Het ontspoort volledig bij zorgwekkend Antwerp FC

door
Het ontspoort volledig bij zorgwekkend Antwerp FC

Op het gebied van de kansencreatie, de kwaliteit van de kansen, en de dreiging voor het doel, zit het goed bij Antwerp FC. “We spelen béter dan vorig seizoen”, zei Mark Bommel zelfs onlangs.

De spelkwaliteit mag dan wel goed zijn bij Antwerp, de resultaten in de laatste wedstrijden zijn dat niet. Antwerp heeft bijvoorbeeld al vier opeenvolgende wedstrijden niet gescoord. “We mogen dit nu echt wel een probleem noemen”, stelde analist Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.

LEES OOK: Oosting wild van Antwerp-verrassing: "Een openbaring!"

De beste defensie: de Mourinho van België

Ondanks een bescheiden puntenoogst van 14 op 27, Antwerp startte vorig seizoen met 27 op 27, kijkt Mark van Bommel best wel tevreden naar de start van Antwerp FC in het nieuwe seizoen van de Jupiler Pro League.

De Nederlandse coach prijst vooral de defensieve sterkte van zijn ploeg, dat tot nu toe slechts vier (!) tegendoelpunten heeft geïncasseerd in de competitie.

Bovendien is het opvallend dat geen enkele van deze doelpunten voortkwam uit veldspel; ze kwamen voort uit één hoekschop en uit drie strafschoppen, terwijl de ploeg daarnaast al zes keer de nul heeft weten te houden.

Antwerp FC heeft momenteel zelfs veruit de beste verdediging in België. “We zijn achterin net zo stabiel als vorig jaar”, merkte Van Bommel terecht op. Niet voor niets trok René Vandereycken in Het Nieuwsblad al eerder vergelijkingen met José Mourinho.

“Velen zien Mourinho als een defensieve trainer, maar ik bedoel dat echt in de positieve zin”, zei Vandereycken. “Van Bommel organiseert zijn ploeg naar de kwaliteiten die hij heeft. Hij maakt gebruik van de aanvallende kwaliteiten in zijn kern, maar steunt toch vooral op zijn organisatie.”

Dominanter en beter voetbal

Anderzijds speelt Antwerp FC ook dominant voetbal, met gemiddeld bijna 63% balbezit per wedstrijd, wat zelfs een stevige stijging betekent van 8% ten opzichte van vorig seizoen.

Hiermee leidt de club momenteel met voorsprong in de Belgische competitie als het gaat om balbezit. “Qua resultaat kan ik niet tevreden zijn over onze start, maar over ons spel wel”, zei Van Bommel onlangs.

Ook het aantal schoten naar en op doel, en de kwaliteit van de kansen blijven op hetzelfde niveau als in het voorgaande kampioenenjaar. “We spelen béter dan vorig seizoen”, zei Van Bommel. “Alleen geven de punten ons nog geen gelijk.”

Van Bommel stelt ook vast dat ondanks de kwaliteit van de kansen en het aantal doelpogingen, Antwerp FC in de afgelopen vier wedstrijden geen enkel doelpunt heeft weten te scoren.

De coach vond dat het aanvallend spel vorig seizoen al beter kon, en dat is vandaag nog steeds een punt van zorg. “Aanvallend kan het altijd beter, maar dat was vorig jaar ook een thema. Ons voetbal van achteruit is beter dan vorig jaar, maar dat mag niet ten koste gaan van kansen”, zei de Nederlander voor de match tegen KV Mechelen.

“Je moet dat betere spel en die controle ook kunnen uitdrukken in kansen en goals.”

“Nu echt wel een probleem”

Na het doelpuntloze gelijkspel tegen KV Mechelen afgelopen weekend staat Antwerp FC nu al vier wedstrijden op rij (tegen onder andere AA Gent, RWD Molenbeek en zelfs FC Barcelona) droog wat betreft gescoorde doelpunten.

