Clement zet Ligue 1 op stelten

door
Clement zet Ligue 1 op stelten

In maart stond Philippe Clement met één been op straat bij AS Monaco, maar vandaag geniet hij een vooraanstaande status in het Prinsdom. Dankzij een fantastische reeks van 27 op 27 zijn de Monegasken goed op weg om de huidige jaargang van de Ligue 1 op een knappe tweede plaats af te sluiten. Daarnaast maakt Clement ook naam voor zichzelf en voor zijn Belgische collega’s. Van ‘le petit Belge’ tot een trainer die grote indruk maakt in Frankrijk.


NOBODY IN FRANKRIJK

Op 3 januari werd Philippe Clement aangesteld als de nieuwe coach van AS Monaco, toen de club in de Ligue 1 op een teleurstellende zesde plaats geklasseerd stond. In het Prinsdom werd men niet meteen wild van ‘le petit Belge’, daar zijn ze grote namen gewoon zoals Leonardo Jardim, Thierry Henry of Niko Kovac. Voor de buitenwereld was het bovendien moeilijk te begrijpen waarom Kovac zijn ontslag kreeg in het Stade Louis II. Monaco lag nog in de running om zich te kwalificeren voor de Champions League - het grote doel van de club - en bovendien was het spel ook niet alarmerend.



De aanstelling van Philippe Clement als nieuwe hoofdcoach deed de Monegaskische achterban en spelersgroep niet meteen springen van enthousiasme. Drie opeenvolgende landstitels met Club Brugge maakt namelijk geen grote indruk in Frankrijk, iets wat pijnlijk duidelijk werd in een poll van L’Equipe net nadat Clement officieel werd voorgesteld bij AS Monaco. Slechts 30% van de stemmers was er namelijk van overtuigd dat Monaco een goede beslissing nam door Clement te benoemen als opvolger van Niko Kovac. Onbekend is onbemind, zullen we maar zeggen.

DE DROOMPRINS VAN MONACO

Maar de keuze om een nieuwe hoofdcoach aan te stellen was er ééntje vóór Philippe Clement in plaats van tégen Niko Kovac. Het wil ook wel wat zeggen dat de succescoach van Club Brugge de voorkeur kreeg op andere topkandidaten met een grotere naam en reputatie zoals Jesse Marsch (ex-RB Leipzig) en Paulo Fonseca (ex-AS Roma). Bovendien had Paul Mitchell een groot aandeel in de trainerskeuze, en dat speelde vooral in het voordeel van Clement. De Engelsman is de overkoepelende sportief directeur van AS Monaco en Cercle Brugge, en in die hoedanigheid kent Mitchell de Belgische competitie erg goed.

“We hebben geluk dat we in België al een tijdje op de eerste rij zitten, hé”, lachte Paul Mitchell in een interview met Het Nieuwsblad. “Ik heb eigenlijk altijd al bewondering voor hem gehad, al van zijn tijd bij Waasland-Beveren, waar hij goed voetbal bracht met een beperkt budget.” De Engelsman werd overtuigd door de expertise en kunde van Philippe Clement, die hij omschrijft als een serial winner. Als je drie keer op rij kampioen wordt in België, ben je klaar voor de volgende stap.”



Philippe Clement viel in de smaak bij AS Monaco omdat ‘zijn’ Club Brugge in België altijd het meest druk zet op de tegenstander, iets waar Paul Mitchell van houdt als adept van de Red Bull-filosofie. Daarnaast beschikte Clement over goed peoplemanager-skills, weet hij precies hoe hij jonge spelers moet lanceren, én bovendien houdt hij van het werken met data - wat een belangrijk facet is bij AS Monaco. Door de combinatie van al deze elementen raakte Monaco danig gecharmeerd.

