Machtsvertoon bij Genk: titelkandidaat nummer één?

550 stemmen
Machtsvertoon bij Genk: titelkandidaat nummer één?

De komst van Wouter Vrancken blaast een frisse wind door KRC Genk. De Limburgers spelen frivool en aanvallend voetbal, en ze worden door verschillende media en analisten momenteel zelfs omschreven als de beste ploeg van het land. Genk is veruit de aanvallendste en attractiefste ploeg in de Jupiler Pro League. En wanneer de controlerende middenvelder Bryan Heynen óók nog eens begint te scoren …


OFFENSIEF MACHTSVERTOON

“Je gaat toch liever naar een ploeg kijken die voluit voor doelpunten gaat, dan naar een ploeg die geen goal wil slikken?” deed Wouter Vrancken vorig weekend in een uitgebreid interview met Het Laatste Nieuws zijn filosofie uit de doeken. Vrancken staat voor beleving, offensief en mooi voetbal. Met die waarden kreeg hij vorig seizoen met KV Mechelen al bakken lof van de pers, die het Malinwa van Vrancken zonder overdrijven omschreef als de best voetballende ploeg van het land. En die stijl verloochent Wouter Vrancken niet bij KRC Genk. Na vorig weekend prijken de Limburgers na vijf wedstrijden op de eerste plaats van het klassement en ze scoorden tevens het meest aantal doelpunten (15). Met dit Genk moet dit seizoen dus stevig rekening worden gehouden in de titelstrijd.

“Eén meer maken dan de tegenstander, daar doen we het voor”, is één van de doelstellingen van Wouter Vrancken. En die ambitie lukt alvast heel aardig. Het offensief vertoon in de Cegeka Arena is dan ook ronduit indrukwekkend. Genk vergaarde ondertussen al 16 expected goals, wat met voorsprong het hoogste aantal is van alle Jupiler Pro League-ploegen. Club Brugge is de tweede in die stand met 9,7 expected goals en het gemiddelde van de Belgische competitie betreft 6 expected goals. Dat kan wel tellen. In vergelijking met het vorige seizoen, onder John van den Brom en Bernd Storck, creëert Genk dit jaar per wedstrijd 63% meer expected goals. Een wereld van verschil.



De expected goals geven een objectieve indicatie van de dreiging voor het doel van de tegenstander, in andere woorden een goal probability, maar dit zijn uiteraard geen effectieve doelpunten. Maar hoe hoger deze expected goals, hoe groter de kans op een ‘echt’ doelpunt. En dat blijkt alvast in het geval van Genk, de leider op het gebied van expected goals én effectief gescoorde doelpunten in de Jupiler Pro League. De ploeg van Wouter Vrancken haalt dit seizoen een hoog gemiddelde van 3 gescoorde doelpunten per wedstrijd, wat een enorm contrast is in vergelijking met vorig seizoen, toen Genk per wedstrijd gemiddeld 1,9 doelpunt scoorde. Dat is een indrukwekkende toename van maar liefst 58%.

HEYNEN ALS EXPONENT

Eén van de opvallendste exponenten van die aanvallende aanpak van Wouter Vrancken is Bryan Heynen. De 25-jarige staat te boek als een controlerende en behoudende middenvelder, maar dit seizoen verschijnt hij opmerkelijk vaak in de box van de tegenstander, 61% meer in vergelijking met vorig jaar om precies te zijn. En daardoor stond hij in het huidig seizoensbegin al vier keer aan het kanon, een aantal waarmee hij momenteel de Genkse clubtopschutter is én de topschutter van de Jupiler Pro League.

Bryan Heynen scoorde vorig weekend een brace tegen Cercle Brugge en één speeldag eerder tegen Zulte Waregem lukte hem dat ook al. En dat is erg zeldzaam voor de controlerende middenvelder, Heynen staat immers helemaal niet te boek als een vlotscorende speler. In 222 officiële wedstrijden voor Genk deed hij bijvoorbeeld maar 20 keer de netten trillen - zijn laatste tweeklapper tegen Cercle Brugge meegerekend. Voor dit seizoen lukte Heynen in zijn carrière ook nog maar één brace.



Het is dus erg uitzonderlijk dat Bryan Heynen vier goals scoort in vijf wedstrijden, maar dat heeft ook veel te maken met de offensieve speelstijl van Wouter Vrancken. “Op defensief vlak ben ik nog steeds controlerend ingesteld, maar op offensief vlak heb ik meer vrijheid in mijn loopacties”, verklaarde Heynen eerder dit seizoen in Het Laatste Nieuws. Heynen is vol lof over de duidelijke accenten van Vrancken en daardoor, net als zijn uitstekende wisselwerking met Patrik Hrosovsky, kan hij nu ook op het offensief gebied een grote meerwaarde leveren. Het gebeurt vaak dat Heynen opduikt op verrassende posities op het veld, waardoor het Genkse gevaar dit seizoen van alle kanten komt.

LEES OOK: Genk haalt opgelucht adem: jongeling alweer uitblinker

Is Genk een titelkandidaat?

