Genk in overdrive: problemen stapelen zich op

door
Genk in overdrive: problemen stapelen zich op

De huidige competitie is nog niet afgelopen, maar KRC Genk heeft reeds een eerste zomertransfer gerealiseerd met Joris Kayembe. De veelzijdige 28-jarige speler biedt het team van Wouter Vrancken nieuwe opties, aangezien Kayembe zowel als linksback en als centrale verdediger kan spelen. Dit zal Vrancken meer flexibiliteit geven op deze posities, waar dit seizoen amper concurrentie was. Kayembe brengt voornamelijk offensieve kwaliteiten met zich mee, wat past binnen de visie van coach Vrancken. Aan de andere kant is de Belgisch-Congolese speler defensief veel minder sterk in vergelijking met zijn toekomstige concurrenten Gerardo Arteaga en Mark McKenzie.

LEES OOK: 'Drama bij Genk: Fink krijgt dubbele dreun te verwerken'

Offensief machtsvertoon bij Genk

Wouter Vrancken is een coach die altijd oog heeft voor de organisatie van zijn team, maar ook vasthoudt aan een offensieve en aantrekkelijke speelstijl. “Je gaat toch liever naar een ploeg kijken die voluit voor doelpunten gaat, dan naar een ploeg die geen goal wil slikken?” zei hij begin dit seizoen in een uitgebreid interview met Het Laatste Nieuws. Vrancken staat voor gepassioneerd voetbal, waarbij offensief en mooi voetbal centraal staan. Het is dan ook geen toeval dat zowel KV Mechelen vorig jaar als KRC Genk dit jaar worden beschouwd als de best voetballende ploegen van het land. Genk heeft dit seizoen indruk gemaakt met een indrukwekkende aanval, waarbij ze maar liefst 83 doelpunten hebben gescoord, meer dan elke andere ploeg in België.


Maar de defensieve stabiliteit is zoek

Tot en met januari combineerde KRC Genk dit offensieve machtsvertoon met een sterke verdediging, waarbij ze gemiddeld slechts 0,86 tegendoelpunten per wedstrijd incasseerden. Maar sinds februari is er een duidelijke kentering opgetreden en is de defensieve stabiliteit van Genk zoek. Het gemiddelde aantal tegendoelpunten per wedstrijd is ondertussen bijna verdubbeld naar 1,56 en alleen al in de Champions’ Play-offs is dit zelfs 1,75 tegendoelpunt per match (!). De defensie vertoont steeds meer kwetsbaarheid en dit vormt een van de redenen waarom de Limburgers hoogstwaarschijnlijk de titel niet zullen pakken. Met het oog op het volgende seizoen is een kwaliteitsinjectie in de verdediging dan ook van groot belang. Genk heeft al een eerste stap gezet met Joris Kayembe (Sporting Charleroi) als een zomertransfer.


Concurrent voor Arteaga én McKenzie

Joris Kayembe staat bekend om zijn sterke offensieve en fysieke kwaliteiten, gedurfde aanvallende speelstijl, dribbelvaardigheden, techniek en snelheid. Leiderschap ook, want bij Sporting Charleroi is hij een van de bazen van de kleedkamer. Hoewel Kayembe dit seizoen voornamelijk als linksback heeft gespeeld, heeft hij ook meermaals als centrale verdediger gefungeerd door verschillende omstandigheden. En die polyvalentie was een van de redenen waarom Genk hem aantrok. Bij de officiële aankondiging van de transfer van Kayembe vermeldde de Genkse clubwebsite dat hij in de eerste plaats de concurrentie met Gerardo Arteaga moet aangaan als linksback, maar dat hij ook links centraal achterin een extra troef vormt voor Wouter Vrancken.



