Klok tikt bij Anderlecht: hoofd op hakblok

604 stemmen
Klok tikt bij Anderlecht: hoofd op hakblok

‘t Is crisis in het Park. Felice Mazzu en zijn ploeg konden in de laatste vier competitiewedstrijden niet meer winnen en in die tijdspanne werd er amper één punt op twaalf behaald. De link naar de afwezigheid van Adrien Trebel is snel gelegd, de Fransman viel medio augustus uit met een blessure, hoewel dat misschien iets te kort door de bocht is. Desondanks liegen de cijfers niet: met Trebel in de ploeg haalde Anderlecht veel betere resultaten en punten dan zonder de ervaren middenvelder. Aan Mazzu om met een oplossing te komen want, op Trebel na, gedijen er amper spelers in zijn veeleisende en intensieve 3-5-2 systeem.


TREBEL WORDT WÉL GEMIST

In de heenmatch van de Conference League-kwalificatie tegen Young Boys Bern kwam Adrien Trebel helemaal verkeerd op zijn schouder terecht. Hij speelde daarna de eerste helft uit op karakter, maar tijdens de rust bleef de Fransman in de kleedkamer. Ondertussen werd Trebel geopereerd aan de schouder maar komt hij dit kalenderjaar niet meer in actie voor Anderlecht. En dat betekent een grote domper voor Sporting en Felice Mazzu.

De Italo-Belg kiest immers ook bij Anderlecht voor zijn beproefde 3-5-2 systeem, met compact en direct spel op het centrale middenveld, waarin hij op de positie van nummer zes resoluut voor Adrien Trebel kiest. Die voorziet de nodige power, verticaliteit en grinta in de ploeg van Felice Mazzu. Stuk voor stuk noodzakelijke en cruciale ingrediënten in de visie van coach en die bestanddelen brengt Trebel veel meer dan zijn concurrenten.



Het was dus duidelijk dat de maandenlange afwezigheid van Adrien Trebel danig gevoeld zou worden bij Anderlecht, maar Frank Boeckx minimaliseerde zijn belang toch wat bij Play Sports. “Er is echter genoeg weelde in de kern, zoals bijvoorbeeld een Kana die vorig jaar al sterk presteerde. Ze kunnen zijn afwezigheid wel relatief vlot opvangen.” Maar na vijf wedstrijden zonder Trebel is zijn afwezigheid helemaal niet opgevangen.

KANA VOLDOET (NOG) NIET

Intern en extern keek men eerst in de richting van Marco Kana als de gedoodverfde vervanger van Adrien Trebel, maar de publiekslieveling van Anderlecht greep zijn kans niet. Kana is een technisch onderlegd talent, met een bovengemiddelde flair en voetballend vermogen. Dat hij sinds zijn zesde op de pleintjes voetbalde, is dan ook geen toeval. Kana is een lust voor het oog wanneer hij hij voetbalveld betreedt. “Klasse en vista in overvloed”, schreef Het Laatste Nieuws over Kana, de paars-witte regisseur in wording.



Maar dit Anderlecht vraagt een nummer zes die meer brengt dan pure techniek en klasse. Grinta, verticaliteit en power zijn de gevraagde capaciteiten. Omdat Marco Kana te ‘soft’ was op dat gebied, pakte de sportieve leiding van Anderlecht in extremis uit met de transfer van Amadou Diawara. Die bezit intrinsiek wel de vereiste kwaliteiten om een rol van betekenis te spelen op het paars-witte centrale middenveld, maar de Guineeër heeft nog veel wedstrijden nodig om helemaal fit te worden.

DE TEUMA VAN MAZZU

Met Adrien Trebel in de ploeg pakte Anderlecht dit seizoen 15 punten op 18, ofwel een fraai rapport van 83%. Zonder Trebel in de ploeg is dat slechts 10 op 21, ofwel een buis van 48%.“Ik hou niet van simplistische redeneringen, zoals die van de slechte resultaten sinds de blessure van Trebel”, stelde Alex Teklak in La Dernière Heure, “Maar we hebben toch het gevoel dat Anderlecht op zoek is naar de positieve dynamiek van de Franse middenvelder”, moest de Franstalige analist toch de het grote verlies van Trebel erkennen.



Het viel ook Filip Joos op dat Anderlecht het heel wat minder doet sinds Adrien Trebel in de lappenmand ligt. “En die hadden ze vorig jaar niet eens nodig”, stelde hij in Extra Time. “Er worden dus ook wel fouten gemaakt binnen de club. Als Trebel op het veld stond, ging hij er altijd voor. Dat zijn mentaliteit niet goed zou zijn, dat heb ik nooit gezien. Trebel kan de Teuma van Mazzu zijn”, zei Joos maandag in het praatprogramma. Als centrale figuur in de 3-5-2 wordt Trebel dusdanig gemist door de coach van Anderlecht.

MAZZU AAN ZET

Het gemis van Adrien Trebel in de ploeg van Anderlecht is ook duidelijk merkbaar in de cijfers. De 31-jarige is dit seizoen erg belangrijk voor Sporting want van alle middenvelders is hij de defensief regelmatigste. Daarnaast won hij per wedstrijd gemiddeld het meeste defensieve duels én verstuurde hij tegelijkertijd het meeste sleutelpasses. Bovendien is Trebel ook op het mentaal vlak een niet te onderschatten pion. Door zijn ervaring, métier en persoonlijkheid neemt hij de jonge spelers namelijk ook bij de hand als de officieuze aanvoerder van de ploeg.



