Anderlecht brengt carrière Silva in gevaar

457 stemmen
Anderlecht brengt carrière Silva in gevaar

Fábio Silva is het beu bij Anderlecht. De Portugese spits trok in juli naar het Lotto Park om zijn carrière terug op de rails te krijgen en in het begin van het seizoen leek hij daar ruimschoots in te slagen. Maar na zijn verschroeiend begin kende Silva een serieuze terugval, mede door de beperkte kwalitatieve aanvoer van zijn ploegmaats. Silva kwam met één doel naar Sporting en dat was goals maken. Maar dat is moeilijk in het slechtste offensief presterende Anderlecht in jaren. We kunnen het de jonge Portugees dan ook moeilijk kwalijk nemen dat hij een andere omgeving wil zoeken.


ANDERLECHT BRENGT DE REDDING

Het Lotto Park is in de voorbije jaren de ideale biotoop gebleken om jonge spelers tot volle bloei te brengen. Daarom is Anderlecht een aantrekkelijke bestemming voor Europese (top)clubs om er hun talenten tijdelijk te stallen, met het doel om daarna als een meer complete en ervaren speler terug te keren. Internazionale, Wolverhampton, Fiorentina, Manchester City, Bayern München, RB Salzburg, Chelsea, … Allen stalden ze de in voorbije jaren spelers bij RSC Anderlecht en in de gevallen van Christian Kouamé, Taylor Harwood-Bellis, Lukas Nmecha, Joshua Zirkzee, Majeed Ashimeru en Matt Miazga waren dat stuk voor stuk geslaagde huurdeals.



Dit seizoen is het de beurt Fábio Silva. De Portugese spits is met 40 miljoen euro de duurste aankoop ooit van Wolverhampton Wanderers en over Het Kanaal geldt hij als één van Europa’s grootste voetbaltalenten. In 2020 haalde hij bijvoorbeeld de shortlist van de Golden Boy. In 2021 en 2022 raakte hij telkens op de longlist. ‘t Is maar om te zeggen dat Silva niet zomaar een veelbelovende youngster is. Bij Wolves lag er bijgevolg een immense druk op zijn schouders, maar door personeelsproblemen in de aanvalslinie werd de jonge Portugees veel sneller en veel meer ingezet dan oorspronkelijk gepland. Daardoor werd zijn integratieproces geforceerd en werd hij daardoor ‘verbrand’. En dat was nooit de opzet van Wolves.

FÁBIO SILVA ADEMT DOELPUNTEN

Anderlecht bracht vorige zomer de redding voor Fábio Silva. In het Lotto Park kan hij zich rustig ontwikkelen, zonder de immense interne en externe druk van bij Wolverhampton rond zich. De Portugese spits opende zijn passage bij Sporting dan ook op een verschroeiende wijze met vijf goals in zes wedstrijden, waarin hij bovendien slechts drie keer startte in het basiselftal. Die indrukwekkende cijfers haalde Fábio Silva bijgevolg in een erg beperkte tijdspanne van amper 355 minuten, wat neerkomt op 1,27 doelpunt per 90 minuten - een gemiddelde dat zelfs als spits enorm hoog is.



Fábio Silva maakte dus al snel zijn naam waar als goalgetter pur sang en de superlatieven kwamen tekort voor de huurling van Wolverhampton Wanderers. “Fabio is zo fenomenaal dat ik soms vergeet dat hij nog maar 20 is”, zei Lior Refaelov eerder dit seizoen aan La Dernière Heure. “Fábio Silva ademt doelpunten — hij scoort bijna elke wedstrijd”, zei analist Marc Degryse in Het Laatste Nieuws. “Fábio Silva is een attractie op onze velden. Ik denk zelfs dat hij op een bepaald moment zó goed zal zijn, dat ie onmisbaar wordt voor Anderlecht.”

GEEN AANVOER, GEEN GOALS

Maar net zoals de doelpuntenproductie van Fábio Silva stokte, namen ook de collectieve prestaties van Anderlecht zwaar af. De Portugees is een spits die een goede aanvoer nodig heeft om doelpunten te scoren, maar in de laatste maanden is die er amper. Silva wordt minder bediend en hij komt ook veel minder in een scoringspositie terecht. Het was zijn plan om een knalseizoen af te werken en veel goals te maken bij Sporting om daarna via de grote poort terug te keren naar de Premier League. Maar op deze manier wordt het logischerwijze veel moeilijker voor de Portugees om doelpunten te scoren.

