Veldman zorgt voor aardverschuiving bij Anderlecht

door
Veldman zorgt voor aardverschuiving bij Anderlecht

Op dit moment is Robin Veldman een godsgeschenk voor Anderlecht. De Nederlandse coach draagt het Anderlecht-DNA hoog in het vaandel, hij geeft jonge spelers een (nieuwe) kans in het eerste elftal en hij haalt (voorlopig) ook resultaten. Na twee wedstrijden is het uiteraard veel te vroeg om al een definitieve balans op te maken, maar ondertussen is het wel heel duidelijk welke richting Veldman wil uitgaan met Sporting.


AJAX-SCHOOL

Robin Veldman werd in juli vorig jaar binnengehaald bij Anderlecht als hoofdcoach van de RSCA Futures en dat was een onvervalste prestigetransfer van de Brusselaars. Veldman stond te boek als een van de meest veelbelovende coaches van Nederland en zijn komst betekende bijgevolg een enorme stunt voor Anderlecht. “Zijn mooie parcours bij een voorbeeldclub als Ajax moet ons helpen naar een nog hoger niveau te gaan”, stelde CEO Peter Verbeke net na de komst van Veldman naar Anderlecht.



De RSCA Futures draaien vlotjes mee aan de top van de Challenger Pro League en ze doen dat goed combinatievoetbal, volledig volgens de stijl van de academicus Robin Veldman. En die lijn trekt hij nu door als trainer ad interim van de eerste ploeg. Jan Vertonghen, ex-Ajacied, herkent die filosofie erg goed. “Je merkt de Nederlandse school, die ik wel gewend ben: veel intensiteit in de passing, trapvormen, positiespelletjes”, zei de Rode Duivel aan Het Nieuwsblad over de trainingsvormen van Veldman.

BREKEN MET MAZZU

“Ik leun dichter aan bij Vincent Kompany dan bij Felice Mazzu”, liet de Nederlander al op zijn eerste persconferentie horen. En hij loog dus zeker niet. Robin Veldman breekt volledig met de filosofie van Felice Mazzu, die eerder omschakelingsvoetbal prefereerde met een hoge intensiteit. Veldman heeft op zijn beurt veel meer voetballende intenties en hij wil de automatismen van onder Mazzu uit het elftal halen. Na de match tegen KAS Eupen hekelde Veldman bijvoorbeeld verschillende elementen die niet stroken met zijn visie.

De Nederlander zei toen dat Anderlecht te gehaast speelde. Dat een vrije trap te snel genomen werd, waar ze gewoon voor het balbezit moesten kiezen. Op die manier was er te weinig rust aan de bal en kon Sporting niet dominant blijven voetballen. En dat haalde hij eerder ook al aan na de match tegen FCSB in de Europa League. “Er waren nog te veel momenten dat we als een omschakelingsploeg voetbalden en meteen diep speelden. Terwijl ons fundament de verzorgde opbouw moet zijn”, zei de coach toen achteraf op zijn perspraatje.



De filosofie van Robin Veldman sluit duidelijk nauw aan bij die van Vincent Kompany dan die van Felice Mazzu, zoals de Nederlander ook zelf aangaf tijdens zijn persconferentie als nieuwe coach (ad interim) van Anderlecht. “Het vertrouwen aan de bal, onder hoge druk blijven combineren, het vertrouwen laten groeien en zo snel mogelijk weer een glimlach op de jongens hun gezicht toveren", stelde hij. “Zo willen we snel resultaten boeken, dat verdient onze aanhang ook.”

DROOMCOACH VOOR ANDERLECHT

Op die manier beantwoordt de stijl van Robin Veldman volledig aan het vooropgestelde profiel als nieuwe hoofdcoach van RSC Anderlecht. “We moeten een totale cultuuromslag realiseren”, zei voorzitter Wouter Vandenhaute na het ontslag van Felice Mazzu. “Het gezochte profiel? Attractief voetbal, met ons DNA. Dat kan een ervaren trainer zijn, of ook een jonge coach of onbekende naam. Dat bekijken we intern.” In zijn eerste twee wedstrijden voldoet Veldman alvast aan die hoge eisen van de preses.

Onder de sportieve leiding van Robin Veldman vindt Anderlecht vlotjes de weg naar het doel, want op gemiddelde basis scoort het drie doelpunten per wedstrijd: dat is meer dan het dubbele dan onder Felice Mazzu (1,38). Het lijkt ons echter onwaarschijnlijk dat Sporting dergelijk gemiddelde zal aanhouden op de lange termijn, maar de aanvallende intenties onder Veldman zijn wel heel duidelijk merkbaar. De expected goals liggen 30% hoger en het aantal schoten naar het doel steeg met 36%.



Het balbezit onder Robin Veldman stijgt naar een hoge 57%, terwijl het gemiddeld veldoverwicht onder Felice Mazzu amper 52% inhield. Het aantal verstuurde passes nam bijgevolg ook toe met 13%. En bovenal: Anderlecht verloor nog geen enkele wedstrijd onder Veldman. Daartegenover staat wel dat Veldman per wedstrijd dubbel zoveel doelpunten slikt in vergelijking met Mazzu. Maar ook hier moeten we dus de evolutie op de (middel)lange termijn afwachten.

RSCA FUTURE(S)

Door het betere en dominante voetbal, dat nauw aansluit bij het Anderlecht-DNA, scoort Robin Veldman duidelijk punten bij de achterban, maar ook zijn werking met de eigen jeugd wordt sterk toegejuicht. Hij liet Theo Leoni vorig weekend debuteren in het eerste elftal en het debuut van de 22-jarige middenvelder, die geen enkele seconde speelde onder Felice Mazzu, werd danig gesmaakt door de fans. “Ik werk al heel lang met hem samen, hij heeft het voordeel dat hij mijn principes al kent”, zei Veldman over Leoni.



