Klok tikt bij Anderlecht: hoofd op hakblok

door
Klok tikt bij Anderlecht: hoofd op hakblok

‘t Is crisis in het Park. Felice Mazzu en zijn ploeg konden in de laatste vier competitiewedstrijden niet meer winnen en in die tijdspanne werd er amper één punt op twaalf behaald. De link naar de afwezigheid van Adrien Trebel is snel gelegd, de Fransman viel medio augustus uit met een blessure, hoewel dat misschien iets te kort door de bocht is. Desondanks liegen de cijfers niet: met Trebel in de ploeg haalde Anderlecht veel betere resultaten en punten dan zonder de ervaren middenvelder. Aan Mazzu om met een oplossing te komen want, op Trebel na, gedijen er amper spelers in zijn veeleisende en intensieve 3-5-2 systeem.


TREBEL WORDT WÉL GEMIST

In de heenmatch van de Conference League-kwalificatie tegen Young Boys Bern kwam Adrien Trebel helemaal verkeerd op zijn schouder terecht. Hij speelde daarna de eerste helft uit op karakter, maar tijdens de rust bleef de Fransman in de kleedkamer. Ondertussen werd Trebel geopereerd aan de schouder maar komt hij dit kalenderjaar niet meer in actie voor Anderlecht. En dat betekent een grote domper voor Sporting en Felice Mazzu.

De Italo-Belg kiest immers ook bij Anderlecht voor zijn beproefde 3-5-2 systeem, met compact en direct spel op het centrale middenveld, waarin hij op de positie van nummer zes resoluut voor Adrien Trebel kiest. Die voorziet de nodige power, verticaliteit en grinta in de ploeg van Felice Mazzu. Stuk voor stuk noodzakelijke en cruciale ingrediënten in de visie van coach en die bestanddelen brengt Trebel veel meer dan zijn concurrenten.



Het was dus duidelijk dat de maandenlange afwezigheid van Adrien Trebel danig gevoeld zou worden bij Anderlecht, maar Frank Boeckx minimaliseerde zijn belang toch wat bij Play Sports. “Er is echter genoeg weelde in de kern, zoals bijvoorbeeld een Kana die vorig jaar al sterk presteerde. Ze kunnen zijn afwezigheid wel relatief vlot opvangen.” Maar na vijf wedstrijden zonder Trebel is zijn afwezigheid helemaal niet opgevangen.

KANA VOLDOET (NOG) NIET

Intern en extern keek men eerst in de richting van Marco Kana als de gedoodverfde vervanger van Adrien Trebel, maar de publiekslieveling van Anderlecht greep zijn kans niet. Kana is een technisch onderlegd talent, met een bovengemiddelde flair en voetballend vermogen. Dat hij sinds zijn zesde op de pleintjes voetbalde, is dan ook geen toeval. Kana is een lust voor het oog wanneer hij hij voetbalveld betreedt. “Klasse en vista in overvloed”, schreef Het Laatste Nieuws over Kana, de paars-witte regisseur in wording.



Maar dit Anderlecht vraagt een nummer zes die meer brengt dan pure techniek en klasse. Grinta, verticaliteit en power zijn de gevraagde capaciteiten. Omdat Marco Kana te ‘soft’ was op dat gebied, pakte de sportieve leiding van Anderlecht in extremis uit met de transfer van Amadou Diawara. Die bezit intrinsiek wel de vereiste kwaliteiten om een rol van betekenis te spelen op het paars-witte centrale middenveld, maar de Guineeër heeft nog veel wedstrijden nodig om helemaal fit te worden.

DE TEUMA VAN MAZZU

Met Adrien Trebel in de ploeg pakte Anderlecht dit seizoen 15 punten op 18, ofwel een fraai rapport van 83%. Zonder Trebel in de ploeg is dat slechts 10 op 21, ofwel een buis van 48%.“Ik hou niet van simplistische redeneringen, zoals die van de slechte resultaten sinds de blessure van Trebel”, stelde Alex Teklak in La Dernière Heure, “Maar we hebben toch het gevoel dat Anderlecht op zoek is naar de positieve dynamiek van de Franse middenvelder”, moest de Franstalige analist toch de het grote verlies van Trebel erkennen.



Het viel ook Filip Joos op dat Anderlecht het heel wat minder doet sinds Adrien Trebel in de lappenmand ligt. “En die hadden ze vorig jaar niet eens nodig”, stelde hij in Extra Time. “Er worden dus ook wel fouten gemaakt binnen de club. Als Trebel op het veld stond, ging hij er altijd voor. Dat zijn mentaliteit niet goed zou zijn, dat heb ik nooit gezien. Trebel kan de Teuma van Mazzu zijn”, zei Joos maandag in het praatprogramma. Als centrale figuur in de 3-5-2 wordt Trebel dusdanig gemist door de coach van Anderlecht.

MAZZU AAN ZET

Het gemis van Adrien Trebel in de ploeg van Anderlecht is ook duidelijk merkbaar in de cijfers. De 31-jarige is dit seizoen erg belangrijk voor Sporting want van alle middenvelders is hij de defensief regelmatigste. Daarnaast won hij per wedstrijd gemiddeld het meeste defensieve duels én verstuurde hij tegelijkertijd het meeste sleutelpasses. Bovendien is Trebel ook op het mentaal vlak een niet te onderschatten pion. Door zijn ervaring, métier en persoonlijkheid neemt hij de jonge spelers namelijk ook bij de hand als de officieuze aanvoerder van de ploeg.