LEES OOK: Aantal doelpogingen en gemiddelde verwachte doelpunten bij Anderlecht lagen nooit lager in de laatste zeven seizoenen in de Jupiler Pro League.

KOUAMÉ EN ZIRKZEE IN ÉÉN

Fábio Silva is bovendien een speler die zich niet wegsteekt en niet te beroerd is om vuil werk op te knappen of om zich te laten terugzakken in het veld. “Ik vecht voor de ploeg, probeer ruimtes te maken en ik kom in de bal om mijn verantwoordelijkheid te nemen”, zei daar zelf over eerder dit seizoen. Maar door daar zoveel energie te steken, mist hij duidelijk ook frisheid en scherpte in de zone van de waarheid. Silva moest dit seizoen de rol van de fysiek sterke Christian Kouamé en de balvaste Joshua Zirkzee alleen op zich nemen. En dat is onmogelijk. Silva is trouwens vragende partij om met twee spitsen te spelen, zodat hij ook ontlast wordt, maar dat is geen optie voor Brian Riemer.



NET ZOALS BIJ WOLVERHAMPTON

De situatie van Fábio Silva heeft veel gelijkenissen met zijn periode bij Wolverhampton Wanderers. Door de zware blessure en langdurige afwezigheid van Raul Jimenez, moest Silva veel sneller en veel meer ingezet worden bij de Wolves. Op een bepaald moment was de Portugees zelfs de enige beschikbare aanvaller van de ploeg. Daardoor hing zijn status als recordtransfer ook steeds meer als een molensteen rond zijn nek. Fábio Silva kampte direct met een zware mentale en fysieke druk, wat uiteraard nefast was voor zijn prestaties op het veld.

Als veelgebruikte - en vaak enige - spits werd er bijgevolg ook nadrukkelijk naar hem gekeken om doelpunten te scoren. Bij de jeugd van FC Porto vond Fábio Silva blindelings de weg naar het doel, maar bij Wolverhampton lukte dat zo gemakkelijk niet meer. Dat niemand anders veel doelpunten scoorde, hielp ook al niet om de druk van hem af te nemen. Fábio Silva wilde zijn team dolgraag helpen door doelpunten te scoren, iets wat hij van nature uitstekend kan, maar die obsessie en fixatie kende net een omgekeerd effect.

CARRIÈRE IN HET SLOP

En dat is ook wat er nu speelt bij Anderlecht. Iedereen kijkt naar Fábio Silva om doelpunten te scoren, maar het is oneerlijk en onlogisch om hem de ganse aanval te laten dragen. De Portugees kwam naar het Lotto Park om zijn carrière terug op de rails te plaatsen maar in plaats daarvan zakt hij samen met de club verder in het moeras. Als we ons in de plaats van Silva stellen, dan kunnen ons dan ook goed voorstellen dat hij een andere club vindt, waar zijn kwaliteiten beter passen en waar hij veel meer uit zijn potentieel kan halen. Clubs uit Spanje, Italië en Nederland liggen alvast op de loer voor hem.



Ook Wolverhampton Wanderers zal een verandering van omgeving alleen maar kunnen toejuichen. De 20-jarige is vandaag nog steeds de duurste aankoop ooit van de Wolves, dat in 2020 maar liefst 40 miljoen euro betaalde aan FC Porto. Ooit zal die investering eens rendabel moeten zijn, maar bij Anderlecht zal dat dus niet lukken. Wolverhampton stalde Silva dit seizoen bij Sporting om zich terug in de picture te zetten, maar in plaats daarvan daalt zijn reputatie en marktwaarde alleen maar. Sinds zijn vertrek bij Porto in 2020 lag zijn marktwaarde namelijk nooit lager dan vandaag.

LEES OOK: 'Grote prioriteit Anderlecht: vier topaanwinsten op komst'

Moet Silva weg bij Anderlecht?

Meest recent

Speel gratis mee met de VoetbalNieuws WK Poule 2026!

Het WK 2026 belooft een van de grootste voetbaltoernooien ooit te worden. Volg jij elke wedstrijd op ...

72
72
Nederlandse analisten fileren Duivels: "Hij is een beest"

De verwachtingen rond de Rode Duivels zijn voor aanvang van het WK niet al te hoog gespannen. ...

38
38
Superfavorieten wankelen: Frankrijk onderuit, blamage Spanje

Exact één week voor de openingsmatch, zijn twee van de grootste favorieten voor de ...

46
46
"50 Miljoen" - Tzolis maakt Europese voetbalfans horendol

Christos Tzolis lijkt zich op te maken voor een mooie transfer tijdens de zomermercato. ...

