Clement zet Ligue 1 op stelten

door
Clement zet Ligue 1 op stelten

In maart stond Philippe Clement met één been op straat bij AS Monaco, maar vandaag geniet hij een vooraanstaande status in het Prinsdom. Dankzij een fantastische reeks van 27 op 27 zijn de Monegasken goed op weg om de huidige jaargang van de Ligue 1 op een knappe tweede plaats af te sluiten. Daarnaast maakt Clement ook naam voor zichzelf en voor zijn Belgische collega’s. Van ‘le petit Belge’ tot een trainer die grote indruk maakt in Frankrijk.


NOBODY IN FRANKRIJK

Op 3 januari werd Philippe Clement aangesteld als de nieuwe coach van AS Monaco, toen de club in de Ligue 1 op een teleurstellende zesde plaats geklasseerd stond. In het Prinsdom werd men niet meteen wild van ‘le petit Belge’, daar zijn ze grote namen gewoon zoals Leonardo Jardim, Thierry Henry of Niko Kovac. Voor de buitenwereld was het bovendien moeilijk te begrijpen waarom Kovac zijn ontslag kreeg in het Stade Louis II. Monaco lag nog in de running om zich te kwalificeren voor de Champions League - het grote doel van de club - en bovendien was het spel ook niet alarmerend.



De aanstelling van Philippe Clement als nieuwe hoofdcoach deed de Monegaskische achterban en spelersgroep niet meteen springen van enthousiasme. Drie opeenvolgende landstitels met Club Brugge maakt namelijk geen grote indruk in Frankrijk, iets wat pijnlijk duidelijk werd in een poll van L’Equipe net nadat Clement officieel werd voorgesteld bij AS Monaco. Slechts 30% van de stemmers was er namelijk van overtuigd dat Monaco een goede beslissing nam door Clement te benoemen als opvolger van Niko Kovac. Onbekend is onbemind, zullen we maar zeggen.

DE DROOMPRINS VAN MONACO

Maar de keuze om een nieuwe hoofdcoach aan te stellen was er ééntje vóór Philippe Clement in plaats van tégen Niko Kovac. Het wil ook wel wat zeggen dat de succescoach van Club Brugge de voorkeur kreeg op andere topkandidaten met een grotere naam en reputatie zoals Jesse Marsch (ex-RB Leipzig) en Paulo Fonseca (ex-AS Roma). Bovendien had Paul Mitchell een groot aandeel in de trainerskeuze, en dat speelde vooral in het voordeel van Clement. De Engelsman is de overkoepelende sportief directeur van AS Monaco en Cercle Brugge, en in die hoedanigheid kent Mitchell de Belgische competitie erg goed.

“We hebben geluk dat we in België al een tijdje op de eerste rij zitten, hé”, lachte Paul Mitchell in een interview met Het Nieuwsblad. “Ik heb eigenlijk altijd al bewondering voor hem gehad, al van zijn tijd bij Waasland-Beveren, waar hij goed voetbal bracht met een beperkt budget.” De Engelsman werd overtuigd door de expertise en kunde van Philippe Clement, die hij omschrijft als een serial winner. Als je drie keer op rij kampioen wordt in België, ben je klaar voor de volgende stap.”



Philippe Clement viel in de smaak bij AS Monaco omdat ‘zijn’ Club Brugge in België altijd het meest druk zet op de tegenstander, iets waar Paul Mitchell van houdt als adept van de Red Bull-filosofie. Daarnaast beschikte Clement over goed peoplemanager-skills, weet hij precies hoe hij jonge spelers moet lanceren, én bovendien houdt hij van het werken met data - wat een belangrijk facet is bij AS Monaco. Door de combinatie van al deze elementen raakte Monaco danig gecharmeerd.

