EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

242
EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

Vincent Kompany was van 2019-2022 aan de slag bij RSC Anderlecht. Hij was er meer dan zomaar een coach, maar ook een trainer die heel erg begaan was met de doorstroming van talenten. Onze redactie ging op bezoek in Burnley en vroeg Kompany aan de tand over jeugdontwikkeling in Engeland en België.


Tijdens de uitgebreide persconferentie mocht onze redactie een aantal vragen stellen aan Kompany. Toen we begonnen over Zeno Debast (18) en Julien Duranville (16), die onder hem debuteerden en in een zware periode nu toch uitblinken bij Anderlecht, opende Kompany meteen met een monkellachje. "Aan de andere Engelse journalisten die niet weten wat er momenteel aan de gang is in België. Het is momenteel een beetje een moeilijke periode voor Anderlecht, maar ik wil er geen discussie over aangaan. Ik steun ze ten volle en dat is het enige wat ik daarover kan zeggen", zei hij kort over Anderlecht.


Duranville is op zijn 16de al een lichtpunt bij Anderlecht.

STRAFFE MENTALITEIT

We kwamen echter niet om over de moeilijke van RSCA te praten, maar wel over de ontwikkeling van talent. "Over Debast en Duranville, het zijn twee jongens met een geweldige mentaliteit. Ze werken keihard en bewezen al dat ze over heel veel talent beschikken. Als een coach heb je twee passies: winnen en spelers laten ontwikkelen. Als je talentvolle spelers hebt, dan wil je die graag beter laten worden. Als je hen dan ziet groeien, wat het geval was bij Debast en Duranville, dan haal je daar als coach veel voldoening uit."

Bij Burnley werkt Kompany ook met een aantal jonge gasten samen. Ian Maatsen, Taylor-Harwood Bellis, Conrad Jaden Egan-Riley, Nathan Tella, Anass Zaroury en Dara Costelloe zijn jongens die zich willen verder ontwikkelen bij Burnley. Bij RSCA bewees Kompany zijn kunde door jonge spelers als Sambi Lokonga, Hannes Delcroix, Marco Kana, Kristian Arnstad, Joshua Zirkzee, Lukas Nmecha, Sergio Gomez, Zeno Debast en anderen naar een hoger niveau te brengen. Kompany kent de Belgische en Engelse keuken maar al te goed met zijn jaren bij Anderlecht en die in Engeland (eerst bij Manchester City en nu Burnley). Hij ziet een groot verschil tussen België en Engeland inzake jeugdontwikkeling.


Kompany trok voluit de kaart van de jeugd bij Anderlecht.

AJAX & CO

"Of er een groot verschil is tussen jeugdontwikkeling in België en Engeland? Eerlijk gezegd, dat is een heel complexe vraag. Het is immers een heel andere markt in beide landen. In België ben je heel dichtbij vier à vijf landen, waardoor er ploegen als Ajax, PSV, Lille OSC, Dortmund en tal van andere clubs op de loer liggen. Dat zorgt voor een bepaalde druk als club. In Engeland weet je dat als er spelers doorbreken, dat absolute topclubs uit Europa (Man City, Man Utd, Chelsea etc., nvdr.) de jonge talenten voor weinig geld kunnen komen weghalen", aldus het clubicoon van RSCA. Ajax plukte zo onder meer Rayane Bounida weg, Lille OSC scout vaak in Brussel en Dortmund hengelde deze zomer nog achter Duranville.

Talenten kunnen snel een volgende stap zetten, want de Belgische competitie is door zijn centrale ligging een zeer interessante locatie voor scouts. Zo kon Anderlecht de afgelopen jaren voor tientallen miljoenen euro’s aan jonge spelers verkopen. "Jonge spelers lopen snel in de kijker in België, net door die goede ligging. In Engeland is de situatie helemaal anders. Het is er niet makkelijk om als jonge speler door te breken (mede vanwege het vele geld en hoge niveau, nvdr.). In België is het makkelijker om je clubmodel te bouwen rondom jeugd, aangezien er een zeer goede markt is om spelers te verkopen", aldus Kompany.


Jongens als Debast en Kana maakten hun debuut bij RSCA onder Kompany.

