Met bijna 70 tegenover een slordige 15 miljoen bedraagt de loonmassa van Club Brugge een flink veelvoud van die van Union. Toch lijken de Brusselaars vrijdag de uitgesproken favoriet om het duel tussen de regerend lands –en vicekampioen voor het eerst sinds hun terugkeer naar het hoogste niveau in hun voordeel te beslechten. In dat geval zit Scott Parker stilaan met een serieus probleem opgezadeld. Wat kan de coach van Blauw-Zwart doen om een sluimerende crisis te voorkomen?
Niet louter het verschil in uitgedeelde salarissen blijkt volgens de recente publicatie van de Pro League immens, ook qua eigen vermogen, inkomsten en kosten komt Union niet eens in de buurt van de ploeg met wie het vorig seizoen om de titel streed. Die verhoudingen worden evenwel niet gereflecteerd in de stand. Daar bedraagt de kloof tussen de nummers twee en vier intussen al 14 punten, zowaar twee stuks meer dan het maximum ongeveer een jaar geleden. Genk staat zelfs 21 eenheden los. Benieuwd voor wie de koploper straks duimt. Haar eerste achtervolger, of op papier voornaamste uitdager die echter reeds uitgeteld oogt voor de titelstrijd en zich momenteel vooral focust op de top vier? AA Gent en Standard hijgen in de Brugse nek: mits een nederlaag tegen Union kunnen zij alweer langszij komen.
UNDERDOG VS. UNION
Na de draw tegen Antwerp is de druk om te winnen dus andermaal groot. Een puntendeling op de Bosuil is in principe geen slecht resultaat, maar in het klassement schiet Blauw-Zwart er niks mee op. Zeker indien het nog naar boven wil kijken moet het dringend eens een topper naar haar hand zien te zetten. Na de zege tegen Genk op de openingsspeeldag wist Club geen enkele ploeg uit de top zeven meer te verslaan. De totale balans tegen de huidige Play-Off deelnemers, met behalve Genk, Union, Antwerp, AA Gent en Standard tevens Westerlo en STVV, bedraagt een schamele 10 op 30. Twee op negen sinds Parker, die ook Anderlecht niet kon kloppen, het roer overnam van Carl Hoefkens. Een reeks waar de trainer uiteraard graag komaf mee wil maken. Al lijkt Union dan geen ideaal slachtoffer.
Door de pletwals uit Genk zouden we het haast vergeten, maar de troepen van Karel Geraerts gingen al sinds speeldag acht niet meer onderuit. Net zoals hun nieuwe titelconcurrent schoten ze bovendien ook in het nieuwe jaar snel uit de startblokken: inclusief de beker hield Anthony Moris na de WK-break in acht wedstrijden zes keer de nul, in de overige partijen draaide hij zich telkens slechts eenmaal om. Zelf trof Union ook altijd raak, goed voor 16 doelpunten in totaal. Een échte test dus voor de Brugse defensie, die tegen Antwerp voor het eerst onder Parker – en al even daarvoor – overeind bleef. Alleen staan Vincent Janssen en zijn maats nu al drie matchen droog. Union daarentegen hield zonder Dante Vanzeir zopas schietoefeningen tegen Zulte Waregem, dat Club recent een lastigere avond bezorgde.
NOOD AAN NUMMER 9
Hij kon Simon Mignolet trouwens toch nooit passeren. Wie weet is Yorbe Vertessen daar wél meteen toe in staat. In de vorige confrontatie waren het verdediger Christian Burgess en Bart Nieuwkoop die na vier vergeefse pogingen eindelijk de ban braken. Club is dus beducht voor de Brusselse luchtmacht: een extra motief om diep in de punt opnieuw voor Roman Yaremchuk, nuttig op stilstaande fases, te opteren? Parker was dan wel tevreden met de organisatie en structuur op de Bosuil, zoals hij achteraf toegaf kreeg zijn team in balbezit zelf weinig voor elkaar. Nochtans vond de Engelsman het experiment met Noa Lang, volgens hem de beste man op het veld, in de punt voor herhaling vatbaar. "Zeker nu Ferran Jutglà out is. Hij biedt een andere dynamiek dan onze overige spitsen", klonk het onder meer.
Na het vertrek van Cyle Larin, een keuze die de landskampioen zich misschien al beklaagt, is Yaremchuk het enige alternatief. Parker hoopte de recordaankoop aan het draaien te krijgen, maar als eenzaam speerpunt gaf hij de voorbije weken achtereenvolgens Jutglà en zelfs Lang de voorkeur. Hoewel hij zijn best deed om dicht bij Toby Alderweireld en Willian Pacho te blijven kon de dribbelkont de verleiding om te zwerven af en toe evenwel niet weerstaan. Probeert hij straks ook Burgess en co te ontwijken? Dan werpt Yaremchuk, weliswaar eveneens te licht, toch net iets meer gewicht in de schaal. En zorgt hij tenminste voor wat présence in de zestien. Een aantal beloftevolle aanvallen gingen tegen Antwerp verloren omwille van een gebrek aan bezetting voor doel. Komt ervan zonder een pure nummer negen.
