Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

door
Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

In bepaalde media schuiven ze Théo Leoni naar voren als een kandidaat om naar de bank te verhuizen. Dat zou een zeer bizarre zet zijn. De jongeling is dit seizoen voorlopig de beste middenvelder bij de Brusselaars. Trainer Brian Riemer zou geen punten scoren door hem uit de ploeg te zetten. We leggen uit waarom.

LEES OOK: Hubert ziet 'compleet ander' Anderlecht

Meest bepalende RSCA-speler

Théo Leoni is dit seizoen de meest bepalende speler bij Anderlecht. Hij was betrokken bij maar liefst 44,44 % van de goals van Anderlecht. Leoni scoorde 1 keer en deelde 3 assists uit. Anderlecht scoorde tot op heden 9 keer in de competitie. Kasper Dolberg volgt met 3 goals in 7 duels. De assists en goals van Leoni waren ook zeer bepalend. Dat doelpunt en die assists leverden Anderlecht 6 punten op. Dat is 42,86% van het puntentotaal.

Leoni startte vanaf speeldag 2 in de basis. Sindsdien werd hij slechts één keer vroegtijdig gewisseld. Vorige week tegen KV Kortrijk. Riemer besloot toen om met Luis Vazquez een aanvaller extra op te stellen. Een tactische wissel. Het zou zeer bizar zijn als de coach van Anderlecht zijn meest bepalende speler, die hij dus zelden of nooit wisselt, uit de ploeg zou zetten tegen Club Brugge.

We denken immers dat Riemer niet snel zijn middenveld zal wijzigen. We haalden het al meermaals aan: Anderlecht speelt met flankspelers die naar binnen trekken en zo vanuit het centrum hun ding kunnen doen. Thorgan Hazard en Alexis Flips zijn spelers die de afgelopen jaren vooral in die rol hebben gespeeld bij hun clubs. Ook Anders Dreyer speelt op die manier. Het is aan de opkomende backs om dan voor diepgang op de flank te zorgen. 

Door dergelijke profielen te halen, is er in se niet echt plaats voor een rasechte '10'. Om een 4-2-3-1 te spelen heeft Anderlecht niet de gewenste profielen op de flank. Enkel Amuzu. Een 4-2-2-2, met een vierkant spelen zoals Kompany twee jaar geleden deed, kan wél. RSCA speelde toen met twee controlerende spelers centraal en Verschaeren en Refaelov die naar binnen kwamen. RSCA heeft zeker de spelers voor dergelijk systeem, maar Anderlecht kiest voorlopig voor een driehoek op het middenveld.

Vooral hoger gaan spelen

Anderlecht moet als ploeg vooral hoger gaan spelen. Riemer koos de afgelopen weken meestal voor een lager blok. Dat is ook geen toeval. RSCA koos bewust voor een lager blok en dat leverde resultaten op. De ploeg staat nog niet ver genoeg inzake aanvallende automatismen om dominant te spelen. De afgelopen weken moesten spelers als Flips, Dreyer of Amuzu nog van te ver komen. Zij moesten te veel afstand overbruggen, waardoor ze te weinig voor gevaar zorgden. RSCA moet dominanter gaan spelen om Hazard, Flips en Dreyer meer steun te laten bieden aan Dolberg. Dat gebeurde al tegen KV Kortrijk, maar het was duidelijk dat Riemer hier nog veel werk voor de boeg heeft.

Tegen Club Brugge zal Anderlecht volgens ons niet meteen met een hoog blok starten. Het zou ons niet verbazen als iemand als Mats Rits, die wel al regelmatig vroegtijdig naar de kant werd gehaald, deze keer wat hoger mag spelen. Hij kan zeer goed infiltreren en daar liggen mogelijkheden, want het Brugse middenveld laat in defensief opzicht de lopende middenvelder nog wel eens vaker lopen. Mede daardoor is Club defensief soms wankel.

Posities overnemen

Anderlecht heeft verschillende opties op het middenveld. Riemer kiest niet voor een vaste 6,8 of 10. Hij heeft drie profielen die elkaars rol moeten overnemen. Dat kan met Delaney, Rits en Leoni. Zo speelde Leoni al als meest aanvallende pion, maar ook als meest defensieve. Defensief staat het blok van Anderlecht stevig. RSCA geeft dit seizoen niet veel kansen weg als team. De individuele fouten zoals vorige week tegen KV Kortrijk hebben niets met het systeem te maken. 

Anderlecht kan in ‘kleinere’ matchen een Rits of Delaney, wiens sterkte toch eerder op het defensieve aspect liggen, zeker vervangen door een aanvallender ingestelde speler. Een Leoni lijkt echter een ‘zekerheid’ te zijn, al kunnen we niet in het hoofd van Riemer kijken. De 23-jarige middenvelder verdient van de huidige middenvelders voorlopig het meest zijn basisstek, al is hij als meest onervaren speler wél de makkelijkste optie om naast de ploeg te zetten. 

Leoni is ook de speler die het meest rust brengt in de ploeg. De meest balvaste jongen. Spelers als Hazard of Flips moeten bovendien ook tussen de linies worden aangespeeld. Net die passes zorgen vaak voor creatieve impulsen en laten het spel sneller verlopen. Door zijn opleiding op Neerpede is Leoni daar een ‘meester’ in. Delaney en Rits hebben dat minder in hun spel zitten. Leoni pakte uit met een geslaagd passingspercentage van 85,52% (254 op 297), Delaney tikt af op 85,96% (49 op 57), Rits op 76,92% (120 op 156).