Meest recent

'Sibierski verrast: Anderlecht all-in voor target Renard'

Het aantal bouwstenen in de huidige kleedkamer valt haast op één hand te tellen, en ...

55
55
'Transferitis bij Club Brugge: afwezige op titelviering'

Het feestje houdt maar niet op voor Club Brugge. Na de galawedstrijd tegen AA Gent stonden er ...

161
161
Profvoetballer van het Jaar: winnaar 2025/26 bekend

Bij het einde van het seizoen hoort traditiegetrouw uiteraard ook een awardshow om de smaakmakers ...

157
157
Pro League Awards: Club Brugge valt in de prijzen

Maandagavond vinden in Antwerpen de Pro League Awards plaats. Wie de hoofdvogel afschiet valt ...

104
104
Van Gucht doet opmerkelijke onthulling rond Blanka Vlasić

Ruben Van Gucht trekt andermaal alle aandacht naar zich toe. Terwijl hij binnenkort een dochter ...

279
279
Transferuitspraak Tzolis doet Club Brugge-fans dromen

Club Brugge werd maandagavond nog eens serieus in de bloemetjes gezet voor het behalen van de ...

242
242
Lardot fileert Play-Offs: twéé grote arbitrage-fouten

De Play-Offs in de Jupiler Pro League zitten er sinds afgelopen weekend op. En dus kan ook de ...

165
165
Transfervuurwerk Anderlecht: Bornauw gooit kaarten open

RSC Anderlecht heeft zondag een punt gezet achter een toch wel teleurstellend seizoen. De ...

544
544
Drama Milan doet koppen rollen: Allegri én directie op straat

AC Milan heeft zondagavond op dramatische wijze naast een Champions League-ticket gegrepen. En dat ...

128
128
Topdoelman opvolger Mignolet: "Contract van twee jaar"

Club Brugge nam zondagavond op pakkende wijze afscheid van Simon Mignolet. De vraag is nu hoe de ...

937
937
Anderlecht ruikt JPL-stunt van 6 miljoen: “Wat een beer”

Anderlecht zoekt deze zomer naar meer slagkracht in de aanval en komt uit bij een opvallende naam ...

618
618
‘KV Mechelen baalt: onheilspellende toekomstvisie’

KV Mechelen was euforisch nadat het een ticket voor de Champions Play-Offs wist te bemachtigen. ...

356
356
Conte zet Napoli-voorzitter stevig op zijn plek na clash

Het rommelde dit seizoen ferm bij Napoli. Vorig seizoen won Antonio Conte de Scudetto, maar dit ...

105
105
Deze Duivels starten nú al WK-kamp: nieuws over Lukaku

Het seizoen is in de meeste competities voorbij en ook in België zijn de Play-Offs afgelopen. ...

88
88
‘STVV krijgt klappen met leegloop: zes sterkhouders weg’

Sint-Truiden VV kende een ongelooflijk seizoen en mag volgend seizoen Play-Offs van de Europa League ...

377
377
Wouter Vrancken wéér getipt bij zoekend Anderlecht

Wouter Vrancken neemt afscheid bij Sint-Truiden VV. De succescoach loodste de Kanaries naar een ...

402
402
‘Code rood op Bosuil: Overmars grijpt hard in bij Antwerp’

Royal Antwerp FC kende een desastreus seizoen. Europees voetbal werd wéér niet gehaald ...

543
543
Weldra buitenlandse investeerders bij Hasselt?

De Challenger Pro League zal tevreden zijn dat Sporting Hasselt volgend seizoen in de reeks speelt. ...

143
143
Antwerp plukt zeer groot talent weg bij Club Brugge

De 'war on talent' is énorm hevig. Het lijkt met het jaar steviger te worden, nu Belgische ...

520
520
Bayern-spelers dol op Kompany: "Nog nooit zoveel geleerd"

In Anderlecht maakte Wouter Vandenhaute misschien wel de grootste blunder in de clubgeschiedenis ...

256
256
De Bilde komt met héél straf transfernieuws bij Union SG

Union SG gaat deze zomer weer heel wat spelers de club zien verlaten. De Brusselaars weten dat een ...

194
194
Sibierski gaat (deels) terug naar vorig RSCA-beleid

RSC Anderlecht heeft het seizoen afgesloten met een 5-1-nederlaag tegen Union SG. RSCA pakte een ...

535
535
STVV zoekt opvolger Vrancken: dit zijn 10 kandidaten

Wouter Vrancken verlaat STVV, wat iedereen al een tijdje zag aankomen. De Kanaries willen op korte ...

1074
1074
Maziz deelt sneertje uit aan bestuur van OH Leuven

Bij OH Leuven gaan ze de nodige spelers van de hand doen. Eén van hen is alvast Youssef ...

75
75
Talentenfabriek KRC Genk: nog jaren plezier voor de fans

KRC Genk kan zijn seizoen enkel nog redden met een (ondertussen onverhoopt?) Europees ticket, al was ...

161
161

Meer sportnieuws