Clement zet Ligue 1 op stelten

door
Clement zet Ligue 1 op stelten

In maart stond Philippe Clement met één been op straat bij AS Monaco, maar vandaag geniet hij een vooraanstaande status in het Prinsdom. Dankzij een fantastische reeks van 27 op 27 zijn de Monegasken goed op weg om de huidige jaargang van de Ligue 1 op een knappe tweede plaats af te sluiten. Daarnaast maakt Clement ook naam voor zichzelf en voor zijn Belgische collega’s. Van ‘le petit Belge’ tot een trainer die grote indruk maakt in Frankrijk.


NOBODY IN FRANKRIJK

Op 3 januari werd Philippe Clement aangesteld als de nieuwe coach van AS Monaco, toen de club in de Ligue 1 op een teleurstellende zesde plaats geklasseerd stond. In het Prinsdom werd men niet meteen wild van ‘le petit Belge’, daar zijn ze grote namen gewoon zoals Leonardo Jardim, Thierry Henry of Niko Kovac. Voor de buitenwereld was het bovendien moeilijk te begrijpen waarom Kovac zijn ontslag kreeg in het Stade Louis II. Monaco lag nog in de running om zich te kwalificeren voor de Champions League - het grote doel van de club - en bovendien was het spel ook niet alarmerend.



De aanstelling van Philippe Clement als nieuwe hoofdcoach deed de Monegaskische achterban en spelersgroep niet meteen springen van enthousiasme. Drie opeenvolgende landstitels met Club Brugge maakt namelijk geen grote indruk in Frankrijk, iets wat pijnlijk duidelijk werd in een poll van L’Equipe net nadat Clement officieel werd voorgesteld bij AS Monaco. Slechts 30% van de stemmers was er namelijk van overtuigd dat Monaco een goede beslissing nam door Clement te benoemen als opvolger van Niko Kovac. Onbekend is onbemind, zullen we maar zeggen.

DE DROOMPRINS VAN MONACO

Maar de keuze om een nieuwe hoofdcoach aan te stellen was er ééntje vóór Philippe Clement in plaats van tégen Niko Kovac. Het wil ook wel wat zeggen dat de succescoach van Club Brugge de voorkeur kreeg op andere topkandidaten met een grotere naam en reputatie zoals Jesse Marsch (ex-RB Leipzig) en Paulo Fonseca (ex-AS Roma). Bovendien had Paul Mitchell een groot aandeel in de trainerskeuze, en dat speelde vooral in het voordeel van Clement. De Engelsman is de overkoepelende sportief directeur van AS Monaco en Cercle Brugge, en in die hoedanigheid kent Mitchell de Belgische competitie erg goed.

“We hebben geluk dat we in België al een tijdje op de eerste rij zitten, hé”, lachte Paul Mitchell in een interview met Het Nieuwsblad. “Ik heb eigenlijk altijd al bewondering voor hem gehad, al van zijn tijd bij Waasland-Beveren, waar hij goed voetbal bracht met een beperkt budget.” De Engelsman werd overtuigd door de expertise en kunde van Philippe Clement, die hij omschrijft als een serial winner. Als je drie keer op rij kampioen wordt in België, ben je klaar voor de volgende stap.”



Philippe Clement viel in de smaak bij AS Monaco omdat ‘zijn’ Club Brugge in België altijd het meest druk zet op de tegenstander, iets waar Paul Mitchell van houdt als adept van de Red Bull-filosofie. Daarnaast beschikte Clement over goed peoplemanager-skills, weet hij precies hoe hij jonge spelers moet lanceren, én bovendien houdt hij van het werken met data - wat een belangrijk facet is bij AS Monaco. Door de combinatie van al deze elementen raakte Monaco danig gecharmeerd.

