV-spelers.

Delorge wordt het hevigst gelinkt aan een transfer. 

"Frankfurt toont heel concrete belangstelling voor Delorge. Gaat een transfer in januari plaatsvinden? Dat weten we nu nog niet. Dat is een zaak voor meneer Tateishi en voor de entourage van de speler."

"Of een verkoop in januari en een uitleenbeurt tot het einde van het seizoen een optie is? Dat zijn allemaal mogelijkheden. Die jongens moeten kunnen spelen. Als bepaalde spelers een transfer naar Frankfurt, Engeland, Italie of Spanje kunnen realiseren en daar vooral op de bank zitten… Is dat dan de juiste stap? Het is aan de spelers om die keuze te maken. In die zin staan we zeker open zoals Genk met Maarten Vandevoordt heeft gedaan. Verkopen en dan nog huren. Maar dat hangt van dossier per dossier af."

Jaren geleden verkochten jullie uit noodzaak Schoofs, Edmilson en Dompé. Die angst leeft nu ook bij de STVV-fans.

"Die angst is onnodig. De situatie is nu helemaal anders. DMM is al zes jaar bij STVV en we draaiden altijd zeer stabiele jaren. Het was enkel één seizoen moeilijk, maar toen wist Peter Maes ons te redden. Er zijn ook investeringen gedaan in de ploeg de voorgaande jaren. Als er spelers vertrekken, willen we op ons huidige niveau blijven. We hopen dan andere jongens klaar te stomen. Vorig jaar duwde Vincent Kompany door voor Ameen Al-Dakhil. We wilden hem niet laten gaan, maar dat gebeurde dan toch. Hollerbach bracht Smets echter stelselmatig in de ploeg. We moeten proactief handelen."

Gaan jullie ook de markt op? Bijvoorbeeld voor een nieuwe spits?

"We gaan zeker de markt op om een spits te halen. Het siert de trainer dat hij veel vertrouwen geeft aan de andere spitsen. Ze hebben zeker kwaliteiten, maar we moeten eerlijk zijn: de statistieken van onze spitsen zijn onvoldoende. Het is niet makkelijk om met de huidige aanvallers de positie in te vullen om ook daar rendement te halen."

"Dat Kahveh Zahiroleslam al leuke zaken liet zien? Hij is een zeer goede en slimme jongen. Hij heeft ook iets onvoorspelbaar in zijn acties, wat zeer interessant is. En ik geloof in zijn groeipotentieel in de toekomst. Maar we gaan voor een spits gaan die er ook op korte termijn staat, zodat Kahveh de tijd krijgt om verder te groeien."

STVV kent een goed seizoen.

Je bent al sinds 2018 voorzitter van STVV. Je mandaat werd met nog eens twee jaar verlengd. Daarmee zal je in de top vijf komen van langstzittende STVV-voorzitters. Hoe blik je tot op heden terug op deze periode? 

"Oh, dat wist ik niet. In de Pro League ben ik in die zes jaar tijd al een van de anciens geworden. Het gaat heel snel in het voetbal. Het was een heel leerrijke periode tot dusver. Ik ben dankbaar omdat je toch veel respect van mensen binnen de club krijgt en ook van de fans. Het is echter ook ondankbaar, omdat als het minder snel gaat, ze snel op jou gaan roepen. Maar dat vind ik ook niet erg. Ik ben vroeger scheidsrechter geweest. Als het goed gaat, is dat normaal. Als het slecht gaat, dan hoor je het wel (lacht)."

"Ik ben een atypische voorzitter. De club is in Japanse handen en meneer Tateishi is de man die de feitelijke leiding heeft. We hebben een goede communicatie en er is een goed overleg. De dag dat ik het gevoel heb dat ik geen meerwaarde meer heb voor de club, dan is het misschien beter dat iemand anders dat kan doen. Maar door mijn opleiding kan ik met de financiën, het juridische aspect en kennis van de Belgische wetgeving wel mijn steentje bijdragen. Ik probeer ook het contact met de fans goed te onderhouden. Het is een leuke job."

Wat was voor jou het mooiste moment in 100 jaar STVV?

