De 5 werken van Robin Veldman bij Anderlecht

385 stemmen
De 5 werken van Robin Veldman bij Anderlecht

Bij zijn aanstelling had Felice Mazzu het nog vol zelfvertrouwen over de titel, maar met een schamele 16 op 42 prijkt Anderlecht na 14 speeldagen pas op de twaalfde plaats. Nadat hij vorig seizoen nog een sprookje beleefde met Union draaide het avontuur van de coach enkele kilometers verderop zo uit op een regelrechte nachtmerrie, die er na nog geen halfjaar alweer opzit. Paars-Wit legt haar lot nu tijdelijk in handen van Robin Veldman. Hij heeft flink wat werk voor de boeg.


De keuze voor Veldman, die doorgeschoven wordt van de RSCA Futures, is geen definitieve oplossing. Dat onderstreepte Wouter Vandenhaute maandag meermaals tijdens zijn persconferentie. "Hij wordt dus met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vervangen door een nieuwe coach", aldus de voorzitter, die niet overhaast tewerk wil gaan bij de aanstelling van Mazzu zijn opvolger. Met het WK in Qatar voor de deur, dat binnen iets minder dan een maand van start gaat, kan Anderlecht dan ook enigszins haar tijd nemen bij de zoektocht naar een volwaardige vervanger. Veldman moet louter de tussenliggende periode zien te overbruggen, liefst zonder verdere kleerscheuren op te lopen. Gemakkelijker gezegd dan gedaan.

VRAGEN VOOR VELDMAN
Uitgerekend nu gaan de Brusselaars, die nog volgens Vandenhaute nog steeds de nodige ambities koesteren, een aantal cruciale weken tegemoet. Zowel in de competitie, beker als Europa. Donderdag neemt Anderlecht het al op tegen FCSB, een belangrijke opdracht met het oog op de volgende ronde van de Conference League. Een week later moet het in Silkeborg de kwalificatie helemaal veiligstellen. Tussendoor krijgt de recordkampioen Eupen over de vloer in wat we zowaar haast een kelderkraker kunnen noemen, nadien wachten met Antwerp en Genk de nummers twee en één in het klassement. In de Croky Cup tot slot kan Lierse Kempenzonen, koploper in de Challenger Pro League, zomaar wel eens voor een stunt zorgen.



Vandenhaute zei dus niet voor niks dat het dieptepunt mogelijk nog niet eens bereikt is. In plaats van de crisis in te tomen, kan het de komende weken zelfs gewoon nog van kwaad naar erger gaan met Paars-Wit. Veldman, die Lierse Kempenzonen met de Futures alleszins wel reeds op de knieën dwong, weet dus alvast wat hem te doen staat. De trein zo snel mogelijk terug op de rails zien te krijgen, opdat de doelstellingen na het WK nog altijd binnen handbereik liggen – en de volgende T1 dan in een ietwat betere sfeer aan zijn ambtstermijn kan beginnen. Op de volgende essentiële vragen, waarover Mazzu zich de afgelopen weken weliswaar eveneens tevergeefs de kop brak, moet de Nederlander dan een antwoord zien te formuleren.

WELKE VELDBEZETTING?
De veldbezetting van Mazzu was de laatste tijd een populair thema in het Lotto Park. De coach hield lang vast aan zijn 3-5-2, het succesrecept bij Union. In Mechelen schakelde hij halfweg dan toch om naar een 4-4-2, een zet die toen nog zijn vel redde maar nadien nauwelijks nog gevolgen kreeg. Mazzu sleutelde wel nog wat aan zijn formatie, die tegen Standard soms meer weg had van een 5-3-2 of zelfs 3-4-3, maar de juiste formule wist hij nooit echt te vinden. Benieuwd welk systeem Veldman het meest geschikt acht voor het aanwezige spelersmateriaal. Hoewel de tegenhangers van Mazzu het niet graag zullen horen koos hij bij de Futures alvast tevens steevast voor een verdediging met drie. Ongeacht de precieze invulling lijken Zeno Debast en Michael Murillo hoe dan ook nog steeds zeker van een basisplek, net als Jan Vertonghen en in mindere mate Wesley Hoedt.



