Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

87 stemmen
Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

In bepaalde media schuiven ze Théo Leoni naar voren als een kandidaat om naar de bank te verhuizen. Dat zou een zeer bizarre zet zijn. De jongeling is dit seizoen voorlopig de beste middenvelder bij de Brusselaars. Trainer Brian Riemer zou geen punten scoren door hem uit de ploeg te zetten. We leggen uit waarom.

LEES OOK: ‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Meest bepalende RSCA-speler

Théo Leoni is dit seizoen de meest bepalende speler bij Anderlecht. Hij was betrokken bij maar liefst 44,44 % van de goals van Anderlecht. Leoni scoorde 1 keer en deelde 3 assists uit. Anderlecht scoorde tot op heden 9 keer in de competitie. Kasper Dolberg volgt met 3 goals in 7 duels. De assists en goals van Leoni waren ook zeer bepalend. Dat doelpunt en die assists leverden Anderlecht 6 punten op. Dat is 42,86% van het puntentotaal.

Leoni startte vanaf speeldag 2 in de basis. Sindsdien werd hij slechts één keer vroegtijdig gewisseld. Vorige week tegen KV Kortrijk. Riemer besloot toen om met Luis Vazquez een aanvaller extra op te stellen. Een tactische wissel. Het zou zeer bizar zijn als de coach van Anderlecht zijn meest bepalende speler, die hij dus zelden of nooit wisselt, uit de ploeg zou zetten tegen Club Brugge.

We denken immers dat Riemer niet snel zijn middenveld zal wijzigen. We haalden het al meermaals aan: Anderlecht speelt met flankspelers die naar binnen trekken en zo vanuit het centrum hun ding kunnen doen. Thorgan Hazard en Alexis Flips zijn spelers die de afgelopen jaren vooral in die rol hebben gespeeld bij hun clubs. Ook Anders Dreyer speelt op die manier. Het is aan de opkomende backs om dan voor diepgang op de flank te zorgen. 

Door dergelijke profielen te halen, is er in se niet echt plaats voor een rasechte '10'. Om een 4-2-3-1 te spelen heeft Anderlecht niet de gewenste profielen op de flank. Enkel Amuzu. Een 4-2-2-2, met een vierkant spelen zoals Kompany twee jaar geleden deed, kan wél. RSCA speelde toen met twee controlerende spelers centraal en Verschaeren en Refaelov die naar binnen kwamen. RSCA heeft zeker de spelers voor dergelijk systeem, maar Anderlecht kiest voorlopig voor een driehoek op het middenveld.

Vooral hoger gaan spelen

Anderlecht moet als ploeg vooral hoger gaan spelen. Riemer koos de afgelopen weken meestal voor een lager blok. Dat is ook geen toeval. RSCA koos bewust voor een lager blok en dat leverde resultaten op. De ploeg staat nog niet ver genoeg inzake aanvallende automatismen om dominant te spelen. De afgelopen weken moesten spelers als Flips, Dreyer of Amuzu nog van te ver komen. Zij moesten te veel afstand overbruggen, waardoor ze te weinig voor gevaar zorgden. RSCA moet dominanter gaan spelen om Hazard, Flips en Dreyer meer steun te laten bieden aan Dolberg. Dat gebeurde al tegen KV Kortrijk, maar het was duidelijk dat Riemer hier nog veel werk voor de boeg heeft.

Tegen Club Brugge zal Anderlecht volgens ons niet meteen met een hoog blok starten. Het zou ons niet verbazen als iemand als Mats Rits, die wel al regelmatig vroegtijdig naar de kant werd gehaald, deze keer wat hoger mag spelen. Hij kan zeer goed infiltreren en daar liggen mogelijkheden, want het Brugse middenveld laat in defensief opzicht de lopende middenvelder nog wel eens vaker lopen. Mede daardoor is Club defensief soms wankel.

Posities overnemen

Anderlecht heeft verschillende opties op het middenveld. Riemer kiest niet voor een vaste 6,8 of 10. Hij heeft drie profielen die elkaars rol moeten overnemen. Dat kan met Delaney, Rits en Leoni. Zo speelde Leoni al als meest aanvallende pion, maar ook als meest defensieve. Defensief staat het blok van Anderlecht stevig. RSCA geeft dit seizoen niet veel kansen weg als team. De individuele fouten zoals vorige week tegen KV Kortrijk hebben niets met het systeem te maken. 

Anderlecht kan in ‘kleinere’ matchen een Rits of Delaney, wiens sterkte toch eerder op het defensieve aspect liggen, zeker vervangen door een aanvallender ingestelde speler. Een Leoni lijkt echter een ‘zekerheid’ te zijn, al kunnen we niet in het hoofd van Riemer kijken. De 23-jarige middenvelder verdient van de huidige middenvelders voorlopig het meest zijn basisstek, al is hij als meest onervaren speler wél de makkelijkste optie om naast de ploeg te zetten. 

