'Prutser' Van Bommel boezemt Antwerp grote schrik in

650 stemmen
'Prutser' Van Bommel boezemt Antwerp grote schrik in

Niet Club Brugge, maar wel Antwerp FC wordt hoogstwaarschijnlijk de volgende werkgever van Mark van Bommel. De Nederlander heeft als coach weinig adelbrieven voor te leggen, want eerder viel hij twee keer zwaar door de mand bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg. We maakten eerder een uitgebreide analyse over de belangrijkste redenen waarom het verkeerd liep bij deze clubs. In dit stuk focussen we vooral op de voetbalvisie van Van Bommel en wat Antwerp mag verwachten van hun veronderstelde nieuwe trainer.


HOLLAND BOVEN

Volgens Het Nieuwsblad is er (bijna) geen twijfel meer mogelijk: Mark van Bommel wordt bij Antwerp FC de opvolger van Brian Priske. De laatste punten en komma’s moeten nog weggewerkt worden in de onderhandelingen, die zich een een laatste fase zouden bevinden. De krant stelt zelfs, op basis van informatie via Nederlandse kranten, dat Van Bommel en Antwerp reeds een mondeling akkoord gevonden hebben. Het is de algemene verwachting dat hij begin volgende week op de Bosuil officieel wordt voorgesteld als de nieuwe hoofdcoach van de club.



Mark van Bommel zou tevens inspraak krijgen in de invulling van de technische staf. In die optiek is het alvast geen toeval dat Andries Ulderink concreet genoemd wordt als de nieuwe assistent-coach van Antwerp FC. De 52-jarige Nederlander is dan ook een ‘mannetje’ van Marc Overmars, die Ulderink eerder binnenhaalde bij Ajax en Ajax Cape Town. Van Bommel zou de job bij Antwerp heel goed zien zitten, en dat komt niet alleen door de aanwezigheid van zijn landgenoten. Van Bommel zou gecharmeerd zijn door de sfeer van de fans, en door de financiële mogelijkheden van de club.

STIJLBREUK?

Maar de grote vraag is natuurlijk hoe Antwerp FC volgend seizoen zal voetballen onder Mark van Bommel. Het DNA van The Great Old wordt getypeerd door een grote mate van intensiteit, nooit aflatende inzet en een beetje ‘kick and rush’ voetballen. Het truitje nat maken, zoals het hoort in de Engels getinte stijl van de club. Als speler was Van Bommel zo’n type-voetballer, maar als coach houdt hij er andere ideeën op na - die in het verleden niet erg succesvol waren bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg.

Mark van Bommel staat voor voetbal volgens de Nederlandse school, wat vooreerst een grote mate van balbezit inhoudt. Hij voerde deze visie in bij VfL Wolfsburg, maar die aanpak bleek al snel helemaal niet de juiste te zijn. In 2021 erfde hij in de Volkswagen-Arena een kwalitatieve spelersgroep, die bovendien aangevuld werd met 50 miljoen euro aan versterkingen, waaronder Sebastiaan Bornauw (13,5 miljoen euro), Luca Waldschmidt (12 miljoen euro), Aster Vranckx (8 miljoen euro) en Lukas Nmecha (8 miljoen euro).



Maar die ferme kwaliteitsinjectie in de spelersgroep vertaalde zich helemaal niet op het voetbalveld. Er werden op voorhand reeds grote vraagtekens gesteld rond de capaciteiten van Mark van Bommel, en al gauw werden dat ferme alarmsignalen. De Nederlander bleek een miscast van jewelste te zijn door een tactiek te hanteren die voornamelijk gebaseerd is op balbezit. Zo’n aanpak kan in een dominante en aanvallende ploeg van grote waarde zijn, maar niet op de conservatieve manier waarop Van Bommel zijn ploeg liet spelen.