En ook Noah Sadiki kan rekenen op een nieuwe kans in het eerste elftal. De 17-jarige werd al snel genegeerd onder Felice Mazzu maar het ziet ernaar uit dat Sadiki in ere wordt hersteld door Robin Veldman. “Noah kreeg geen uitleg van de trainer en weet dus niet waarom hij opeens aan de kant werd geschoven”, zei vader Françis aan Het Nieuwsblad. Sadiki viel vorig weekend al in tegen KAS Eupen en hij is de eerste keuze om de geschorste Michael Murillo te vervangen donderdag tegen Silkeborg.

LEES OOK: "Hoe dom, hoe lomp" - Vandenbempt maakt gehakt van RSCA'er

Moet Veldman definitief T1 van Anderlecht worden?

Meest recent

"Hoe dom, hoe lomp" - Vandenbempt maakt gehakt van RSCA'er

Indien het alsnog de bekerfinale wil halen, zal RSC Anderlecht volgende zwaar aan de bak moeten. Het ...

114
114
Anderlecht benadeeld? Still vloekt na uitsluiting Sardella

RSC Anderlecht heeft zijn heenmatch in de halve finales van de Croky Cup tegen Antwerp FC met 0-1 ...

87
87
3 op 10: Anderlecht-zondebok keihard uitgefloten

RSC Anderlecht raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. De Brusselaars verloren ...

185
185
De Ketelaere wint Coppa-clash, nieuwe klap Pocognoli

Ook elders in Europa stond donderdagavond bekervoetbal op het programma. Zo wisten Charles De ...

49
49
Bloedrode avond Anderlecht: Antwerp kan bekerfinale ruiken

Antwerp FC heeft donderdagavond een stevige optie op de finale van de Croky Cup genomen. Dankzij een ...

312
312
Kompany maakt Bayern wild: zwaargewicht houdt zich niet in

Vincent Kompany is bezig aan een uitmuntend tweede seizoen als hoofdcoach van Bayern München. ...

89
89
Dubbele opdoffer Union: Hubert geeft eerste verdict

De eerste partij in de halve finales van de Croky Cup zit erop, maar tussen Sporting Charleroi en ...

152
152
Anderlecht schreeuwt om penalty: Van der Elst reageert fors

In de Croky Cup stond donderdag weer een erg fraaie affiche op het programma. Zo werkten RSC ...

751
751
Anderlecht-Antwerp lokt opvallende gast naar Lotto Park

In de Croky Cup stond donderdagavond de tweede heenmatch van de halve finale op het programma. Zo ...

162
162
Saudische soap: superdebuut Benzema gooit olie op vuur

De Saudische competitie stond de voorbije dagen op zijn kop. Uiteraard door de staking van Cristiano ...

46
46
Job op het spel: Renard maakt 'grove fout' bij Anderlecht

RSC Anderlecht is momenteel druk op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. En mogelijk moet het vizier ...

290
290
Straffe stoot Club: Eredivisie-sterren massaal naar Brugge?

Club Brugge heeft zich wederom bij de 24 sterkste clubs van Europa geschaard. Voor het tweede ...

999
999
'De Bruyne zet Napoli op scherp met verbluffende reünie'

Nu de uitschakeling in de Champions League een feit is, zet SSC Napoli alles op de competitie en ...

179
179
Still verrast met eerste basisploeg, één wissel bij Antwerp

Donderdagavond staat de tweede heenmatch in de halve finales van de Croky Cup op het programma. En ...

188
188
Gigantische kaakslag voor Ruben Van Gucht: "Zo laag!"

Ruben Van Gucht trok gisteren bij de Mia's weer alle blikken naar zich toe. De journalist was zelf ...

117
117
Kompany krijgt groot nieuws, bizarre nieuwe club Dimata

De wintermercato is in de grootste voetbalnaties inmiddels gesloten, maar in bepaalde landen kunnen ...

44
44
'Bliksemvertrek bij Club Brugge: Engelse miljoenen in spel'

Club Brugge wist tijdens de afgelopen wintermercato zijn sterkhouders dan toch aan boord te ...

785
785
'Renard out: droomkandidaat laat Anderlecht koud staan'

Olivier Renard staat bij Anderlecht steeds meer geïsoleerd een een exit is geen taboe meer. ...

545
545
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 24 bekend

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag 24 op de agenda. Om alles in goede banen te ...

71
71
Gheysens op matje geroepen: licentie Antwerp in gevaar?

De kritiek aan zijn adres raakt Paul Gheysens zijn koude kleren niet, terwijl ook de financiële ...

472
472
Anderlecht kookt over: Coucke roert zelf in de potten

Terwijl het bij Anderlecht rommelt, kraakt en sist langs alle kanten, duikt Marc Coucke plots ...

255
255
'Atlético valt aan: Simeone wil shoppen bij Club Brugge'

In de play-offs van de Champions League staat Club Brugge straks een dubbele confrontatie met ...

384
384
Antwerp-fans in alle staten: Gheysens breekt stilte

Na de deugddoende zege tegen Cercle Brugge hoopt Antwerp straks in Anderlecht een stap te zetten ...

262
262
Club Brugge betaalt zich blauw: monsterpremies JPL gelekt

Het lucratieve loon dat profvoetballers opstrijken biedt vaak voer tot discussie. Daarbij gaat het ...

485
485
'Anderlecht zoekt coach: Coucke verrast met wit konijn'

Besnik Hasi werd bedankt voor bewezen diensten, en dus zal Will Still straks voor het eerst in de ...

425
425

Meer sportnieuws