Standard heeft 'nieuwe Robben' beet

door
Standard heeft 'nieuwe Robben' beet

Standard bevindt zich nog steeds in vieze financiële papieren en daarom konden de Rouches nog maar één zomeraanwinst aantrekken. Voorlopig kwam enkel Aron Donnum (Valerenga) de Luikenaars vervoegen maar anderzijds is de Noorse sensatie ook niet de eerste de beste. 


AANGENAME KENNISMAKING 

Aron Donnum vierde vorig weekend zijn debuut bij Standard op het veld van Zulte Waregem en dat deed hij meteen in stijl. “Hij (Mbaye Leye, nvdr.) zei me gewoon dat ik moest spelen zoals ik altijd deed.”  De Noorse flankspeler had een groot aandeel in de belangrijke 1-2 overwinning, waarmee de Rouches vooralsnog ongeslagen blijven in de Jupiler Pro League en vier punten tellen na twee speeldagen in de nieuwe competitie.

Aron Donnum maakte vorig weekend zijn opwachting in de 76ste minuut van de wedstrijd en hij kreeg in totaliteit 21 minuten (blessuretijd incluis) om zich te tonen bij Standard. En dat deed hij ook. In speelminuut 88 pakte Donnum uit met een een typische en kenmerkende actie. Vanop de rechterflank kneep de international naar binnen richting de box van Zulte Waregem. Daarna besloot hij met een dreigend voorzet/schot dat Abdoul Tapsoba vervolgens tegen de netten kon tikken.



Foto Instagram: aron.donnum

“Was het een schot of een voorzet? Ik ben het gewoon om zo'n acties te maken”, klonk het na de wedstrijd bij Aron Donnum. “En ik vind dat ook leuk. Ik weet dat als je hard voorzet naar de verste paal, dat de kans groot is dat iemand zo'n bal kan binnentikken waardoor het gevaarlijk wordt voor de keeper”, citeerde La Dernière Heure. Voor Donnum was het een typische actie, terwijl het voor het Luikse publiek – en bij uitbreiding ook het Belgische – een aangename kennismaking was.

BEGENADIGDE DRIBBELAAR  

In amper 21 speelminuten maakte Aron Donnum aldus een fantastische eerste indruk bij Standard. In zijn eerste wedstrijd in het rood-witte shirt was de Noorse aanvaller al meteen bepalend tegen Zulte Waregem. Ex-Standard-spits Ole Martin Arst verklaarde eerder al aan onze redactie dat Donnum weleens een topspeler kan worden in België. “Als hij echt in topvorm steekt, dan is het iemand die serieus brokken kan maken. Als hij hetzelfde niveau uit Noorwegen in België kan halen, dan kan hij een attractie worden in de Jupiler Pro League”, klonk het bij Arst.

Aron Donnum is een pure flankspeler die graag naar het centrum snijdt om daarna voor een concrete dreiging te zorgen via een schot of een voorzet. Een winger met diepgang én doelgerichtheid dus. Tegen Zulte Waregem leverde Donnum bijvoorbeeld een puike voorzet af, maar voor hetzelfde geld had hij die actie ook besloten met een harde knal op het doel. Door die grote en constante dreiging die Donnum uitdraagt, werd hij in de Noorse competitie een alom gevreesde tegenstander. De 23-jarige kan de verdedigers in snelheid pakken en hen zowel binnen- en buitenom voorbij dribbelen.



Foto Instagram: aron.donnum

Standard officialiseerde op 23 juli de komst van Aron Donnum, waarbij de Luikenaars een transferbedrag van anderhalf miljoen euro betaalden aan Valerenga. Maar ondanks het feit dat Donnum al twee weken onder contract staat bij de Rouches, is hij vandaag nog steeds de speler die het meeste dribbels aanging in de Noorse Eliteserien. Donnum ondernam 136 dribbels bij Valerenga, waarvan de helft ook effectief slaagden, en daarmee houdt hij de huidige runner-up Kristoffer Velde (Haugesund, 111 dribbels) op een grote afstand. Bij Valerenga ondernam Donnum 15 dribbels per 90 minuten, wat een enorm hoog aantal is.

