Oud-scheidsrechter onthult oorzaak falend VAR-beleid

132 stemmen
Oud-scheidsrechter onthult oorzaak falend VAR-beleid

Het VAR-gebruik in het Belgische voetbal staat al de hele week in het oog van een storm. Zowel in de competitie als in de beker vonden verschillende fases plaats waarbij de videoref een foutieve of op zijn minst discutabele beslissing nam. Volgens oud-ref Serge Gumienny kampt de arbitrage in ons land dan ook met een enkele problemen.


De fase waarover het meest te doen was, was uiteraard de elleboogstoot van Club Brugge-winger Tajon Buchanan. Hoewel de beelden duidelijk waren, besloot de VAR om niet in te grijpen. Daags voordien was dat ook al het geval toen Cercle Brugge-doelman Radoslaw Majecki getorpedeerd werd door Eupen-aanvaller Djeidi Gassama. Het Referee Department gaf achteraf nochtans aan dat de videoref had moeten interveniëren om een rode kaart te geven. En dinsdag in de Croky Cup ging het wederom fout bij de bedenkelijke rode kaart van Zulte Waregem-back Alessandro Ciranni.

Volgens Gumienny staat het VAR-gebruik in België dan ook allerminst op punt. De meeste refs hebben niet eens de ambities om achter de schermen plaats te nemen. ""Het begint allemaal met de motivatie van de VAR-scheidsrechter", klinkt het bij Sporza. "Scheidsrechters worden tegenwoordig verplicht om ook als VAR werkzaam te zijn, maar willen ze dat eigenlijk wel? De scheidsrechters die ik ken, hebben gekozen om op het veld te staan. Nu komt de taak van de VAR er gewoon bovenop."

ZELF BESLISSEN
Daarnaast wijst Gumienny erop dat de refs doorgaans meerdere matchen per weekend krijgen omdat hun VAR-opdrachten bovenop hun wedstrijden als scheidsrechter komen. Dat komt de concentratie niet ten goede. Tot slot rekenen de refs op het veld momenteel té veel op hun video-assistenten. "Dat is een volledig verkeerde ingesteldheid. We moeten met onze refs terug naar de basis: zelf beslissingen nemen. Én wanneer het dan echt verkeerd is, dan kan de VAR tussenkomen. Niet omgekeerd."

LEES OOK: Ex-ref spreekt klare taal: Rode Duivels bestolen?

Het Referee Department heeft nood aan een nieuw bestuur ...

Meest recent

Vandenbempt ziet groot gevaar voor de Rode Duivels

België treft Senegal in de zestiende finales. Dat is een heel pittige tegenstander voor de Rode ...

1
1
Hugo Broos bewijst het Belgische voetbal énorme dienst

Anno 2026 wordt voetbal regelmatig benaderd alsof het een exacte wetenschap is. Data, data en nog ...

51
51
'Soap Adedji-Sternberg: Club en Genk zorgen voor nieuwe wending'

Club Brugge en KRC Genk staan momenteel op gespannen voet van mekaar. Dat heeft alles te maken met ...

235
235
Klasse! Bondscoach doet bijzondere Messi-onthulling

Lionel Messi is één van de absolute vedetten op het WK 2026. Met 6 goals in 3 matchen ...

25
25
Nieuw-Zeelanders trekken grote ogen na 'zeldzame' actie Mechele

Brandon Mechele is bezig aan een uiterst sterk WK 2026. De verdediger was in de groepsfase zelfs ...

280
280
'Drietal niet op eerste training Genk: transfer in de maak'

Terwijl het wereldkampioenschap de knock out-fase heeft bereikt, staan de clubs uit de Jupiler Pro ...

223
223
Ryan, Sels of Sommer? 'Club Brugge hakt keepersknoop door'

Ook bij Club Brugge staat de start van de voorbereiding stilaan voor de deur. Maar de Belgische ...

492
492
België tegen VS in 1/8ste finales? Amerikanen kleineren Duivels

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het WK 2026. In de 1/16de finales wacht een lastig ...

489
489
'Transferstruikelblok voor Raskin: prijskaartje onthuld'

Nicolas Raskin is momenteel volop gefocust op het WK met de Rode Duivels. Maar de middenvelder kijkt ...

100
100
'Warboel bij Antwerp: miljoenentransfer aan zijden draadje'

Maandag gaat bij Antwerp FC de voorbereiding op het nieuwe seizoen van start. Maar door de ...

324
324
'Inter mikt op nieuwe transferdeal met Club Brugge'

Een jaartje geleden vonden Club Brugge en Internazionale een transferakkoord over Aleksandar ...

577
577
België vs. Senegal: statistieken duiden favoriet al aan

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn in de volgende ronde van het WK. Met Senegal kregen de ...

300
300
WK-joker Duivels: "Qua snelheid niet onderdoen voor Doku"

De groepsfase van het wereldkampioenschap zit erop, het echte werk kan nu beginnen. De Rode Duivels ...

170
170
Knock out-fase WK 26: één topfavoriet zwaar in het voordeel

De groepsfase van het WK 2026 zit erop en dus staat het volledige schema voor de rest van het ...

213
213
'De Zerbi op wenken bediend: nieuwe megatransfer Spurs'

Tottenham Hotspur kwam afgelopen seizoen gevaarlijk dichtbij degradatie. Zo'n scenario wil de ...

196
196
Invaller Duivels krijgt tik op vingers: "Pas daarmee op!"

De Rode Duivels mogen naar de volgende ronde van het WK 2026. Een klinkende 1-5-zege tegen ...

350
350
Vanaken krijgt kans: Proto en Vanden Borre gaan volledig los

Maar heel wat kenners en supporters al een poosje om vraagden, werd zaterdagochtend ook beantwoord. ...

794
794
Kevin De Bruyne blijft ook nu weer iedereen verbazen

Terwijl de Rode Duivels zich opmaken voor de knock-outfase van het WK, is er één man ...

127
127
'Club verliest steunpilaar: Engelse miljoenen vlak na WK'

Bij Club Brugge gaat de voorbereiding weldra van start. Maar door het WK zal Blauw-Zwart in de ...

483
483
'Alonso eist ophefmakende reünie: schoktransfer Chelsea'

In een zoveelste poging om voor de hoofdprijzen te gaan, heeft Chelsea FC zijn lot in handen van ...

69
69
De Bruyne als herboren: "Daarom kuste ik mijn tattoo"

Kevin De Bruyne was bezig aan een moeizaam wereldkampioenschap. Maar na een sterke prestatie tegen ...

131
131
TRANSFERUURTJE: 'Meunier naar Premier League, Club schermt met Barça'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

381
381
Een volledige dag op het WK in Amerika? Dit is het kostenplaatje

Een wereldkampioenschap bezoeken staat voor veel voetbalfans gelijk aan een droomreis. Maar die ...

112
112
Kane breekt record bij Engeland: “Beste aller tijden”

Engeland heeft met 2-0 van Panama gewonnen en gaat als groepswinnaar naar de volgende ronde. Harry ...

44
44
Ronaldo weer afgemaakt: “Haal hem er toch af!”

Portugal speelde gelijk tegen Colombia en zag zo het Zuid-Amerikaanse land de groepswinst pakken. ...

120
120

Meer sportnieuws