Joris Kayembe staat voor een uitdagende taak om volgend seizoen de concurrentie aan te gaan op twee posities: linksback met Gerardo Arteaga en links centraal achterin met Mark McKenzie. Maar dat belooft zeker geen gemakkelijke opdracht te worden voor hem. Uit de prestaties van dit seizoen blijkt namelijk dat Kayembe offensief gezien beter presteert dan Arteaga en McKenzie op beide posities, maar defensief gezien minder indruk maakt in vergelijking met de Mexicaan en de Amerikaan. Hoewel Kayembe zeker een toegevoegde waarde kan bieden in het aanvallende aspect van het spel binnen het team van Wouter Vrancken, is hij defensief gezien niet direct een uitblinker. Dit kan een probleem vormen, aangezien de Genkse verdediging juist behoefte heeft aan meer stabiliteit, zoals blijkt uit de eerder genoemde cijfers.

Arteaga en McKenzie defensief (veel) sterker, Kayembe offensief sterker

Dimitri de Condé hoopt dat Joris Kayembe onder de vleugels van Wouter Vrancken zich verder kan ontwikkelen als speler en volledig kan opbloeien in de attractieve speelstijl van KRC Genk. Het is juist deze aanvallende speelstijl die Kayembe aansprak en een van de redenen was voor zijn keuze om bij de Limburgse club te tekenen. Dit seizoen heeft Kayembe als linksback bij Sporting Charleroi 1.438 minuten gespeeld, waarin hij een enorme bijdrage heeft geleverd aan de aanval. In vergelijking met Gerardo Arteaga bij Genk heeft Kayembe dit seizoen veel meer aanvallende impulsen voorzien. Hij verstuurt dubbel zoveel voorzetten, dribbelt meer en beter, is efficiënter in zijn talrijke aanvallende acties en creëert meer kansen.

Gerardo Arteaga wordt vaak een gebrek aan offensieve impact aangewreven dit seizoen, en de komst van Joris Kayembe zou dus duidelijk een antwoord moeten bieden op dit vlak. Maar het is belangrijk om te benadrukken dat een verdediger in de eerste plaats ook defensief goed werk moet leveren. En op dat gebied presteert Arteaga aanzienlijk beter dan Kayembe. Arteaga blinkt uit in zuivere passing, heeft een meer voetballend profiel, is sterker in de lucht, lijdt minder balverlies, recupereert meer ballen en is defensief constanter. Als linksback behaalt Kayembe een efficiëntie van 59% in al zijn acties, terwijl Arteaga veel hoger scoort met een gemiddelde van 68%.



Naast zijn optredens als linksback heeft Joris Kayembe dit seizoen ook 841 minuten gespeeld als linker centrale verdediger. Op deze positie zal hij bij Genk moeten concurreren met Mark McKenzie, wat naar verwachting een nog zwaardere concurrentiestrijd zal worden dan die met Gerardo Arteaga op de linksbackpositie. Als centrale verdediger heeft McKenzie verschillende sterke punten ten opzichte van Kayembe. Hij passt beter, is fysiek sterker, wint meer (lucht)duels, telt meer intercepties en balrecuperaties, en zijn efficiëntie in alle aangegane acties is hoger. Aan de andere kant onderscheidt Kayembe zich als centrale verdediger door meer initiatief te nemen op offensief gebied. Hij levert meer progressieve passes, voert versnellingen uit, dribbelt en zelfs voorzetten.

Zal Kayembe een meerwaarde zijn bij Genk?

Meest recent

'Strijd De Cat helemaal los: transfergesprekken lopen al'

Met Nathan De Cat heeft RSC Anderlecht opnieuw een absoluut goudklompje uit de eigen opleiding in ...

18
18
Sels of Lammens? "Hij moet in doel starten bij Duivels"

De Rode Duivels zijn donderdag afgereisd naar Kazachstan. Daar willen ze zich zaternamiddag ...

67
67
Noorwegen virtueel naar WK: krankzinnige cijfers Haaland

Het heeft er alle schijn van dat Noorwegen straks voor het eerst sinds 1998 zal deelnemen aan de ...

54
54
Vanaken doet boekje open over 'concurrent' De Bruyne

De Rode Duivels willen zich in de komende dagen verzekeren van hun WK-ticket, een zege tegen ...