HET DRAMA VAN BOMMEL

Een eindeloos heen-en-weer gepingel van voet tot voet, zonder al te veel diepgang, daar houden de fans van Antwerp FC alvast niet van. Daarnaast scoorde het Wolfsburg van Mark van Bommel erg weinig en slikte het tevens bijzonder veel doelpunten. Het contrast met Oliver Glasner, de voorganger van van Bommel bij Wolfsburg, kon zelfs niet groter zijn. In het laatste seizoen onder Glasner had Wolfsburg te op één na beste verdediging van de Bundesliga met 37 geïncasseerde doelpunten. Ter vergelijking: Van Bommel incasseerde in zijn eerste 13 matchen al 18 tegendoelpunten.



Onder de leiding van Mark van Bommel was de verdediging van VfL Wolfsburg een zeef, maar ook de voetbalvisie van de Nederlander was geen goede match. Terwijl Oliver Glasner zijn ploeg naar een vierde plaats leidde in de Bundesliga met een hoge intensiteit, veel pressing, een directe speelstijl in balverlies en -bezit, probeerde zijn opvolger het op een totaal andere manier. Op de ‘Hollandse’ manier. Maar dat was duidelijk een misrekening van Van Bommel. Het voetbal was pover, de resultaten zeker, en bovendien stuurden de fans steeds vaker hun kat naar de wedstrijden.

AANPASSEN VERPLICHT

De laatste ervaring van Mark van Bommel als hoofdcoach was dus duidelijk geen groot succes. Bij VfL Wolfsburg had nochtans een meer dan degelijke basis geërfd van zijn voorganger Oliver Glasner, wiens speelstijl dicht aanleunt bij de Red Bull-school. Uiteraard moet een nieuwe coach zijn eigen accenten kunnen leggen en de ploeg nóg beter laten presteren, maar van Bommel perfectioneerde het systeem niet. Hij gooide het drastisch over een totaal andere boeg, met alle gevolgen van dien.

Oliver Glasner haalde het maximum uit VfL Wolfsburg waardoor Mark van Bommel enkel hoefde voort te borduren op het indrukwekkende werk van Glasner. De Nederlander kreeg er zelfs nog enkele serieuze aanwinsten bij, maar toch ging hij roemloos ten onder in het Volkswagen-Stadion. Marco van Basten kreeg daarmee gelijk over zijn inschatting van Van Bommel. “Ik schat hem niet hoog in”, zei Marco van Basten al na zijn ontslag bij PSV Eindhoven bij Ziggo Sport “Niet als een goede trainer.”



Sinds zijn ontslag bij VfL Wolfsburg raakte Mark van Bommel nergens meer aan de bak, maar Antwerp FC wil hem dus een herkansing bieden. Alleen zal de Nederlander dan best wel rekening moeten houden met het DNA van de club, want een eindeloos gebrei aan de bal zonder veel diepgang wordt zeker niet geapprecieerd op de Bosuil. Maar vooreerst tellen nog altijd de resultaten, want Paul Gheysens wil volgend seizoen volop strijden voor de titel. Winnen is de boodschap. Boven de visie en de tactiek van de coach. Van Bommel zal zich dus moeten aanpassen op de situatie bij Antwerp. En niet andersom.

🚀 Royal Antwerp FC-fans lezen nu:

Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club
Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club
216

Is van Bommel de juiste coach voor Antwerp?

Meest recent

Rode Duivels krijgen nieuwe mokerslag voor Iran

België heeft alles nog in eigen handen op het WK, maar de nieuwste cijfers van Opta zijn ...

281
281
Biancone: "Hij speelde grote rol bij RSCA-transfer"

RSC Anderlecht stelde Giulian Biancone voor als eerste zomeraanwinst. De Franse centrale verdediger ...

50
50
Einde van een soap: BAS zet AA Gent op zijn plaats

De saga over het competitieformat is eindelijk van de baan. Het Belgisch Arbitragehof voor de Sport ...

105
105
Sporting Charleroi rondt absolute miljoenendeal af

Sporting Charleroi heeft een knappe uitgaande transfer afgerond. De kassa in het Zwarte Land rinkelt ...