MIX OP MIDDENVELD?
Op het middenveld daarentegen bleef Mazzu maar op zoek naar de aangewezen mix. Kristian Arnstad, Majeed Ashimeru, Amadou Diawara, Yari Verschaeren, Lior Refaelov, Mario Stroeykens en de intussen alweer geblesseerde Adrien Trebel en Marco Kana: alleen passeerden ze in diverse combinaties de revue, telkens zonder het gewenste resultaat. Van enige stabiliteit of automatismen in de centrale as is bijgevolg geen sprake, een euvel dat Anderlecht al geregeld zuur opbrak. Een van de voornaamste werken voor Veldman wordt dan ook om hier eindelijk eens de correcte knopen door te hakken. Bij de Futures speelde aanvoerder Théo Leoni, tegen West Ham door omstandigheden reeds op de bank, tot dusver elke minuut. Vergezelt hij straks zijn coach naar het eerste elftal, waar hij dan in de voetsporen zou treden van Lucas Stassin als volgende om de stap te wagen?

WIE NAAST SILVA?
Hij was de laatste die Mazzu koppelde aan Fabio Silva, een eer die eerder ook Refaelov, Stroeykens, Sebastiano Esposito, Julien Duranville en Benito Raman te beurt viel. Alleen met Refaelov leek het even te klikken, voor de rest bleek niemand een ideale partner voor de talentvolle spits. Diens eigen productiviteit ging eveneens wat naar beneden: van vier doelpunten in zijn zeven eerste competitieduels naar twee stuks in de volgende zeven matchen. Het gebrek aan efficiëntie valt moeilijk te verhelpen, tenzij hij een toverstok heeft kan Veldman aan het intrinsieke killerinstinct van zijn aanvallers niet veel meer doen dan Mazzu – die aanvankelijk zelfs nog Francis Amuzu aan het scoren kreeg. Wel moet hij op zoek naar manieren om vlotter kansen te creëren. Hoe hangt af van het antwoord op de eerste vraag. Verschaeren aan het draaien krijgen lijkt een goed begin.



MENTAAL OPLAPWERK
Pressing, intensiteit, agressiviteit: het zijn stuk voor stuk zaken die zowel Mazzu als het bestuur graag wat meer wilden zien. Of de spelers daartoe ook in staat zijn is nog een ander paar mouwen, maar van Veldman wordt verwacht dat hij die fysieke parameters gevoelig opkrikt. Zelfs in het Lotto Park is het voetbal nu even ondergeschikt aan de resultaten, mentaliteit en inzet staan voorop. Daarvoor moeten de neuzen eerst allemaal opnieuw in dezelfde richting staan: het akkefietje tussen Hoedt en Refaelov bewees dat er op dat vlak nog werk aan de winkel is. Hetzelfde geldt voor het vertrouwen dat moet worden opgekrikt. Het mentale oplapwerk dat Veldman dient te verrichten is minstens zo belangrijk als zijn sportieve ingrepen, waar door de schaarse alternatieven voorlopig niet meer dan een paar nuances mogelijk zijn ten opzichte van Mazzu zijn wekelijkse keuzes.

TRANSFERS DOEN RENDEREN
Of laat Veldman, die vanzelfsprekend graag met jongeren werkt, behalve Stassin en eventueel Leoni nog een aantal pionnen van de Futures doorstromen? Voor doelman Bart Verbruggen en verdedigers Lucas Lissens en Ethan Butera lijkt er (nog) geen plaats, maar wat bijvoorbeeld met Anouar Ait El Hadj? De spelmaker belandde na een veelbelovende start op de achtergrond en uiteindelijk zelfs bij de U21, waar hij eerst weigerde te spelen. De voorbije weken kon Veldman echter gewoon op hem rekenen. Is zijn promotie nu de ideale gelegenheid om El Hadj weer te lanceren? Ook de mislukte zomeraankopen Ishaq Abdulrazak en Nilson Angulo had hij, net zoals Killian Sardella of de reeds overgehevelde Moussa N'Diaye, de afgelopen maanden trouwens onder zijn hoede. Door hen alsnog te doen renderen zou de Nederlander bij Peter Verbeke alvast uitstekende punten scoren.

AD

LEES OOK: Club Brugge houdt hart vast: tóch toptransfer voor Seys?

Denkt u dat de crisis bij Anderlecht nog erger wordt?

Meest recent

Club Brugge houdt hart vast: tóch toptransfer voor Seys?

Club Brugge verwacht deze week zijn Belgische WK-gangers terug op training. Ook Joaquin Seys zal dan ...