TIJD VOOR FLEXIBILITEIT?
De eerste clean sheet sinds midden oktober deed dan wel deugd en stemt tot optimisme, op de Bosuil wist Club voor het eerst onder Parker zelf niet te scoren. Niet dat het daarvoor de ballen met de ogen dicht tegen de touwen ramde. Zeven goals in zes duels zijn geen cijfers om over naar huis te schrijven. Het is al van de thuismatch tegen Anderlecht geleden dat Blauw-Zwart een karrenvracht aan kansen bij elkaar sprokkelde. Meer slagkracht in de zone van de waarheid lijkt dus geen overbodige luxe na zulk een flauwe vertoning. Op dat vlak wordt Andreas Skov Olsen, trefzeker toen Club in het Dudenaprk met een man meer een 0-2 voorsprong weggaf, danig gemist. Afgelopen zondag bleek nogmaals dat Kamal Sowah zich niet thuis voelt op de flank. Reden temeer om Lang gewoon terug links te posteren.
Aan de overkant hoopt Antonio Nusa, gebuisd tegen Charleroi, op een herkansing. Door de schorsing van Denis Odoi schuift Tajon Buchanan tenslotte mogelijk weer een rij achteruit. Parker viste alleszins geen extra rechtsachter op bij Club NXT om de kern te vervoegen. Daarin wel opvallend veel centrale verdedigers. Speelt hij dan toch met het idee om eens af te stappen van zijn vaste 4-3-3 en de 3-5-2 van Union, een systeem waar zijn elftal best mee vertrouwd is, te spiegelen? "We zijn altijd flexibel om tegenstanders optimaal te bekampen", liet Parker alvast optekenen. Clinton Mata ligt hoe dan ook niet in zijn bovenste schuif, Abakar Sylla evenmin. Hoewel de coach tegen Essevee gretig wisselde in zijn achterhoede bleven zij en Dedryck Boyata tegen Antwerp ondanks de kaartenlast achterin op de bank.
PROBLEMEN VAN PARKER
Als centraal duo vormden Brandon Mechele en Jack Hendry toen een solide tandem. In zijn zoektocht naar stabiliteit zou het dus verbazen mocht Parker, die op verdedigend vlak "drastische vooruitgang" merkt, die oplossing wijzigen. Club hield niet enkel de nul maar gaf bijna niks weg, een bemoedigende prestatie nadat het maandenlang te makkelijk goals incasseerde. En zelf onvoldoende scoorde. Geen wonder dat de landskampioen zo op de sukkel is. Samen met de nood aan ingevingen, flitsen die haast uitsluitend van Lang komen, blijft de opbouw een van de voornaamste knelpunten. Het statische spel begint bij een gebrek aan voetballend vermogen achterin. In het verleden vervulden pakweg Stanley Nsoki en Odilon Kossounou een cruciale rol. Sylla, misschien wel nog beter, is helaas een risicopatiënt.











De voorbije jaren was Mata eveneens essentieel om onder de pressing uit te komen, een tactiek die ook Union uitstekend onder de knie heeft. Of kiest Geraerts net zoals in de Croky Cup tegen Antwerp voor een meer afwachtende houding, om vanuit een lager blok net te azen op de counter? Zonder de fysieke kracht van Mata en/of Sylla is de Brugse achterhoede evenmin van de snelste. Qua intensiteit en discipline vormde de Great Old alleszins een prima opwarmer voor het bezoek uit Brussel. Nu zelf nog de nervositeit en het afval in balbezit zien te beperken. Het enige puntenverlies van Union sinds de jaarwissel was trouwens een gelijkspel tegen Cercle ín Jan Breydel. Samen met de vorige onderlinge resultaten in vaak moeilijke omstandigheden een gunstig voorteken voor de buren van Blauw-Zwart?
CHASSE PATATE
De tijd dringt alvast voor Parker om antwoorden te vinden op zijn prangende vragen. Sinds zijn debuut ging de trainer niet meer onderuit, maar met amper één driepunter is hij zeker geen Alfred Schreuder – die in januari wel meer versterking kreeg. Toen zat Club tenminste mee in de kopgroep, nu hangt het dieper in het peloton. Een schier onmogelijke inhaalrace dus, die zomaar kan uitdraaien in een chasse patate. Zelfs bij een complete inzinking van de ontsnapte leider moet Parker bovendien hopen dat niemand anders profiteert. Om nog te zwijgen over het quasi foutloos parcours dat vanaf nu zelf dient te worden afgelegd. Te beginnen vrijdag tegen Union, een van die achtervolgers met een veel betere uitgangspositie. En iemand op de bank die het Brugs bestuur ongetwijfeld alsmaar meer kan bekoren.
AD
LEES OOK: Kassa kassa in JPL: 120 miljoen voor vier smaakmakers
Arne Decraene