Mata baart grote zorgen bij Club Brugge

door
Mata baart grote zorgen bij Club Brugge

In de voorbije twee jaar ontpopte Clinton Mata zich tot één van de beste spelers in de Jupiler Pro League. Ondanks een superstart in de Supercup, beleeft de Angolees dit jaar voorlopig echter een erg wisselvallige jaargang. Tegen KAS Eupen en AA Gent beleefde Mata namelijk een ware nachtmerrie tegen zijn respectievelijke rechtstreekse tegenstanders Konan N'Dri en Nurio Fortuna. En ook de cijfers bewijzen dat Mata's waarde in de beginfase van het seizoen niet van hetzelfde niveau is als vorig jaar.


VEELBELOVENDE START

Business as usual. Clinton Mata startte het huidige voetbalseizoen op een verschroeiende wijze. In de Supercup, de traditionele seizoensopener van de nieuwe competitie, was de Angolees al meteen de gevierde man. Door zijn sterke prestatie rolde Mata's naam nadrukkelijk van de tribunes in het Jan Breydelstadion. De rechtsachter schitterde in de Supercup tegen zijn ex-club en hij kon toen zowaar een doelpunt scoren, een zeldzaamheid want bij Club slaagde hij daar nog maar vier keer in.

Clinton Mata tekende in de Supercup met een fantastisch afstandsschot voor de 3-1. 't Was een kanonskogel waarmee hij Maarten Vandevoordt nog net niet fusilleerde: de gemeten snelheid van zijn trap bedroeg maar liefst 131 kilometer per uur. Het seizoen kon niet beter starten voor de Brugse sterkhouder, die in de voorbereiding nochtans af te rekenen kreeg met een (lichte) knieblessure. Maar er leek wederom geen rem te staan op de sterke Mata.



Na de gewonnen Supercup werd de 28-jarige door verschillende media logischerwijze uitgeroepen tot de Man van de wedstrijd. Clinton Mata liet Simen Juklerod sterretjes zien op de flank, en de Angolees leek toen al in topvorm te verkeren. Zijn geweldig doelpunt was de ultieme kers op de taart. 't Was de Mata die we kenden van tijdens de voorbije jaren bij Club Brugge. Hij oogde erg hongerig, enthousiast, intensief en ambitieus. Clement kon dus opnieuw bouwen op zijn rechtsachter.

Clinton Mata werd na zijn prestatie in de Supercup bedolven onder de lof. Zo liet ex-bondscoach Aimé Anthuenis zich enorm vleiend uit over de Angolees. “Heb je Mata gezien in de Supercup?” verklaarde Anthuenis aan Het Laatste Nieuws. “Als ik de man van het geld van Real Madrid of Barcelona ben en ik zie Mata spelen, dan vraag ik direct wat dat kost. Gotverdomme, is dat een sterke beer! En het is natuurlijke kracht, niet van in het krachthonk te zitten …”

MATA VS. N'DRI

Clinton Mata pikte al snel terug aan met zijn gewoonlijk niveau zoals we van hem gewend zijn. Niets nieuws onder de zon dus. Maar in de eerste speeldag van de huidige Jupiler Pro League-editie ging hij verrassend genoeg helemaal onderuit tegen KAS Eupen. De rechtsachter van Club Brugge maakte absoluut geen goede beurt tegen de Panda's en hij moest zelfs constant aanhollen achter zijn rechtstreekse tegenstander Konan N'Dri. De 20-jarige Ivoriaan bezorgde Mata een avond om snel te vergeten tijdens de ouverture van de Jupiler Pro League. Een accident de parcours heette het.



't Was ook geen schande dat Clinton Mata zelf eens sterretjes zag tegen Konan N'Dri. De flukse flankaanvaller was ook vorig seizoen al een opvallende figuur bij Eupen, en de 20-jarige zet die positieve lijn dit jaar gewoon door. Omdat zijn slachtoffer van dienst nu eens een verdediger van Club Brugge was, zette N'Dri voor de eerste keer zichzelf nadrukkelijk in de spotlights. “Het is duidelijk dat hij (N'Dri, nvdr.) een zeer goede speler is”, verklaarde Mata eerlijk na de glansprestatie van zijn rechtstreekse tegenstander. “Ik blijf een mens en ben geen Marsman.”

