Code rood: Anderlecht vreest rampscenario met Slimani

830 stemmen
Code rood: Anderlecht vreest rampscenario met Slimani

Zeven doelpunten in 11 optredens: en of Islam Slimani als een speer van start ging bij Anderlecht, dat ondanks de deugddoende zege in Leuven haar wonden likt vlak voor de interlandbreak. Helaas voor Brian Riemer zal hij het nadien tenslotte een tijdje zonder zijn efficiënte scherpschutter moeten stellen. Als extra domper op de vreugde staat Yari Verschaeren tot overmaat van ramp een nog veel langer verblijf in de ziekenboeg te wachten. Beide sterkhouders brengen CEO Sports Jesper Fredberg zo plots in een lastig parket.


Het is dat AA Gent met Gift Orban een regelrecht fenomeen beet heeft, anders was Slimani zonder discussie de productiefste winteraankoop op de Belgische velden. Toen hij op Deadline Day neerstreek in Neerpede stond Anderlecht troosteloos op de elfde plek, intussen liggen de Europe Play-Offs binnen handbereik. Met zes goals in zeven competitieduels valt het aandeel van de 34-jarige Algerijn niet te overschatten. Niet slecht voor een zogenaamde paniektransfer, hoewel hij volgens Fredberg al langer op de radar stond pas last-minute als noodoplossing in huis gehaald toen andere pistes – zoals Tolu Arokodare, gekaapt door Genk – om Fabio Silva te vervangen in het water vielen. Gratis dan nog, want zijn vorige werkgever Stade Brest was hem liever kwijt dan rijk. De een zijn dood is de ander zijn brood.

FYSIEK WONDER
Vermits zijn piek ver achter zich leek te liggen sprak Slimani dan ook niet tot de verbeelding. Fredberg werd net niet weggelachen toen hij verkondigde dat zijn eerste mercato in Paars-Witte loondienst, op het eerste gezicht een flop van jewelste met diverse dossiers die op amateuristische wijze afsprongen, in zijn ogen geslaagd was. Laatst lacht best lacht, want samen met Anders Dreyer – eveneens een voltreffer die direct rendeert – blies Slimani de recordkampioen in mum van tijd nieuw leven in. Een paar dagen na aankomst vierde hij al zijn debuut, een week later was het als invaller een eerste keer prijs. Sindsdien valt de 89-voudig international voorin niet meer weg te denken. Van een aanpassingsperiode was dus weinig sprake, ondanks de vragen omtrent zijn fysieke paraatheid. Bij de buitenwereld althans.



"Conditioneel zit ik dicht tegen de perfectie", stelde Slimani, wiens fitheid en vlotte integratie Riemer snel konden bekoren, de sceptici gerust. De twijfels of hij zou voldoen aan de strenge standaarden op fysiek vlak verdwenen nadien ook als sneeuw voor de zon, want op zijn oude dag maakt de ervaren rot zijn reputatie als onvermoeibare wroeter ruimschoots waar. Fredberg bleek op basis van de data terecht niet bekommerd of hij de beoogde intense speelstijl nog wel aan zou kunnen. Integendeel: net zoals Silva loopt Slimani zich steevast de ziel uit het lijf, waarbij hij het doorgaans zelfs nog wat langer uithoudt. Bovendien koppelt hij die tomeloze werkethiek aan nog een aantal andere kwaliteiten die de Portugees ontbrak – en waar Anderlecht volgens de nieuwe bazen duidelijk dringend nood aan had.

KILLER & LEIDER
Meer torinstinct bijvoorbeeld. Met nog geen derde van diens minuten achter de kiezen heeft Slimani, weliswaar met een hogere penaltyratio, het competitietotaal van Silva bijna geëvenaard. Mocht zijn hattrick tegen Standard hebben geteld was het reeds zover. In de Conference League is zijn voorganger dankzij de treffer die de Brusselaars naar de kwartfinale katapulteerde al bijgebeend. Zoals we intussen gewoon zijn stond de koelbloedige killer in Spanje op de juiste plek om het leer simpel tegen de touwen te duwen. Iets wat Silva, wiens positionering geregeld te wensen overliet, nog niet helemaal onder de knie had. Af en toe scoort Slimani wel nogal onorthodox of met de nodige dosis geluk, zelfs de afwerker pur sang morst hier en daar ook met de kansen. Zoals tegen Kortrijk, toen hij na afloop in zak en as zat.