KEERPUNT TEGEN PSG

Ondanks het grote geloof van de club in Philippe Clement, kende de coach toch geen al te beste start bij AS Monaco. In maart schreef L'Équipe zelfs dat hij al met één been op straat zou staan. De Russische eigenaar Dmitry Rybolovlev zou schoon schip maken bij de club en het onvermijdelijke ontslag van Clement zou weldra volgen. 12 punten op 27 in de Ligue 1, een uitschakeling in de Europa League tegen SC Braga en ook in de Coupe de France tegen FC Nantes, zouden aan de basis liggen van een nakend ontslag.



“Clement moet zich geen illusies maken”, schreef L'Équipe. Zelfs een overwinning tegen het grote Paris Saint-Germain, de eerstvolgende tegenstander van AS Monaco na het spraakmakend artikel in de Franse krant, zou niets aan die situatie veranderen. Maar toevallig of niet, Monaco won de clash tegen het Parijse sterrenensemble, en dat trouwens met duidelijke 3-0 cijfers. Die prestigieuze overwinning bleek uiteindelijk het ultieme keerpunt te zijn van Clement in Frankrijk, want dit was de voorbode van een huidige fantastische reeks van maar liefst negen overwinningen op een rij.

BELGISCHE AMBASSADEUR

Zelf hechtte Philippe Clement niet al te veel waarde aan het spectaculaire artikel van L'Équipe. “Na wat er geschreven was, heb ik lang met de eigenaar gepraat (Dmitry Rybolovlev, red.). Hij gaf mij zijn volledige steun voor het project. Ach, er wordt in deze wereld rap iets gezegd of geschreven”, zei Clement in Het Nieuwsblad. Door de straffe 27 op 27 in de Ligue 1, klom AS Monaco op van de zesde plaats in januari naar de tweede in het klassement vandaag.

Philippe Clement levert dus uitstekend werk bij AS Monaco en dat doet hij op zijn eigen rationele manier. In tegenstelling tot bij Club Brugge hanteert hij in het Stade Louis II geen dominante tactiek, want het gemiddelde balbezit onder hem daalde met maar liefst 7% in vergelijking met zijn voorganger Niko Kovac. Clement laat Monaco zelfs meer vanuit de counter spelen, weliswaar met meer voorzetten vanop de flank, meer aanwezigheid in de box en bijgevolg meer dreiging en gescoorde doelpunten. Daarnaast worden er meer ballen gerecupereerd op het veld, wat het gemiddeld aantal doelpunten ook deed afnemen.



Philippe Clement hoopte oorspronkelijk dat hij in de Ligue 1 een goede ambassadeur zou kunnen worden voor de Belgische trainers, want in vergelijking met Nederlandse of Spaanse trainers, zijn Belgische coaches in het buitenland erg schaars. En in die nobele doelstelling slaagt hij dus ook effectief. “Philippe Clement heeft zijn plaats helemaal gered door van Monaco het huidige beste team in de Ligue 1 te maken”, zei Antoine Maumon van L'Équipe vrijdag nog in La Dernière Heure.

LEES OOK: Clement onthult: "Welke Club-speler goede coach zou zijn?"

Is Clement een goede ambassadeur voor Belgische coaches?

Meest recent

Oosting komt met enorme dompers voor Antwerp

Royal Antwerp FC haalde Rein Van Helden weg bij STVV, maar daar bleef het bij. Nochtans kon de ploeg ...

11
11
'Rodriguez (ex-Real) op zucht van zeer knappe transfer'

Hoe zou het nog zijn met James Rodriguez? De Colombiaanse aanvallende middenvelder was ooit een ...

5
5
Still met goed én slecht nieuws: "Kan spelen tegen Antwerp"

RSC Anderlecht staat onder vuur. De resultaten zijn slecht, de coach werd ontslagen en de sportief ...

98
98
'Olaigbe (ex-Cercle en RSCA) verrast met nieuwe club'

De carrière van Kazeem Olaigbe zit duidelijk in een dipje. De Belgische flankaanvaller gaat ...

9
9
'Ontevreden Ronaldo maakt blits comeback in Europa'

De voorbije dagen is er in Saudi-Arabië een bom ontploft rond Cristiano Ronaldo. De Portugese ...

