EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

242
EXCLUSIEF: Kompany over JPL én Premier League

Vincent Kompany was van 2019-2022 aan de slag bij RSC Anderlecht. Hij was er meer dan zomaar een coach, maar ook een trainer die heel erg begaan was met de doorstroming van talenten. Onze redactie ging op bezoek in Burnley en vroeg Kompany aan de tand over jeugdontwikkeling in Engeland en België.


Tijdens de uitgebreide persconferentie mocht onze redactie een aantal vragen stellen aan Kompany. Toen we begonnen over Zeno Debast (18) en Julien Duranville (16), die onder hem debuteerden en in een zware periode nu toch uitblinken bij Anderlecht, opende Kompany meteen met een monkellachje. "Aan de andere Engelse journalisten die niet weten wat er momenteel aan de gang is in België. Het is momenteel een beetje een moeilijke periode voor Anderlecht, maar ik wil er geen discussie over aangaan. Ik steun ze ten volle en dat is het enige wat ik daarover kan zeggen", zei hij kort over Anderlecht.


Duranville is op zijn 16de al een lichtpunt bij Anderlecht.

STRAFFE MENTALITEIT

We kwamen echter niet om over de moeilijke van RSCA te praten, maar wel over de ontwikkeling van talent. "Over Debast en Duranville, het zijn twee jongens met een geweldige mentaliteit. Ze werken keihard en bewezen al dat ze over heel veel talent beschikken. Als een coach heb je twee passies: winnen en spelers laten ontwikkelen. Als je talentvolle spelers hebt, dan wil je die graag beter laten worden. Als je hen dan ziet groeien, wat het geval was bij Debast en Duranville, dan haal je daar als coach veel voldoening uit."

Bij Burnley werkt Kompany ook met een aantal jonge gasten samen. Ian Maatsen, Taylor-Harwood Bellis, Conrad Jaden Egan-Riley, Nathan Tella, Anass Zaroury en Dara Costelloe zijn jongens die zich willen verder ontwikkelen bij Burnley. Bij RSCA bewees Kompany zijn kunde door jonge spelers als Sambi Lokonga, Hannes Delcroix, Marco Kana, Kristian Arnstad, Joshua Zirkzee, Lukas Nmecha, Sergio Gomez, Zeno Debast en anderen naar een hoger niveau te brengen. Kompany kent de Belgische en Engelse keuken maar al te goed met zijn jaren bij Anderlecht en die in Engeland (eerst bij Manchester City en nu Burnley). Hij ziet een groot verschil tussen België en Engeland inzake jeugdontwikkeling.


Kompany trok voluit de kaart van de jeugd bij Anderlecht.

AJAX & CO

"Of er een groot verschil is tussen jeugdontwikkeling in België en Engeland? Eerlijk gezegd, dat is een heel complexe vraag. Het is immers een heel andere markt in beide landen. In België ben je heel dichtbij vier à vijf landen, waardoor er ploegen als Ajax, PSV, Lille OSC, Dortmund en tal van andere clubs op de loer liggen. Dat zorgt voor een bepaalde druk als club. In Engeland weet je dat als er spelers doorbreken, dat absolute topclubs uit Europa (Man City, Man Utd, Chelsea etc., nvdr.) de jonge talenten voor weinig geld kunnen komen weghalen", aldus het clubicoon van RSCA. Ajax plukte zo onder meer Rayane Bounida weg, Lille OSC scout vaak in Brussel en Dortmund hengelde deze zomer nog achter Duranville.

Talenten kunnen snel een volgende stap zetten, want de Belgische competitie is door zijn centrale ligging een zeer interessante locatie voor scouts. Zo kon Anderlecht de afgelopen jaren voor tientallen miljoenen euro’s aan jonge spelers verkopen. "Jonge spelers lopen snel in de kijker in België, net door die goede ligging. In Engeland is de situatie helemaal anders. Het is er niet makkelijk om als jonge speler door te breken (mede vanwege het vele geld en hoge niveau, nvdr.). In België is het makkelijker om je clubmodel te bouwen rondom jeugd, aangezien er een zeer goede markt is om spelers te verkopen", aldus Kompany.


Jongens als Debast en Kana maakten hun debuut bij RSCA onder Kompany.