TYPE ARJEN-ROBBEN 

Via de binnenkant of langs de buitenkant. Voor Aron Donnum maakt het totaal niet uit hoe hij zijn rechtstreekse opponent kan passeren. De aanvaller probeert wél telkens dreigend te acteren in zijn dribbels en acties. Zijn statistieken bij Valerenga liegen er dan ook niet om: in 83 officiële wedstrijden zorgde hij voor 22 doelpunten en 15 assists. Door zijn specifieke manier van dribbelen en doelgerichtheid, waarbij hij doorgaans vanop de flank naar binnen knijpt en naar doel trapt, doet Donnum soms denken aan Arjen Robben, die vroeger ook zo'n manier van spelen hanteerde.

Arjen Robben hing onlangs zijn kicksen aan de wilgen na een prachtige carrière bij Oranje, Chelsea FC, Real Madrid en Bayern München, maar zijn specifieke speelstijl zal nog heel lang in ieders gedachten blijven hangen. De 37-jarige had er een patent op om telkens naar binnen te knijpen en vervolgens af te drukken op het doel. Dergelijke acties worden nog steeds omschreven als een 'typische Robben-goal'. Op 8 april 2017 maakte Robben met Bayern München tegen Borussia Dortmund dergelijk doelpunt (zie hieronder). Op 7 december 2020 scoorde Aron Donnum op quasi dezelfde manier met Valerenga tegen Rosenborg.

De goal van Arjen Robben tegen Borussia Dortmund







De goal van Aron Donnum tegen Rosenborg BK





Door (onder meer) deze kenmerkende speelstijl maakte Arjen Robben grote furore in het mondiale voetbal en kon hij in zijn langgerekte carrière maar liefst 209 doelpunten kon scoren en 166 assists afleveren. Zo'n specifieke manier van voetballen als buitenspeler kan aldus een grote meerwaarde betekenen voor zowat elke club, maar dat wil heus niet zeggen dat Aron Donnum als voetballer kan helemaal vergeleken worden met Robben. Daarvoor gaapt er een te groot verschil tussen de Noor en de Nederlander, en dan doelen we niet enkel op het vlak van pure kwaliteit. Maar vorig weekend konden we bij Donnum al zo'n kenmerkende actie waarnemen tegen Zulte Waregem.

TOPTRANSFER VOOR STANDARD? 

Mbaye Leye omschrijft zijn nieuwe winger als een actiespeler en dat is een correcte schets door de coach van Standard. De Noor is klein van gestalte (hij meet 1 meter 79) en daarom beschikt Aron Donnum bijgevolg over een laag zwaartepunt. Daardoor kan hij met zijn kwieke en snelle acties zijn rechtstreekse tegenstander verschalken op de korte ruimte maar eveneens op volle snelheid. Dat doet Donnum doorgaans met zijn dominante linkervoet, waarmee hij – zoals hierboven vermeld - graag naar naar het centrum van het voetbalveld knijpt.

Aron Donnum houdt er ook van om een uitdagende speelstijl te hanteren en uit te pakken met leuke trucjes en opvallende dribbels. Een 'one-trick pony', zoals hij in Noorwegen weleens wordt omschreven. Maar daarnaast is Donnum ook een grote persoonlijkheid en een geboren winnaar. En da's iets wat in Noorwegen vaak voor opmerkelijke taferelen zorgde op het voetbalveld. “Toegegeven, tijdens een wedstrijd ga ik zo op in de sfeer dat ik soms gek word”, pikte de Noorse nieuwkomer daarop in tijdens zijn persvoorstelling.



Foto Instagram: aron.donnum

Deze veelbelovende combinatie van zijn specifieke voetbalkwaliteiten met mentaliteit, grinta en opzichtigheid zal wellicht erg goed passen bij een ontvlambare club zoals Standard en haar loyale en vurige supporters. En daarom kan Aron Donnum misschien wel één van de beste zomertransfers worden van de Jupiler Pro League. In de Belgische competitie kan hij het verschil maken door zijn doelgerichtheid, dribbels, techniek en dynamiek. Donnum oversteeg al geruime tijd het niveau van de Noorse Eliteserien en daarom is hij klaar om zich te bewijzen in een hoger aangeschreven competitie zoals de Belgische.

LEES OOK: 'Antwerp ruikt buitenkans: vizier op Standard-smaakmaker'

Wordt Donnum een topper in de JPL?

Meest recent

‘Succesformule Union: weer kassa voor twee goudhaantjes'

Union SG deed afgelopen speeldag een uitstekend zaak in de Champions Play-Offs. De Brusselse club ...

13
13
Kompany legt opvallende aanbiedingen naast zich neer

Vincent Kompany is hot in Duitsland én wereldwijd. De Belgische oefenmeester is Europa aan ...

