Transferdrama: Overmars aan de ketting bij Antwerp FC

541
Transferdrama: Overmars aan de ketting bij Antwerp FC

De Champions League-campagne van Antwerp FC verloopt erg teleurstellend met 0 punten na vijf speeldagen. Door het voorzichtige transferbeleid in de zomermercato, gericht op financiële zelfstandigheid, ook onder nauw toezicht van de UEFA, krijgt de club nu de rekening gepresenteerd op het hoogste Europese niveau.

Ondanks de grote inzet en strijdlust is Antwerp het 'kleine broertje' in de Champions League, met een tekort aan ervaring, maturiteit en kwaliteit.

LEES OOK: 'Antwerp pakt stevig uit: twee vliegen in één klap'

Antwerp wil zich tonen: “Zal niet na 4 speeldagen beslist zijn”

Met ambitie en trots nam Antwerp FC de uitdaging aan om zich te meten met 's werelds beste teams in de Champions League. Hoewel de sportieve en financiële doelstellingen van de Great Old ingesteld waren op de Europa League, was de club niet van plan om zich belachelijk te maken in het Kampioenenbal.

“Nu het zover is, willen we ons tonen aan Europa”, zei Sven Jaecques. In een groep met FC Barcelona, Shakhtar Donetsk en FC Porto besefte Mark van Bommel dat alles mogelijk was: “Het zal niet na vier speeldagen beslist zijn”, sprak Van Bommel zijn geloof in eigen kunnen uit.

Dit bleek al snel een enorme uitdaging te worden, om niet te zeggen een mission impossible, aangezien er vorige zomer geen Champions League-versterkingen arriveerden op de Bosuil.

Antwerp heeft in de voorbije zomermercato nieuwe spelers aangetrokken, waaronder George Ilenikhena, Jacob Ondrejka, Chidera Ejuke, Soumaila Coulibaly en Owen Wijndal, maar tegelijkertijd heeft RAFC ook enkele absolute sterkhouders zoals Willian Pacho, Gaston Avila en Calvin Stengs zien vertrekken.

Er kan gesteld worden dat Antwerp FC vandaag niet per se versterkt is, en misschien zelfs licht verzwakt tegenover vorig seizoen, gelet op pure kwaliteit en ervaring. En dan is het moeilijk om een rol van betekenis te spelen in de Champions League.

Bewust geen 'Champions League-waardige' transfers gehaald

Na vijf speeldagen in de Champions League staat Antwerp troosteloos onderaan met 0 punten in groep H. De kloof met Shakhtar Donetsk, de derde in de poule, is enorm met een verschil van maar liefst 9 punten, en het doelpuntensaldo van Antwerp is zorgwekkend met -12.

Het gebrek aan succes in Europa lijkt de voorspelling van Marc Overmars te bevestigen. “Als je me eerlijk vraagt of we er klaar voor zijn: dat niet”, verklaarde de Directeur Voetbalzaken voor de start van het Kampioenenbal. “Volgens mij zijn we nog niet op het niveau om een rol van betekenis te spelen in de Champions League.”

Overmars wist dat Antwerp mogelijk niet voldoende gewapend was om mee te draaien in de Champions League, maar toch koos de club er afgelopen zomer resoluut voor om geen buitensporige of ‘zotte’ transfers te realiseren op de transfermarkt. “We gaan geen gekke dingen doen als we ons kwalificeren”, zei Sven Jaecques.

“Deze kwalificatie verandert niets. Nieuwe spelers moeten een meerwaarde hebben. Vind je die niet, dan kan je beter tot in december wachten. We gaan niet kopen om te kopen”, zei Marc Overmars.

Het behalen van een plek in de groepsfase van de Champions League leverde de club minstens 15 miljoen euro op, terwijl de initiële begroting was gebaseerd op kwalificatie voor de Europa League.

Via de Champions League kwam er dus 7 tot 10 miljoen euro extra binnen, maar toch koos Antwerp er desondanks voor om geen uitgesproken 'Champions League-waardige spelers' aan te trekken.

Dit zou kunnen worden gezien als schuldig verzuim van de personen die het transferbeleid voeren bij de Great Old. Aan de andere kant lijkt de financiële voorzichtigheid en waakzaamheid van de club een logische benadering te zijn.

Overmars houdt de vinger op de knip

Het valt niet te ontkennen dat Marc Overmars steeds meer op zijn centen begint te letten als Directeur Voetbalzaken. Hij is van mening dat de club financieel zelfvoorzienend moet worden en minder afhankelijk moet zijn van de financiële injecties van Paul Gheysens.

De Tijd schreef dat de investeringen van Gheysens sinds 2015 flirten met 200 miljoen euro, en dat hij jaarlijks tientallen miljoenen euro's verlies uit eigen zak bijpast. Enkele maanden geleden stond er nog een kapitaalverhoging op de agenda ter waarde van maximaal 47,5 miljoen euro, maar deze geplande investering werd on hold geplaatst.

Daarnaast staat Antwerp onder nauw toezicht van de Europese voetbalbond UEFA, die de club in juli een boete van 2 miljoen euro oplegde wegens het niet naleven van de FFP-regelgeving (Financial Fair Play). 

De Great Old heeft met de UEFA een ‘settlement agreement’ gesloten waarbij het doel is tegen 2026 helemaal te voldoen aan de FFP-regels.

Dit verklaart mogelijk het voorzichtige transferbeleid van Antwerp tijdens de zomermercato, waarbij de club op voorhand wist dat zware investeringen niet waarschijnlijk waren met het oog op een veelbelovende campagne in de Champions League. 

Ondanks de enorme inzet en sterke mentaliteit van Antwerp, Gazet van Antwerpen dicht de club zelfs de prijs voor strijdlust toe, was het verschil in ervaring, klasse en niveau te groot met hun tegenstanders in groep H.

