EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

242
EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

Vincent Kompany was van 2019-2022 aan de slag bij RSC Anderlecht. Hij was er meer dan zomaar een coach, maar ook een trainer die heel erg begaan was met de doorstroming van talenten. Onze redactie ging op bezoek in Burnley en vroeg Kompany aan de tand over jeugdontwikkeling in Engeland en België.


Tijdens de uitgebreide persconferentie mocht onze redactie een aantal vragen stellen aan Kompany. Toen we begonnen over Zeno Debast (18) en Julien Duranville (16), die onder hem debuteerden en in een zware periode nu toch uitblinken bij Anderlecht, opende Kompany meteen met een monkellachje. "Aan de andere Engelse journalisten die niet weten wat er momenteel aan de gang is in België. Het is momenteel een beetje een moeilijke periode voor Anderlecht, maar ik wil er geen discussie over aangaan. Ik steun ze ten volle en dat is het enige wat ik daarover kan zeggen", zei hij kort over Anderlecht.


Duranville is op zijn 16de al een lichtpunt bij Anderlecht.

STRAFFE MENTALITEIT

We kwamen echter niet om over de moeilijke van RSCA te praten, maar wel over de ontwikkeling van talent. "Over Debast en Duranville, het zijn twee jongens met een geweldige mentaliteit. Ze werken keihard en bewezen al dat ze over heel veel talent beschikken. Als een coach heb je twee passies: winnen en spelers laten ontwikkelen. Als je talentvolle spelers hebt, dan wil je die graag beter laten worden. Als je hen dan ziet groeien, wat het geval was bij Debast en Duranville, dan haal je daar als coach veel voldoening uit."

Bij Burnley werkt Kompany ook met een aantal jonge gasten samen. Ian Maatsen, Taylor-Harwood Bellis, Conrad Jaden Egan-Riley, Nathan Tella, Anass Zaroury en Dara Costelloe zijn jongens die zich willen verder ontwikkelen bij Burnley. Bij RSCA bewees Kompany zijn kunde door jonge spelers als Sambi Lokonga, Hannes Delcroix, Marco Kana, Kristian Arnstad, Joshua Zirkzee, Lukas Nmecha, Sergio Gomez, Zeno Debast en anderen naar een hoger niveau te brengen. Kompany kent de Belgische en Engelse keuken maar al te goed met zijn jaren bij Anderlecht en die in Engeland (eerst bij Manchester City en nu Burnley). Hij ziet een groot verschil tussen België en Engeland inzake jeugdontwikkeling.


Kompany trok voluit de kaart van de jeugd bij Anderlecht.

AJAX & CO

"Of er een groot verschil is tussen jeugdontwikkeling in België en Engeland? Eerlijk gezegd, dat is een heel complexe vraag. Het is immers een heel andere markt in beide landen. In België ben je heel dichtbij vier à vijf landen, waardoor er ploegen als Ajax, PSV, Lille OSC, Dortmund en tal van andere clubs op de loer liggen. Dat zorgt voor een bepaalde druk als club. In Engeland weet je dat als er spelers doorbreken, dat absolute topclubs uit Europa (Man City, Man Utd, Chelsea etc., nvdr.) de jonge talenten voor weinig geld kunnen komen weghalen", aldus het clubicoon van RSCA. Ajax plukte zo onder meer Rayane Bounida weg, Lille OSC scout vaak in Brussel en Dortmund hengelde deze zomer nog achter Duranville.

Talenten kunnen snel een volgende stap zetten, want de Belgische competitie is door zijn centrale ligging een zeer interessante locatie voor scouts. Zo kon Anderlecht de afgelopen jaren voor tientallen miljoenen euro’s aan jonge spelers verkopen. "Jonge spelers lopen snel in de kijker in België, net door die goede ligging. In Engeland is de situatie helemaal anders. Het is er niet makkelijk om als jonge speler door te breken (mede vanwege het vele geld en hoge niveau, nvdr.). In België is het makkelijker om je clubmodel te bouwen rondom jeugd, aangezien er een zeer goede markt is om spelers te verkopen", aldus Kompany.