Dit is een unicum onder de leiding van de Nederlandse coach, aangezien de voorgaande langste periode zonder doelpunten slechts drie opeenvolgende wedstrijden betrof, tegen Anderlecht, Union en Club Brugge eerder dit kalenderjaar.

“We mogen dit nu echt wel een probleem noemen”, stelde Patrick Goots scherp in Gazet van Antwerpen. “Antwerp scoort niet meer. "Op Barcelona kan je daar mee leven, maar niet drie keer na elkaar in de competitie."

Het lijkt er niet op dat het gebrek aan doelpunten in de laatste vier wedstrijden te wijten is aan een gebrek aan (kwalitatieve) kansen, het aantal schoten naar of op doel, of het gemiddelde balbezit, aangezien al deze parameters vergelijkbaar zijn met de algemene cijfers van Antwerp FC onder leiding van Van Bommel.

In feite vergaarde Antwerp zelfs minstens dubbel zoveel expected goals als hun tegenstanders in wedstrijden tegen KV Mechelen, AA Gent en RWD Molenbeek.

“We hebben balbezit, we zijn de betere ploeg, we creëren voldoende kansen. Alleen dat goaltje ontbreekt. Of die laatste bal, die we beter moeten verzorgen”, bevestigde Jelle Bataille die cijfers.

Alleen scoren ontbreekt nog

“Het klinkt misschien gek wat ik weer ga zeggen”, zei Mark van Bommel na de vier opeenvolgende wedstrijden zonder gescoord doelpunt. “Ik vind dat we goed spelen, dat we voorwaarden creëren om kansen te creëren – ik tel een stuk of zes uitgespeelde kansen zoals we ze graag zien –, alleen: je moet ze maken.”

De cijfers geven Van Bommel gelijk in zijn stelling, en aanvoerder Toby Alderweireld geeft aan dat het de ploeg momenteel aan een stukje geluk ontbreekt. “De goals blijven even achterwege, maar die gaan wel komen.”

Patrick Goots merkt ook op dat het goed zit met de kansencreatie, de kwaliteit van de kansen en de dreiging voor het doel. Antwerp heeft bovendien vaak het veldoverwicht en legt soms vlotte combinaties op de mat.

“Alleen ontbreekt in de zone van de waarheid de finesse”, stelde de analist vast. Buiten Vincent Janssen lijken er in het team niet veel spelers te zijn die gemakkelijk kunnen scoren. “Toch hoeft er niet veel te veranderen. Eens de pionnen voorin weer beginnen scoren, komt het vertrouwen terug en is het probleem ook weer opgelost.”

Speelt Antwerp kampioen dit seizoen?

Meest recent

Pijnpunt Club blootgelegd: "Echt onbegrijpelijk"

Club Brugge is de laatste weken in een stevige dip beland. De nederlaag op Anderlecht zette een ...

4
4
Westerlo ontdekt nieuwe parel: "Kanté van de Kempen"

Westerlo heeft zondag de geschiedenis een beetje doen herleven in 't Kuipje. 25 jaar geleden waren ...

4
4
Zetterberg kapot van overlijden De Boeck: "Hij was mentaal héél erg sterk"

Het Belgische voetbal werd deze ochtend wakker met een enorme kater. Glen De Boeck liet op amper ...

0
0
'Alonso al op kapblok: Real heeft 2 toptrainers in vizier'

Real Madrid beleefde zondag een bijzonder pijnlijke avond tegen Celta Vigo. Het ging in het eigen ...

49
49
Nieuwe tik: Club Brugge moet sterkhouder weken missen

Club Brugge ging zondag pijnlijk met 3-2 onderuit tegen STVV en moet zich stilaan gaan bezinnen. ...

104
104
Strijd om top zes helemaal open: Antwerp als verrassing?