BELGIË DE IDEALE LEERSCHOOL

Door het hoge niveau en het vele geld dat er aanwezig is in Engeland, kunnen zij de beste spelers op een rijpere leeftijd halen. België is een sterk opleidingsland en dat werpt zijn vruchten af. Het is geen toeval dat topclubs als Bayern München, Manchester City, Internazionale en anderen hun talenten meer en meer in België stallen. De Belgische clubs verkopen ook steeds vaker aan de top of subtop. Spelers als Alexis Saelemaekers en Charles De Ketelaere (beiden AC Milan), Sergio Gomez (Manchester City) en Sambi Lokonga (Arsenal) trokken naar grotere ploegen. Bovendien levert het een pak geld op. Charles De Ketelaere (35 miljoen euro), Jonathan David (32 miljoen euro) en Jérémy Doku (27 miljoen euro) zijn maar enkele voorbeelden.

"Het is ook een feit dat je in België zeer goed zit om op heel jonge leeftijd al ervaring op te doen, wat in Engeland veel moeilijker is. De gemiddelde leeftijd van spelers in Engeland (gemiddeld 26,8 jaar in de Premier League en 25,7 jaar in The Championship, nvdr.) ligt toch wat hoger dan in België (gemiddeld 24,7 jaar, nvdr.). Iemand als Duranville, die je al eerder vermeldde, is bijvoorbeeld amper 16 jaar. In Engeland heb je op die leeftijd niet veel spelers die al kansen krijgen, daar ligt de gemiddelde leeftijd van spelers die debuteren op ongeveer 22 jaar", stelt Kompany vast.

"Jeugdontwikkeling is altijd het ontwikkelen van een platform waarin een talent zich kan ontplooien. Er zijn natuurlijk de trainers en bepaalde spelopvattingen, maar in België kan je makkelijker dan in Engeland dergelijk platform creëren om talenten te laten doorbreken. De Engelse competitie is bovendien fysiek bijzonder zwaar en het is één van de moeilijkste competities ter wereld om als jonge gast door te breken", besluit de sympathieke ex-coach van Paars-Wit.

Vijf duurste tieners in de Premier League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Tino Livramento (19, Southampton): 25 miljoen euro 
  2. Harvey Elliot (19, Liverpool): 22 miljoen euro 
  3. Pape Matar Sarr (19, Tottenham): 15 miljoen euro 
  4. Julio Enciso (18, Everton): 11 miljoen euro 
  5. Wilfried Gnonto (18, Leeds United): 10 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Championship (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Hannibal Mejbri (19, Birmingham City): 6 miljoen euro 
  2. James McAtee (19, Sheffield United): 3 miljoen euro 
  3. Tyler Morton (19, Blackburn Rovers): 3 miljoen euro 
  4. Edouard Michut (19, Sunderland): 3 miljoen euro 
  5. Tim Iroegbunam (19, QPR): 2,5 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Jupiler Pro League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Björn Meijer (19, Club Brugge): 4,5 miljoen euro 
  2. Zeno Debast (18, Anderlecht): 4 miljoen euro 
  3. Noah Mbamba (17, Club Brugge): 4 miljoen euro 
  4. Luca Oyen (19, KRC Genk): 4 miljoen euro 
  5. Bilal El Khannouss (18, KRC Genk): 3,5 miljoen euro

LEES OOK: Omobamidele: "Dit maakt op het einde het verschil"

Levert Kompany goed werk met de jeugd?

Meest recent

Omobamidele: "Dit maakt op het einde het verschil"

RSC Anderlecht won met 0-1 van KV Mechelen. Het was voetbaltechnisch een bijzonder matige pot ...

1
1
Matig Anderlecht pakt zege na zeer povere pot voetbal

In de Jupiler Pro League openden KV Mechelen en RSC Anderlecht vanavond de zesde speeldag. Beide ...

46
46
Kompany lyrisch over topspeler: "Hij is een artiest"

Vincent Kompany is een adept van aanvallend voetbal. Dat was zo bij RSC Anderlecht, Burnley en zeker ...

15
15
KV Kortrijk onder druk: Jonckheere ziet oorzaken voor zwakke start

KV Kortrijk is het seizoen begonnen met een nul op vijftien. Het belooft een moeilijk seizoen te ...