83
83
Conte wanhoop nabij: enorme mokerslag voor Napoli

Na een serieus transferoffensief in de zomermaanden, begon SSC Napoli met behoorlijk wat ambities ...

38
38
'Anderlecht in shock: Europese supermacht vol voor De Cat'

De Belgische U17-lichting kruist vrijdag de degens met Portugal op het WK. Om het verschil te maken ...

486
486
Fink vindt succesdriehoek: "De hersenen van de ploeg"

KRC Genk legde een erg wisselvallig parcours af in het seizoen tot dusver. Maar de laatste weken ...

164
164
Romelu Lukaku verrast iedereen met straffe 'carrièreswitch'

Wie dacht dat Romelu Lukaku enkel scoorde op het veld, heeft het mis. Terwijl de topschutter van de ...

30
30
Rigaux staat op springen: dé transfer van z’n leven nabij

Dévy Rigaux staat op de drempel van een deal die écht zijn naam zal maken: ...

199
199
Code rood bij Club Brugge: Verhaeghe grijpt stevig in

Gezien de bomvolle kalender hoeft het misschien niet echt te verbazen, maar plots wordt Club ...

531
531
'DAZN loopt blauwtje: Pro League eist monsterboete'

De saga rond DAZN blijft de gemoederen beroeren. Voor het huidige seizoen lijken de uitzendingen ...

317
317
"Stop het nu!" Vandenbempt haalt hakbijl boven op televisie

Peter Vandenbempt kennen we vooral als de man die geweldig commentaar levert bij voetbalwedstrijden. ...

333
333
Hard verdict voor Vanheusden: einde carrière wenkt

Rudi Garcia moet centraal achterin straks op zoek naar een vervanger voor Zeno Debast, die ...

162
162
'Pech voor Club Brugge: prijskaartje Thiago lekt uit'

De boekhouding mag op zijn beide oren slapen bij Club Brugge, waar het nu al flink gevulde ...

363
363
“Niet te geloven!” Ruben Van Gucht onthult duister verleden

Hij is sportanker, radiostem, documentairemaker én regelmatig het onderwerp van ...

113
113
DAZN lacht in vuistje: Proximus bezorgt Pro League kater

De soap rond de mediarechten van het Belgisch voetbal duurt onverminderd voort. Terwijl er achter de ...

737
737
'Club Brugge casht bij grootmacht: deal van 50 miljoen'

De kassa blijft maar rinkelen bij Club Brugge, dat na de recordomzet van afgelopen zomer nog steeds ...

465
465
'Man Utd dropt transferbom van 100 miljoen'

Na een compleet mislukt jaar lijkt Manchester United nu weer te kunnen gaan meedraaien aan de top in ...

59
59
Cinel spreekt duidelijk over mogelijk ontslag bij Cercle

We zijn bijna halfweg de reguliere competitie in de Jupiler Pro League en opmerkelijk genoeg werd er ...

327
327
'Stassin wrijft zich in de handen na transferwending'

Met Romeo Vermant haalde Rudi Garcia deze maand een nieuwe, jonge spits bij de selectie van de Rode ...

89
89
Genk troeft Spaanse clubs af en strikt talent

De voorbije jaren vergaarde de jeugdopleiding van KRC Genk een stevige reputatie, met dank aan onder ...

196
196
'Strijd helemaal los om nieuw goudhaantje Club Brugge'

Club Brugge nam de voorbije jaren een stevige financiële voorsprong op de concurrentie in ...

228
228
Mannaert opgelet: komt dit land Rode Duivels leegroven?

De Rode Duivels namen in 2025 een frisse start met Rudi Garcia als bondscoach en Vincent Mannaert ...

169
169
'Bayern pleziert Kompany met pikante transfer'

Bayern München liet vlak voor de interlandbreak voor de eerste keer dit seizoen punten liggen ...

88
88
Voormalig Rode Duivel slachtoffer van gruwelijke feiten

Voetbal hoort te verbinden, niet te verdelen. Voor een ex-Rode Duivel liep een jeugdwedstrijd ...

64
64

Meer sportnieuws