Het voorbije voetbalweekend bracht in de Jupiler Pro League weer de nodige verrassingen. Zo blijkt ...

67
67
'Salah-bom barst helemaal: Liverpool bant vedette'

Vorig seizoen was het nog hosanna bij Liverpool, maar de voorbije maanden is de euforie op Anfield ...

94
94
Vrancken: "Zij hebben de beste kern van België"

STVV blijft dit seizoen de Belgische voetballiefhebber maar verbazen. Na zeventien speeldagen ...

152
152
Brys haalt na Kameroense sage keihard uit: "Narcissist!"

Binnen een tweetal weken gaat in Marokko de Africa Cup van start, maar het lijkt er alsmaar meer op ...

65
65
DAZN in het vizier: Karl Vannieuwkerke haalt snoeihard uit

Het Belgische voetbal blijft in onzekerheid leven. DAZN zendt voorlopig dan wel de wedstrijden nog ...

213
213
TRANSFERUURTJE: 'Exit Duranville, oude bekende terug naar JPL?'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

264
264
Degryse viseert viertal Club Brugge: “Niet meer hetzelfde”

Club Brugge verloop afgelopen speeldag van STVV en zag de Kanaries naar de tweede plek springen. ...

432
432
Risicomatch in Anderlecht: politie grijpt zwaar in

Na speeldag 17 van de Jupiler Pro League staat er weer een Europese midweek op het programma. Union ...

109
109
Storm bij Zulte: Vandenbroeck maakt goudhaantje af

Zulte Waregem speelde afgelopen speeldag 1-1 gelijk tegen Oud-Heverlee Leuven. Essevee kon al zes ...

245
245
Twee topclubs krijgen volle laag: "Te weinig kwaliteit"

De topclubs in de Jupiler Pro League presteren niet goed genoeg dit seizoen. Het niveau van de ...

188
188
Gouden kans voor Anderlecht? Trainer keihard voor Duranville

Bijna drie jaar geleden maakte Julien Duranville de overstap van RSC Anderlecht naar Borussia ...

325
325
Wils weet niet wat hij ziet: "Hij zal nu wel groen lachen"

Royal Antwerp FC is een bizarre ploeg. Ze presteren al een heel seizoen bijzonder zwak, maar dan ...

373
373
'Hommeles in Breda: Hoefkens moet plots vrezen'

Carl Hoefkens kent zware tijden in Breda. NAC doet het niet goed in de Eredivisie en het is er ...

76
76
'Ajax zet alles op alles voor ex-sterspeler uit JPL'

Bij Ajax wisten ze na een 6 op 6 terug voor wat rust in de tent te zorgen. De Amsterdammers willen ...

35
35
'KRC Genk neemt beslissing over toekomst van Fink'

KRC Genk verloor na een zeer povere prestatie kansloos met 3-0 van Royal Antwerp FC. Nochtans hadden ...

813
813
Enorme verslagenheid: voetbalwereld reageert op heengaan De Boeck

Bij aanvang van alweer een drukke Europese week, is het Belgische voetbal getroffen door een drama. ...

0
0
Oosting wild van Antwerp-verrassing: "Een openbaring!"

Een tweetal weken geleden was de bodem bereikt bij Antwerp FC, momenteel is de Great Old weer ...

411
411
'Actie bij Anderlecht: twee toptransfers voor titelboost'

RSC Anderlecht heeft zondag gezichtsverlies geleden met een zware 4-0-nederlaag op het veld van KVC ...

581
581
Pijnlijke afgang Real: Spaanse pers pakt Courtois onder de loep

Real Madrid heeft zondag een pijnlijke avond beleefd in La Liga. De Koninklijke verloor, na onder ...

158
158
Belgisch voetbal in diepe rouw: Glen De Boeck plots overleden

Het Belgische voetbal werd maandagochtend opgeschrikt door bijzonder triest nieuws. Voormalig Rode ...

556
556

Meer sportnieuws