18
18
Genadeloze Garcia: twee vaste Duivels geschrapt voor WK?

Het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada staat voor de deur. Wie selecteert bondscoach Rudi ...

127
127
Leko hakt knoop door over Vanaken: basis tegen KVM?

Hans Vanaken moest afgelopen speeldag op de bank beginnen in de topper tegen Union SG. De ...

90
90
Cornelis maakt korte metten met Frutos na ontslag

Hans Cornelis werd de laan uitgestuurd bij Sporting Charleroi na een desastreuze reeks in de Jupiler ...

153
153
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht verbaast, Antwerp kijkt in JPL’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

235
235
Zoon van Klinsmann breekt nek na horrorblessure

In Italië maakte Jonathan Klinsmann, zoon van Duitse legende Jürgen Klinsmann, een ...

30
30
Wit WK-konijn Garcia afgeschoten: “Ik zou het apart vinden”

Het WK sluipt dichterbij en de discussies over wie de selectie zal halen worden al opgelaaid. Ook de ...

107
107
Drama voor KAS Eupen-speler: gevangenisstraf in Denemarken

KAS Eupen-speler Yoram Zague heeft een hard verdict te horen gekregen. Het jeugdproduct van PSG ...

42
42
DAZN komt met groot nieuw over Belgisch voetbal: tot 2027

De soap tussen DAZN en de Pro League blijft de gemoederen bezighouden. Er was veel onduidelijkheid ...

494
494
Anderlecht zet streep door opmerkelijke samenwerking

RSC Anderlecht heeft veel partners en werkt ook met verschillende scholen samen om de jeugdwerking ...

138
138
Oorlog in Challenger Pro League: “Schandalig en debiel”

De Challenger Pro League is afgelopen, of niet? Door de U23-regel die vanaf volgend seizoen wordt ...

231
231
Publiekslieveling weg: loodzware transferopdracht Genk

KRC Genk wist afgelopen weekend de macht te heroveren in de Europe Play-Offs door met 1-2 te gaan ...

280
280
Bayern zonder Kompany: Anderlecht-bekende neemt over

Zondag werd de landstitel binnen gehaald, maar voor Bayern München is er momenteel geen tijd om ...

241
241
Dikke tranen bij Club Nxt: aanvoerder met klasse-gebaar

De U19 van Club Brugge is er dan toch niet in geslaagd de prestigieuze Youth League te winnen. In de ...

175
175
Relletje voorbij? Lukaku maakt één grote fout bij Napoli

De plooien tussen SSC Napoli en Romelu Lukaku lijken weer grotendeels gladgestreken. De aanvaller ...

95
95
'STVV machteloos: steunpilaar richting topcompetitie'

De resultaten van de laatste weken zijn weliswaar minder, maar STVV kan nu al terugblikken op een ...

68
68
Amateurvoetbal op stelten: Antwerp-pion zaait titelchaos

Met nog één speeldag voor de boeg blijft het razend spannend in verschillende ...

105
105
"Complete mislukking" - Ivan Leko met grond gelijk gemaakt

Club Brugge heeft afgelopen weekend een opdoffer van formaat moeten verwerken. In de titelclash op ...

456
456
Puzzelwerk voor Hayen: groot vraagteken bij KRC Genk

KRC Genk wist afgelopen weekend de macht te heroveren in de Europe Play-Offs. Dinsdagavond wordt het ...

235
235
Verhaeghe verovert Europa: Club verbaast de voetbalwereld

Club Brugge heeft een stap gezet die niemand zag aankomen. De jeugdploeg speelde maandag de finale ...

349
349
Kompany-mania in München: Bayern-boegbeeld houdt zich niet in

Bayern München veroverde zondagavond de 35ste landstitel uit zijn geschiedenis, de tweede ...

172
172
'Antwerp ruikt buitenkans: vizier op Standard-smaakmaker'

In de Europe Play-Offs krijgt Standard dinsdagavond het bezoek van Antwerp FC. En beide clubs komen ...

242
242
WK-selectie Duivels: Openda gedumpt voor wit konijn?

Nog 52 dagen te gaan en het wereldkampioenschap voetbal wordt op gang getrapt. Bondscoach Rudi ...

287
287
'Volgende Anderlecht-revolutie: nieuwe trainer op komst'

RSC Anderlecht staat voor enkele cruciale weken waarin het een Europees ticket wil veroveren en ...

700
700

Meer sportnieuws