"Voor mij persoonlijk... Even denken. Als fan heb ik er veel meegemaakt in het stadion. Maar ik zal er eentje kiezen als voorzitter. Dat was voor mij na het ontslag van Marc Brys. We gingen met Nicky Hayen als coach naar Genk en we vreesden voor een pandoering. We zijn daar toen echter gaan winnen met 1-2 en dat was heel speciaal. We hadden dat absoluut niet verwacht. Dat was een heel mooi moment. "

We mogen ondertussen wel stellen dat de overname door DMM meer dan geslaagd is. 

"Dat klopt. In het begin sprak iemand van DMM over play-off, liefst binnen de drie jaar. Die uitspraak werd toen gretig aangehaald in alle media en was op dat moment te ambitieus. Binnen de club en vanuit de Japanse eigenaars is er echter de ambitie om stap voor stap te groeien. Vroeger was STVV een liftploeg, de jongste jaren zijn we uitgegroeid tot een stabiele middenmoter. Vroeg of laat willen we zeker Europa in."

"Vandaag moeten we de financiën vooral laten groeien. Vanuit Japan wordt daar heel erg hard aan gewerkt, net als in België waar we de plaatselijke markt blijven bespelen. In Japan is STVV een van de bekendste clubs geworden. We komen voor in het straatbeeld in Tokio, er zijn tv-programma’s waar STVV aan bod komt…"

Trekt STVV op termijn misschien eens naar Japan voor een tour?

"Daar is zeker al sprake van geweest. Dat behoort tot de mogelijkheden."

Het valt ook op: er is een gezond beleid. STVV springt niet verder dan de club aankan, wat bij andere ploegen wel duidelijk het geval is als we de verliezen daar bekijken.

"DMM wil vooruit maar met de voeten op de grond. De financiën worden heel erg in de gaten gehouden, maar het budget is de afgelopen jaren al gestegen."

Jullie krijgen niet zomaar een zak geld en ‘doe maar’.

"We hebben geen groot budget zoals de top zeven in België. STVV heeft een aandeelhouder die financieel sterk staat, maar er worden niet zomaar zakken geld klaargezet om zomaar uit te geven. Er moet een goed financieel en sportief plan zijn om voor stabiel succes te zorgen."

"Het kan wel eens nodig zijn dat er een injectie komt als de nood hoog is. Maar dat is uitzonderlijk. We willen op termijn graag de Champion’s play-offs halen, maar moeten we daarom heel zwaar investeren in transfers en risico’s nemen? Dan dreig je de financiële basis wankeler te maken, want er is geen zekerheid dat je het haalt. Maar we moeten proberen die stap wel te zetten met het stabiele beleid dat we nu voeren."

Tot slot: klopt het dat er in het verleden Amerikaanse interesse was in STVV?

"Concreet niet echt. Ik weet wel dat meneer Tateishi mij een hele tijd geleden heeft gezegd dat hij wel verzoeken krijgt om aan tafel te zitten. Maar verder is dat nooit gegaan bij STVV."

Lees ook: 

LEES OOK: 'STVV slaat toe: derde zomeraanwinst is bijna een feit'

Gaat STVV in januari meerdere sterkhouders verliezen?

Meest recent

De Cuyper geniet van Belgische fans: "Héél leuk om zien"

De Rode Duivels spelen in de nacht van maandag op dinsdag tegen de Verenigde Staten. Maxim De Cuyper ...

47
47
'Union SG verhoogt bod: transfer stap dichterbij'

Union SG was al zeer actief op de transfermarkt. De Brusselaars zijn volop bezig met het proberen af ...

47
47
Egypte na triller door naar achtste finales

Australië en Egypte speelden vanavond hun zestiende finale. Beide landen hoopten geschiedenis ...

40
40
Vanaken, Tielemans of De Bruyne? Deze Duivel verliest plaats

Bepaalde media riepen zeer hard om een middenveld met Youri Tielemans, Hans Vanaken en Kevin De ...

156
156
'STVV slaat toe: derde zomeraanwinst is bijna een feit'

STVV is op weg naar een derde ingaande transfer. De Kanaries gaan weldra een volgende speler ...

