Clement zet Ligue 1 op stelten

door
Clement zet Ligue 1 op stelten

In maart stond Philippe Clement met één been op straat bij AS Monaco, maar vandaag geniet hij een vooraanstaande status in het Prinsdom. Dankzij een fantastische reeks van 27 op 27 zijn de Monegasken goed op weg om de huidige jaargang van de Ligue 1 op een knappe tweede plaats af te sluiten. Daarnaast maakt Clement ook naam voor zichzelf en voor zijn Belgische collega’s. Van ‘le petit Belge’ tot een trainer die grote indruk maakt in Frankrijk.


NOBODY IN FRANKRIJK

Op 3 januari werd Philippe Clement aangesteld als de nieuwe coach van AS Monaco, toen de club in de Ligue 1 op een teleurstellende zesde plaats geklasseerd stond. In het Prinsdom werd men niet meteen wild van ‘le petit Belge’, daar zijn ze grote namen gewoon zoals Leonardo Jardim, Thierry Henry of Niko Kovac. Voor de buitenwereld was het bovendien moeilijk te begrijpen waarom Kovac zijn ontslag kreeg in het Stade Louis II. Monaco lag nog in de running om zich te kwalificeren voor de Champions League - het grote doel van de club - en bovendien was het spel ook niet alarmerend.



De aanstelling van Philippe Clement als nieuwe hoofdcoach deed de Monegaskische achterban en spelersgroep niet meteen springen van enthousiasme. Drie opeenvolgende landstitels met Club Brugge maakt namelijk geen grote indruk in Frankrijk, iets wat pijnlijk duidelijk werd in een poll van L’Equipe net nadat Clement officieel werd voorgesteld bij AS Monaco. Slechts 30% van de stemmers was er namelijk van overtuigd dat Monaco een goede beslissing nam door Clement te benoemen als opvolger van Niko Kovac. Onbekend is onbemind, zullen we maar zeggen.

DE DROOMPRINS VAN MONACO

Maar de keuze om een nieuwe hoofdcoach aan te stellen was er ééntje vóór Philippe Clement in plaats van tégen Niko Kovac. Het wil ook wel wat zeggen dat de succescoach van Club Brugge de voorkeur kreeg op andere topkandidaten met een grotere naam en reputatie zoals Jesse Marsch (ex-RB Leipzig) en Paulo Fonseca (ex-AS Roma). Bovendien had Paul Mitchell een groot aandeel in de trainerskeuze, en dat speelde vooral in het voordeel van Clement. De Engelsman is de overkoepelende sportief directeur van AS Monaco en Cercle Brugge, en in die hoedanigheid kent Mitchell de Belgische competitie erg goed.

“We hebben geluk dat we in België al een tijdje op de eerste rij zitten, hé”, lachte Paul Mitchell in een interview met Het Nieuwsblad. “Ik heb eigenlijk altijd al bewondering voor hem gehad, al van zijn tijd bij Waasland-Beveren, waar hij goed voetbal bracht met een beperkt budget.” De Engelsman werd overtuigd door de expertise en kunde van Philippe Clement, die hij omschrijft als een serial winner. Als je drie keer op rij kampioen wordt in België, ben je klaar voor de volgende stap.”



Philippe Clement viel in de smaak bij AS Monaco omdat ‘zijn’ Club Brugge in België altijd het meest druk zet op de tegenstander, iets waar Paul Mitchell van houdt als adept van de Red Bull-filosofie. Daarnaast beschikte Clement over goed peoplemanager-skills, weet hij precies hoe hij jonge spelers moet lanceren, én bovendien houdt hij van het werken met data - wat een belangrijk facet is bij AS Monaco. Door de combinatie van al deze elementen raakte Monaco danig gecharmeerd.