BELGIË DE IDEALE LEERSCHOOL

Door het hoge niveau en het vele geld dat er aanwezig is in Engeland, kunnen zij de beste spelers op een rijpere leeftijd halen. België is een sterk opleidingsland en dat werpt zijn vruchten af. Het is geen toeval dat topclubs als Bayern München, Manchester City, Internazionale en anderen hun talenten meer en meer in België stallen. De Belgische clubs verkopen ook steeds vaker aan de top of subtop. Spelers als Alexis Saelemaekers en Charles De Ketelaere (beiden AC Milan), Sergio Gomez (Manchester City) en Sambi Lokonga (Arsenal) trokken naar grotere ploegen. Bovendien levert het een pak geld op. Charles De Ketelaere (35 miljoen euro), Jonathan David (32 miljoen euro) en Jérémy Doku (27 miljoen euro) zijn maar enkele voorbeelden.

"Het is ook een feit dat je in België zeer goed zit om op heel jonge leeftijd al ervaring op te doen, wat in Engeland veel moeilijker is. De gemiddelde leeftijd van spelers in Engeland (gemiddeld 26,8 jaar in de Premier League en 25,7 jaar in The Championship, nvdr.) ligt toch wat hoger dan in België (gemiddeld 24,7 jaar, nvdr.). Iemand als Duranville, die je al eerder vermeldde, is bijvoorbeeld amper 16 jaar. In Engeland heb je op die leeftijd niet veel spelers die al kansen krijgen, daar ligt de gemiddelde leeftijd van spelers die debuteren op ongeveer 22 jaar", stelt Kompany vast.

"Jeugdontwikkeling is altijd het ontwikkelen van een platform waarin een talent zich kan ontplooien. Er zijn natuurlijk de trainers en bepaalde spelopvattingen, maar in België kan je makkelijker dan in Engeland dergelijk platform creëren om talenten te laten doorbreken. De Engelse competitie is bovendien fysiek bijzonder zwaar en het is één van de moeilijkste competities ter wereld om als jonge gast door te breken", besluit de sympathieke ex-coach van Paars-Wit.

Vijf duurste tieners in de Premier League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Tino Livramento (19, Southampton): 25 miljoen euro 
  2. Harvey Elliot (19, Liverpool): 22 miljoen euro 
  3. Pape Matar Sarr (19, Tottenham): 15 miljoen euro 
  4. Julio Enciso (18, Everton): 11 miljoen euro 
  5. Wilfried Gnonto (18, Leeds United): 10 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Championship (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Hannibal Mejbri (19, Birmingham City): 6 miljoen euro 
  2. James McAtee (19, Sheffield United): 3 miljoen euro 
  3. Tyler Morton (19, Blackburn Rovers): 3 miljoen euro 
  4. Edouard Michut (19, Sunderland): 3 miljoen euro 
  5. Tim Iroegbunam (19, QPR): 2,5 miljoen euro 
Vijf duurste tieners in de Jupiler Pro League (volgens Transfermarkt.be): 
  1. Björn Meijer (19, Club Brugge): 4,5 miljoen euro 
  2. Zeno Debast (18, Anderlecht): 4 miljoen euro 
  3. Noah Mbamba (17, Club Brugge): 4 miljoen euro 
  4. Luca Oyen (19, KRC Genk): 4 miljoen euro 
  5. Bilal El Khannouss (18, KRC Genk): 3,5 miljoen euro

LEES OOK: Coucke pakt uit met opvallend nieuws: Brugge krijgt primeur

Levert Kompany goed werk met de jeugd?

Meest recent

Anderlecht begaat Bruno-blunder: miljoenen op het spel

Wie dacht dat de rust zou weerkeren in het Lotto Park na de 4-1 zege tegen Westerlo, komt bedrogen ...

37
37
Vanaken en PSV: CL-topper zorgt voor hoog oplopende emoties

Woensdag staat Hans Vanaken met Club Brugge tegenover PSV, een tegenstander die voor hem veel meer ...

19
19
Anderlecht-aanpak met de grond gelijkgemaakt

Het rommelt nog steeds bij RSC Anderlecht. Vorige week was Kenneth Bornauw snoeihard in een ...

96
96
Hommeles bij Antwerp: Sonck spreekt Compper resoluut tegen

Het is hommeles bij Royal Antwerp FC. De trein blijft maar sputteren en Marvin Compper staat al een ...