14
14
Van Gucht breekt stilte over hardnekkige beschuldiging

Ruben Van Gucht duikt op in sportzalen, in talkshows en in krantenkoppen, maar vooral in discussies ...

17
17
Real Madrid komt met officieel statement over Olise

Real Madrid werd de afgelopen dagen weer veelvuldig gelinkt aan Michael Olise. De Franse ...

100
100
'Standard heeft beet: ex-speler keert terug naar Luik'

Standard staat op het punt om een volgende ingaande transfer af te ronden. La Dernière Heure ...

107
107
WK-vervanger Pacho-Ordonez ooit bijna van Beerschot

Ecuador heeft achteraan heel veel kwaliteit rondlopen. Met Willian Pacho en Joel Ordonez hebben ze ...

15
15
Anderlecht en Pocognoli? RSCA neemt ferm standpunt in

Karel Geraerts wordt niet de nieuwe trainer van RSC Anderlecht. Het Laatste Nieuws liet weten dat ...

356
356
Start Lukaku al tegen Iran? Garcia geeft duidelijke update

De Rode Duivels spelen zondag tegen Iran hun tweede partij. De Belgen weten dat ze moeten winnen, ...

143
143
'Lyon wil na Duranville tweede Belg vastleggen'

Olympique Lyon zal weldra Julien Duranville officieel voorstellen. Als het van de Fransen afhangt, ...

32
32
Ajax is helemaal verlost van dure floptransfer

Wanbeleid hebben ervoor gezorgd dat Ajax niet langer de nummer één is in Nederland. De ...

34
34
Iniesta stuurt straffe open brief na WK-kritiek op Spanje

Spanje begon zeer teleurstellend aan het WK met een 0-0-gelijkspel te gen Kaapverdië. ...

25
25
'Serie A-transfers: Lang en Jashari genoemd'

Noa Lang en Ardon Jashari waren twee heerlijke voetballers die voor Club Brugge speelden. Beiden ...

91
91
Van Crombrugge en Vanessa doen internet daveren met één foto

Vanessa D'Hooghe weet al jaren hoe het voelt om in de schijnwerpers van het Belgische voetbal te ...

210
210
Anderlecht reageert meteen op geruchten over Geraerts

Het Laatste Nieuws kwam namiddag met het nieuws dat Karel Geraerts bij de laatste twee kandidaten ...

495
495
Beerschot: volgende sterkhouder weg én nieuw contract

Het zijn drukke dagen op het Kiel. Beerschot haalde een aantal nieuwe spelers, maar er vertrekken er ...

65
65
Geraerts naar Anderlecht? Fans van RSCA reageren massaal

Karel Geraerts zou een van de twee topkandidaten zijn om trainer te worden van RSC Anderlecht. Dat ...

321
321
'Union SG legt verrassend bod neer in de Eredivisie'

Bij Union SG zijn ze al héél actief geweest op de transfermarkt. En het einde is nog ...

76
76
Anderlecht strikt Biancone: "Dàt moeten ze niét verwachten"

RSC Anderlecht haalde met Giulian Biancone een nieuwe verdediger in huis. Met zijn 26 jaar komt er ...

239
239
Trainersbom Anderlecht: 'Belg bij twee laatste kandidaten'

Bij RSC Anderlecht zit de vakantieperiode erop, maandag hervat de recordkampioen met trainer. ...

706
706
Vanaken-debat bereikt kookpunt: analist klopt hard op tafel

Zal hij starten tegen Iran of niet? De discussie rond een eventuele basisplaats van Hans Vanaken op ...

404
404
Geschiedenis! Club Brugge meldt straffe Europese mijlpaal

Club Brugge zette de voorbije seizoenen knappe resultaten neer in de Europese competities. En die ...

456
456
'Nieuwe wending De Cat: vraagprijs Anderlecht maakt brokken'

Het blijft de verwachting dat Nathan De Cat deze zomer een mooie transfer maakt. Zijn vertrek bij ...

648
648
'Premier League op stelten: monsterlijk transferplan City'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

286
286

Meer sportnieuws