Antwerp FC is het kleine broertje in de Champions League

In verschillende wedstrijden liet de Great Old na om zijn kansen te grijpen, en het algemene verloop van hun Champions League-campagne kan worden omschreven als 'net niet'.

Volgens Het Laatste Nieuws kan het niet langer enkel aan pech worden toegeschreven, aangezien pech alleen niet resulteert in een score van 0 op 15. “Dan is er meer aan de hand.”

“Kleine details worden op dit niveau grote details”, stelde Mark van Bommel ook vast in eerder in de campagne. “Veel spelers botsten op hun limieten. We kunnen van hen geen wonderen verwachten”, zei Patrick Goots in Gazet van Antwerpen. “Antwerp heeft gestreden met de middelen die het heeft. Die zijn te weinig om punten te pakken.”

"We zijn momenteel het kleine broertje van deze Champions League”, zei hij ook.

“Antwerp mist techniek en maturiteit om op dit niveau een resultaat neer te zetten. Antwerp werd niet overklast, maar op dit niveau schiet het tekort op het vlak van techniek, maturiteit en rust”, aldus René Vandereycken in Het Nieuwsblad.

“Antwerp krijgt hier toch de rekening gepresenteerd voor de relatief bescheiden transferzomer. Het is kwalitatief simpelweg te weinig”, stelde Eddy Snelders terecht vast bij Sporza.

🚀

Antwerp moet meer kunnen spenderen op de transfermarkt

Meest recent

Degryse en Vandenbempt scherp voor dure Club Brugge-aanwinst

Lee Han-beom kende een veelbelovende start bij Club Brugge, maar volgens analisten Peter Vandenbempt ...

27
27
Bentayeb velt verrassend oordeel over Jupiler Pro League

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars verdienden als enige ploeg de overwinning. ...

61
61
Zorgwekkende situatie voor Duivel: "Heeft er niets te zoeken"

Philippe Albert heeft geen goed woord over voor de huidige situatie van Nicolas Raskin bij Rangers ...

39
39
Vandenbempt en Verheyen brengen fans in extase: "Eindelijk!"

Gert Verheyen en Peter Vandenbempt zijn al jarenlang goede vrienden en ook op professioneel vlak ...

49
49
Transferoffensief Anderlecht heeft gevolgen voor één speler

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars waren de betere in het veldspel en hadden ...

177
177
Sterkhouder bleef bij Genk: "Ik ben nog niet klaar"

Bij KRC Genk kende ze een héél lucratieve zomermercato. De Limburgers incasseerden net ...

83
83
Hautekiet ziet ander Standard: "Nog nooit gebeurd"

Standard won oververdiend met 1-0 van een matig Royal Antwerp FC. Met een elf op vijftien kennen ze ...

87
87
Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

127
127
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

140
140
'Na dramatische start: KVM beslist over lot Vanderbiest'

Na amper vijf speeldagen loert er bij enkele teams in de Jupiler Pro League al een stevige crisis om ...

301
301
Mechele waarschuwt Club voor CL: "Moeilijker dan anders"

Dinsdagavond wordt de nieuwe campagne in de league phase van de Champions League afgetrapt. Club ...

105
105
Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Anderlecht bleef zondag dan wel op een 0-0 steken tegen Genk en blijft zo achter met een toch ...

211
211
Albert ziet zonder verguisde pion groot probleem Anderlecht

Door de goede prestaties in de voorrondes van de Europa League heerste er deze zomer groot ...

320
320
Pijnlijk: NAC zet Hoefkens na tumultueuze zomer op straat

Voor Carl Hoefkens was het een zeer bewogen zomer. De trainer leek lange tijd op weg naar OH Leuven, ...

107
107
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

66
66
'Utrecht verrast met Belgische trainer'

In de Eredivisie zijn ze intussen ook al vijf speeldagen ver en dat levert al enkele verrassingen ...

105
105
Verhaeghe brengt nieuws: Club moet verhuis uitstellen

Club Brugge trapt dinsdagavond tegen Aston Villa zijn campagne in de Champions League af. Dat ...

658
658
'Cercle strijdt met Hayen en Essevee voor oude bekende'

De transferperiode mag dan wel voorbij zijn, maar bij Cercle Brugge is het nog behoorlijk druk. ...

197
197
TRANSFERUURTJE: 'Plotse megatransfer Cercle, Bayern grijpt in'

De zomermercato mag in België dan wel voorbij zijn, ploegen kunnen nog steeds spelers verpatsen ...

220
220
Meteen rumoer bij Anderlecht: “Publiek wordt al nerveus”

RSC Anderlecht speelde afgelopen speeldag 0-0 gelijk tegen KRC Genk. Paars-Wit staat na vijf ...

407
407
Brandon Mechele maakt diepe emoties los met één bericht

Brandon Mechele heeft heel wat emoties losgemaakt met een recent bericht. De verdediger van Club ...

216
216
Stassin verstuurt duidelijke boodschap richting van Bommel

Lucas Stassin werd afgelopen zomer over het hoofd gezien in de WK-selectie van bondscoach Rudi ...

43
43
Schrijvers bonkt op tafel bij OHL: “Het is belachelijk”

Oud-Heverlee Leuven zit in de hoek waar klappen vallen in de Jupiler Pro League. Tegen promovendus ...

182
182
Vandenbempt: "Hij laat een krater achter bij Club Brugge"

Club Brugge pakt een twaalf op vijftien, waardoor de start dus goed is. Alleen is Blauw-Zwart ...

558
558
Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Mark van Bommel maakt deze maand zijn debuut als bondscoach van de Rode Duivels. De zomermercato ...

154
154

Meer sportnieuws