Conclusie: Riemer kan wel degelijk verschillende varianten uittesten op het middenveld. Alleen zou het hoogst ongelukkig en vreemd zijn als hij Leoni, gezien zijn zeer constante prestaties én invloed op de resultaten, naar de kant zou halen. 

Claudio Reulens

Lees ook:

Moet RSCA het huidige middenveld laten staan?

Meest recent

Belangrijke Castagne bezorgt Tielemans zware namiddag

In de Premier League stond Aston Villa om 13u30 voor een verplaatsing naar Fulham. De club van Youri ...

6
6
'Club Brugge krijgt gouden kans op transfer Rode Duivel'

Club Brugge gaat in de zomer flink aan de bak moeten op de transfermarkt. Blauw-Zwart zal jonge ...

123
123
Union SG gaat voor groots project: “In 2030”

Union SG is de afgelopen jaren sportief op het niveau van Club Brugge gekomen. De twee beste clubs ...

22
22
'Anderlecht zet alles op alles voor terugkeer oude bekende'

RSC Anderlecht gaat komende zomer een vijftal echte basisspelers moeten halen. Jongens die de ploeg ...

95
95
'Club Brugge duwt door en gaat voor transfer bij Ajax'

Club Brugge gaat een zeer drukke zomermercato tegemoet. In elke linie zal de club versterking moeten ...

148
148
'KRC Genk duizelt: transferstrijd Karetsas helemaal los'

Hoewel het nog steeds in de running is voor een Europees ticket, kan KRC Genk niet bepaald tevreden ...

138
138
Goto-relletje zindert serieus na: "Populistisch gedrag"

Keisuke Goto heeft zich deze week niet bepaald populair gemaakt bij zijn moederclub RSC Anderlecht. ...

155
155
Leko spreekt duidelijke titeltaal: "Dan is Union kampioen"

De titelstrijd in de Champions' Play-Offs blijft zich maar in bochten wringen. Afgelopen zondag leek ...

224
224
'Trieste terugtocht: Ajax serveert Dolberg nu alweer af'

Begin september verkocht RSC Anderlecht zijn spits Kasper Dolberg voor zo'n 10 miljoen euro aan ...

164
164
'PSG wil onklopbaar worden: miljoenen voor knaltransfer'

Paris Saint-Germain blijft goed in de running om zichzelf op te volgen als Frans kampioen én ...

129
129
TRANSFERUURTJE: 'Schoktransfer Jashari, vuurwerk bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

478
478
Sporting Hasselt wil uitpakken: met Courtois naar 1B?

Sporting Hasselt kan zondagmiddag kampioen spelen in Eerste Amateur. Drie punten tegen Dessel Sport ...

122
122
‘Terugkeer Lukaku naar Anderlecht: pion geeft extra duwtje’

Romelu Lukaku kent een rampseizoen bij Napoli en een zomerse transfer wordt nadrukkelijk genoemd. ...

258
258
Échte reden voor reactie Leko: “Verhaeghe in kleedkamer”

Ivan Leko reageerde na de 6-1 winst van Club Brugge tegen KV Mechelen erg droog voor de ...

185
185
Sam Kerkhofs slaat keihard terug na licentieperikelen

Sporting Hasselt staat op het punt kampioen te worden in Eerste Amateur, maar voorlopig heeft de ...

151
151
‘Club Brugge praat met Barça: Bisiwu hakt knoop door’

Na de geweldige prestaties van Club NXT in de Youth League staat de jeugdopleiding van Club Brugge ...

367
367
Boskamp fileert Anderlecht: woorden komen hard aan

RSC Anderlecht verloor roemloos van rechtstreekse concurrent Sint-Truiden VV. De revelatie staat nu ...

147
147
Hoogspanning in Genk: "Dé kans tegen Standard"

Voor Nicky Hayen staat er toch wel wat druk op de ketel. Weer verliezen tegen Standard is absoluut ...

149
149
Westerlo kraait victorie: miljoenen in aantocht

KVC Westerlo is zeer sterk bezig in de Europe Play-Offs. Ze strijden volop mee voor winst en dat ...

64
64
Hubert ziet 'compleet ander' Anderlecht

Zondag trekt Union SG als grote favoriet naar het Lotto Park, waar ze RSC Anderlecht partij zullen ...

201
201
"Als ze toch zo stoer zijn ..." - Goto-'cinema' zindert na

RSC Anderlecht boekte afgelopen donderdag een peperdure nederlaag op het veld van directe concurrent ...

399
399
Basiself Club: onverwachte naam grijpt kans bij Leko

Club Brugge profiteerde tijdens de midweekspeeldag optimaal van de slipper bij leider Union SG. Maar ...

425
425
Staande ovatie De Bruyne: Italiaanse pers door dolle heen

In de strijd om de tweede plek in de Serie A heeft SSC Napoli vrijdag een uitstekende zaak gedaan ...

309
309
Vannieuwkerke zet puntjes op de i: "Geen cent betaald!"

Karl Vannieuwkerke is één van de toonaangevende stemmen/presentatoren in het ...

78
78
De Cat verrast Anderlecht: astronomisch bod lonkt

De naam van Nathan De Cat duikt overal op in de lijstjes van Europese topclubs, die zich stilaan ...

637
637

Meer sportnieuws