KEERPUNT TEGEN PSG

Ondanks het grote geloof van de club in Philippe Clement, kende de coach toch geen al te beste start bij AS Monaco. In maart schreef L'Équipe zelfs dat hij al met één been op straat zou staan. De Russische eigenaar Dmitry Rybolovlev zou schoon schip maken bij de club en het onvermijdelijke ontslag van Clement zou weldra volgen. 12 punten op 27 in de Ligue 1, een uitschakeling in de Europa League tegen SC Braga en ook in de Coupe de France tegen FC Nantes, zouden aan de basis liggen van een nakend ontslag.



“Clement moet zich geen illusies maken”, schreef L'Équipe. Zelfs een overwinning tegen het grote Paris Saint-Germain, de eerstvolgende tegenstander van AS Monaco na het spraakmakend artikel in de Franse krant, zou niets aan die situatie veranderen. Maar toevallig of niet, Monaco won de clash tegen het Parijse sterrenensemble, en dat trouwens met duidelijke 3-0 cijfers. Die prestigieuze overwinning bleek uiteindelijk het ultieme keerpunt te zijn van Clement in Frankrijk, want dit was de voorbode van een huidige fantastische reeks van maar liefst negen overwinningen op een rij.

BELGISCHE AMBASSADEUR

Zelf hechtte Philippe Clement niet al te veel waarde aan het spectaculaire artikel van L'Équipe. “Na wat er geschreven was, heb ik lang met de eigenaar gepraat (Dmitry Rybolovlev, red.). Hij gaf mij zijn volledige steun voor het project. Ach, er wordt in deze wereld rap iets gezegd of geschreven”, zei Clement in Het Nieuwsblad. Door de straffe 27 op 27 in de Ligue 1, klom AS Monaco op van de zesde plaats in januari naar de tweede in het klassement vandaag.

Philippe Clement levert dus uitstekend werk bij AS Monaco en dat doet hij op zijn eigen rationele manier. In tegenstelling tot bij Club Brugge hanteert hij in het Stade Louis II geen dominante tactiek, want het gemiddelde balbezit onder hem daalde met maar liefst 7% in vergelijking met zijn voorganger Niko Kovac. Clement laat Monaco zelfs meer vanuit de counter spelen, weliswaar met meer voorzetten vanop de flank, meer aanwezigheid in de box en bijgevolg meer dreiging en gescoorde doelpunten. Daarnaast worden er meer ballen gerecupereerd op het veld, wat het gemiddeld aantal doelpunten ook deed afnemen.



Philippe Clement hoopte oorspronkelijk dat hij in de Ligue 1 een goede ambassadeur zou kunnen worden voor de Belgische trainers, want in vergelijking met Nederlandse of Spaanse trainers, zijn Belgische coaches in het buitenland erg schaars. En in die nobele doelstelling slaagt hij dus ook effectief. “Philippe Clement heeft zijn plaats helemaal gered door van Monaco het huidige beste team in de Ligue 1 te maken”, zei Antoine Maumon van L'Équipe vrijdag nog in La Dernière Heure.

LEES OOK: Clement doet boekje open over zijn Engels avontuur

Is Clement een goede ambassadeur voor Belgische coaches?

Meest recent

Penaltydiscussie bij Gent-Anderlecht: De Bilde spreekt zich uit

AA Gent wou zondagmiddag op eigen veld revanche nemen op RSC Anderlecht voor de bekeruitschakeling ...

112
112
Geplaagd Club slikt nieuwe optater vlak voor Kazachse trip

Volgende week trekt de Champions League na een winterslaap van enkele maanden zich weer op gang. ...

125
125
'Nachtmerrie Barcelona: PSG slaat toe aan spotprijs'

FC Barcelona blijft maar talenten produceren via zijn eigen jeugdopleiding. Maar La Masia staat op ...

42
42
Diefstal van het jaar? Amateurclub viert na spookdoelpunt

Ons amateurvoetbal werd gisterenavond opgeschrikt door een wel heel bizarre fase. In de wedstrijd ...

39
39
Opvallend: Scheidsrechtersbaas zet klagende Vanaken op zijn plaats

Club Brugge is met twee pijnlijke nederlagen aan de tweede seizoenshelft begonnen. De frustraties ...

