Het ontspoort volledig bij zorgwekkend Antwerp FC

door
Het ontspoort volledig bij zorgwekkend Antwerp FC

Op het gebied van de kansencreatie, de kwaliteit van de kansen, en de dreiging voor het doel, zit het goed bij Antwerp FC. “We spelen béter dan vorig seizoen”, zei Mark Bommel zelfs onlangs.

De spelkwaliteit mag dan wel goed zijn bij Antwerp, de resultaten in de laatste wedstrijden zijn dat niet. Antwerp heeft bijvoorbeeld al vier opeenvolgende wedstrijden niet gescoord. “We mogen dit nu echt wel een probleem noemen”, stelde analist Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.

LEES OOK: 'De rugzak zit vol'-Alderweireld slaat geheel nieuwe weg in

De beste defensie: de Mourinho van België

Ondanks een bescheiden puntenoogst van 14 op 27, Antwerp startte vorig seizoen met 27 op 27, kijkt Mark van Bommel best wel tevreden naar de start van Antwerp FC in het nieuwe seizoen van de Jupiler Pro League.

De Nederlandse coach prijst vooral de defensieve sterkte van zijn ploeg, dat tot nu toe slechts vier (!) tegendoelpunten heeft geïncasseerd in de competitie.

Bovendien is het opvallend dat geen enkele van deze doelpunten voortkwam uit veldspel; ze kwamen voort uit één hoekschop en uit drie strafschoppen, terwijl de ploeg daarnaast al zes keer de nul heeft weten te houden.

Antwerp FC heeft momenteel zelfs veruit de beste verdediging in België. “We zijn achterin net zo stabiel als vorig jaar”, merkte Van Bommel terecht op. Niet voor niets trok René Vandereycken in Het Nieuwsblad al eerder vergelijkingen met José Mourinho.

“Velen zien Mourinho als een defensieve trainer, maar ik bedoel dat echt in de positieve zin”, zei Vandereycken. “Van Bommel organiseert zijn ploeg naar de kwaliteiten die hij heeft. Hij maakt gebruik van de aanvallende kwaliteiten in zijn kern, maar steunt toch vooral op zijn organisatie.”

Dominanter en beter voetbal

Anderzijds speelt Antwerp FC ook dominant voetbal, met gemiddeld bijna 63% balbezit per wedstrijd, wat zelfs een stevige stijging betekent van 8% ten opzichte van vorig seizoen.

Hiermee leidt de club momenteel met voorsprong in de Belgische competitie als het gaat om balbezit. “Qua resultaat kan ik niet tevreden zijn over onze start, maar over ons spel wel”, zei Van Bommel onlangs.

Ook het aantal schoten naar en op doel, en de kwaliteit van de kansen blijven op hetzelfde niveau als in het voorgaande kampioenenjaar. “We spelen béter dan vorig seizoen”, zei Van Bommel. “Alleen geven de punten ons nog geen gelijk.”

Van Bommel stelt ook vast dat ondanks de kwaliteit van de kansen en het aantal doelpogingen, Antwerp FC in de afgelopen vier wedstrijden geen enkel doelpunt heeft weten te scoren.

De coach vond dat het aanvallend spel vorig seizoen al beter kon, en dat is vandaag nog steeds een punt van zorg. “Aanvallend kan het altijd beter, maar dat was vorig jaar ook een thema. Ons voetbal van achteruit is beter dan vorig jaar, maar dat mag niet ten koste gaan van kansen”, zei de Nederlander voor de match tegen KV Mechelen.

“Je moet dat betere spel en die controle ook kunnen uitdrukken in kansen en goals.”

“Nu echt wel een probleem”

Na het doelpuntloze gelijkspel tegen KV Mechelen afgelopen weekend staat Antwerp FC nu al vier wedstrijden op rij (tegen onder andere AA Gent, RWD Molenbeek en zelfs FC Barcelona) droog wat betreft gescoorde doelpunten.