72
72
Dé wissel van het WK: Courtois doet eindelijk boekje open

Ondanks een geslaagd WK, besloot de KBVB om het aflopende contract van Rudi Garcia als bondscoach ...

337
337
'Karetsas-climax in zicht: derde club komt zich moeien'

De transfersoap rond Konstantinos Karetsas blijft maar aanslepen. Borussia Dortmund drukt al een ...

98
98
'Man City breekt de bank: grote WK-smaakmaker onderweg'

Aan de top van de Europese voetbalpiramide lijkt nog heel wat transfervuurwerk op komst. Zo drukt ...

171
171
‘Club slaat toe: Leko krijgt zijn droomaanvaller van 9M’

Club Brugge drukt door voor de droomaanvaller van Ivan Leko. Blauw-zwart heeft negen miljoen euro ...

707
707
Uittocht bij Anderlecht: nieuwste vertrekker al genoemd

RSC Anderlecht bereidt zich momenteel voor op de Europese terugwedstrijd tegen Hammarby IF. ...

303
303
Volgende Rode Duivel transfereert: deal van 3 miljoen

Leandro Trossard, Youri Tielemans, Thomas Meunier, ... verschillende Rode Duivels veranderden de ...

105
105
'Leko gerustgesteld: Club Brugge plant twee extra transfers'

De start van het nieuwe seizoen is in zicht bij Club Brugge. Aanstaande vrijdag begint de ...

537
537
'Union ziet kassa rinkelen: transfersom Scherpen bekend'

Union maakte zich op voor een leegloop, maar de grote uitgaande transfers bleven tot dusver nog uit. ...

136
136
Charaï legt verdere transferplannen Westerlo op tafel

Het is bij Westerlo al een zeer drukke transferzomer geweest. In totaal staat de teller in 't Kuipje ...

48
48
Wat een soap: toch geen Real-akkoord, vlammend statement PSG

Sinds het einde van het WK zijn ook de allergrootste clubs in actie geschoten op de transfermarkt. ...

167
167
'Anderlecht krijgt boodschap: speler kiest bestemming'

Anderlecht is nog volop bezig met zijn transferhuiswerk, ook al is de Europese campagne enkele dagen ...

349
349
Simons stuurt boodschap naar mogelijke vertrekkers OHL

We zijn amper twee weken verwijderd van de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. De ...

162
162
'Dortmund legt nieuw plan voor Karetsas op tafel'

Het is voor KRC Genk niet de makkelijkste zomermercato. De Limburgers zien vooral aan uitgaande ...

454
454
'Here we go: Real heeft topaanwinst van 100 miljoen beet'

Real Madrid haalt deze zomer fors uit op de transfermarkt, want na een tegenvallend seizoen wil het ...

137
137
'Anderlecht en Club Brugge grijpen naast target'

RSC Anderlecht en Club Brugge zijn op zoek naar versterking. Beide teams zijn voorlopig verzwakt uit ...

285
285
Club Brugge zorgt voor magisch moment bij supporters

Club Brugge begint met grote ambities aan het nieuwe seizoen. Na de landstitel van vorig jaar is de ...

450
450
Lommel SK is absolute sterkhouder kwijt aan AZ

Lommel SK heeft dingend nood aan versterking, maar de promovendus heeft nog een smaakmaker verloren. ...

47
47
‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Bij Anderlecht komt de transfercarrousel plots op gang. Een sterkhouder kan het Lotto Park verlaten ...

651
651
'STVV beslist over terugkeer Bertaccini'

Bij STVV kende Adriano Bertaccini een geweldige periode. Hij versierde een toptransfer naar RSC ...

726
726
Jbari zet Club Brugge onder druk: tijd dringt

Club Brugge lijkt tot op heden toch wel stevig verzwakt te zijn. Het bestuur moet nog aan de bak. ...

734
734
'Anderlecht wil uitpakken met absolute toptransfer'

Dat RSC Anderlecht nog héél wat versterking nodig heeft, dat is duidelijk. Antoine ...

514
514
'Arsenal stuift door: Premier League-bom vlak na Tzolis'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

96
96
Drama treft Ordoñez: gedroomde transfer in acuut gevaar

Na de recordverkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC, is het bij Club Brugge ook de bedoeling om ...

445
445
Ex van Karl Vannieuwkerke komt met straffe bekentenis

Jarenlang bleef het stil na de pijnlijke breuk met Karl Vannieuwkerke, maar nu opent Caroline ...

107
107

Meer sportnieuws