Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

87 stemmen
Théo Leoni: bijna 'mister 50%' bij RSC Anderlecht

In bepaalde media schuiven ze Théo Leoni naar voren als een kandidaat om naar de bank te verhuizen. Dat zou een zeer bizarre zet zijn. De jongeling is dit seizoen voorlopig de beste middenvelder bij de Brusselaars. Trainer Brian Riemer zou geen punten scoren door hem uit de ploeg te zetten. We leggen uit waarom.

LEES OOK: Marc Coucke en Gert Verhulst pakken samen grote crisis aan

Meest bepalende RSCA-speler

Théo Leoni is dit seizoen de meest bepalende speler bij Anderlecht. Hij was betrokken bij maar liefst 44,44 % van de goals van Anderlecht. Leoni scoorde 1 keer en deelde 3 assists uit. Anderlecht scoorde tot op heden 9 keer in de competitie. Kasper Dolberg volgt met 3 goals in 7 duels. De assists en goals van Leoni waren ook zeer bepalend. Dat doelpunt en die assists leverden Anderlecht 6 punten op. Dat is 42,86% van het puntentotaal.

Leoni startte vanaf speeldag 2 in de basis. Sindsdien werd hij slechts één keer vroegtijdig gewisseld. Vorige week tegen KV Kortrijk. Riemer besloot toen om met Luis Vazquez een aanvaller extra op te stellen. Een tactische wissel. Het zou zeer bizar zijn als de coach van Anderlecht zijn meest bepalende speler, die hij dus zelden of nooit wisselt, uit de ploeg zou zetten tegen Club Brugge.

We denken immers dat Riemer niet snel zijn middenveld zal wijzigen. We haalden het al meermaals aan: Anderlecht speelt met flankspelers die naar binnen trekken en zo vanuit het centrum hun ding kunnen doen. Thorgan Hazard en Alexis Flips zijn spelers die de afgelopen jaren vooral in die rol hebben gespeeld bij hun clubs. Ook Anders Dreyer speelt op die manier. Het is aan de opkomende backs om dan voor diepgang op de flank te zorgen. 

Door dergelijke profielen te halen, is er in se niet echt plaats voor een rasechte '10'. Om een 4-2-3-1 te spelen heeft Anderlecht niet de gewenste profielen op de flank. Enkel Amuzu. Een 4-2-2-2, met een vierkant spelen zoals Kompany twee jaar geleden deed, kan wél. RSCA speelde toen met twee controlerende spelers centraal en Verschaeren en Refaelov die naar binnen kwamen. RSCA heeft zeker de spelers voor dergelijk systeem, maar Anderlecht kiest voorlopig voor een driehoek op het middenveld.

Vooral hoger gaan spelen

Anderlecht moet als ploeg vooral hoger gaan spelen. Riemer koos de afgelopen weken meestal voor een lager blok. Dat is ook geen toeval. RSCA koos bewust voor een lager blok en dat leverde resultaten op. De ploeg staat nog niet ver genoeg inzake aanvallende automatismen om dominant te spelen. De afgelopen weken moesten spelers als Flips, Dreyer of Amuzu nog van te ver komen. Zij moesten te veel afstand overbruggen, waardoor ze te weinig voor gevaar zorgden. RSCA moet dominanter gaan spelen om Hazard, Flips en Dreyer meer steun te laten bieden aan Dolberg. Dat gebeurde al tegen KV Kortrijk, maar het was duidelijk dat Riemer hier nog veel werk voor de boeg heeft.

Tegen Club Brugge zal Anderlecht volgens ons niet meteen met een hoog blok starten. Het zou ons niet verbazen als iemand als Mats Rits, die wel al regelmatig vroegtijdig naar de kant werd gehaald, deze keer wat hoger mag spelen. Hij kan zeer goed infiltreren en daar liggen mogelijkheden, want het Brugse middenveld laat in defensief opzicht de lopende middenvelder nog wel eens vaker lopen. Mede daardoor is Club defensief soms wankel.

Posities overnemen

Anderlecht heeft verschillende opties op het middenveld. Riemer kiest niet voor een vaste 6,8 of 10. Hij heeft drie profielen die elkaars rol moeten overnemen. Dat kan met Delaney, Rits en Leoni. Zo speelde Leoni al als meest aanvallende pion, maar ook als meest defensieve. Defensief staat het blok van Anderlecht stevig. RSCA geeft dit seizoen niet veel kansen weg als team. De individuele fouten zoals vorige week tegen KV Kortrijk hebben niets met het systeem te maken. 

Anderlecht kan in ‘kleinere’ matchen een Rits of Delaney, wiens sterkte toch eerder op het defensieve aspect liggen, zeker vervangen door een aanvallender ingestelde speler. Een Leoni lijkt echter een ‘zekerheid’ te zijn, al kunnen we niet in het hoofd van Riemer kijken. De 23-jarige middenvelder verdient van de huidige middenvelders voorlopig het meest zijn basisstek, al is hij als meest onervaren speler wél de makkelijkste optie om naast de ploeg te zetten. 

