Anderlecht heeft opvolger Kompany al beet

1392 stemmen
Anderlecht heeft opvolger Kompany al beet

Twee seizoenen geleden ontdekte RSC Anderlecht een nieuwe groeibriljant. Marco Kana was de naam, en hij zou de gedoodverfde opvolger worden van Vincent Kompany. Maar na zijn debuutseizoen bleef het lange tijd stil rond Kana. Tot vorig weekend. De 19-jarige verdediger startte in het basiselftal tegen Antwerp FC en zijn prestatie was op z’n minst veelbelovend te noemen.


COMEBACK KANA

RSC Anderlecht blijft een club die de eigen jeugdwerking vooropstelt. Sporting probeert de ontwikkeling van haar beste jeugdspelers niet af te remmen of te hypothekeren door bijvoorbeeld extra concurrenten aan te kopen of te huren. Peter Verbeke verklaarde in januari aan Het Nieuwsblad dat de jeugd te allen tijde cruciaal blijft in het businessmodel. Opleiden om meerwaarde te creëren, zowel op het sportief als het financieel vlak.

Maar dat betekent niet dat de CEO van Anderlecht de rode loper kan uitrollen voor de veelbelovende talenten. “Ze moeten wel zelf bewijzen dat ze beter zijn dan hun huidige rivalen”, zei Peter Verbeke aan de krant. Dit seizoen bewijst Zeno Debast alvast een meerwaarde te zijn in het eerste elftal, en vorig weekend liet ook Marco Kana opnieuw van zich spreken. De 19-jarige komt opnieuw boven water nadat hij dit seizoen amper 4 keer het wedstrijdblad haalde in de competitie.



“In België mag je maar 18 spelers op het wedstrijdblad zetten. In het buitenland is dat anders. Maar in België zijn er andere regels, zoals nog een aantal regels hier totaal anders zijn”, zei Vincent Kompany eerder dit seizoen. “Kana doet het goed op training, maar er is concurrentie en we kunnen geen tien verdedigers of middenvelders op de bank zetten. Sommige jongens moet nog een stap zetten en als ze er klaar voor zijn, zullen we hen steunen en een kans geven.”

LOF VAN KOMPANY

De Jonge Duivel maakte in het seizoen 2019/2020 reeds zijn debuut in de Brusselse hoofdmacht, maar in de laatste twee jaargangen verdween hij echter spoorloos onder de radar. Tot de match van zondag, toen Vincent Kompany verrassend genoeg besloot om niet Killian Sardella of Michael Murillo in centraal achterin te droppen tegen Antwerp FC, maar wél Marco Kana. En de jonge verdediger deed het ook goed, hij bezorgde topschutter Michael Frey een moeilijke avond.



Vincent Kompany spreekt zelden over individuele prestaties, maar over de wedstrijd van Marco Kana maakt hij graag een uitzondering. Kompany gaf op de persconferentie aan dat Kana vorige week maandag ziek was hij was zichtbaar trots over de match van de 19-jarige. “Om de week dan zo te eindigen... Sterk! Marco heeft het dan weer een uur heel goed gedaan. Ik vermoedde wel al voor de match dat hij geen 90 minuten ging aankunnen, zeker niet met deze intensiteit. Maar het is niet erg hoor, enkel krampen”, aldus de coach van Anderlecht.

ANDERLECHT-DNA

We hebben er dus héél lang moeten op wachten, maar eindelijk is Marco Kana back. In zijn eerste basisplaats van het seizoen speelde het Neerpede-product een complexloze wedstrijd en dat was nochtans geen evidentie tegen een ervaren spits zoals Michael Frey, zo eentje die constant weegt op een verdediging. Door die hoge intensiteit was het erg logisch dat Kana na een uur moest vervangen worden door krampen. Per slot van rekening telt hij dit seizoen nog maar 182 officiële minuten.

Marco Kana startte eerder timide aan de wedstrijd, maar naarmate hij het tempo en ritme oppikte, kwamen zijn uitgesproken kwaliteiten terug aan de oppervlakte. Het technisch onderlegde eigen opgeleide talent van Anderlecht, met een bovengemiddelde flair en voetballend vermogen. “Je ziet dat aan de techniek, maar ook aan de mentaliteit. Ik speel sinds mijn zesde op die pleintjes, en dat zie je gewoon aan mijn spel”, zei Kana eerder dit seizoen in een interview met BRUZZ.



Marco Kana gaf zondag blijk van dat grote uitvoetballend vermogen, want na zijn aarzelende start durfde hij opnieuw flegmatiek te passen. 39 van zijn 40 verstuurde passes kwamen daarbij aan bij een ploegmaat. Daarmee was hij vorig weekend veruit de beste passer op de Belgische velden. Sebastien Dewaest telde weliswaar geen enkele verkeerde pass, maar de verdediger van OH Leuven telde ook bijna de helft minder verstuurde passes dan Kana - die trouwens ook verticaler passte dan hem.

NIEUWE KOMPANY

Vincent Kompany loog niet toen hij eerder dit seizoen zei “dat Marco nog niet staat waar hij moet staan”, aan Het Laatste Nieuws. “Maar we weten hoe we hem daar moeten brengen. Hij werkt elke dag en is mentaal ijzersterk. De kansen zullen volgen, op het juiste moment.” En dat moment is nu dus aangekomen. Marco Kana lijkt de inhaalbeweging definitief te hebben ingezet, en dat werd ook tijd. Nadat hij twee seizoenen geleden debuteerde in de paars-witte hoofdmacht, leek hij te stagneren.