Dit is een unicum onder de leiding van de Nederlandse coach, aangezien de voorgaande langste periode zonder doelpunten slechts drie opeenvolgende wedstrijden betrof, tegen Anderlecht, Union en Club Brugge eerder dit kalenderjaar.

“We mogen dit nu echt wel een probleem noemen”, stelde Patrick Goots scherp in Gazet van Antwerpen. “Antwerp scoort niet meer. "Op Barcelona kan je daar mee leven, maar niet drie keer na elkaar in de competitie."

Het lijkt er niet op dat het gebrek aan doelpunten in de laatste vier wedstrijden te wijten is aan een gebrek aan (kwalitatieve) kansen, het aantal schoten naar of op doel, of het gemiddelde balbezit, aangezien al deze parameters vergelijkbaar zijn met de algemene cijfers van Antwerp FC onder leiding van Van Bommel.

In feite vergaarde Antwerp zelfs minstens dubbel zoveel expected goals als hun tegenstanders in wedstrijden tegen KV Mechelen, AA Gent en RWD Molenbeek.

“We hebben balbezit, we zijn de betere ploeg, we creëren voldoende kansen. Alleen dat goaltje ontbreekt. Of die laatste bal, die we beter moeten verzorgen”, bevestigde Jelle Bataille die cijfers.

Alleen scoren ontbreekt nog

“Het klinkt misschien gek wat ik weer ga zeggen”, zei Mark van Bommel na de vier opeenvolgende wedstrijden zonder gescoord doelpunt. “Ik vind dat we goed spelen, dat we voorwaarden creëren om kansen te creëren – ik tel een stuk of zes uitgespeelde kansen zoals we ze graag zien –, alleen: je moet ze maken.”

De cijfers geven Van Bommel gelijk in zijn stelling, en aanvoerder Toby Alderweireld geeft aan dat het de ploeg momenteel aan een stukje geluk ontbreekt. “De goals blijven even achterwege, maar die gaan wel komen.”

Patrick Goots merkt ook op dat het goed zit met de kansencreatie, de kwaliteit van de kansen en de dreiging voor het doel. Antwerp heeft bovendien vaak het veldoverwicht en legt soms vlotte combinaties op de mat.

“Alleen ontbreekt in de zone van de waarheid de finesse”, stelde de analist vast. Buiten Vincent Janssen lijken er in het team niet veel spelers te zijn die gemakkelijk kunnen scoren. “Toch hoeft er niet veel te veranderen. Eens de pionnen voorin weer beginnen scoren, komt het vertrouwen terug en is het probleem ook weer opgelost.”

Speelt Antwerp kampioen dit seizoen?

Meest recent

'Belgische (top)clubs willen transferslag slaan bij Dender'

Dender beleeft een zeer moeilijk seizoen en lijkt af te stevenen op degradatie. Bijna halfweg de ...

26
26
'Saelemaekers krijgt cruciaal toekomstnieuws bij Milan'

Het valt nog af te wachten of Rudi Garcia straks tegen Liechtenstein een basisplaats in petto zal ...

19
19
Bizar verhaal: Onana zorgt voor paniek bij Rode Duivels

De Rode Duivels moeten straks tegen Liechtenstein alsnog hun ticket voor het WK zien binnen te ...

47
47
Garcia zet verrassende naam op tribune tegen Liechtenstein

De Rode Duivels moeten om 20u45 hun ticket voor het WK helemaal veilig zien te stellen. Daarvoor is ...

219
219
Stijnen moet alwéér stevige schorsing vrezen

Rond Stijn Stijnen is het maar zelden stil. De trainer van Patro Eisden stond de voorbije jaren ...

47
47
Argentinië straks met Union-speler naar WK?

Union maakte de voorbije jaren een stevige opmars en zag zijn reputatie zo gevoelig stijgen. Die ...