Uiteraard valt de huidige crisis niet alleen te herleiden tot het uitvallen van Adrien Trebel, maar zijn afwezigheid speelt daarin wel een grote rol. Hij is in feite één van de weinige spelers die de noodzakelijke kwaliteiten bezit om te kunnen gedijen in de 3-5-2 formatie van Felice Mazzu. “Maar om dit systeem aan te kunnen, heb je werkpaarden nodig. Bij Anderlecht zijn het voorlopig iets te veel dressuurpaarden”, stelde Het Nieuwsblad namelijk. “De coach zal íéts moeten doen. …Felice Mazzu kan nu bewijzen dat hij een flexibele toptrainer is.”

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht haakt af, domper voor Tzolis'

Zal Mazzu het tij nog kunnen keren?

Meest recent

Alderweireld ziet énorm probleem: "Al 3 à 4 toernooien"

Voor de Rode Duivels is het WK bijzonder ontgoochelend begonnen met een schamele twee op zes tegen ...

39
39
'Monsterlijke aanbieding voor Leandro Trossard'

De Rode Duivels konden zondagavond niet winnen van Iran en bleven steken op een 0-0. Ook Leandro ...

53
53
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht haakt af, domper voor Tzolis'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

193
193
Vandenbempt verwoest Garcia: één Duivel de grote pineut

De Rode Duivels zitten in de hoek waar de klappen vallen. Na een sterke voorbereiding werd er veel ...

184
184
Vanaken-oorlog barst: “De Bruyne moet naar Garcia stappen”

Het is hommeles bij de Rode Duivels. Met een twee op zes in de poulefase lijkt groepswinst ...

309
309
Rode Duivels afgemaakt: Pijnlijke foto zet internet in brand

De Rode Duivels kennen voorlopig een desastreus WK. In één van de zwakste WK-poules ...

162
162
Drastische ingreep bij Duivels: "Geen weg meer terug"

Twee wedstrijden gespeeld. Amper twee puntjes gepakt. Enkel gescoord via een owngoal. De balans op ...

279
279
Rode Duivel slaat mea culpa: "Doe het niet met opzet"

De Rode Duivels hebben ook in hun tweede WK-wedstrijd niet kunnen winnen. Tegen Iran bleven ze ...

126
126
Geduld raakt op: reden voor uitblijven Anderlecht-trainer

Bij RSC Anderlecht zit de zomerbreak er alweer op. Maandag begint de Belgische recordkampioen met ...

451
451
L'Equipe buist vijf (!) Rode Duivels: risée krijgt 2 op 10

Wat een referentiematch had moeten worden, is uitgedraaid op een nieuwe deceptie voor de Rode ...

518
518
Grote zorgen om povere De Bruyne: "Harde conclusie is ..."

Ondanks een moeizaam seizoen bij SSC Napoli, waren de verwachting voor het WK hooggespannen rond ...

351
351
Vanaken-debat barst al tijdens rust los: "Hij moet erin man!"

Hans Vanaken heeft op het wereldkampioenschap andermaal vrede moeten nemen met een invalbeurt. Ook ...

590
590
Nederland plots in zevende hemel: "Kunnen WK winnen"

Nederland heeft zaterdag indruk gemaakt op het WK 2026. Tijdens hun tweede groepswedstrijd werd met ...

129
129
Carragher trekt messcherpe conclusie na blamage Duivels

De Rode Duivels hebben voorlopig geen zieltjes gewonnen op het wereldkampioenschap. Na het ...

249
249
Sleutelduel met Nieuw-Zeeland: Courtois doet voorspelling

Thibaut Courtois is duidelijk op de afspraak tijdens het WK 2026. Jammer genoeg zijn een groot deel ...

401
401
'WK-smaakmaker zorgt voor duurste zomertransfer van 2026'

Het wereldkampioenschap vormt uiteraard een ideaal uitstalraam voor spelers die later in de zomer ...

120
120
Unanieme 4 op 10: kranten pakken zwakke schakel Duivels aan

Na twee speeldagen op het WK 2026, is groepswinst bijzonder ver weg voor de Rode Duivels. ...

461
461
Zlatan maakt Duivels belachelijk, Keane haalt zwaar uit

De Rode Duivels staan na twee wedstrijden al met de rug tegen de muur op het WK 2026. Na de ...

414
414
Dit gelooft niemand: zo worden Rode Duivels toch nog eerste

De Rode Duivels staan plots met de rug tegen de muur in groep G. Na twee gelijke spelen zijn ze nog ...

491
491
Garcia aangeschoten wild: analisten kei-hard voor bondscoach

Met 2 op 6 in op papier één van de makkelijkste poules, zijn de Rode Duivels niet ...

865
865
Egypte vergroot Duivelse kater, Kaapverdië blijft stunten

Op het WK 2026 is groepswinst verder weg dan ooit voor de Rode Duivels. Na hun eigen slipper tegen ...

199
199
Nog geen paniek bij Garcia: "Dat is nu het belangrijkste"

De verwachtingen waren hoog bij de Rode Duivels voor het WK, want de voorbereiding was overtuigend ...

202
202
Buitenlandse media verschroeiend voor 'tandeloos' België

Ook tegen Iran wou het weer niet lukken voor de Rode Duivels. Net als tegen Egypte bleven ze weer ...

392
392
Punten van VN: zondebok krijgt woede van ploegmaats op de hals

De Rode Duivels hebben ook in hun tweede wedstrijd op het WK 2026 geen goede beurt gemaakt. In Los ...

1905
1905
Lukaku legt de vinger op de wonde bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben zondagavond ook hun tweede wedstrijd op het WK niet kunnen winnen. Na het ...

182
182

Meer sportnieuws