Het illustreert de verantwoordelijkheidszin van de hongerige ancien, ondanks zijn soms irritant gedrag tussen de lijnen zowel op als naast het veld een voorbeeld voor de talloze jongeren in de kleedkamer. Een rol die hij ook tijdens zijn herstel ijverig zal vervullen. Slimani cijfert zich met plezier weg voor de ploeg en vol overgave zijn verdedigende taken uitvoert. De goesting en motivatie spatten er dus vanaf, een winnaarsmentaliteit die de leidersfiguur alsmaar meer ook overzet op de rest van de groep. Precies zoals Riemer en Fredberg het willen zien. "Islam is niet de oplossing voor al onze problemen, wel een element", aldus Riemer kort na de eerste kennismaking. Een erg essentieel stuk van de puzzel, zo blijkt amper een tweetal maanden later, wiens afwezigheid zich de komende weken serieus zal laten voelen.


ALLES OP SLIMANI
De enige alternatieven zijn Benito Raman of Mario Stroeykens, die tevens een linie lager in aanmerking komt om Verschaeren te vervangen, maar zij zijn heel andere types. Vooral die eerste zijn profiel vallen bij Riemer, zelf tevreden met de variëteit aan opties in zijn voorlijn, in de smaak. In de eerste weken na nieuwjaar deinsde de Deen er niet voor terug om op de tegenaanval te speculeren, deels bij gebrek aan beter vaak met de sluwe en pijlsnelle Raman – samen met Francis Amuzu een dodelijk wapen – in de punt. Een tactiek die hij ook met succes tegen Villarreal toepaste, toen Slimani tweemaal als joker van de bank kwam. Op die manier werd hem in één klap eens wat rust gegund. Baten deed het echter niet: de opeenvolging van wedstrijden speelde wellicht een rol bij de spierblessure die hij zopas opliep.



Daardoor komen zowel de matchen tegen Eupen en Westerlo als de eerste ontmoeting met AZ in het gedrang. Zonde, want het niveau schoot niet toevallig de hoogte in sinds Slimani voorin postvatte. Ook tijdens zijn invalbeurten tegen Villarreal, toen het spelbeeld telkens kantelde en Anderlecht ineens grip kreeg op de tegenstander, was zijn impact immens. Het systeem is dan ook volledig op hem afgestemd. "Het is cruciaal dat we nu een spits hebben die in onze speelstijl past", vertelde Fredberg begin februari over zijn kersverse targetman. "Dat hij het nu zo goed doet, heeft mij totaal niet verrast. We wisten dat er veel voorzetten in de zestien zouden komen", klonk het recent dan weer. Het hoofd van Slimani, een rasechte spits die weegt op de defensie, wordt door Dreyer en Amuzu inderdaad gretig gezocht.

GEEN PLAN B
Net als de onfortuinlijke Verschaeren, ondanks zijn oog voor zijn ploegmaats ontvanger van zijn enige assist tot dusver, profiteren zij van het nuttige aanspeelpunt. Een doelgerichte en balvaste kapstok, wiens slimme looplijnen en prima deviaties de bewegende spelers rond hem beter maken – alleen Lior Refaelov had een betere klik met Silva, tegenover wie Slimani toch een upgrade vormt – en de rest van het elftal tijd geeft om aan te sluiten. De opportunistische doch onbaatzuchtige goalgetter ligt niet zomaar continu op de loer maar is tevens betrokken bij zowat elke combinatie: het vloeiende aanvalsspel is grotendeels zijn verdienste. Soms oogt het onbeholpen, zeker naar Paars-Witte normen, maar ook vanuit technisch oogpunt valt er weinig aan te merken op zijn balbehandeling, passing en kaatswerk.