KEERPUNT TEGEN PSG

Ondanks het grote geloof van de club in Philippe Clement, kende de coach toch geen al te beste start bij AS Monaco. In maart schreef L'Équipe zelfs dat hij al met één been op straat zou staan. De Russische eigenaar Dmitry Rybolovlev zou schoon schip maken bij de club en het onvermijdelijke ontslag van Clement zou weldra volgen. 12 punten op 27 in de Ligue 1, een uitschakeling in de Europa League tegen SC Braga en ook in de Coupe de France tegen FC Nantes, zouden aan de basis liggen van een nakend ontslag.



“Clement moet zich geen illusies maken”, schreef L'Équipe. Zelfs een overwinning tegen het grote Paris Saint-Germain, de eerstvolgende tegenstander van AS Monaco na het spraakmakend artikel in de Franse krant, zou niets aan die situatie veranderen. Maar toevallig of niet, Monaco won de clash tegen het Parijse sterrenensemble, en dat trouwens met duidelijke 3-0 cijfers. Die prestigieuze overwinning bleek uiteindelijk het ultieme keerpunt te zijn van Clement in Frankrijk, want dit was de voorbode van een huidige fantastische reeks van maar liefst negen overwinningen op een rij.

BELGISCHE AMBASSADEUR

Zelf hechtte Philippe Clement niet al te veel waarde aan het spectaculaire artikel van L'Équipe. “Na wat er geschreven was, heb ik lang met de eigenaar gepraat (Dmitry Rybolovlev, red.). Hij gaf mij zijn volledige steun voor het project. Ach, er wordt in deze wereld rap iets gezegd of geschreven”, zei Clement in Het Nieuwsblad. Door de straffe 27 op 27 in de Ligue 1, klom AS Monaco op van de zesde plaats in januari naar de tweede in het klassement vandaag.

Philippe Clement levert dus uitstekend werk bij AS Monaco en dat doet hij op zijn eigen rationele manier. In tegenstelling tot bij Club Brugge hanteert hij in het Stade Louis II geen dominante tactiek, want het gemiddelde balbezit onder hem daalde met maar liefst 7% in vergelijking met zijn voorganger Niko Kovac. Clement laat Monaco zelfs meer vanuit de counter spelen, weliswaar met meer voorzetten vanop de flank, meer aanwezigheid in de box en bijgevolg meer dreiging en gescoorde doelpunten. Daarnaast worden er meer ballen gerecupereerd op het veld, wat het gemiddeld aantal doelpunten ook deed afnemen.



Philippe Clement hoopte oorspronkelijk dat hij in de Ligue 1 een goede ambassadeur zou kunnen worden voor de Belgische trainers, want in vergelijking met Nederlandse of Spaanse trainers, zijn Belgische coaches in het buitenland erg schaars. En in die nobele doelstelling slaagt hij dus ook effectief. “Philippe Clement heeft zijn plaats helemaal gered door van Monaco het huidige beste team in de Ligue 1 te maken”, zei Antoine Maumon van L'Équipe vrijdag nog in La Dernière Heure.

LEES OOK: ‘Nieuwe sportieve baas Anderlecht: positieve gesprekken’

Is Clement een goede ambassadeur voor Belgische coaches?

Meest recent

'Zeer verrassende WK-ganger voor Club Brugge'

Club Brugge zag dit seizoen weer de nodige spelers doorbreken op het internationale toneel. Sinds de ...

35
35
'KV Mechelen twijfelt nog over verlenging sterkhouder'

KV Mechelen ligt met nog vier wedstrijden te spelen in de reguliere competitie nog altijd op koers ...

20
20
Trotse Leko: "We hebben voor paniek gezorgd"

Voor Club Brugge is er dinsdagavond een einde gekomen aan het avontuur in de Champions League. Op ...

38
38
Bodø/Glimt stunt weer, ook Leverkusen en Newcastle door

Dinsdagavond hebben nog drie teams hun ticket voor de achtste finales van de Champions League ...