98
98
‘Lukaku krijgt plots oude bekende als nieuwe Fener-coach’

Het loopt voor geen meter bij Fenerbahçe. De Turkse topclub zit in de hoek waar de klappen ...

52
52
Opvallend: Roméo Lavia en Eden Hazard slaan handen in elkaar

Roméo Lavia maakte enorm veel indruk tijdens de interlandperiode, maar bij Chelsea werd hij ...

46
46
Radja Nainggolan slaat ferm terug op beschuldigingen

Radja Nainggolan kent naast het veld een moeilijke periode. De 38-jarige middenvelder wacht mogelijk ...

18
18
Compper viseert Vermeeren met snoeiharde uitspraken

Royal Antwerp FC incasseerde afgelopen speeldag weer een ferme uppercut. Laagvlieger Cercle Brugge ...

80
80
'Genk loopt blauwtje: goudhaantje gratis richting exit'

KRC Genk zit in de hoek waar de klappen vallen. Nadat de Limburgers zaterdag nog maar eens onderuit ...

190
190
Bijltjesdag in JPL: volgende coach op straat gezet

Het blijkt plots bijltjesdag in de Jupiler Pro League, want amper enkele uren na het ontslag van ...

158
158
Poppen aan het dansen: machtsstrijd Anderlecht escaleert

RSC Anderlecht sloot een woelige week af met een deugddoende zege tegen Westerlo, maar of alles nu ...

351
351
'Club Brugge breekt record: monsterbod in aantocht'

Met acht doelpunten in zes wedstrijden heeft Nicolo Tresoldi een waanzinnige maand oktober achter de ...

303
303
Zware kater Antwerp: kopzorgen omtrent topaanwinst

Wie dacht dat Antwerp weer op de goede weg was na de zege tegen Charleroi kwam bedrogen uit, want op ...

127
127
Met dank aan De Mil: toptransfer op til bij AA Gent?

Door de nederlaag in Lommel, na de vroegtijdige bekerexit de eerste misstap pas in de competitie, is ...

131
131
Oorlogsverklaring aan pers: Coucke krijgt volle laag

Marc Coucke laat in het openbaar nog maar zelden zijn licht schijnen op de gang van zaken bij RSC ...

232
232
Bewogen weekend Belgische refs: Lardot velt verdict

Speeldag tien in de Jupiler Pro League leverde helaas een vrij bewogen weekend op voor de Belgische ...

199
199
'Klopjacht op Tresoldi: 4 grootmachten drukken door'

In januari mag hij naar verluidt onder geen beding vertrekken, maar Club Brugge zal toch alle moeite ...

264
264
Bruno versus Sibierski: tikkende tijdbom in Anderlecht

Danzij een 4-1 zege is de crisis weer even bezworen bij RSC Anderlecht, maar dat betekent niet dat ...

324
324
‘Topschutter van 10M: oude bekende volgt Tresoldi op’

Club Brugge heeft een opvolger voor Nicolò Tresoldi op het oog, en het is geen onbekende. Het ...

222
222
Geen genade: STVV zet De Meyer op straat

Na tien speeldagen is het tweede trainersontslag van het seizoen in de Jupiler Pro League een feit. ...

232
232
'Union in verzet: nieuwe tegenvaller dreigt'

Union deed afgelopen weekend een uitstekende zaak, want het profiteerde mee van de nederlaag van AA ...

113
113
Eén Rode Duivel maakt kans op plek in Wereldelftal vh Jaar

Vorige week mocht Harry Kane de Gouden Bal in ontvangst nemen, maar in de komende weken en maanden ...

103
103
Defour kiest duidelijke kant in vete Bornauw-Bruno

Anderlecht mag vorig weekend dan wel met 4-1 gewonnen hebben van Westerlo, maar daarmee lijkt de ...

262
262
Jonge Duivels bereiden EK voor met 2 topmatchen

De Jonge Duivels wisten in de vorige interlandperiode in september en oktober hun opdracht tot een ...

54
54
'Grote verrassing: Dender gaat lopen met CEO Lommel'

FCV Dender hoopt om snel terug te keren op het hoogste niveau, nadat het vorig seizoen degradeerde ...

143
143

Meer sportnieuws