Leoni is ook de speler die het meest rust brengt in de ploeg. De meest balvaste jongen. Spelers als Hazard of Flips moeten bovendien ook tussen de linies worden aangespeeld. Net die passes zorgen vaak voor creatieve impulsen en laten het spel sneller verlopen. Door zijn opleiding op Neerpede is Leoni daar een ‘meester’ in. Delaney en Rits hebben dat minder in hun spel zitten. Leoni pakte uit met een geslaagd passingspercentage van 85,52% (254 op 297), Delaney tikt af op 85,96% (49 op 57), Rits op 76,92% (120 op 156).

Conclusie: Riemer kan wel degelijk verschillende varianten uittesten op het middenveld. Alleen zou het hoogst ongelukkig en vreemd zijn als hij Leoni, gezien zijn zeer constante prestaties én invloed op de resultaten, naar de kant zou halen. 

Claudio Reulens

Lees ook:

Moet RSCA het huidige middenveld laten staan?

Meest recent

'Gheysens houdt been stijf: rampscenario Antwerp wenkt'

Paul Gheysens out, Wouter Vandenhaute in. Die op z'n zachtst gezegd opmerkelijke wissel van de wacht ...

35
35
Garcia velt hard verdict voor revelatie Rode Duivels

In de zestiende finales van het WK staat de Rode Duivels met Senegal meteen een zware klus te ...

120
120
'Club Brugge op hete kolen: topaanwinst in aantocht'

Club Brugge moet deze zomer allicht weer heel wat sterkhouders zien te vervangen, want na Aleksandar ...

475
475
'Gheysens richting exit: Vandenhaute wil Antwerp kopen'

Dinsdag is het D-Day voor Antwerp, waar voorzitter Paul Gheysens kleur moet bekennen over zijn ...

416
416
Garcia hakt knopen door: Vanaken out, Lukaku in?

Straks om 19 uur verschijnt er in verschillende kranten een uitgebreid interview met Rudi Garcia, ...

312
312
Baro maakt brokken: opvallend ontslag bij AA Gent

Bijna drie jaar nadat hij de touwtjes in handen kreeg bij AA Gent is Sam Baro nog steeds naarstig op ...

159
159
Ruben Van Gucht zorgt voor shock: bedpartners onthuld

Ruben Van Gucht slaagt er opnieuw in om de aandacht naar zich toe te trekken. De sportjournalist en ...

223
223
Laatste twijfels weg over toekomst Witsel

De Rode Duivels staan woensdag voor hun volgende opdracht op het WK, waarin ze het zullen moeten ...

88
88
Khalaili en Stankovic: TD Inter spreekt klare taal

Het lijkt erop dat Inter sterk van plan is om zich deze zomer op de Belgische markt te begeven. De ...

59
59
'Sibierski moet zich haasten: bod op Anderlecht-target'

Er ligt deze zomer nog véél werk op de plank voor Antoine Sibierski. De nieuwe ...

204
204
Onder niveau op WK? De Bruyne velt duidelijk oordeel

De Rode Duivels zijn woensdagavond aan zet in de zestiende finales van het WK. Na de verrassende ...

86
86
'Knaltransfer Keita nadert: 2 clubs zijn concreet'

Doordat het WK nog volop aan de gang is, blijven vele toptransfers nog even in de koelkast zitten. ...

66
66
'Zeer verrassende transfer voor Vincent Janssen'

Bij Antwerp zijn ze aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen begonnen met alweer een stevig ...

386
386
Lukaku vreest Senegal: zes pionnen springen eruit

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finale op tegen Senegal. Geen hapklare brok want het ...

197
197
Filip Joos maakt Nederland compleet af: “Karma!”

Nederland is uitgeschakeld op het WK. In de 1/16e finales ging Oranje na penalty’s kopje onder ...

229
229
Straffe comeback Jordan Lukaku in de maak?

Jordan Lukaku (31) staat nu vooral bekend als het ‘broertje van Romelu’, maar de ...

452
452
Cercle Brugge rondt absolute knaltransfer af

Cercle Brugge kende een minder seizoen, maar Groen-Zwart is ook volgend seizoen nog in de Jupiler ...

114
114
Plan van Senegal bloot: gouden raad voor Garcia

Tom Saintfiet heeft heel wat ervaring met het Afrikaanse voetbal. De Belgische coach stond in de ...

255
255
Lukaku maakt korte metten met criticasters op WK

De groepsfase zit erop en de Rode Duivels kregen al heel wat kritiek. Na het gelijkspel tegen Egypte ...

83
83
TRANSFERUURTJE: ‘Club en Anderlecht botsen, Union pakt uit’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

440
440
Sporza-man de grond ingeboord: "Tenenkrullend schouwspel"

Hij moest voor wat luchtigheid zorgen tijdens de lange WK-avonden, maar intussen lijkt hij zelf het ...

207
207
Woedende Nagelsmann slaat keihard terug na uitschakeling

Duitsland ligt uit het WK. Na penalty’s ging het mis tegen Paraguay en uiteraard is er in de ...

193
193
Union stelt nieuw thuisshirt voor: unieke samenwerking

Union SG is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een Belgische topclub. Na de promotie schoot de ...

79
79
‘KV Mechelen duwt Lierse in de put: buitenland afgetroefd’

KV Mechelen is druk in de weer op de zomermercato. Malinwa kijkt daarvoor vooral rond op de ...

337
337
‘Anderlecht gaat strijd aan: gewilde verdediger in vizier’

RSC Anderlecht is de transfermarkt aan het afspeuren. Antoine Sibierski en consorten willen ook de ...

313
313

Meer sportnieuws