Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

87 stemmen
Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

In bepaalde media schuiven ze Théo Leoni naar voren als een kandidaat om naar de bank te verhuizen. Dat zou een zeer bizarre zet zijn. De jongeling is dit seizoen voorlopig de beste middenvelder bij de Brusselaars. Trainer Brian Riemer zou geen punten scoren door hem uit de ploeg te zetten. We leggen uit waarom.

LEES OOK: Wilmots baalt over Anderlecht: "Anders 10 miljoen euro"

Meest bepalende RSCA-speler

Théo Leoni is dit seizoen de meest bepalende speler bij Anderlecht. Hij was betrokken bij maar liefst 44,44 % van de goals van Anderlecht. Leoni scoorde 1 keer en deelde 3 assists uit. Anderlecht scoorde tot op heden 9 keer in de competitie. Kasper Dolberg volgt met 3 goals in 7 duels. De assists en goals van Leoni waren ook zeer bepalend. Dat doelpunt en die assists leverden Anderlecht 6 punten op. Dat is 42,86% van het puntentotaal.

Leoni startte vanaf speeldag 2 in de basis. Sindsdien werd hij slechts één keer vroegtijdig gewisseld. Vorige week tegen KV Kortrijk. Riemer besloot toen om met Luis Vazquez een aanvaller extra op te stellen. Een tactische wissel. Het zou zeer bizar zijn als de coach van Anderlecht zijn meest bepalende speler, die hij dus zelden of nooit wisselt, uit de ploeg zou zetten tegen Club Brugge.

We denken immers dat Riemer niet snel zijn middenveld zal wijzigen. We haalden het al meermaals aan: Anderlecht speelt met flankspelers die naar binnen trekken en zo vanuit het centrum hun ding kunnen doen. Thorgan Hazard en Alexis Flips zijn spelers die de afgelopen jaren vooral in die rol hebben gespeeld bij hun clubs. Ook Anders Dreyer speelt op die manier. Het is aan de opkomende backs om dan voor diepgang op de flank te zorgen. 

Door dergelijke profielen te halen, is er in se niet echt plaats voor een rasechte '10'. Om een 4-2-3-1 te spelen heeft Anderlecht niet de gewenste profielen op de flank. Enkel Amuzu. Een 4-2-2-2, met een vierkant spelen zoals Kompany twee jaar geleden deed, kan wél. RSCA speelde toen met twee controlerende spelers centraal en Verschaeren en Refaelov die naar binnen kwamen. RSCA heeft zeker de spelers voor dergelijk systeem, maar Anderlecht kiest voorlopig voor een driehoek op het middenveld.

Vooral hoger gaan spelen

Anderlecht moet als ploeg vooral hoger gaan spelen. Riemer koos de afgelopen weken meestal voor een lager blok. Dat is ook geen toeval. RSCA koos bewust voor een lager blok en dat leverde resultaten op. De ploeg staat nog niet ver genoeg inzake aanvallende automatismen om dominant te spelen. De afgelopen weken moesten spelers als Flips, Dreyer of Amuzu nog van te ver komen. Zij moesten te veel afstand overbruggen, waardoor ze te weinig voor gevaar zorgden. RSCA moet dominanter gaan spelen om Hazard, Flips en Dreyer meer steun te laten bieden aan Dolberg. Dat gebeurde al tegen KV Kortrijk, maar het was duidelijk dat Riemer hier nog veel werk voor de boeg heeft.

Tegen Club Brugge zal Anderlecht volgens ons niet meteen met een hoog blok starten. Het zou ons niet verbazen als iemand als Mats Rits, die wel al regelmatig vroegtijdig naar de kant werd gehaald, deze keer wat hoger mag spelen. Hij kan zeer goed infiltreren en daar liggen mogelijkheden, want het Brugse middenveld laat in defensief opzicht de lopende middenvelder nog wel eens vaker lopen. Mede daardoor is Club defensief soms wankel.

Posities overnemen

Anderlecht heeft verschillende opties op het middenveld. Riemer kiest niet voor een vaste 6,8 of 10. Hij heeft drie profielen die elkaars rol moeten overnemen. Dat kan met Delaney, Rits en Leoni. Zo speelde Leoni al als meest aanvallende pion, maar ook als meest defensieve. Defensief staat het blok van Anderlecht stevig. RSCA geeft dit seizoen niet veel kansen weg als team. De individuele fouten zoals vorige week tegen KV Kortrijk hebben niets met het systeem te maken. 

Anderlecht kan in ‘kleinere’ matchen een Rits of Delaney, wiens sterkte toch eerder op het defensieve aspect liggen, zeker vervangen door een aanvallender ingestelde speler. Een Leoni lijkt echter een ‘zekerheid’ te zijn, al kunnen we niet in het hoofd van Riemer kijken. De 23-jarige middenvelder verdient van de huidige middenvelders voorlopig het meest zijn basisstek, al is hij als meest onervaren speler wél de makkelijkste optie om naast de ploeg te zetten. 

Leoni is ook de speler die het meest rust brengt in de ploeg. De meest balvaste jongen. Spelers als Hazard of Flips moeten bovendien ook tussen de linies worden aangespeeld. Net die passes zorgen vaak voor creatieve impulsen en laten het spel sneller verlopen. Door zijn opleiding op Neerpede is Leoni daar een ‘meester’ in. Delaney en Rits hebben dat minder in hun spel zitten. Leoni pakte uit met een geslaagd passingspercentage van 85,52% (254 op 297), Delaney tikt af op 85,96% (49 op 57), Rits op 76,92% (120 op 156).