MATA VS. NURIO

De dramatische prestatie van Clinton Mata tegen KAS Eupen werd al snel omschreven als een accident de parcours. Kan gebeuren. Ook al ben je al enkele jaren de beste rechtsachter van de Jupiler Pro League. Maar vijf speeldagen later zag Clinton Mata al voor de tweede keer sterretjes dit seizoen. Dit keer tegen zijn landgenoot Nurio Fortuna en AA Gent. Die fameuze 1-6 afgang in de Ghelamco Arena, weet u nog? Net als tegen KAS Eupen was Mata nu ook tegen de Buffalo's onherkenbaar zwak.



“Het probleem? C'est moi”, verklaarde Clinton Mata voor de camera's van Eleven Sports tijdens de rust. Toen stond het al 3-0 in het voordeel van AA Gent. De rechtsachter van Club Brugge werd overklast door zijn landgenoot Nurio, die één van zijn beste matchen ooit speelde voor de Buffalo's. Mata daarentegen “speelde zijn slechtste wedstrijd in het shirt van Club Brugge”, schreef Het Nieuwsblad. Twee dramatische wedstrijden op zes. We zijn het niet gewend van Mata ...

SEVILLA KIJKT MEE

Hein Vanhaezebrouck was uiteraard opgetogen met de knalprestatie van Nurio Fortuna. “Het was een challenge in de match met zijn collega Mata”, verwoordde de coach van AA Gent. ’t Was een challenge waarin Nurio uiteindelijk de afgetekende winnaar was en Clinton Mata grote verliezer. “Clinton Mata vind ik een fantastische speler die zelden een onvoldoende haalt, maar nu was het ook bij hem een offday”, stelde analist Killian Overmeire in Sport/Voetbalmagazine.



“In hoeverre een transfer daar speelt, weet ik niet, maar zelfs als dat op de achtergrond aanwezig is, ben je nog steeds prof. En weet je ook: Sevilla kijkt mee naar die wedstrijd.” In de voorbije zomermercato identificeerden de Andalusiërs Clinton Mata als de ideale opvolger van Jesus Navas. Club Brugge eiste een transfersom van 10 miljoen euro voor haar sterkhouder, maar uiteindelijk ondertekende de 35-jarige Navas een nieuw en verlengd driejarig contract bij Sevilla FC.

MATA'S DALENDE TREND

Naar de echte reden van Clinton Mata’s wisselvallige prestaties in het nieuwe voetbalseizoen is het vooralsnog gissen. De vermeende interesse van Sevilla FC is één ding, al kunnen twee belabberde prestaties tegen KAS Eupen en AA Gent uiteraard wel eens voorvallen. Het wordt hoe dan ook nog eventjes afwachten hoe de Angolees zich zal profileren in de eerstvolgende wedstrijden bij Club Brugge. Blijven zijn prestaties onstandvastig of zal Mata zich succesvol herpakken met bevredigende verdiensten op de langere termijn?

Hoe het ook zij, ook de cijfers staven wel degelijk de wisselvallige prestaties van Clinton Mata dit seizoen. In de vorige jaargang was de Angolees nog één van de beste dribbelaars in de Jupiler Pro League, maar dit jaar namen zijn aantal dribbels en de efficiëntie opmerkelijk af. Ook zijn versnellingen met de bal aan de voet én zijn offensieve acties per wedstrijd volgen diezelfde bedenkelijke dalende trend. Op het offensief vlak is Mata’s impact dus duidelijk minder voelbaar en expliciet geworden.



En ook op het defensief gebied zijn Clinton Mata’s huidige prestaties niet meer van hetzelfde kaliber zoals vorig jaar. De meest opvallende constatering is dat de Angolees een pak minder duels aangaat, met bovendien ook een lagere efficiëntie. Daarnaast zijn Mata’s intercepties, balrecuperaties en defensieve efficiëntie flink wat verminderd. Zijn verdedigend niveau is dus ook niet meer zo hoog zoals vorig jaar. Voorlopig dan toch, want al bij al zijn we toch nog maar zes speeldagen ver in de Jupiler Pro League. Aan Mata dus om deze trend snel te doorbreken.

LEES OOK: Plotse wending: 'Club vol voor aanvaller, huurdeal + optie'

Zal Mata zich herpakken?

Meest recent

Plotse wending: 'Club vol voor aanvaller, huurdeal + optie'

Aanstaande dinsdag sluit de winterse transfermarkt om middernacht definitief zijn deuren. Club ...

110
110
Bitterzoete zege Genk: "Dit is iets om trots op te zijn"

Het heeft dan toch niet mogen zijn voor KRC Genk in de Europa League. De Limburgers deden donderdag ...