12
12
Beerschot en Dender zetten titelambities kracht bij

Om 20u stonden er twee matchen op het programma in de Challenger Pro League. Er was de beladen ...

35
35
RSCA op voorsprong, fans willen één speler in de ploeg

KV Mechelen en RSC Anderlecht begonnen om 20u45 aan hun zesde competitiepartij van het seizoen. De ...

107
107
Thorup looft nieuwkomer: "Was alvast veelbelovend"

KRC Genk pakte vorige week een punt op het veld van RSC Anderlecht, wat al bij al toch gevleid was. ...

75
75
Vertrek in de maak bij Anderlecht: "In januari transfer"

Bij RSC Anderlecht zitten ze nog met een aantal overbodige spelers. Antoine Sibierski hoopt hen in ...

137
137
Wat met El Hadj bij Union SG? Hubert speelt open kaart

Anouar Ait El Hadj aasde de afgelopen transferpriode op een vertrek bij Union SG. Hij voelde zich ...

79
79
‘Leko gooit Club Brugge-speler per direct uit zijn elftal’

Ivan Leko heeft na de Europese opener meteen hard ingegrepen bij Club Brugge. Een speler die enkele ...

595
595
Bruno maakt ploeg bekend: één wissel bij Anderlecht

Om 20u45 staat de altijd beladen partij tussen KV Mechelen en RSC Anderlecht op het programma. Beide ...

80
80
Vanhoutte zorgt voor veel reacties met opvallend beeld

Charles Vanhoutte beleeft momenteel een bijzonder hoofdstuk in zijn carrière. De Belgische ...

44
44
STVV pakt uit met héél verrassend initiatief

STVV heeft zopas straf nieuws meegedeeld. De Kanaries pakken uit met een documentaire over het ...

39
39
Transfers voor James Rodriguez, Coutinho én Mata

De transferperiode ligt achter de rug in de meeste landen, maar in sommige competities kan men wel ...

24
24
KRC Genk versus AA Gent: Thorup en De Mil slijpen messen

Komend weekend staan er heel wat interessante affiches op het programma, maar de voornaamste ...

154
154
Compper deelt dubbele opsteker uit ziekenboeg Antwerp

Antwerp begon voortvarend aan het seizoen, maar behalve het abrupte afscheid van Marc Overmars is ...

162
162
De Mil dropt hints: grote comeback(s) bij AA Gent?

Na vijf speeldagen pronkt KAA Gent nog steeds met een foutloos rapport, een lijn die de fiere ...

290
290
Leko houdt adem in: sterkhouder Club Brugge langer out?

Club Brugge wil de nederlaag tegen Aston Villa snel doorspoelen, en dus moet Antwerp er straks aan ...

354
354
Romeo Vermant stuurt zinderende boodschap de wereld in

Er lijkt opnieuw iets veranderd rond Romeo Vermant. De aanvaller beleefde een zomer waarin er ...

509
509
'Bruno grijpt in: nieuwkomer aan aftrap bij Anderlecht'

Na een magere zeven op 15 staat de druk al op de ketel bij RSC Anderlecht, dat vrijdag op bezoek ...

478
478
Golden Boy: Club Brugge, Anderlecht & Genk in top 100

Tijdens de voorbije zomermercato deed de Jupiler Pro League zijn reputatie als kweekvijver van ...

436
436
'Van Gucht en VTM clashen: “Vuilbak gaat open'

Ruben Van Gucht lijkt nog lang niet klaar met de gebeurtenissen die zich achter de schermen hebben ...

409
409
Leko geeft update over Vanaken voor Antwerp én Genk

Hans Vanaken werd in de Champions League-clash tegen Aston Villa naar de kant gehaald. De aanvoerder ...

384
384
Vanderbiest krijgt onverwacht steun: “Spelers op matje"

Fred Vanderbiest ligt zwaar onder vuur na de desastreuze competitiestart van KV Mechelen. Malinwa ...

238
238
Brys-beul Samuel Eto’o in opspraak: “Geld in eigen zak”

Marc Brys heeft er bij Kameroen geen leuke periode opzitten. De Belgische oefenmeester werd lange ...

142
142

Meer sportnieuws