510
510
Hong start bij AA Gent, enorme verrassing in basiself Hasi

RSC Anderlecht plaatste zich donderdag ten koste van AA Gent voor de halve finales van de Croky Cup. ...

129
129
Onterechte Gouden Schoen? Boskamp velt hard verdict

De 72ste editie van de Gouden Schoen heeft voor een grote verrassing gezorgd. Zo was het Ardon ...

328
328
TU: 'Bom rond Noa Lang, eerste winteraanwinst Anderlecht'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

277
277
Promise David revancheert zich: “Zij waren gemeen”

Union SG heeft met het kleinste verschil gewonnen van KV Mechelen. De Brusselse club loopt daardoor ...

51
51
Karetsas verdwijnt bij KRC Genk: “Zou het aan mij liggen?”

KRC Genk ging onderuit tegen Zulte Waregem. Essevee wist al een tijdje niet meer te winnen, maar ...

168
168
Vanzeir maakt Cercle-fans warm met uitspraken

Dante Vanzeir heeft zijn debuut bij Cercle Brugge achter de rug. De aanvaller ging van KAA Gent naar ...

64
64
Onthuld: dit deed Fellaini écht bij Charleroi

Het was een opvallende aankondiging: Marouane Fellaini die plots aan de slag ging als adviseur bij ...

140
140
Nainggolan slaat meteen terug op kritiek bij Patro

Radja Nainggolan maakte de overstap van Lokeren naar Patro Eisden. De middenvelder werd al een ...

145
145
KV Mechelen legt DAZN-plan bloot: “Beter dan anderen”

De perikelen rond DAZN blijven nazinderen. De rechtenhouder besloot de stekker uit het TV-contract ...

245
245
Defour laat bom vallen over ex-club

Steven Defour kende een zeer bewogen spelerscarrière. Zijn transfers naar Standard en RSC ...

206
206
Vanhaezebrouck fluistert Renard opvallend advies toe

Olivier Renard heeft nog héél veel werk voor de boeg. Hij moet de kern uitdunnen en er ...

351
351
Benito Raman verrast en parkeert de bus in het Lotto Park

Het was een opvallend en warm moment in het Lotto Park afgelopen week. Benito Raman, vandaag ...

183
183
'Blunder Anderlecht? Ex-speler levert ‘jackpot’ op’

RSC Anderlecht heeft de afgelopen jaren een aantal talenten vroegtijdig laten gaan die nadien ...

167
167
Tranen bij Jean-Marie Pfaff na schokkend nieuws over Carmen

Komende week trekt Union richting München voor een confrontatie met Kompany en het grote ...

252
252
AA Gent ontdekt 'goudmijn': toekomst oogt plots heel mooi

Bij AA Gent werden de afgelopen jaren bijzonder veel Afrikaanse talenten gehaald. Er braken er amper ...

351
351
‘Paniek bij Anderlecht: winterdeal dreigt te ontploffen’

Bij Anderlecht staat alles plots onder hoogspanning. Een cruciale winterdeal wankelt, terwijl de ...

175
175
Fout van KRC Genk? "Wil hun ongelijk bewijzen"

Bij KRC Genk namen ze al afscheid van een aantal spelers. De Limburgers lieten één ...

120
120
Hein ziet AA Gent géweldige zaak doen: "Topper voor de JPL"

AA Gent wil dit seizoen weer de top zes halen en dat zal nog een héél zware opdracht ...

449
449
'Anderlecht plots genoemd: Lionel Messi baalt'

AA Gent is op zoek naar versterking op meerdere posities. De Buffalo's worden stilaan met heel veel ...

244
244
Antwerp ontdekt in de schaduw plots nieuwe diamant

Vincent Janssen en Gyrano Kerk vormen een zeer goed duo en de twee Nederlanders doen het zeer goed ...

566
566

Meer sportnieuws