Uiteraard valt de huidige crisis niet alleen te herleiden tot het uitvallen van Adrien Trebel, maar zijn afwezigheid speelt daarin wel een grote rol. Hij is in feite één van de weinige spelers die de noodzakelijke kwaliteiten bezit om te kunnen gedijen in de 3-5-2 formatie van Felice Mazzu. “Maar om dit systeem aan te kunnen, heb je werkpaarden nodig. Bij Anderlecht zijn het voorlopig iets te veel dressuurpaarden”, stelde Het Nieuwsblad namelijk. “De coach zal íéts moeten doen. …Felice Mazzu kan nu bewijzen dat hij een flexibele toptrainer is.”

LEES OOK: Mazzu haalt eindelijk zijn gram: "Iedereen was gefrustreerd"

Zal Mazzu het tij nog kunnen keren?

Meest recent

'Genk zoekt coach: De Condé mag 3 pistes al schrappen'

Na anderhalf jaar zit Thorsten Fink zijn tijd erop bij KRC Genk, dat stilaan de reputatie dreigt te ...

21
21
'Vuurwerk bij Club Brugge: dubbelslag in Duitsland'

Ivan Leko moet voor meer vuur, passie en energie zorgen, maar na de trainerswissel beloofde Club ...

61
61
'Code rood bij Antwerp: topprioriteit Overmars bekend'

Amper drie weken geleden kampeerde Antwerp nog in de degradatiezone, maar nu staat het stamnummer ...

87
87
'Anderlecht verrast vriend en vijand met wintertarget'

In de laatste rechte lijn richting de wintermercato liet Olivier Renard zopas nog eens zijn licht ...

192
192
Hans Vanaken zet WK darts op stelten met bezoek aan Gent-fan

AA Gent en Club Brugge: het was de afgelopen week water en vuur. Dat had uiteraard alles te maken ...

307
307
'Vuurwerk op Bosuil: Antwerp wil terugkeer kampioenenmaker'

Na vier opeenvolgende overwinningen tegen aanzienlijke tegenstanders, heeft Antwerp FC zich op ...

160
160
Nieuwe info duikt op: Nicky Hayen naar KRC Genk?

Wat al enkele weken in de lucht hing, is sinds maandag ook een feit: KRC Genk heeft afscheid genomen ...

482
482
Spectaculaire winnaar Gouden Schoen? De Cat reageert

Begin januari wordt bekend gemaakt wie Hans Vanaken opvolgt op de erelijst van de Gouden Schoen. ...

167
167
Same smile, more years - Saelemaekers ziet topseizoen beloond

Alexis Saelemaekers heeft zich de voorbije maanden niet alleen geprofileerd bij de Rode Duivels, op ...

26
26
'Nieuwe cashbom Club: grootmacht klopt aan voor Seys'

Club Brugge won zondagnamiddag met ruime cijfers op FCV Dender, maar zag Joaquin Seys wel ...

447
447
Meteen klappen in Gent: De Mil trekt lessen na gefaald debuut

Op enkele dagen tijd mogen uiteraard geen mirakels verwacht worden, maar het is duidelijk dat Rik De ...

285
285
‘Genk davert: absolute topnaam staat al klaar'

Plots staat KRC Genk weer voor die ene moeilijke vraag: wie moeten ze nu aanstellen om hoofdcoach te ...

1204
1204
Genk zet Fink bij grof huisvuil: sappige details lekken uit

Dimitri de Condé zoekt al lang naar stabiliteit in de dug-out, maar ook Thorsten Fink wist ...

404
404
'Anderlecht bij van zich af: koude oorlog met Ajax'

In Youth We Trust. De slogan leek even uitgehold, maar met Nathan De Cat als exponent trekt Besnik ...

377
377
Lardot velt verrassend verdict over handspel Hazard

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League speeldag 18 op het programma. Hier en daar viel er ...

360
360
Club-Gent: De Mil slikt bittere pil voor clash met Leko

AA Gent zit in de hoek waar de klappen vallen. Na het abrupte vertrek van Ivan Leko vonden de ...

281
281
'Bijltjesdag in Belgisch voetbal: Cercle dumpt Cinel'

Het heeft lang geduurd, maar plots gaat het snel. De ene kop na de andere rolt in de Jupiler Pro ...

485
485
Verrassing van formaat: Fellaini viert comeback in JPL

Zowel op als naast het veld vierden de afgelopen jaren reeds heel wat leden van de Gouden Generatie ...

200
200
Albert: "Hij maakt het verschil bij Anderlecht"

RSC Anderlecht speelde een goede wedstrijd tegen een matig STVV. De 2-1 was gevleid voor de ...

345
345
Renard speelt open kaart over transferplannen Anderlecht

RSC Anderlecht staat derde in de Jupiler Pro League. Dat is degelijk, maar de Brusselaars ...

242
242
Vannieuwkerke richt vizier op Hayen: "Kudde wilde dieren!"

Het ontslag van Nicky Hayen is nauwelijks verteerd, of vandaag volgde met de C4 voor Thorsten Fink ...

391
391
RC Genk zoekt nieuwe coach: dit zijn 10 mogelijke kandidaten

Thorsten Fink werd dan toch ontslagen door KRC Genk. Het magere 1-1-gelijkspel tegen KVC Westerlo ...

3068
3068
De Condé zoekt opvolger Fink: Genk maakt voorkeur bekend

De kogel is door de kerk. Daags na het puntenverlies tegen Westerlo besloot KRC Genk om afscheid te ...

762
762
Hasi houdt adem in: dubbele mokerslag voor Anderlecht?

RSC Anderlecht etaleerde zaterdag mentale weerbaarheid door een 1-2 achterstand tegen STVV alsnog om ...

467
467
Financiële bom in BV-land: Brusselmans onthult groot geheim

Herman Brusselmans, schrijver, columnist en soms jurylid bij De Slimste Mens ter Wereld, heeft een ...

347
347

Meer sportnieuws