Jongens als Debast en Kana maakten hun debuut bij RSCA onder Kompany.

BELGIË DE IDEALE LEERSCHOOL

Door het hoge niveau en het vele geld dat er aanwezig is in Engeland, kunnen zij de beste spelers op een rijpere leeftijd halen. België is een sterk opleidingsland en dat werpt zijn vruchten af. Het is geen toeval dat topclubs als Bayern München, Manchester City, Internazionale en anderen hun talenten meer en meer in België stallen. De Belgische clubs verkopen ook steeds vaker aan de top of subtop. Spelers als Alexis Saelemaekers en Charles De Ketelaere (beiden AC Milan), Sergio Gomez (Manchester City) en Sambi Lokonga (Arsenal) trokken naar grotere ploegen. Bovendien levert het een pak geld op. Charles De Ketelaere (35 miljoen euro), Jonathan David (32 miljoen euro) en Jérémy Doku (27 miljoen euro) zijn maar enkele voorbeelden.

"Het is ook een feit dat je in België zeer goed zit om op heel jonge leeftijd al ervaring op te doen, wat in Engeland veel moeilijker is. De gemiddelde leeftijd van spelers in Engeland (gemiddeld 26,8 jaar in de Premier League en 25,7 jaar in The Championship, nvdr.) ligt toch wat hoger dan in België (gemiddeld 24,7 jaar, nvdr.). Iemand als Duranville, die je al eerder vermeldde, is bijvoorbeeld amper 16 jaar. In Engeland heb je op die leeftijd niet veel spelers die al kansen krijgen, daar ligt de gemiddelde leeftijd van spelers die debuteren op ongeveer 22 jaar", stelt Kompany vast.

"Jeugdontwikkeling is altijd het ontwikkelen van een platform waarin een talent zich kan ontplooien. Er zijn natuurlijk de trainers en bepaalde spelopvattingen, maar in België kan je makkelijker dan in Engeland dergelijk platform creëren om talenten te laten doorbreken. De Engelse competitie is bovendien fysiek bijzonder zwaar en het is één van de moeilijkste competities ter wereld om als jonge gast door te breken", besluit de sympathieke ex-coach van Paars-Wit.

Vijf duurste tieners in de Premier League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Tino Livramento (19, Southampton): 25 miljoen euro 
  2. Harvey Elliot (19, Liverpool): 22 miljoen euro 
  3. Pape Matar Sarr (19, Tottenham): 15 miljoen euro 
  4. Julio Enciso (18, Everton): 11 miljoen euro 
  5. Wilfried Gnonto (18, Leeds United): 10 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Championship (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Hannibal Mejbri (19, Birmingham City): 6 miljoen euro 
  2. James McAtee (19, Sheffield United): 3 miljoen euro 
  3. Tyler Morton (19, Blackburn Rovers): 3 miljoen euro 
  4. Edouard Michut (19, Sunderland): 3 miljoen euro 
  5. Tim Iroegbunam (19, QPR): 2,5 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Jupiler Pro League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Björn Meijer (19, Club Brugge): 4,5 miljoen euro 
  2. Zeno Debast (18, Anderlecht): 4 miljoen euro 
  3. Noah Mbamba (17, Club Brugge): 4 miljoen euro 
  4. Luca Oyen (19, KRC Genk): 4 miljoen euro 
  5. Bilal El Khannouss (18, KRC Genk): 3,5 miljoen euro

LEES OOK: Sibierski aan zet, of experimenteert Bruno eens?

Levert Kompany goed werk met de jeugd?

Meest recent

De Cat reageert na teleurstellend Bundesliga-debuut

Dit weekend werd ook het seizoen in de Bundesliga op gang getrapt en daarbij was het ook uitkijken ...

85
85
'Witte rook: Genk heeft belangrijke aanwinst beet'

Voor KRC Genk zijn de laatste dagen van de zomerse transferperiode nog behoorlijk druk. De ...

57
57
'Rigaux dreigt transfer van AA Gent te kapen'

AA Gent wist zich deze week te plaatsen voor de league phase van de Conference League, maar dat ...

71
71
Openda is met late goal weer de held van Lyon

Vorig seizoen beleefde Loïs Openda een absoluut rampjaar bij Juventus. Om zijn beste vorm terug ...