Leoni is ook de speler die het meest rust brengt in de ploeg. De meest balvaste jongen. Spelers als Hazard of Flips moeten bovendien ook tussen de linies worden aangespeeld. Net die passes zorgen vaak voor creatieve impulsen en laten het spel sneller verlopen. Door zijn opleiding op Neerpede is Leoni daar een ‘meester’ in. Delaney en Rits hebben dat minder in hun spel zitten. Leoni pakte uit met een geslaagd passingspercentage van 85,52% (254 op 297), Delaney tikt af op 85,96% (49 op 57), Rits op 76,92% (120 op 156).

Conclusie: Riemer kan wel degelijk verschillende varianten uittesten op het middenveld. Alleen zou het hoogst ongelukkig en vreemd zijn als hij Leoni, gezien zijn zeer constante prestaties én invloed op de resultaten, naar de kant zou halen. 

Claudio Reulens

Lees ook:

Moet RSCA het huidige middenveld laten staan?

Meest recent

‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Bij Anderlecht komt de transfercarrousel plots op gang. Een sterkhouder kan het Lotto Park verlaten ...

141
141
'STVV beslist over terugkeer Bertaccini'

Bij STVV kende Adriano Bertaccini een geweldige periode. Hij versierde een toptransfer naar RSC ...

43
43
Jbari zet Club Brugge onder druk: tijd dringt

Club Brugge lijkt tot op heden toch wel stevig verzwakt te zijn. Het bestuur moet nog aan de bak. ...

152
152
'Anderlecht wil uitpakken met absolute toptransfer'

Dat RSC Anderlecht nog héél wat versterking nodig heeft, dat is duidelijk. Antoine ...

121
121
'Arsenal stuift door: Premier League-bom vlak na Tzolis'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

27
27
Drama treft Ordoñez: gedroomde transfer in acuut gevaar

Na de recordverkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC, is het bij Club Brugge ook de bedoeling om ...

200
200
Ex van Karl Vannieuwkerke komt met straffe bekentenis

Jarenlang bleef het stil na de pijnlijke breuk met Karl Vannieuwkerke, maar nu opent Caroline ...

42
42
Peeters in de wolken: Beveren strikt Arsenal-product

SK Beveren kroonde zich op fenomenale wijze tot kampioen in de Challenger Pro League en mag komend ...

60
60
Club plant miljoenenaankoop: toptarget zet deur wagenwijd open

Club Brugge is nog lang niet klaar op de transfermarkt. De Belgische landskampioen mikt onder meer ...

345
345
Openda heeft nieuwe club beet: transferdetails bekend

Juventus won zaterdagavond met 0-1 in de oefenpot op Standard. Loïs Openda was aanwezig in het ...

53
53
'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

Nu de veelbesproken overname eindelijk in kannen en kruiken is, kan de sportieve leiding van Antwerp ...

371
371
'Sibierski klopt op tafel: Anderlecht-tweetal móét blijven'

Hoewel de Europese campagne al begonnen is, is RSC Anderlecht lang niet klaar op de transfermarkt. ...

493
493
Ruben Van Gucht zorgt voor grote onrust in Frankrijk

De lof voor Ruben Van Gucht en zijn nieuwe wielerprogramma blijft binnenstromen, maar achter de ...

72
72
Nu al Waalse kritiek op Van Bommel: "Altijd dat gezeik"

Mark van Bommel zal de Rode Duivels naar succes moeten leiden op het EK 2028. Maar de keuze van de ...

240
240
Club brengt geldkanon in stelling: miljoenen voor twéé kleppers

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn werk in de zomerse transferwindow. Op zeker twee ...

1299
1299
'Real Madrid helemaal los: bod van ruim 100 miljoen'

Real Madrid haalde inmiddels al een vijftal versterkingen in huis, maar is nog lang niet klaar op de ...

131
131
Standard wint burenduel, jonkie scoort voor Antwerp

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League van start. De ...

215
215
Versterking Thorup: nog víér aanwinsten nodig bij Genk

Met recordaankoop Rafiu Durosinmi heeft KRC Genk zijn nieuwe speerpunt beet. Eerder haalden de ...

666
666
Harde keuzes Van Bommel: nieuwe kapitein bij Duivels?

Mark van Bommel gaat pas vanaf 15 augustus officieel aan de slag als Belgisch bondscoach. Maar de ...

1108
1108
'Principe-akkoord bereikt: Salah ploegmaat Rode Duivel'

Mohamed Salah is momenteel als transfervrije speler op zoek naar een nieuwe club. Maar er zou wel ...

106
106
Vanhaezebrouck geen bondscoach: ultieme revanche Mannaert?

De Rode Duivels hebben hun sportieve lot in handen gelegd van Mark van Bommel. Voor de vierde keer ...

767
767
'Anderlecht ziet transferdeal in koelkast belanden'

RSC Anderlecht wil zich in de resterende weken van de transferperiode nog verder versterken. ...

513
513
'Opvolger Rodri: City reserveert 90 mil voor WK-sensatie'

Aan de top van de Europese voetbalpiramide lijkt nog heel wat transfervuurwerk op komst. Zo drukt ...

133
133
Van Bommel kiest België: vertrouweling doet boekje open

Slechts enkele dagen na het vertrek van Rudi Garcia, heeft België een nieuwe bondscoach beet. ...

495
495
TRANSFERUURTJE: 'Doorbraak Onyedika, miljoenenklepper CDK'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

398
398

Meer sportnieuws