Conclusie: Riemer kan wel degelijk verschillende varianten uittesten op het middenveld. Alleen zou het hoogst ongelukkig en vreemd zijn als hij Leoni, gezien zijn zeer constante prestaties én invloed op de resultaten, naar de kant zou halen. 

Claudio Reulens

Lees ook:

Moet RSCA het huidige middenveld laten staan?

Meest recent

Hubert waarschuwt ondanks monsterzege voor dinsdag

Union heeft zijn start in het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zeker niet gemist. De ...

15
15
Bisiwu maakt debuut voor Barça (een beetje in mineur)

FC Barcelona haalde deze zomer voor de derde keer ooit een Belgische speler. Na in het verleden al ...

60
60
Meunier geeft verklaring voor transfer: "Niet mijn keuze"

Een aantal Rode Duivels maakten na het WK snel een transfer. Thomas Meunier was daar ...

43
43
Meteen hommeles bij Standard: Euvrard haalt keihard uit

Standard droomt dit seizoen stiekem van een Europees ticket, maar de Rouches hebben in hun ...

110
110
Pittige Limburgse derby bezorgt Lommel meteen primeur

Na een pittige Limburgse derby hebben STVV en Lommel de punten onder mekaar verdeeld. De promovendus ...

43
43
Vamos a la playa: swingend Union bezorgt Westerlo bolwassing

Op basis van een sterke tweede helft heeft ook Union overtuigend zijn eerste overwinning van het ...

46
46
Noah Mbamba heeft nieuwe club beet

Enkele jaren geleden stond Noah Mbamba nog te boek als één van de allergrootste ...

51
51
Crisis lonkt voor PSV ondanks glansrol 18-jarige Belg

Het seizoen is in Nederland nog maar net begonnen of bij PSV lijkt er al een crisis om de hoek te ...

55
55
'AA Gent schrikt: Franse grootmacht klopt plots aan'

Voor AA Gent begint het seizoen in de Jupiler Pro League pas op zondag, wanneer het bezoek krijgt ...

88
88
Twee opvallende afwezigen bij Union: toptransfer op komst?

Voor Union is de competitie zaterdagavond begonnen met een trip naar Westerlo. David Hubert voerde ...

69
69
'Verrassende knaltransfer op komst voor Genk'

Het is bij KRC Genk al een zeer bewogen zomer geweest, met de soap rond de mogelijke transfer van ...

181
181
'Miljoenentransfer Cercle, Kortrijk wil ook nog toeslaan'

Het seizoen in de Jupiler Pro League is nu helemaal onderweg. Na de openingsspeeldag willen een ...

102
102
Grote verrassing: 'Lukaku geeft jawoord aan nieuwe club'

Al maandenlang wordt er gespeculeerd over de toekomst van Romelu Lukaku en nu lijkt het er echt op ...

498
498
Standard begint nieuw seizoen met serieuze mokerslag

Standard leek lange tijd op weg naar een mooie avond op Sclessin, maar zag die in het slot alsnog ...

122
122
‘Miljoenenbom bij Club Brugge: Leko krijgt zijn eigen Yamal’

Club Brugge trekt stevig de portefeuille open voor een jonge winger die in Spanje met Lamine Yamal ...

567
567
Wilmots baalt over Anderlecht: "Anders 10 miljoen euro"

Standard was deze mercato al zeer aanwezig. De club kijkt uit naar opportuniteiten, een defensieve ...

520
520
'PSG vindt akkoord en haalt grote naam bij FC Barcelona'

Ferran Torres staat op het punt om FC Barcelona te verlaten voor Paris Saint-Germain. De Spaanse ...

66
66
Vanderbiest geeft info over transferplannen KV Mechelen

KV Mechelen was al actief op de transfermarkt, maar het huiswerk is nog niet klaar. Trainer Fred ...

200
200
"Dat ik naar Standard kon? Anderlecht is de grootste club"

Anderlecht investeerde al 12,5 miljoen euro in nieuwe spelers. Dat is voorlopig minder dan vorig ...

347
347
Vanhaezebrouck scherp voor topclub: "Geen verbetering"

Union SG speelde tot op heden twee officiële duels. Tegen Club Brugge en Bodo Glimt. Daaruit ...

259
259
De Mil herstelt ‘foutje’: "Had goed gesprek met de coach"

Bij AA Gent wisten ze opgelucht adem te halen na de 0-1-zege tegen Göteborg. Er zat druk op de ...

176
176
Anderlecht en La Louvière sloten héél opvallend akkoord

RSC Anderlecht opent zijn seizoen in de Jupiler Pro League met een thuiswedstrijd tegen La ...

370
370
Standard is gewaarschuwd: "Hen pijn doen"

Cercle Brugge opent zijn seizoen met een verplaatsing naar Standard. Zijn de Bruggelingen klaar voor ...

61
61
Euvrard verrast: toptalent zet stap terug bij Standard

Bij Standard willen ze meer de kaart van de jeugd trekken, maar door het wanbeleid van de ...

99
99
Coucke en Borsato zorgen voor immens vuurwerk in Knokke

Marc Coucke liet zijn volgers opnieuw even meekijken in zijn leven buiten de bestuurskamer. De ...

58
58

Meer sportnieuws