55
55
Standard zet prima competitiestart verder tegen zwalpend OHL

Het contrast tussen OHL en Standard kan voorlopig niet groter zijn. Terwijl de thuisploeg na drie ...

57
57
Cercle botst nu ook op promovendus: droomstart voor Lommel

Lommel heeft zich voorlopig probleemloos aangepast aan het niveau van de Jupiler Pro League. De ...

33
33
'Cercle houdt been stijf voor bankzitter'

Cercle Brugge zag deze zomer al Nazinho en Warleson mooie transfers versieren en er lijken in het ...

45
45
'Antwerp moet stevige transferdomper slikken'

Antwerp wist deze week de terugkeer van Mauricio Benitez eindelijk af te ronden en hoopt in de ...

151
151
Patro zit in zak en as na wereldgoal Club NXT in CPL

Het is een belabberde start van het seizoen geworden voor Patro Eisden Maasmechelen. De Limburgse ...

230
230
'Man City verbaast en kaapt klepper weg bij Liverpool'

Het is in de Premier League een zeer bewogen transferzomer en ook in de laatste dagen van de mercato ...

92
92
'Verrassende transferoptie voor Saelemaekers'

Nieuwe bazen, nieuwe wetten. Dat mag ook Alexis Saelemaekers ondervinden. Vorig seizoen was hij ...

44
44
Anderlecht, Union, AA Gent en STVV kennen Europese kalender

Eerder op de dag raakte de kalender van Club Brugge in de Champions League al bekend. De UEFA heeft ...

121
121
Nieuwe afgang Tottenham, pijnlijke avond voor Bornauw

Maar weinig clubs gaven deze zomer zoveel uit als Tottenham, maar dat heeft desondanks zijn start in ...

59
59
Charleroi blijft verbazen en pronkt met twaalf op twaalf

Charleroi ontpopt zich alsmaar meer tot dé sensatie van het seizoensbegin. De Carolo's waren ...

57
57
‘Opeens meedogenloze De Bruyne-ingreep bij Napoli’

Kevin De Bruyne heeft Massimiliano Allegri meteen aan het denken gezet bij Napoli. Na zijn sterke ...

379
379
Sibierski aan zet, of experimenteert Bruno eens?

Antoine Sibierski zal zeer tevreden zijn met de start van RSC Anderlecht, al was de uitschuiver ...

308
308
STVV realistisch: "Conference League beter"

Abdoulaye Sissako liet zich na de Europese uitschakeling van STVV niet uit het lood slaan. De ...

0
0
Anderlecht ziet vijf ex-spelers terug in de Europa League

RSC Anderlecht heeft een heel zware loting gekregen in de Europa League. Doorstoten zou toch een ...

136
136
'KV Kortrijk krijgt Engelse hulp voor transfer'

KV Kortrijk heeft nog niet al te veel plezier beleefd aan zijn terugkeer op het hoogste niveau. De ...

106
106
Beerschot knokt zich naar zege, comeback Dender

Zaterdag stonden er ook in de Challenger Pro League weer enkele wedstrijden op het programma. ...

176
176
KV Mechelen wint weer niet, La Louvière veegt nul weg

Ook na vier speeldagen is KV Mechelen er nog altijd niet in geslaagd een wedstrijd te winnen. Na een ...

64
64
'Union verrast en strikt alsnog extra aanwinst'

Voor Union leek het slot van de zomermercato rustig te gaan verlopen. De Brusselaars haalden deze ...

126
126
Leko kiest verrassende namen voor Slag om Vlaanderen

Club Brugge kan niet te lang blijven stilstaan bij de loting voor de Champions League, want zondag ...

516
516
'Genk heeft dubbelslag beet: medische testen gepland'

KRC Genk herpakte zich vrijdagavond uitstekend na de mokerslag van vorige week op de Bosuil, want ...

549
549
'Zeer mooie transfer lonkt voor Belgische verdediger'

Matteo Waem staat deze zomer nadrukkelijk op de radar van verschillende buitenlandse clubs. De ...

49
49

Meer sportnieuws