77
77
'Anderlecht wil stunten met peperdure MLS-aankoop'

RSC Anderlecht heeft nood aan aanvallende versterkingen. De geruchtenmolen begint stilaan op gang te ...

256
256
Nederland oordeelt over Lukaku: "Rom is een betere versie"

Romelu Lukaku is al vele jaren een spits die het voortreffelijk doet bij de Europese top en subtop. ...

275
275
'Union SG ontvangt monsterbod van 20 miljoen euro'

Union SG gaat deze zomermercato héél flink cashen. De bekerwinnaar heeft vandaag een ...

78
78
Sibierski, Pétrot en Biancone: vloek doorbreken bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft met Gulian Biancone en Léo Petrot twee Franse verdedigers gehaald, nadat ...

310
310
Al-Nassr stunt met coach, Aké verrast iedereen

Toch wel verrassend transfernieuws. Al-Nassr heeft een nieuwe coach aangesteld en het is niét ...

39
39
De Cat dreigt transferbom Anderlecht zwaar te verknallen

Nathan De Cat moest dé droomtransfer van Anderlecht worden. Een jackpot van 25 miljoen euro ...

455
455
'Anderlecht plant miljoenenbod op ex-smaakmaker Antwerp'

RSC Anderlecht is op zoek naar ervaring, dat is duidelijk. De Brusselaars haalden al twee stevige ...

323
323
Transfervuurwerk bij STVV: ‘topspelers’ op komst

STVV zag al heel wat volk vertrekken. De club nam ook afscheid van Wouter Vrancken, die naar Hearts ...

411
411
Geen twijfel: waarom De Bruyne nét wel moet starten tegen de VS

Bondscoach Rudi Garcia gaat wisselen tegen de Verenigde Staten. Ondergetekende liet al meermaals ...

153
153
De Ketelaere krijgt gouden raad: “Bestudeer WK-revelatie!”

Charles De Ketelaere krijgt het vertrouwen in de basis van bondscoach Rudi Garcia dit WK, maar de ...

70
70
Verrassend oordeel akkefietje Tielemans – Trossard

Het was een opvallend beeld tijdens België – Senegal. Bij een 0-2 achterstand ging ...

126
126
Cercle Brugge hoort kassa rinkelen: onverwachte transfer

Cercle Brugge wist de afgelopen seizoenen enkele knappe uitgaande deals af te ronden. Groen-Zwart ...

108
108
Ongezien: 'aardbevingen' gemeten bij Duivelse comeback

De comeback van de Rode Duivels tegen Senegal blijft nog nazinderen. Na een 0-2 achterstand vochten ...

54
54
Kljestan roept ferme waarschuwing richting Rode Duivels

De Rode Duivels nemen het in de 1/8e finales op tegen de Verenigde Staten. Het gastland kent een ...

228
228
‘Diego Moreira versiert op WK direct toptransfer’

Diego Moreira leek als extra joker mee te gaan naar het WK, maar bondscoach Rudi Garcia gebruikte ...

293
293
Rode Duivels met voetjes op de grond: “Slechter kon niet”

Ondanks de kwalificatie voor de 1/8e finales blijft het bang afwachten hoe de wedstrijd tegen de ...

139
139
‘Westerlo start transferoorlog met Dender: juridische stappen'

Westerlo is druk in de weer om de zomermercato af te speuren. De Kemphanen willen ferm toeslaan deze ...

82
82
Dropt Garcia bom? ‘Mechele ineens geen zekerheid meer’

Brandon Mechele is één van de grote revelaties van de Rode Duivels, zoniet van het WK. ...

822
822
Anderlecht verbaast met opmerkelijke zomerplannen

Terwijl het WK volop aan de gang is, zijn de Belgische clubs zich al aan het voorbereiden op het ...

535
535
‘KAA Gent lonkt naar ambitieuze knaltransfer’

KAA Gent is naarstig op zoek naar opportuniteiten op de zomertransfermarkt. De Buffalo’s ...

309
309

Meer sportnieuws