25
25
Eindstand UEL: Nederlands bloedbad, tegenstanders Genk gekend

De League Phase van de Champions League zit erop. Donderdagavond werden alle wedstrijden van de ...

157
157
Genk vloekt: winning-goal Karetsas niet genoeg voor top 8

KRC Genk heeft de League Phase van de Europa League al winnend afgesloten. Ondanks een vroege ...

86
86
Witte rook bij KVM: miljoenentransfer in kannen en kruiken

KV Mechelen is matig aan de tweede seizoenshelft begonnen, maar blijft desondanks in de running om ...

60
60
'Tijd tikt: Club Brugge pakt harde transferbeslissing'

De euforie na de Champions League-triomf van woensdag was bijzonder groot bij Club Brugge, maar de ...

383
383
Europees gelukje voor Genk? Vossen fileert penaltyfase

KRC Genk is in eigen land bezig aan een kwakkelseizoen, maar kon zich nog ietwat optrekken aan de ...

106
106
Anderlecht dumpt Ashimeru: opvallende details bekend

RSC Anderlecht heeft zijn vijfde uitgaande transfer van de wintermercato afgerond. Zo werd donderdag ...

259
259
Stiekeme titelambities? STVV slaat toe met JPL-bekende

Vermits Union SG en Club Brugge de degens met mekaar kruisen, krijgt STVV komend weekend mogelijk ...

165
165
Club Brugge schrikt zich rot: last-minute vertrek Tzolis?

Met het ticket voor de tussenronde in de Champions League op zak, beschikt Club Brugge over een ...

694
694
Genk zoekt Europese glorie: Hayen roteert met basiself

Donderdagavond valt het doek over de League Phase van de Champions League. KRC Genk hoopt zich op de ...

22
22
‘Vermeeren zorgt voor opschudding: knaltransfer dichtbij’

Arthur Vermeeren is nog maar net weer in beeld bij Marseille, of het rommelt opnieuw rond de jonge ...

408
408
Punten L'Equipe: uitzonderlijk cijfer voor één Club-speler

Club Brugge heeft woensdag opnieuw een historische avond in de Champions League beleefd. Het ...

399
399
Tegenstander hemelt Genkie op: opvallende bijnaam onthuld

Donderdag valt het doek over de League Phase in de Europa League. KRC Genk is al zeker van de ...

242
242
Achtste wintertransfer Anderlecht: JPL-deal helemaal rond

Met de komst van verdediger Moussa Diarra, rondde RSC Anderlecht zijn inkomende huiswerk op de ...

326
326
'Diepgaand probleem Anderlecht: bizarre trainersoplossing'

Tenzij RSC Anderlecht zich komende zondag herpakt op het veld van Standard, lijkt het over en uit ...

434
434
Deadline in zicht: Cercle en Standard passeren langs kassa

Aanstaande dinsdag sluit de winterse transfermarkt genadeloos zijn deuren. Verschillende clubs uit ...

83
83
'Kompany verscheurd na last-minute transfer Bayern'

Bayern München heeft woensdagavond de League Phase van de Champions League afgesloten op een ...

110
110
'Solden in Anderlecht: prijskaartje sterkhouder lekt uit'

Op inkomend vlak lijkt RSC Anderlecht klaar met zijn huiswerk, terwijl er op uitgaand gebied louter ...

757
757
Super Sunday in JPL: aanduidingen scheidsrechters bekend

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League alweer speeldag 23 op het programma. De volgende ...

163
163
'Frutos klapt uit de biecht: done deal met Anderlecht'

In de slotweek van de wintermercato moet RSC Anderlecht nog een oplossing zien te vinden voor een ...

345
345
'Overmars all-in: Antwerp zet zinnen op JPL-revelatie'

Van de beloofde versterkingen kwam tot dusver vrij weinig in huis bij Antwerp, maar in het slot van ...

395
395
'Club Brugge verliest sterkhouder: topscouts in tribune'

De uitblinkers vielen woensdag niet op één hand te tellen bij Club Brugge, maar met ...

532
532
'Hayen grijpt in: opvallend slachtoffer bij KRC Genk'

KRC Genk is al zeker van de knock-outfase in de Europa League, maar tegen Malmö FF staat er ...

397
397
Kassa rinkelt bij Club Brugge: record aan diggelen?

Dankzij een fraaie 3-0 zege tegen Olympique Marseille kwalificeerde Club Brugge zich met glans ...

711
711

Meer sportnieuws