77
77
Edward Still: "Of hij trainer wordt van Anderlecht?"

Edward Still heeft zijn eerste persconferentie als trainer van RSC Anderlecht afgewerkt. De ...

147
147
Ruben Van Gucht gespot op Tinder en dat verrast velen

Ruben Van Gucht is op dit eigenste moment te zien op VRT. De journalist doet immers verslag van de ...

16
16
Noa Lang geeft dé reden voor bliksemvertrek bij Napoli

De wintermercato zit er in de meeste landen op. De voorbije maand hebben we heel wat opmerkelijke ...

34
34
Hubert kan revanche nemen: "Bleef wel mooie ervaring"

Deze week worden de heenwedstrijden in de halve finales van de Croky Cup afgewerkt. Woensdagavond ...

15
15
'Club Brugge hoopt: alsnog miljoenen voor flop?'

Club Brugge beleefde al bij al een vrij rustige wintermercato. Het haalde met Felix ...

302
302
'Anderlecht, Club en co te laat voor smaakmaker JPL'

We lijken dit seizoen enkele verrassingen te kunnen krijgen in de Champions' Play-Off. STVV blijft ...

148
148
La Louvière bevestigt bom rond Nicolas Frutos

La Louvière maakte de voorbije jaren een straffe opmars, want op twee jaar tijd ging het van ...

183
183
AA Gent ziet nog een verdediger vertrekken

AA Gent veroverde na de winterstop opnieuw een stek in de top zes en wil er alles aan doen om die ...

59
59
'Pijnlijke onthulling over gemiste transfer Vermeeren'

Na zijn debuut bij Antwerp leek the sky the limit te zijn voor Arthur Vermeeren, maar sinds zijn ...

203
203
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht weigert monsterbod, Kanté terug in Europa'

De winterse transfercarrousel is afgerond. Ploegen in binnen- en buitenland hebben op Transfer ...

220
220
Filip Joos gooit het roer om: “Het was genoeg”

Filip Joos staat bekend als het vaste gezicht en de stem van de sportredactie, iemand die het spel ...

106
106
‘Europese sensatiemove Messi: voorwaarden op tafel’

De toekomst van Lionel Messi wordt nadrukkelijk besproken. Nu de competitie in de Verenigde Staten ...

97
97
‘Union schrikt: alsnog winterse knaltransfer steunpilaar?'

Union SG staat aan de leiding in de Jupiler Pro League en de Brusselse club neemt het in de halve ...

120
120
Leoni verbaast iedereen na Anderlecht: Geraerts jubelt

Theo Leoni brak op latere leeftijd door bij RSC Anderlecht, maar de middenvelder was na een tijdje ...

358
358
Pro League komt met zéér opvallend initiatief voor de fans

De Pro League heeft een opvallend initiatief meegedeeld. Beter laat dan nooit, want velen riepen al ...

97
97
'Opvallend transferverhaal met Club, Bayat en Leko"

Club Brugge haalde enkel Felix Lemaréchal naar het Jan Breydelstadion. Er kwam geen ...

473
473
'Paintsil (ex-Genk) staat voor verrassende megatransfer'

Gaat Joseph Paintsil alsnog een transfer afdwingen de komende dagen? Het zou zomaar kunnen. De ...

277
277
Hubert op zijn hoede: "Een zéér complete ploeg"

In het Zwarte Land staat vanavond de heenmatch van de halve finale van de Croky Cup tussen Sporting ...

54
54
'Carrasco en Dams gaan alsnog transfers versieren'

Yannick Carrasco en Matteo Dams gaan de komende dagen mogelijk nog van club verwisselen. De twee ...

72
72
'Anderlecht zet zinnen op WK-tegenstander van België'

RSC Anderlecht kende alweer geen overtuigende mercato. Door het vertrek van Nilson Angulo lijkt het ...

217
217

Meer sportnieuws