'Prutser' Van Bommel boezemt Antwerp grote schrik in

650 stemmen
'Prutser' Van Bommel boezemt Antwerp grote schrik in

Niet Club Brugge, maar wel Antwerp FC wordt hoogstwaarschijnlijk de volgende werkgever van Mark van Bommel. De Nederlander heeft als coach weinig adelbrieven voor te leggen, want eerder viel hij twee keer zwaar door de mand bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg. We maakten eerder een uitgebreide analyse over de belangrijkste redenen waarom het verkeerd liep bij deze clubs. In dit stuk focussen we vooral op de voetbalvisie van Van Bommel en wat Antwerp mag verwachten van hun veronderstelde nieuwe trainer.


HOLLAND BOVEN

Volgens Het Nieuwsblad is er (bijna) geen twijfel meer mogelijk: Mark van Bommel wordt bij Antwerp FC de opvolger van Brian Priske. De laatste punten en komma’s moeten nog weggewerkt worden in de onderhandelingen, die zich een een laatste fase zouden bevinden. De krant stelt zelfs, op basis van informatie via Nederlandse kranten, dat Van Bommel en Antwerp reeds een mondeling akkoord gevonden hebben. Het is de algemene verwachting dat hij begin volgende week op de Bosuil officieel wordt voorgesteld als de nieuwe hoofdcoach van de club.



Mark van Bommel zou tevens inspraak krijgen in de invulling van de technische staf. In die optiek is het alvast geen toeval dat Andries Ulderink concreet genoemd wordt als de nieuwe assistent-coach van Antwerp FC. De 52-jarige Nederlander is dan ook een ‘mannetje’ van Marc Overmars, die Ulderink eerder binnenhaalde bij Ajax en Ajax Cape Town. Van Bommel zou de job bij Antwerp heel goed zien zitten, en dat komt niet alleen door de aanwezigheid van zijn landgenoten. Van Bommel zou gecharmeerd zijn door de sfeer van de fans, en door de financiële mogelijkheden van de club.

STIJLBREUK?

Maar de grote vraag is natuurlijk hoe Antwerp FC volgend seizoen zal voetballen onder Mark van Bommel. Het DNA van The Great Old wordt getypeerd door een grote mate van intensiteit, nooit aflatende inzet en een beetje ‘kick and rush’ voetballen. Het truitje nat maken, zoals het hoort in de Engels getinte stijl van de club. Als speler was Van Bommel zo’n type-voetballer, maar als coach houdt hij er andere ideeën op na - die in het verleden niet erg succesvol waren bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg.

Mark van Bommel staat voor voetbal volgens de Nederlandse school, wat vooreerst een grote mate van balbezit inhoudt. Hij voerde deze visie in bij VfL Wolfsburg, maar die aanpak bleek al snel helemaal niet de juiste te zijn. In 2021 erfde hij in de Volkswagen-Arena een kwalitatieve spelersgroep, die bovendien aangevuld werd met 50 miljoen euro aan versterkingen, waaronder Sebastiaan Bornauw (13,5 miljoen euro), Luca Waldschmidt (12 miljoen euro), Aster Vranckx (8 miljoen euro) en Lukas Nmecha (8 miljoen euro).



Maar die ferme kwaliteitsinjectie in de spelersgroep vertaalde zich helemaal niet op het voetbalveld. Er werden op voorhand reeds grote vraagtekens gesteld rond de capaciteiten van Mark van Bommel, en al gauw werden dat ferme alarmsignalen. De Nederlander bleek een miscast van jewelste te zijn door een tactiek te hanteren die voornamelijk gebaseerd is op balbezit. Zo’n aanpak kan in een dominante en aanvallende ploeg van grote waarde zijn, maar niet op de conservatieve manier waarop Van Bommel zijn ploeg liet spelen.