KEERPUNT TEGEN PSG

Ondanks het grote geloof van de club in Philippe Clement, kende de coach toch geen al te beste start bij AS Monaco. In maart schreef L'Équipe zelfs dat hij al met één been op straat zou staan. De Russische eigenaar Dmitry Rybolovlev zou schoon schip maken bij de club en het onvermijdelijke ontslag van Clement zou weldra volgen. 12 punten op 27 in de Ligue 1, een uitschakeling in de Europa League tegen SC Braga en ook in de Coupe de France tegen FC Nantes, zouden aan de basis liggen van een nakend ontslag.



“Clement moet zich geen illusies maken”, schreef L'Équipe. Zelfs een overwinning tegen het grote Paris Saint-Germain, de eerstvolgende tegenstander van AS Monaco na het spraakmakend artikel in de Franse krant, zou niets aan die situatie veranderen. Maar toevallig of niet, Monaco won de clash tegen het Parijse sterrenensemble, en dat trouwens met duidelijke 3-0 cijfers. Die prestigieuze overwinning bleek uiteindelijk het ultieme keerpunt te zijn van Clement in Frankrijk, want dit was de voorbode van een huidige fantastische reeks van maar liefst negen overwinningen op een rij.

BELGISCHE AMBASSADEUR

Zelf hechtte Philippe Clement niet al te veel waarde aan het spectaculaire artikel van L'Équipe. “Na wat er geschreven was, heb ik lang met de eigenaar gepraat (Dmitry Rybolovlev, red.). Hij gaf mij zijn volledige steun voor het project. Ach, er wordt in deze wereld rap iets gezegd of geschreven”, zei Clement in Het Nieuwsblad. Door de straffe 27 op 27 in de Ligue 1, klom AS Monaco op van de zesde plaats in januari naar de tweede in het klassement vandaag.

Philippe Clement levert dus uitstekend werk bij AS Monaco en dat doet hij op zijn eigen rationele manier. In tegenstelling tot bij Club Brugge hanteert hij in het Stade Louis II geen dominante tactiek, want het gemiddelde balbezit onder hem daalde met maar liefst 7% in vergelijking met zijn voorganger Niko Kovac. Clement laat Monaco zelfs meer vanuit de counter spelen, weliswaar met meer voorzetten vanop de flank, meer aanwezigheid in de box en bijgevolg meer dreiging en gescoorde doelpunten. Daarnaast worden er meer ballen gerecupereerd op het veld, wat het gemiddeld aantal doelpunten ook deed afnemen.



Philippe Clement hoopte oorspronkelijk dat hij in de Ligue 1 een goede ambassadeur zou kunnen worden voor de Belgische trainers, want in vergelijking met Nederlandse of Spaanse trainers, zijn Belgische coaches in het buitenland erg schaars. En in die nobele doelstelling slaagt hij dus ook effectief. “Philippe Clement heeft zijn plaats helemaal gered door van Monaco het huidige beste team in de Ligue 1 te maken”, zei Antoine Maumon van L'Équipe vrijdag nog in La Dernière Heure.

LEES OOK: Clement onthult: "Welke Club-speler goede coach zou zijn?"

Is Clement een goede ambassadeur voor Belgische coaches?

Meest recent

"Hoe dom, hoe lomp" - Vandenbempt maakt gehakt van RSCA'er

Indien het alsnog de bekerfinale wil halen, zal RSC Anderlecht volgende zwaar aan de bak moeten. Het ...

133
133
Anderlecht benadeeld? Still vloekt na uitsluiting Sardella

RSC Anderlecht heeft zijn heenmatch in de halve finales van de Croky Cup tegen Antwerp FC met 0-1 ...

97
97
3 op 10: Anderlecht-zondebok keihard uitgefloten

RSC Anderlecht raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. De Brusselaars verloren ...

195
195
De Ketelaere wint Coppa-clash, nieuwe klap Pocognoli

Ook elders in Europa stond donderdagavond bekervoetbal op het programma. Zo wisten Charles De ...