100
100
Mourinho naar Real: Benfica onthult riante afkoopsom

José Mourinho staat voor zijn grote terugkeer naar Real Madrid. SL Benfica bevestigde ...

49
49
'Grote prioriteit Anderlecht: vier topaanwinsten op komst'

RSC Anderlecht presenteerde donderdag zijn nieuwe thuisshirts met de grote terugkeer van Adidas als ...

396
396
Brugse broederstrijd: Tzolis ziet Nilsson eindelijk scoren

Binnen exact één week gaat het wereldkampioenschap van start. Momenteel wordt dan ook ...

108
108
Drukte op Bosuil: Antwerp kondigt nieuwe winger aan

Antwerp FC zal het tijdens de zomermercato opnieuw moeten doen met een erg bescheiden budget. Maar ...

136
136
Nieuw-Zeeland vreest één Duivel: "Met twee man op spelen"

België wordt door de meerste kenners bestempeld als topfavoriet voor WK-groepswinst in poule G. ...

152
152
Witte rook op Anfield: Liverpool presenteert nieuwe topcoach

Liverpool FC nam vorig weekend officieel afscheid van Arne Slot. Lang heeft de zoektocht naar een ...

53
53
Investeerder Courtois bezorgt Genk meteen transferboost

Thibaut Courtois staat voor een comeback in het Belgisch voetbal. Niet op het veld, wel als ...

181
181
Club Brugge in paniek: transferbom niet meer te stoppen

Bij Club Brugge groeit één dossier uit tot het grote transferverhaal van de zomer. ...

924
924
STVV bevestigt fraaie transferslag, OHL laat aanvaller gaan

Terwijl de start van het WK met rasse schreden nadert, zijn de ploegen in de Jupiler Pro League al ...

75
75
Twijfels na Duivels experiment: "Hij blijft risicopatiënt"

De driemansdefensie van Rudi Garcia heeft dinsdag goed uitgepakt bij de Rode Duivels. De kans is dan ...

337
337
'Atlético drukt door: Club Brugge-deal van 30 miljoen'

Club Brugge sneuvelde afgelopen seizoen in de tussenronde van de Champions League tegen ...

770
770
'Kompany geeft persoonlijke zegen: dubbele toptransfer Bayern'

Bayern München heeft een grandioos seizoen achter de rug in Duitsland. In de komende jaargang ...

119
119
Nederland ontdekt Hans Vanaken: duidelijk oordeel

De Rode Duivels willen tijdens het komende WK uitgroeien tot één van de positieve ...

656
656
Nieuwe naam staat op bij Duivels: ex-bondscoach lyrisch

De Rode Duivels kunnen tevreden terugblikken op hun voorlaatste oefenwedstrijd in aanloop naar het ...

361
361
Napoli-voorzitter dropt bom omtrent Lukaku en De Bruyne

Romelu Lukaku en Kevin De Bruyne focussen zich op het WK met de Rode Duivels. Nadien keren ze terug ...

297
297
Antwerp strikt spits, Standard stuurt grote naam door

Royal Antwerp FC weet nog steeds wat de toekomst brengt. Er is heel veel onzekerheid. De club blijft ...

251
251
STVV heeft prijs en legt sterkhouder langer onder contract

Bij STVV hebben ze heel veel kwaliteit rondlopen, maar daardoor is er ook heel veel interesse. De ...

49
49
'Antwerp lanceert zomeroffensief: 3 vliegen in 1 klap'

Hoewel het rommelt in de bestuurskamer kan Antwerp niet bij de pakken blijven zitten. Na alweer een ...

208
208
Peter Vandenbempt slaat VRT-kijker met totale verstomming

Nog voor de eerste bal is getrapt op het WK, heeft Peter Vandenbempt al voor een verrassing gezorgd. ...

359
359
Joma trapt na richting Anderlecht: "Sporting onwaardig"

RSC Anderlecht presenteerde donderdag de nieuwe outfit voor volgend seizoen. Na zeven jaar slaan de ...

711
711
Frankrijk voor de bijl: Jonge Duivels naar finale EK U17

Terwijl de Rode Duivels zich klaarstomen voor het WK, spelen hun toekomstige opvolgers momenteel het ...

468
468
Coucke gaat helemaal los in interview: "Het moet stoppen!"

Marc Coucke heeft nog steeds meerdere hangijzers in het vuur hangen. Zijn meest bekende, in ...

437
437

Meer sportnieuws