HET DRAMA VAN BOMMEL

Een eindeloos heen-en-weer gepingel van voet tot voet, zonder al te veel diepgang, daar houden de fans van Antwerp FC alvast niet van. Daarnaast scoorde het Wolfsburg van Mark van Bommel erg weinig en slikte het tevens bijzonder veel doelpunten. Het contrast met Oliver Glasner, de voorganger van van Bommel bij Wolfsburg, kon zelfs niet groter zijn. In het laatste seizoen onder Glasner had Wolfsburg te op één na beste verdediging van de Bundesliga met 37 geïncasseerde doelpunten. Ter vergelijking: Van Bommel incasseerde in zijn eerste 13 matchen al 18 tegendoelpunten.



Onder de leiding van Mark van Bommel was de verdediging van VfL Wolfsburg een zeef, maar ook de voetbalvisie van de Nederlander was geen goede match. Terwijl Oliver Glasner zijn ploeg naar een vierde plaats leidde in de Bundesliga met een hoge intensiteit, veel pressing, een directe speelstijl in balverlies en -bezit, probeerde zijn opvolger het op een totaal andere manier. Op de ‘Hollandse’ manier. Maar dat was duidelijk een misrekening van Van Bommel. Het voetbal was pover, de resultaten zeker, en bovendien stuurden de fans steeds vaker hun kat naar de wedstrijden.

AANPASSEN VERPLICHT

De laatste ervaring van Mark van Bommel als hoofdcoach was dus duidelijk geen groot succes. Bij VfL Wolfsburg had nochtans een meer dan degelijke basis geërfd van zijn voorganger Oliver Glasner, wiens speelstijl dicht aanleunt bij de Red Bull-school. Uiteraard moet een nieuwe coach zijn eigen accenten kunnen leggen en de ploeg nóg beter laten presteren, maar van Bommel perfectioneerde het systeem niet. Hij gooide het drastisch over een totaal andere boeg, met alle gevolgen van dien.

Oliver Glasner haalde het maximum uit VfL Wolfsburg waardoor Mark van Bommel enkel hoefde voort te borduren op het indrukwekkende werk van Glasner. De Nederlander kreeg er zelfs nog enkele serieuze aanwinsten bij, maar toch ging hij roemloos ten onder in het Volkswagen-Stadion. Marco van Basten kreeg daarmee gelijk over zijn inschatting van Van Bommel. “Ik schat hem niet hoog in”, zei Marco van Basten al na zijn ontslag bij PSV Eindhoven bij Ziggo Sport “Niet als een goede trainer.”



Sinds zijn ontslag bij VfL Wolfsburg raakte Mark van Bommel nergens meer aan de bak, maar Antwerp FC wil hem dus een herkansing bieden. Alleen zal de Nederlander dan best wel rekening moeten houden met het DNA van de club, want een eindeloos gebrei aan de bal zonder veel diepgang wordt zeker niet geapprecieerd op de Bosuil. Maar vooreerst tellen nog altijd de resultaten, want Paul Gheysens wil volgend seizoen volop strijden voor de titel. Winnen is de boodschap. Boven de visie en de tactiek van de coach. Van Bommel zal zich dus moeten aanpassen op de situatie bij Antwerp. En niet andersom.

LEES OOK: Courtois-soap escaleert meteen onder Van Bommel

Is van Bommel de juiste coach voor Antwerp?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: Lukaku-deal bijna rond, akkoord PSG en Barça

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

28
28
De Bruyne pijnlijk in de fout bij Napoli, Jutgla kwelduivel

Kevin De Bruyne begint aan zijn tweede seizoen bij Napoli. De Rode Duivel kwam na het WK voor het ...

33
33
Van Gucht krijgt plots wel héél straffe concurrentie

Ruben Van Gucht kent de laatste maanden amper rust. De man die ondertussen zijn lot wist te ...

20
20
Meteen grote zorgen Cercle na Standard: achilleshiel bloot

Cercle Brugge speelde op de eerste speeldag van de Jupiler Pro League op het veld van Standard Luik. ...

45
45
‘Dan toch jackpot: Khalaili op zucht van recordtransfer’

Anan Khalaili leek eerder deze zomermercato al op weg naar Internazionale, maar een afgekeurde ...