55
55
Bloedrode avond Anderlecht: Antwerp kan bekerfinale ruiken

Antwerp FC heeft donderdagavond een stevige optie op de finale van de Croky Cup genomen. Dankzij een ...

317
317
Kompany maakt Bayern wild: zwaargewicht houdt zich niet in

Vincent Kompany is bezig aan een uitmuntend tweede seizoen als hoofdcoach van Bayern München. ...

93
93
Dubbele opdoffer Union: Hubert geeft eerste verdict

De eerste partij in de halve finales van de Croky Cup zit erop, maar tussen Sporting Charleroi en ...

153
153
Anderlecht schreeuwt om penalty: Van der Elst reageert fors

In de Croky Cup stond donderdag weer een erg fraaie affiche op het programma. Zo werkten RSC ...

769
769
Anderlecht-Antwerp lokt opvallende gast naar Lotto Park

In de Croky Cup stond donderdagavond de tweede heenmatch van de halve finale op het programma. Zo ...

163
163
Saudische soap: superdebuut Benzema gooit olie op vuur

De Saudische competitie stond de voorbije dagen op zijn kop. Uiteraard door de staking van Cristiano ...

48
48
Job op het spel: Renard maakt 'grove fout' bij Anderlecht

RSC Anderlecht is momenteel druk op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. En mogelijk moet het vizier ...

293
293
Straffe stoot Club: Eredivisie-sterren massaal naar Brugge?

Club Brugge heeft zich wederom bij de 24 sterkste clubs van Europa geschaard. Voor het tweede ...

1022
1022
'De Bruyne zet Napoli op scherp met verbluffende reünie'

Nu de uitschakeling in de Champions League een feit is, zet SSC Napoli alles op de competitie en ...

185
185
Still verrast met eerste basisploeg, één wissel bij Antwerp

Donderdagavond staat de tweede heenmatch in de halve finales van de Croky Cup op het programma. En ...

188
188
Gigantische kaakslag voor Ruben Van Gucht: "Zo laag!"

Ruben Van Gucht trok gisteren bij de Mia's weer alle blikken naar zich toe. De journalist was zelf ...

119
119
Kompany krijgt groot nieuws, bizarre nieuwe club Dimata

De wintermercato is in de grootste voetbalnaties inmiddels gesloten, maar in bepaalde landen kunnen ...

44
44
'Bliksemvertrek bij Club Brugge: Engelse miljoenen in spel'

Club Brugge wist tijdens de afgelopen wintermercato zijn sterkhouders dan toch aan boord te ...

789
789
'Renard out: droomkandidaat laat Anderlecht koud staan'

Olivier Renard staat bij Anderlecht steeds meer geïsoleerd een een exit is geen taboe meer. ...

549
549
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 24 bekend

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag 24 op de agenda. Om alles in goede banen te ...

71
71
Gheysens op matje geroepen: licentie Antwerp in gevaar?

De kritiek aan zijn adres raakt Paul Gheysens zijn koude kleren niet, terwijl ook de financiële ...

473
473
Anderlecht kookt over: Coucke roert zelf in de potten

Terwijl het bij Anderlecht rommelt, kraakt en sist langs alle kanten, duikt Marc Coucke plots ...

257
257
'Atlético valt aan: Simeone wil shoppen bij Club Brugge'

In de play-offs van de Champions League staat Club Brugge straks een dubbele confrontatie met ...

388
388
Antwerp-fans in alle staten: Gheysens breekt stilte

Na de deugddoende zege tegen Cercle Brugge hoopt Antwerp straks in Anderlecht een stap te zetten ...

262
262
Club Brugge betaalt zich blauw: monsterpremies JPL gelekt

Het lucratieve loon dat profvoetballers opstrijken biedt vaak voer tot discussie. Daarbij gaat het ...

487
487
'Anderlecht zoekt coach: Coucke verrast met wit konijn'

Besnik Hasi werd bedankt voor bewezen diensten, en dus zal Will Still straks voor het eerst in de ...

427
427

Meer sportnieuws