Door zijn uitstekende passing, goede coaching, opbouwende skills en intelligentie werd Marco Kana in het verleden omschreven als een reïncarnatie van Frank Rijkaard en Michael Carrick. Anderzijds waren de vergelijkingen met Vincent Kompany ook nooit ver weg. “Ik word soms vergeleken met Vincent Kompany, maar elke speler is uniek. Vincent Kompany is Vincent Kompany en ik ben Marco Kana. Het is een eer dat ik met hem wordt vergeleken, want hij kende een fantastische carrière”, zei Kana vorig jaar op de kanalen van de Belgische voetbalbond.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht pakt ferm uit, Club slikt dompers’

Moet Kana kansen blijven krijgen?

Meest recent

Transfers: aanwinsten voor Charlerloi, Beveren, La Louvière

Door het WK is het nog even wachten op echte toptransfers, maar heel wat kleinere clubs zijn wel al ...

0
0
Pfaff compleet vernederd: Belgische bond door stof

Jean-Marie Pfaff heeft in een openhartig gesprek een opvallende ontgoocheling gedeeld over zijn band ...

36
36
Mokerslag Duitsland: einde WK voor sterkhouder

Drie landen zijn op dit moment al zeker van kwalificatie voor de knock-outfase van het WK. Naast ...

8
8
Vanden Borre veegt de vloer aan met Garcia

De Rode Duivels moeten door het stof nadat ook hun tweede wedstrijd op het WK een ontgoocheling ...

74
74
Exodus gaat verder: STVV kondigt volgende vertrekker aan

STVV blikt terug op een geweldig seizoen, dat het uiteindelijk afsloot op de derde plaats in de ...

20
20
Alderweireld ziet énorm probleem: "Al 3 à 4 toernooien"

Voor de Rode Duivels is het WK bijzonder ontgoochelend begonnen met een schamele twee op zes tegen ...

247
247
'Monsterlijke aanbieding voor Leandro Trossard'

De Rode Duivels konden zondagavond niet winnen van Iran en bleven steken op een 0-0. Ook Leandro ...

124
124
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht haakt af, domper voor Tzolis'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

342
342
Vandenbempt verwoest Garcia: één Duivel de grote pineut

De Rode Duivels zitten in de hoek waar de klappen vallen. Na een sterke voorbereiding werd er veel ...

307
307
Vanaken-oorlog barst: “De Bruyne moet naar Garcia stappen”

Het is hommeles bij de Rode Duivels. Met een twee op zes in de poulefase lijkt groepswinst ...

525
525
Rode Duivels afgemaakt: Pijnlijke foto zet internet in brand

De Rode Duivels kennen voorlopig een desastreus WK. In één van de zwakste WK-poules ...

221
221
Drastische ingreep bij Duivels: "Geen weg meer terug"

Twee wedstrijden gespeeld. Amper twee puntjes gepakt. Enkel gescoord via een owngoal. De balans op ...

331
331
Rode Duivel slaat mea culpa: "Doe het niet met opzet"

De Rode Duivels hebben ook in hun tweede WK-wedstrijd niet kunnen winnen. Tegen Iran bleven ze ...

159
159
Geduld raakt op: reden voor uitblijven Anderlecht-trainer

Bij RSC Anderlecht zit de zomerbreak er alweer op. Maandag begint de Belgische recordkampioen met ...

535
535
L'Equipe buist vijf (!) Rode Duivels: risée krijgt 2 op 10

Wat een referentiematch had moeten worden, is uitgedraaid op een nieuwe deceptie voor de Rode ...

599
599
Grote zorgen om povere De Bruyne: "Harde conclusie is ..."

Ondanks een moeizaam seizoen bij SSC Napoli, waren de verwachting voor het WK hooggespannen rond ...

405
405
Vanaken-debat barst al tijdens rust los: "Hij moet erin man!"

Hans Vanaken heeft op het wereldkampioenschap andermaal vrede moeten nemen met een invalbeurt. Ook ...

642
642
Nederland plots in zevende hemel: "Kunnen WK winnen"

Nederland heeft zaterdag indruk gemaakt op het WK 2026. Tijdens hun tweede groepswedstrijd werd met ...

134
134
Carragher trekt messcherpe conclusie na blamage Duivels

De Rode Duivels hebben voorlopig geen zieltjes gewonnen op het wereldkampioenschap. Na het ...

261
261
Sleutelduel met Nieuw-Zeeland: Courtois doet voorspelling

Thibaut Courtois is duidelijk op de afspraak tijdens het WK 2026. Jammer genoeg zijn een groot deel ...

469
469
'WK-smaakmaker zorgt voor duurste zomertransfer van 2026'

Het wereldkampioenschap vormt uiteraard een ideaal uitstalraam voor spelers die later in de zomer ...

123
123
Unanieme 4 op 10: kranten pakken zwakke schakel Duivels aan

Na twee speeldagen op het WK 2026, is groepswinst bijzonder ver weg voor de Rode Duivels. ...

491
491
Zlatan maakt Duivels belachelijk, Keane haalt zwaar uit

De Rode Duivels staan na twee wedstrijden al met de rug tegen de muur op het WK 2026. Na de ...

449
449
Dit gelooft niemand: zo worden Rode Duivels toch nog eerste

De Rode Duivels staan plots met de rug tegen de muur in groep G. Na twee gelijke spelen zijn ze nog ...

527
527
Garcia aangeschoten wild: analisten kei-hard voor bondscoach

Met 2 op 6 in op papier één van de makkelijkste poules, zijn de Rode Duivels niet ...

911
911

Meer sportnieuws