49
49
'Marokko vier maanden voor WK op zoek naar bondscoach'

De start van het WK nadert met rasse schreden en de meeste deelnemers leggen de laatste hand aan hun ...

44
44
Mignolet reageert goudeerlijk na stevige blunder

Club Brugge heeft zich dinsdag niet opnieuw kunnen plaatsen voor de achtste finales van de Champions ...

80
80
'Wilmots zorgt voor opmerkelijke wending bij Standard'

Op vier speeldagen van het einde van de reguliere competitie strijdt Standard nog altijd mee voor de ...

93
93
Twee sterkhouders gebuisd bij Club: "Je ziet het zelden"

Voor Club Brugge zit het avontuur in de Champions League erop. Het slaagde er niet in om te stunten ...

264
264
Zure avond voor Club: "Cijfers zijn te zwaar"

Club Brugge is er dit seizoen niet in geslaagd om de achtste finale van de Champions League te ...

106
106
Mannaert héél duidelijk over transfer naar Anderlecht

Vincent Mannaert heeft een aflopend contract bij de KBVB. De toekomst van de voormalige sportieve ...

280
280
Exit Club Brugge: ex-Buffalo kegelt Blauw-Zwart uit CL

Om 18u45 ging Club Brugge op bezoek naar Atlético Madrid. Heel Brugge geloofde in een stunt ...

118
118
'Griezmann op weg naar bijzonder straffe transfer'

Antoine Griezmann hoopt vanavond met Atlético Madrid Club Brugge uit te schakelen. De Franse ...

39
39
‘Casteels-stunt: één detail zet Club Brugge op z’n kop’

Club Brugge kijkt al vooruit naar het leven na Simon Mignolet, want zijn contractdossier blijft ...

400
400
Sensatie in Atlético-Club Brugge: "50 miljoen euro!"

Club Brugge begon om 18u45 aan zijn match tegen Atlético Madrid. De Bruggelingen speelden 3-3 ...

193
193
'Standard wil cashen: smaakmaker ontploft'

Bij Standard kennen ze al jarenlang heel veel miserie, op en naast het veld. Sportief en financieel ...

128
128
Verhuurde JPL-spelers: verrassende smaakmaker in Eredivisie

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

27
27
Club-coach Leko legt keuzes Vetlesen en Diakhon uit

Club Brugge neemt het in de terugwedstrijd van de Champions League op tegen Atlético Madrid. ...

45
45
Lukebakio in de clinch met Prestianni: racismerel escaleert

De racismerel tussen Vinicius Junior van Real Madrid en Benfica-speler Gianluca Prestianni blijft ...

88
88
‘Nieuwe sportieve baas Anderlecht: positieve gesprekken’

RSC Anderlecht is druk bezig om de zaken achter de schermen op orde te stellen. Paars-Wit zoekt een ...

282
282
De 11 namen: Leko verrast met vervanger Onyedika

Club Brugge heeft om 18u45 een afspraak met de geschiedenis. Na het 3-3 gelijkspel in Jan Breydel ...

162
162
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 27 bekend

De reguliere competitie nadert zijn finale ontknoping, en dus staan de zenuwen alsmaar meer ...

139
139
'Geen weg terug: Anderlecht hakt trainersknoop door'

Behoudens een verrassing zit Jérémy Taravel ook volgende week tegen OH Leuven nog in ...

415
415
Verheyen tipt Leko: Club Brugge all-in tegen Atlético?

Binnen twee uur begint Club Brugge eraan tegen Atlético Madrid. Om een ticket voor de achtste ...

112
112
'Anderlecht verbrandt vingers: Hazard op hete kolen'

Met hangen en wurgen zette RSC Anderlecht zondag tegen Zulte Waregem een serieuze stap richting de ...

240
240
Union incasseert uppercut: einde seizoen voor sterkhouder?

Union liet zich zaterdag niet onder druk zetten door de zeges van eerste achtervolgers STVV en Club ...

123
123

Meer sportnieuws