Groot, krachtig, kopbalsterk én, dixit Riemer, "een beest in de box": Slimani lost alle verwachtingen in en meer. Zelfs eigenhandig voor diepgang zorgen, zoals bij zijn afgekeurd doelpunt tegen Standard, zit in zijn arsenaal. Het is een van de zeldzame aspecten waarin doublure Raman meer bedreven is. Qua duelkracht, in de lucht en met de rug naar doel schiet hij daarentegen aanzienlijk tekort, met als gevolg dat alle patronen wegvallen. Met hem moet Riemer dan ook noodgedwongen terug naar zijn minder dominante aanpak, wat misschien kan werken tegen AZ maar in de kaart speelt van meer behouden tegenstanders als Eupen en Westerlo die Anderlecht het spel laten maken. Hadden de Brusselaars dan toch niet moeten anticiperen op dit scenario en nog een gelijkaardig type als back-up zien te strikken?

SEIZOEN OP HET SPEL
Eenvoudiger gezegd dan gedaan: Fredberg was al blij dat hij één spits naar het Lotto Park kon lokken. Al was het naar verluidt ook een bewuste keuze om talenten als Stroeykens en Lucas Stassin niet te blokkeren. Een foute inschatting? Anders dan Silva haalt Riemer zijn alomtegenwoordige aanvalsleider alvast zelden naar de kant, zelfs wanneer diens tank leeg lijkt. Dat het spelpeil dan zienderogen daalt geeft aan hoe onmisbaar Slimani op korte termijn geworden is. Exact wat Fredberg voor ogen had toen hij hem voor een halfjaar vastlegde, een verbintenis die alle partijen op basis van de afgelopen weken eventueel wilden verlengen. Een formaliteit, of strooit de huidige situatie alsnog roet in het eten?



Sowieso was de knoop lastiger om door te hakken dan het lijkt. De doorwinterde spits komt nu handig van pas, maar liever mikt Fredberg op jonge spelers met een doorverkoopwaarde. Met zijn spaarzaam beleid in januari zette de CEO Sports centen opzij om in de zomer zulk een exemplaar diep in de punt te vinden. Plannen waar Slimani niet binnen past, zeker indien ook de eigen jeugd kansen moet krijgen. De onvermijdelijke gegadigden nopen bovendien tot een opwaardering van zijn contract, wat meteen weer een hap neemt uit het nog altijd vrij beperkte budget. Wat als Anderlecht naast Europees voetbal grijpt? Mocht de opmars in de stand zonder Slimani volledig gestuit worden, en/of zijn blessure erger blijkt dan gevreesd, is het zelfs niet zeker dat hij nog in actie komt. Het seizoen kan zomaar voorbij zijn.

EXIT SLIMANI?
Is er voor Fredberg, tevens terughoudend over Refaelov zijn toekomst, dan voldoende bewijsmateriaal om een langdurige samenwerking aan te gaan met de rijpe dertiger? De laatste landstitels van Paars-Wit bewezen alleszins dat een trefzekere spits en goede doelman stevige fundamenten zijn om op te bouwen, al zoekt wie weet ook Bart Verbruggen andere oorden op. En in welke mate speelt het verder verloop van de competitie een rol in Slimani zijn eigen plannen? Net als Verschaeren – out tot 2024, kort voor zijn contract afloopt – zadelde hij Fredberg aan Den Dreef met nog grotere dilemma's op dan voorheen. Riemer focust zich evenwel louter op het heden, waar het verdict voor beide sleutelfiguren vanuit sportief aspect hoe dan ook een fikse aderlating vormt. De ene valt weliswaar iets makkelijker te vervangen dan de andere. Vingers kruisen dat de interlandbreak volstaat om hem te recupereren.

AD

LEES OOK: KVDO-fans woedend na stunt Cercle: "Lijkenpikkers!"

Denkt u dat Slimani volgend seizoen nog voor RSCA speelt?

Meest recent

De Meyer sluit vertrek sterkhouder STVV niét uit

Bij STVV zagen ze een aantal sterkhouders de club verlaten, maar mogelijk stopt het daar nog niet ...

25
25
Club Brugge strikt Potts: dit mogen de fans verwachten

Club Brugge heeft met Freddie Potts een nieuwe verdedigende middenvelder aangetrokken. Hij komt over ...

70
70
Antwerp heeft volgende toptransfer helemaal beet

Royal Antwerp FC heeft nog een volgende aanwinst weten te strikken. De Great Old maakte zopas bekend ...