25
25
Mannaert spreekt klare taal over thuishaven Rode Duivels

De Rode Duivels sluiten dinsdagavond hun kwalificatiecampagne voor het WK af met een thuiswedstrijd ...

163
163
'De rugzak zit vol'-Alderweireld slaat geheel nieuwe weg in

Toby Alderweireld ruilde sinds enige tijd het voetbalveld in voor de televisiestudio, waar hij nu ...

34
34
Clement maakt droom waar en heeft nieuwe club beet

Philippe Clement heeft weer een nieuwe werkgever gevonden. De Belgische trainer werd zopas ...

138
138
Kogel is door de kerk: Club speelt niét in Almaty

Het zat er al een tijdje aan te komen, maar nu is het ook officieel. Club Brugge zal niet in Almaty ...

150
150
Croonen speelt open kaart: grote plannen bij KRC Genk

Bij KRC Genk zijn ze volop aan het werken aan het nieuwe oefencomplex wat volgend jaar in gebruik ...

106
106
TRANSFERUURTJE: 'Monsterdeal voor Club, Clement tekent'

De competities zijn inmiddels enkele maanden ver, de winterse transferperiode komt er dus met rasse ...

149
149
'Done deal: Clement verrast iedereen met nieuwe club'

Philippe Clement heeft een nieuwe club gevonden, althans dat maken buitenlandse media bekend. De ...

174
174
Liefde voor Beerschot: "Antwerp toonde al interesse"

Royal Antwerp FC en Beerschot zijn kat en hond. Op en naast het veld. Ilias Sebaoui is een jongen ...

353
353
VRT-rel escaleert: Bracke draait Van Gucht door gehaktmolen

Het was een opvallende parallel: zowel Tom Waes als Ruben Van Gucht werden recent veroordeeld voor ...

232
232
Albert voorspelt basiself Duivels: "Hij is onaantastbaar"

De Rode Duivels spelen dinsdagavond op Sclessin tegen Liechtenstein met een direct WK-ticket als ...

343
343
'Relletje bij La Roja: ploegmaats keren zich tegen Yamal'

Europees kampioen Spanje verzekerde zich afgelopen met een 0-4-zege tegen Georgië van zijn ...

240
240
Nieuw 'Vanaken-verhaal' bij Duivels? "Hij verdient de kans"

Sinds Rudi Garcia het roer overnam als bondscoach, krijgt Hans Vanaken volop zijn kans bij de Rode ...

239
239
'Vidarsson verrast: topjob lonkt bij nieuwe Belgische club'

Arnar Vidarsson is momenteel weer aan de slag als televisie-analist bij onder meer Sporza. De ...

185
185
'Alonso maakt slachtoffer: Rodrygo naar absolute grootmacht'

De winterse transferperiode komt steeds dichterbij en ook aan de top van Europa worden alweer grote ...

151
151
Defour onthult: 'Dit vond De Bruyne van Duivels in Kazachstan'

De Rode Duivels hebben dinsdagavond iets recht te zetten in de laatste WK-kwalificatiematch tegen ...

367
367
'Stormachtige Lammens dwingt United tot drastische beslissing'

De kans dat hij dinsdag tegen Liechtenstein zijn grote debuut als Rode Duivel zal maken, is ...

204
204
Dag Allemaal: 'Advocaat Verheye snoert ex keihard de mond'

De breuk tussen Rik Verheye en Manon Fichefet leek aanvankelijk nog in de typische sfeer van ...

185
185
Rudi Garcia wankelt: nieuwe bondscoach nog vóór WK?

Als alles vlot verloopt, mogen de Rode Duivels dinsdagavond hun WK-ticket vieren. Maar zelfs mits ...

403
403
Vanaken ontploft: schokkend signaal zet García onder vuur

Terwijl de Rode Duivels punten lieten liggen in Kazachstan, is er één man die ...

718
718

Meer sportnieuws