72
72
‘OHL wrijft in de handen: strijd om toptalent barst los’

Oud-Heverlee Leuven hoopt dit seizoen hoge ogen te gooien in de Jupiler Pro League. De afgelopen ...

30
30
Hanbeom Lee had meteen wens bij Club: “Vroeg er zelf voor”

Club Brugge heeft een nieuwe publiekslieveling in de naam Hanbeom Lee, of is het Lee Hanbeom of ...

194
194
FIFA haalt verschroeiend uit na Infantino-geruchten

Gianni Infantino kwam weer negatief in de media. The Telegraph bracht een verhaal naar buiten over ...

68
68
Messi en Ronaldo doelwit van terreurdreigingen tijdens WK

Lionel Messi en Cristiano Ronaldo zijn tijdens het voorbije WK voetbal doelwit geweest van ernstige ...

0
0
'Belgische eersteklasser grijpt naast Vanderbiest'

Fred Vanderbiest neemt het met KV Mechelen vandaag op tegen AA Gent. De trainer van de Maneblussers ...

179
179
Charai geeft oorzaak voor pandoering tegen Union

KVC Westerlo moest na negentig minuten voetballen toch even slikken: 1-5 stond er op het scorebord. ...

142
142
Familie Verhulst stunt: comeback Alderweireld is een feit

Toby Alderweireld maakte zaterdag plots zijn comeback op het voetbalveld, en dat in een setting die ...

229
229
Lommel SK 'stunt' bij STVV: "Afzien is geen schande"

STVV en Lommel SK hielden elkaar in bedwang op Stayen. Het werd 1-1 in de Limburgse derby. Wat ...

106
106
'KRC Genk zet zinnen op ‘nieuwe Karetsas''

KRC Genk blijft speuren naar jong talent en heeft zijn oog laten vallen op de 15-jarige ...

185
185
Courtois-soap escaleert meteen onder Van Bommel

De eerste grote soap onder Mark van Bommel lijkt meteen te escaleren. Thibaut Courtois stelde na het ...

677
677
Wilmots geeft héél open inkijk in financiën van Standard

Sportief directeur Marc Wilmots heeft bij La Capitale een inkijk gegeven in de financiën van ...

245
245
Einde verhaal bij Club Brugge: Union SG baalt stevig

Bij Club Brugge is er na de doorbraak van Joaquin Seys even een leegte inzake doorstroming van eigen ...

1219
1219
Vanhaezebrouck zéér gecharmeerd door Anderlecht-aanwinst

Hein Vanhaezebrouck kijkt met de nodige interesse naar de nieuwe spelers in de Jupiler Pro League. ...

229
229
Hubert waarschuwt ondanks monsterzege voor dinsdag

Union heeft zijn start in het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zeker niet gemist. De ...

87
87
Bisiwu maakt debuut voor Barça (een beetje in mineur)

FC Barcelona haalde deze zomer voor de derde keer ooit een Belgische speler. Na in het verleden al ...

232
232
Meunier geeft verklaring voor transfer: "Niet mijn keuze"

Een aantal Rode Duivels maakten na het WK snel een transfer. Thomas Meunier was daar ...

364
364
Meteen hommeles bij Standard: Euvrard haalt keihard uit

Standard droomt dit seizoen stiekem van een Europees ticket, maar de Rouches hebben in hun ...

341
341
Pittige Limburgse derby bezorgt Lommel meteen primeur

Na een pittige Limburgse derby hebben STVV en Lommel de punten onder mekaar verdeeld. De promovendus ...

93
93
Vamos a la playa: swingend Union bezorgt Westerlo bolwassing

Op basis van een sterke tweede helft heeft ook Union overtuigend zijn eerste overwinning van het ...

75
75
Noah Mbamba heeft nieuwe club beet

Enkele jaren geleden stond Noah Mbamba nog te boek als één van de allergrootste ...

96
96

Meer sportnieuws