34
34
'Anderlecht keert kar: verguisd duo krijgt laatste kans'

Niet alleen op inkomend vlak is er nog heel wat werk aan de winkel bij RSC Anderlecht, zelf moeten ...

112
112
Jaecques licht taken Vandenhaute toe: "Antwerp 2.0"

Er waait een frisse wind bij Antwerp, dat dinsdag zijn kersverse hoofdcoach Marvin Compper ...

102
102
'Anderlecht all-in: Sibierski breekt spaarvarken open'

Nu de competitiestart met rasse schreden nadert, lijkt RSC Anderlecht van plan om een tandje bij te ...

467
467
'Plottwist bij Club Brugge: knaltransfer van de baan'

Club Brugge hoopt nog minstens één winger aan te werven, en dan is het huiswerk ...

703
703
Ruben Van Gucht tart alle TV-wetten: van BV tot miljonair

Ruben Van Gucht is al jaren één van de bekendste en vooral ook meest ...

58
58
Overmars klapt uit de biecht: vuurwerk bij Antwerp

Amper een handvol dagen voor de competitiestart heeft Antwerp met Marvin Compper een nieuwe T1 te ...

367
367
'Kassa rinkelt bij Club Brugge: nieuw record wenkt'

Na de verloren Supercup schakelt Club Brugge stilaan een versnelling hoger op de transfermarkt, want ...

1791
1791
KVDO-fans woedend na stunt Cercle: "Lijkenpikkers!"

KVDO en Cercle Brugge staan plots allebei centraal op sociale media. Een opvallende advertentie van ...

433
433
Ivan Leko ziet ‘Luka Modric’ van Club Brugge opstaan

Het nieuwe seizoen van de Jupiler Pro League staat voor de deur. Club Brugge zoekt nog naar ritme ...

617
617
Compper duidelijk over plan en speelstijl met Antwerp

Marvin Compper is de nieuwe hoofdtrainer van Royal Antwerp FC. De Duitser gaf een eerste ...

172
172
Goals op komst voor Anderlecht? “Minstens 20 dit seizoen”

RSC Anderlecht hoopt weer mee te kunnen doen voor de prijzen. Voorin zoekt Paars-Wit nog ...

810
810
Geweldig: oude foto Club-aanwinst duikt op, fans jubelen

Club Brugge heeft met Freddie Potts een nieuwe middenvelder binnengehaald. De 22-jarige Engelsman ...

193
193
Union vreest Bodo/Glimt: Hubert roept oorlogstaal

Union SG neemt het vanavond op tegen Bodo/Glimt. De Noorse topclub maakte de afgelopen jaren een ...

126
126
Westerlo pakt uit met Cisse Sandra van Club Brugge

Westerlo is ambitieus en dat is er ook aan te zien op de transfermarkt. De afgelopen jaren maakte de ...

212
212
Hoop voor RWDM? Nieuwe voorzitter komt met opvallend plan

RWDM Brussels heeft een woelige periode achter de rug met vorige eigenaar John Textor. De Belgische ...

122
122
‘Miljoenenbod de vuilbak in: Club Brugge geeft niet op’

Club Brugge wil deze zomermercato nog uitpakken. Blauw-Zwart is ambitieus en gaat weer vol voor de ...

570
570
FIFA slaat hard terug na kritiek op Infantino: intern paniek

Na het WK is de bom volledig losgebarsten rond de FIFA en baas Gianni Infantino. Nadat de Zwitser ...

426
426
Leko spreekt resoluut tegen: “Club moet nederig blijven”

Club Brugge wordt in België als een alleenheerser gezien. Vooral door de sterke Europese ...

304
304
Union SG incasseert ferme domper voor CL-clash

Union SG hoopt zich dit seizoen te kwalificeren voor de groepsfase van de Champions League. De ...

158
158
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht gaat los, Genk en Club bikkelen’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

1137
1137
‘Cercle Brugge haalt voormalige Standard-pion binnen’

Cercle Brugge is op de zomermercato nog op zoek naar versterkingen voor de kern, maar ook achter de ...

203
203
Amateurclub stunt met héél pikante ploegvoorstelling

Een voetbalclub die haar spelerskern en nieuwe wedstrijdshirts voorstelt in een parenclub. Het ...

112
112

Meer sportnieuws